Laimės protas ir intelektas
„BMW Mototurizmo sprinte Vilnius-Kaunas“ varžysis rekordinis dalyvių skaičius – apie 500. Jie rungtyniaus, kas aplankys kuo daugiau kultūros paveldo ir istorinių objektų, bet nuvažiuos kuo mažiau kilometrų. Laimės protingiausi – gebantys efektyviausiai suplanuoti maršrutą, pažinti istoriją ir bei įveikti suplanuotą kelionę.
Apie visa tai šiandien konferencijoje žurnalistams pasakojo ralio organizatorius Mark Dolgov, Diana Varnaitė, Kultūros paveldo departamento direktorė, Vytautas Grašys, Lietuvos kelių policijos tarnybos viršininkas, Algirdas Toliatas, kunigas, vyriausias policijos kapelionas, BMW prekės ženklo vadovas Martynas Daujotas, praėjusių metų ralio laimėtojas Rytis Markevičius.
Tema – Valstybės pradžia
Kaip ir kasmet, ralis su šimtais dalyvių kelia visuomenei aktualią temą, kuri sujungs apie 30 prasmingų istorinių ir kultūros paveldo objektų.
„Šiais metais plėtojame su valstybės 100-mečiu susijusią temą. Pavadinome ją Valstybės pradžia. Taigi, keliaudami ralyje visi kartu bandysime atrasti įkvepiančių pavyzdžių, kaip prasidėjo Lietuvos valstybė, kiek tai kainavo žmonių pastangų, kas tie lyderiai, kurie tada ir dabar prisiima atsakomybę. Kas padėjo ir padeda pagrindą, kad Lietuva išliko ir išliks kaip valstybė“, – sakė vienas ralio organizatorių Mark Dolgov.
Formatas pasirinktas simbolinis šimtmečiui. Sprinto dalyviai neatsitiktinai startuos Vilniuje ir finišuos Kaune.
„Startas vyks mieste, kur buvo atkurta Lietuvos nepriklausomybė. Ir finišuos Kaune – tarpukario Lietuvos sostinėje, kuri atsiskleidė visu grožiu per modernizmo architektūrą, per laikinosios sostinės prasmę“, – sakė Kultūros paveldo direktorė Diana Varnaitė.
Ralis jungiasi prie Europos komisijos kvietimo
KPD direktorė Diana Varnaitė atkreipė dėmesį, kad 2018 m yra Europos komisijos paskelti Europos kultūros paveldo metais.
„Tai, kad Europos komisija visas valstybes Europoje kviečia atsigręžti į savo praeitį, geriau pažinti išlikusį palikimą, tai yra visiems mums žinia – Lietuva yra Europos kultūros paveldo metų dalyvė. Mums prieš šimtmetį atkūrusiems Nerpiklausoma valstybę tai yra dviguba sukaktis. BMW Mototurizmo Sprinto organizatoriai pasirinkę temą Valstybės pradžia labai prasmingai, teisingai ir nuosekliai įsilieja į Europos komisijos kvietimą su šios temos atskleidimu, Taip priartinama visuomenė prie mūsų palikimo plačiąja šio žodžio prasme“, – pastebėjo KPD direktorė.
Pasak Dianos Varnaitės ji mato paralelę tarp 1918 m. atkurtos valstybės šviesuolių ir šiandien „BMW Mototurizmo Sprintas Vilnius-Kaunas“ ralio suburiamų piliečių.
„Aš net įžvelgiu paralelę, kai mes kalbame apie modernią valstybę, kuri buvo atkurta 1918m. Kalbu apie tuometinius šviesuolius, kurie budino tuometinę visuomenę atkurti savarankišką valstybę. Ant vertybių ir buvo pagrįstas Nepriklausomos valstybes atkūrimas. Šiandien tam tikra prasme šio ralio organizatoriai ir jo dalyviai atlieka šį vaidmenį. Taip suburdami aktyvią ir intelektualią piliečių bendruomenę, kuri ir pati domisi istorija ir kitus budina tam. Šiam renginiui dar kažin ar rasime analogų. Nes čia pagrindas vertybės“, – sakė ji.
Motociklininkai kviečia pažinti neatrastas vietas
Nemaža dalis ralio punktų bus išsidėstę tarp Vilniaus ir Kauno, taip pat Kaune. Organizatorius Mark Dolgov atskleidė vieną punktų.
„Tai yra VDU fizikos ir chemijos institutas ir planuotas universitetinis miestelis, statytas ant signataro Jono Vailokaičio dovanoto sklypo. Tai punktas, kurio šiandien nėra. Jeigu jis būtų vystomas toliau tokiu pat tempu ir mastu kaip prieš šimtmetį, tai greičiausiai būtų kažkas panašaus į visiems žinomą Silicio slėnį“, – pastebėjo M. Dolgov.
Kalbėdama apie punktus KPD direktorė D. Varnaitė atkreipė dėmesį Pelėdų kalną Kaune.
„Šiandien apie šį objektą girdime atgarsius įvairiomis prasmėmis. Neseniai ir filmas sukurtas. Labai svarbiu akcentu tampa ir apie mūsų istoriją byloja skulptūrų autoriaus Vinco Grybo kūriniai. Jis sukūrė garsiąsias pelėdų skulptūras, kurios šiandien tampa ir laisvės simboliu“, – sakė ji.
Į užduočių knygą taip pat bus įtraukti šie objektai: Laisvės paminklas Žiežmariuose, Kruonio Švč. Mergelės Marijos bažnyčia ir Oginskių rūmai, Poeto Jono Aiščio tėviškė ir paminklas, Prezidento A. Brazausko namai, signataro Petro Klimo gyvenamasis namas ir kapas Petrašiūnų kapinėse, paminklas Lietuvos laisvės armijos vadui Kaziui Veverskiui, Pogrindžio spaustuvė „AB“, signataro Jono Vailokaičio įsteigta Palemono keramika, Beizionių vaikų globos namai ir kiti.
Daugelis iš šių objektų, kaip pastebėjo organizatoriai, nėra visuomenei plačiai žinomi ir turistų lankomi.
„Ralio ir jo dalyvių tikslas – ne tik patiems pažinti, bet taip pat atkreipti visuomenės dėmesį ir pakviesti pažinti tas vietas, kurios dar neatrastos, bet yra labai svarbi mūsų istorijos dalis“, – sako organziatorius Mark Dolgov.
Dviguba nauda: eismo kultūra ir intelektuali pramoga
Kalbėdamas žurnalistams BMW prekės ženklo Lietuvoje vadovas Martynas Daujotas džiaugėsi, kad Lietuvoje kasmet ženkliai auga susidomėjimas motociklais.
„Mes, oficiali „BMW Motorrad“ atstovybė Lietuvoje, aktyviai prisidedame prie motociklininkų įgūdžių tobulinimo bei eismo kultūros didinimo. Rengiame ne tik nedidelėms grupėms skirtus mokymus su patyrusiais instruktoriais, bet ir su malonumu jungiamės prie didesnio masto iniciatyvų.
Neabejojame, kad tokie masiniai kultūriniai renginiai kaip „BMW Mototurizmo Sprintas“ – taip pat puikus būdas ir galimybė tobulėti motociklų vairuotojams, tapti sąmoningesniais eismo dalyviais. Toks renginio populiarumas, kokio organizatoriai sulaukė šiemet, patvirtina, kad motociklininkų bendruomenei jis yra labai aktualus. O kai tai įmanoma suderinti su intelektualia pramoga – dviguba nauda“, – sako BMW prekės ženklo Lietuvoje vadovas Martynas Daujotas.
Lietuvos kelių policijos tarnybos viršininkas Vytautas Grašys sakė, kad ši iniciatyva labai svarbi, kaip pavyzdys, kad galima pajusti malonumą važiuojant motociklu ir laikantis kelių eismo taisyklių.
„Noriu patikinti, kad mes tikime ir praktika rodo, kad ralio dalyviai nusipelno pasitikėjimo. Tas pavyzdys išties yra užkrečiantis – mes pastebime, kad dauguma eismo dalyvių, tame tarpe ir motociklų vairuotojai, suvokia ir atranda motyvacijos laikytis eismo taisyklių. Ir tokie renginiai parodo pavyzdį kad tai apsimoka. Tikiuosi, kad šio ralio metu taip pat bus laikomasi taisyklių. Policininkai stebės šį ralį“, – sakė V. Grašys.
Praėjusių metų pirmos vietos laimėtojas Rytis Markevičius paantrino policijos atstovui, kad ralis tai ne tik galimybė pažinti, bet ir puiki proga tapti pavyzdžiu, kaip saugiai važiuoti ir apie tai pranešti kitiems eismo dalyviams.
Varžymasis ir pažinimas
Paklausus, kaip suderinti varžymąsi ir pažinimą, ralio ambasadorius ir kunigas, vyriausias policijos kapelionas Algirdas Toliatas sakė, kad kuo daugiau skubi, tuo mažiau turi laiko.
„Kaip ralis gali būti su kultūra, neskubėjimu ir pabuvimu? Aš džiaugiuosi, kad ralis apjungia ir saugų eismą, ir kultūrą, ir pažinimą, laisvę, dvasingumą. Padeda kurti pagarbą keliuose, pakeisti mentalitetą, kad su motociklu ne tik greitis, kad motociklų ir automobilių vairuotojai nėra priešininkai. Policija ir vairuotojai yra vienoje pusėje. Jeigu prisiminti, tai ralio idėja prasidėjo nuo Baltijos kelio švęsti naujai. Tuomet buvome susikabinę rankomis, šiandien – tikslas apkabinti Lietuva keliaujant“, – kalbėjo Algirdas Toliatas.
Prie punktų atrankos dirba mažiausiai šimtas ekspertų
Pasidomėjus, kiek laiko užtruko darbas atrenkant raliui lankytinus objektus, organizatoriai ir partneriai įvardino ekspertų būrį ir nesibaigiantį procesą.
„Procesas nesustoja. Kai rengiame punktus, suvedama labai nemažai potencialių punktų. Didžioji jų dalis būna atidėti į „stalčių“ kitam kartui. Nes svarbu ne tik tema, bet punkto vieta žemėlapyje. Jeigu ankščiau atrodydavo užtenka savų žinių, tai jau seniai supratome, kad neužtenka. Dirbame su visu būriu partnerių, istorikų, ekspertų“, – pastebėjo Mark Dolgov.
Kaip ir kasmet tradiciškai ralio maršrutus pagal organizatorių pasirinktą temą „Valstybės pradžia“ padėjo rengti istorikai Simonas Teškevičius, Mokslo reikalų ir plėtros prodekanas Doc. dr. Salvijus Kulevičius, Kultūros paveldo departamentas bei jo direktorė Diana Varnaitė,. Kauno miesto savivaldybė. Taip pat dalį punktų rekomendavo Valstybinis turizmo departamentas. Ateityje organizatoriai planuoja įtraukti studentus.
„Pasibaigus vienam raliui, pradedame dirbti su kitu. Prie punktų atrankos prisideda Kultūros paveldo departamento darbuotojai ir aš pati asmeniškai. Bet svarbiausia kaip su pateikta medžiaga dirba organizatoriai. Jie mūsų pateiktą medžiagą analizuoja, gilinasi į kiekvieno punkto istoriją, į jo svarbą šiandieniniam gyvenimui. Taip pat dirba bendruomenių seniūnai, kultūros darbuotojai, įvairių punktų savininkai, muziejininkai. Su kiekvienais metais telkiasi vis didesnis bendraminčių būrys. Sudėję gautume gal apie šimtą dalyvių, kurie dirba prie ralio punktų parengimo kartu“, – pasakojo organizavimo ypatumus KPD direktorė Diana Varnaitė.
Laimėtojų strategija
Praėjusių metų ralį laimėjusios komandos kapitonas Rytis Markevičius pasidalino strategija, kaip laimėti tokį ralį.
„Esmė ne laimėjimas, o galimybė išskirtiniu būdų pažinti tas visas išskirtines vietas. Ir tik gilindamasis į užduotis ir aprašymus, planuodamas bei darniai dirbdamas su komanda gali laimėti. Dar vienas svarbiausių momentų – bendravimas su vietiniais žmonėmis. Dažnai čia pasitinkanti ir gyvenanti močiutė viską žino geriausiai. Laimėjimas ne tik prizinė vieta, bet ir punktų pažinimas. Jis man pirmoje vietoje. Ir tai ne tik žodžiai. Aš po ralio aplankiau visus punktus, nes tai yra laimėjimas“, – patirtimi dalinosi R. Markevičius.