„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai
2019 02 11 /2022 01 05

Dakaro ralis labai žiaurus? Tai kaip jame pavyko finišuoti elektromobiliui?

Neįmanoma paneigti, kad elektromobiliams priklauso transporto ateitis. Tačiau jie vis dar turi ką įrodyti. Dakaro ralis yra tiesiog neįtikėtinai sunkus – jame nefinišuoja daugybė dalyvių, įskaitant ir turtingiausių komandų automobilius. Ilgi greičio ruožai, dulkės, vanduo ir nuolatiniai smūgiai vargina ir techniką, ir žmones. Tai kaip į tokį renginį leistis elektromobiliu?
„Acciona 100% EcoPowered“
„Acciona 100% EcoPowered“ / Acciona nuotr.

VISOS DAKARO NAUJIENOS

2017-aisiais ispanų „Acciona 100 proc. EcoPowered“ pagaliau įrodė, kad tai yra įmanoma.

Elektromobiliai jau yra greiti ir patikimi, tačiau jie automobilius su vidaus degimo varikliais lenkia tikrai ne visose srityse. Štai Benedikto Vanago „Toyota Hilux Black Hawk“ 100 trasos kilometrų sunaudoja net 75 litrus benzino. Elektromobiliai liūdnai garsėja ribotu nuvažiuojamu atstumu vienu įkrovimu ir ilgu įkrovimo laiku. Todėl ir sunku įsivaizduoti, kaip elektrinis visureigis galėtų sėkmingai įveikti Dakaro ralį.

Dakaro ralis nėra draugiškas elektromobiliams. Baterijoms įkrauti reikia kelių valandų, o vieno įkrovimo nepakaktų net vienam etapui įveikti. Tačiau problemos kūrybingų žmonių nesustabdo.

Idėja: elektromobilis Dakare

Ispanijos kompanija „Acciona“ Dakaro ralyje pirmiausia įžvelgė galimybę, o tik tada galvojo apie problemas bei kliūtis. „Acciona“ – tai verslo konglomeratas, kuris koncentruojasi į atsinaujinančią energetiką bei jos infrastruktūros vystymo projektus. Siekdama populiarinti švaraus transporto idėją, „Acciona“ nusprendė įrodyti, kad elektromobiliai gali būti tokie pat tvirti kaip ir iškastiniu kuru varomi visureigiai. Taigi 2012 metais prasidėjo unikalaus Dakaro ralio bolido kūrimas.

Acciona iš karto atsisakė minties naudoti jau egzistuojantį automobilį – buvo nuspręsta, kad elektrinis Dakaro visureigis turi būti visiškai unikalus, sukurtas turint omenyje baterijų svorį ir elektrinių variklių konfigūraciją. Sukurti pajėgų elektrinį visureigį nėra taip jau sunku, tačiau didžiausi iššūkiai kilo bandant apsaugoti baterijas bei elektroniką nuo vandens, smūgių ir dulkių. Taip pat reikėjo sugalvoti, kaip labai greitai įkrauti baterijas, kad bolidas energijos galėtų pasisemti ir trasoje.

Pirmasis bandymas

Pirmą kartą Dakaro ralyje „Acciona 100 proc. EcoPowered“ pasirodė 2015 metais. Tai buvo pirmasis Dakaro automobilis visiškai neišskiriantis anglies dvideginio. Šis bolidas turėjo 140 kWh baterijas, kurių pakako 200 įtemptų lenktynių kilometrų. Aišku, greičio ruožai Dakaro ralyje yra ilgesni, todėl prireikė ir technologinių gudrybių.

Specialiai paruoštas Acciona komandos sunkvežimis turėjo įkraudinėti bolido baterijas tiesiog trasoje sustojus kelio punktuose. Kadangi automobilis turėjo kelis baterijų modulius, juos buvo galima įkrovimui prijungti atskirai – tai trumpino įkrovimui reikalingą laiką, tačiau tam lenktynių metu kaskart prireikdavo maždaug valandos. Kita vertus, „Acciona 100 proc. EcoPowered“ svarbiausia buvo įveikti Dakaro ralį, o ne pasirodyti tarp lyderių.

Į unikalaus lenktynių bolido kabiną sėdo Albertas Boschas ir Agustínas Payá. „100 proc. EcoPowered“ buvo greitas, pasižymėjo geromis pravažumo savybėmis ir, svarbiausia, intrigavo – negi jam pavyks įveikti sunkiausias pasaulio lenktynes? Ar jos tikrai nėra per daug žiaurios elektromobiliui? „Acciona“ bolidas domino ir žurnalistus, ir lenktynių gerbėjus.

