Medikai mokysis gelbėti lenktynininkus

Jau 9-tą kartą vykstančiose Greitosios medicininės pagalbos (GMP) ekipažų varžybose šiemet dalyvių lauks naujovė – medikai kvalifikaciją kels inscenizuotose situacijose gelbėdami lenktyninių automobilių pilotus ir šturmanus.
Mindaugo Varžos ir Martyno Drulios avarija GR2
Asociatyvi nuotr.: avarija ralyje / 15min skaitytojo nuotr.

Svarbiausia – didinti praktinius įgūdžius

Rugsėjo 18-tą dieną Dubingiuose Lietuvos greitosios medicinos pagalbos įstaigų asociacijos rengiamose varžybose šiemet dalyvių laukia nauji išbandymai – iš sudėtingų situacijų teks vaduoti ir gyvybes gelbėti lenktynininkams. Medikai treniruosis naudodami Benedikto Vanago komandos „General Financing – Autopaslauga by Pitlane“ „Subaru Impreza WRC“ ir vyrų autoklubo „N40“ „Mitsubishi Evolution X“ bei „Renault Clio Sport“ varžyboms suteiktus sportinius automobilius.

Darbas lenktynių trasoje skiriasi nuo įprasto darbo kasdieninėse situacijose. Lenktynininkų šalmai yra kitokie nei, pavyzdžiui, gatvėje sutinkamų motociklininkų

Pasak Lietuvos automobilių sporto federacijos prezidento Romo Austinsko, šis dviejų įstaigų bendradarbiavimas ženkliai pakels saugumo ir kokybiškos bei greitos medicininės pagalbos suteikimo lygį į avariją patekusiems sportininkams.

„Kiekvienose automobilių sporto varžybose budi GMP ekipažas, kuris suteikia pirmąją medicininę pagalbą, ištikus nelaimei. Visgi, darbas lenktynių trasoje skiriasi nuo įprasto darbo kasdieninėse situacijose. Lenktynininkų šalmai yra kitokie nei, pavyzdžiui, gatvėje sutinkamų motociklininkų. Taip pat lenktynininkus vaduoti iš sportinio automobilio reikia naudojant visiškai kitokią metodiką, nei tai darant iš įprastų automobilių – čia medikai susiduria su sportininkus saugančiais apsauginiais rėmais, kitokia saugos diržų sistema bei „Hansa“ galvos apsaugos sistema, sportiniais kostiumais ir t.t. Tad LASF labai džiaugiasi galėdama prisidėti prie šio renginio ir taip padėti mūsų medikams kelti savo kompetenciją bei užtikrinti didesnį saugumą trasose“, - džiaugiasi LASF prezidentas R. Austinskas.

LASF saugaus varžybų organizavimo komiteto (SVO) narys, gydytojas Vidmantas Eigėlis, teigia, kad medikams trūksta praktinių įgūdžių.

„Medikams labiausiai trūksta praktinių užsiėmimų. Pasirengta yra teoriniame lygmenyje. Taip yra todėl, kad medikų komandų yra tikrai daug, vyksta jų rotacija, todėl tas pats ekipažas į varžybas atvažiuoja kartą per metus, o kartais net ir rečiau. Natūralu, kad įgūdžius reikia nuolat lavinti, norint nepasimesti ekstremalioje situacijoje”, - sako jis.

Tai automobilių sportas, todėl natūralu, kad traumų būna. Tačiau jos dažniausiai nesunkios, rečiau pasitaiko ir galūnių lūžiai, galvos smegenų sukrėtimai

SVO komiteto nario teigimu, šiandieniniame automobilių sporte sudėtingos traumos pasitaiko retai, tačiau medikai turi būti visada pasiruošę.

„Tai automobilių sportas, todėl natūralu, kad traumų būna. Tačiau jos dažniausiai nesunkios, rečiau pasitaiko ir galūnių lūžiai, galvos smegenų sukrėtimai, uždaros stuburo traumos, sumušimai bei akių traumos, kurios patiriamos verčiantis automobiliui ir į veidą pažirus stiklams ir pabirus smėliui. Sunkių traumų paskutinius dvejus metus nebuvo. Sportininkai patys išlipa iš automobilių, o tada jiems suteikiama pagalba”, - dėsto V. Eigėlis.

Varžybos – abipusė nauda

GMP įstaigų asociacijos pirmininko Nerijaus Mikelionio teigimu, LASF bendradarbiavimas ir trijų sportinių automobilių atvežimas į varžybas duos labai daug naudos ir naujos patirties varžybų dalyviams.

„Mes kiekvienais metais stengiamės savo dalyviams sugalvoti naujų užduočių. Šiemet bendradarbiaujame su Lietuvos krašto apsaugos ministerija bei LASF. Esame labai dėkingi šioms įstaigoms už jų suteiktą galimybę treniruotis neįprastose situacijose, jas išanalizuoti ir taip įgauti labai vertingos patirties. Tai didelė abipusė nauda“, - sako N. Mikelionis.

N. Mikelionio teigimu, medikai labai atsakingai žiūri į šias varžybas ir joms ruošiasi išties intensyviai.

„Į varžybas atvažiuoja medikų komandos iš visos Lietuvos. Čia jie susiduria su labai įvairiomis užduotimis, kurioms ruošiasi labai atsakingai iki pat varžybų pradžios. Medikai treniruojasi veikti standartinėse gimdymo, gaivinimo, trauminėse ar reanimacinėse situacijose. Kitokios užduotys yra keliamos vairuotojams paramedikams. Kiekvienais metais būna vis kažkas naujo, todėl visų užduočių nežinau net ir aš. 

Visgi, tai mums labai svarbus renginys, kurio metu keliame kompetenciją, bendraujame su kolegomis, o galiausiai savo entuziazmu užkrečiame kitus gydytojus prisijungti prie mūsų. Taip pat mūsų komandos vyksta ir į panašias varžybas Lenkijoje, Čekijoje, Latvijoje, Austrijoje ir kitose šalyse. Tad įgauname ir tarptautinės patirties“, - varžybų naudą pristato GMP įstaigų asociacijos pirmininkas N. Mikelionis.

Pirmą kartą Greitosios medicininės pagalbos medikų ekipažų varžybos įvyko 2007 m. 

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų