Visą lenktynių eigą su video rasite čia.
Speciali lenktynių rubrika: nuotraukos, straipsniai, video.
Nė vienas iš mūsų neišmano kalbos taisyklių idealiai. Todėl be vargo susišnekame vartodami ir ne visai tikslias frazes – vienas kitą vis tiek suprantame. Todėl, Palangos lenktynes pavadinę Palangos raliu, šypteli ne visi. Nors su raliu šis renginys beveik neturi nieko bendro, išskyrus žvyrinę techninio aptarnavimo zoną.
Be jokios abejonės, užsukę į degalinę ir paprašę „kuro“, sulauksite kasininkės klausimo: jums benzino, ar dyzelino? Nes daugelio žmonių sąmonėje kuras ir degalai yra vienas ir tas pats. 15min GAZAS apklausė lenktynių dalyvius – žmones, kurie kone kasdien pila į bakus benziną, o lenktynėse jo sudegina šimtus litrų. Vienas kalbėjusių išsakė nerealią versiją – kad terminas „degalai“ apskritai nevartotinas. Tačiau tiesa yra kiek kitokia.
Pagalvokime, kodėl benzino ar dyzelino važiuojame į degalinę? Juk ne alų ten parduoda, o degalus. Amžinas klausimas – kaip reikėtų kalbėti teisingai – bus atsakytas žemiau. Tik vienas mūsų apklaustas pašnekovas išmanė lietuvių kalbos subtilybes.
Pasižiūrėkite reportažą – sužinosite įdomių dalykų.
Kada kuras, o kada degalai?
O ką apie tai savo konsultacijų svetainėje sako VLKK – valstybinė lietuvių kalbos komisija?
El. „Dabartinės lietuvių kalbos žodyne“ kuras aiškinamas kaip „šildymo, kūrenamoji medžiaga (malkos, durpės, anglys ir kt.)“; degalai – „degiosios medžiagos vidaus degimo varikliams“.
Terminų banke teikiama:
kuras – kiekviena degi medžiaga, kurią techniškai ir ekonomiškai tikslinga deginti, kai reikia gauti daug šilumos;
degalai – vidaus degimo variklių skystos degiosios medžiagos (aviaciniai, dyzeliniai, reaktyviniai degalai, benzinas ir kt.).
Taigi vartotinas junginys yra automobilių degalai. Vairuotojai mažina degalų sąnaudas, o lenktynininkai taip pat skaičiuoja degalų suvartojimą.