Tąkart atsakymas atkeliavo greičiau nei visi norėjo – „Acciona 100 proc. EcoPowered“ lenktynių neįveikė, nes trečiajame etape buvo diskvalifikuotas už kelių kelio punktų praleidimą. Komanda to nelaikė didele nesėkme – juk vis tiek pavyko įeiti į istoriją kaip pirmajam elektromobiliui, įveikusiam net du Dakaro ralio etapus. Tų pačių metų spalį „Acciona 100 proc. EcoPowered“ tapo pirmuoju elektromobiliu, įveikusiu „OiLibya Rally Maroke“. Šios 3629 km lenktynės dažnai yra laikomos įžanga į Dakarą.

Sugrįžimas į Dakarą 2016-aisiais

Į Dakarą „Acciona 100 proc. EcoPowered“ sugrįžo jau 2016 metais. Pasiduoti nebuvo prasmės – 2015-ųjų bandymai įrodė, kad visureigis yra pakankamai pajėgus kovoti su pavojinga trasa.

Per metus bolidas buvo patobulintas – numetė net 40 proc. savo svorio – buvo pasirinktas mažesnis ir lengvesnis elektros variklis, pasirinktos lengvesnės, bet galingesnės 150 kWh baterijos. Nuvažiuojamas atstumas su vienu įkrovimu išaugo iki 350 km lenktynių režime, tačiau komandos sunkvežimio pagalba lenktynių trasoje vis tiek buvo reikalinga.

Maksimalus „100 proc. EcoPowered“ greitis tuomet siekė 210 km/val. Šįkart į automobilio kabiną sėdo vairuotojas Arielas Jatónas ir šturmanas Gastonas Scazzuso. Elektromobilis vieną po kito įveikinėjo greičio ruožus, kol atėjo lemtingoji 10 diena. Įkraunamas „Acciona 100 proc. EcoPowered“ nesuspėjo pasirodyti prie starto linijos. Visgi šis elektromobilis jau buvo įveikęs 80 proc. lenktynių, laikėsi 71 vietoje ir išvengė didesnių techninių problemų, todėl komanda šio pasirodymo nelaikė visiška nesėkme.

Trečias kartas nemeluoja

Tiek 2015, tiek 2016 metais iš Dakaro ralio „Acciona 100 proc. EcoPowered“ turėjo pasitraukti dėl taisyklių pažeidimų, o štai elektromobilio technika nekėlė problemų. Todėl pasiduoti tiesiog nebuvo prasmės – į Dakaro ralį „Acciona 100 proc. EcoPowered“ sugrįžo ir 2017-aisiais.

Ir pagaliau, trečias bandymas buvo sėkmingas. Įveikęs itin sudėtingą trasą „Acciona 100 proc. EcoPowered“ visureigis finišavo 58-oje vietoje. Lenktynes baigė būtent 58 bolidai, tačiau iš pradžių prie starto linijos stojo 79 automobiliai, todėl „Acciona“ pasiekimo nereikėtų vadinti tik paskutine vieta.

Šis automobilis tapo pirmuoju Dakaro ralį įveikusiu elektromobiliu. Nors greičiu su benzininiais savo konkurentais jis varžytis negalėjo, Arielo Jatóno ir Gastono Scazzuso į priekį vedamas elektrinis visureigis įrodė savo tvirtumą. Žiniasklaidai ypač patiko kadrai, kuriuose matyti, kaip „Acciona 100 proc. EcoPowered“ įveikia didžiules balas.

Techninės „Acciona 100 proc. EcoPowered“ savybės:

  • Baterijos – Panasonic 150 kWh, šeši nepriklausomi moduliai.
  • Įkrovimas – visi moduliai įkraunami vienu metu per 60 min, papildoma 100 W saulės baterija ant stogo.
  • Variklis – 250 kW.
  • Transmisija – sekvencinė 6 pavarų dėžė, keturi varomi ratai.
  • Kėbulas – vamzdinė konstrukcija su anglies pluošto kėbulu.

Taigi elektromobilis gali įveikti Dakaro ralį. Tai jau yra įrodyta, tačiau ateityje laukia ir didesni iššūkiai. Kiek laiko praeis, kol elektromobiliai galės varžytis su greičiausiais ralio dalyviais? O galbūt jiems reikėtų atskiros kategorijos?

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs