„Nors sportine prasme svarbiausias yra Lietuvos čempionatas, ši jau 29-ąjį kartą vykstanti regata vainikuoja visą sezoną, „Rudens vėju“ kasmet jį uždarome“, – 15min sakė renginio organizatorius, Lietuvos buriuotojų sąjungos viceprezidentas sportiniam buriavimui ir Kauno buriavimo mokyklos „Bangpūtys“ vadovas Rimas Vilkas.
Pasak jo, šiais metais regata išsiskiria dalyvių gausa – daugėja ir Lietuvos buriuotojų, ir svečių iš užsienio, „Rudens vėjo“ kasmet nepraleidžia latviai, estai, lenkai, baltarusiai. Pirmaisiais regatos organizavimo metais prie jos prisijungė apie 70 buriuotojų, o dabar šis skaičius išaugo kone keturis kartus.
„Pabaltyje tokio tipo renginys – vienas didžiausių, konkuruojame nebent su liepos mėnesį vykstančia Estijos „Spinnaker“ regata, tačiau ji rengiama jau 43 metus iš eilės, turi stiprias tradicijas, o daugiau stipresnių nėra. Džiaugiamės, kad regata aktuali ne tik vietos buriuotojams, bet ir užsieniečiams – šiemet jų dalyvauja maždaug 12 proc. daugiau nei anksčiau“, – sakė R.Vilkas.
Į spalio 4–6 dienomis Kauno mariose vykstančią regatą užsiregistravo gausus būrys dalyvių, iš kurių kurių net 156 ketina plaukti „Optimist“ klasės laivais, 51 dalyvis varžysis „Laser 4.7“ jachtų klasėje, 24 – „Laser Radial“, 24 – „Laser Standard“, taip pat 6 dalyviai dalyvauja su „Finn“ laivais, 5 – „Techno 293“ burlenčių klasėje.
„Regatoje plaukia ir abu mūsų olimpiečiai – „Laser Radial“ moterų olimpinėje klasėje varžosi ir kelialapį į 2020 metų Tokijo olimpines žaidynes iškovojusi Viktorija Andrulytė, o paraleliai čia pat vykstančiame burlenčių buriavimo čempionate (tuo pat metu Kauno mariose vyksta ir Respublikos „RS:X“ burlenčių buriavimo čempionatas, – red.) dalyvauja ir ką tik iš Italijos grįžęs, Gardos ežere dalyvavimą olimpiadoje užsitikrinęs Juozas Bernotas“, – sakė R.Vilkas.
Jo teigimu, itin stiprūs sportininkai varžosi ir kitose olimpinėse klasėse, pavyzdžiui, „Laser Standart“ klasėje su svečiais iš užsienio į kovą stoja du kandidatai į olimpines žaidynes – Karolis Janulionis, Martis Pajarskas, jie, R.Vilko teigimu, regatoje siekia pačių aukščiausių vietų. „Galima paminėti ir Vėją Strelčiūną – 16 metų sportininkas aktyviai lipa ant kulnų mūsų olimpiečiams. Apskritai, kai kuriose klasėse dalyviams tai yra ir atranka į Europos ir pasaulio čempionatus, ne šiaip regata“, – sakė pašnekovas.
Pasak R.Vilko, „Rudens vėjo“ dalyviams per tris varžybų dienas iš viso teks atlikti 8 plaukimus, pirmąją ir antrąją dienomis jų bus po 3, trečiąją – 2. Startavę dalyviai pirmiausia plauks prieš vėją, tuomet bandys suvaldyti šoninį vėją, galiausiai iki finišo buriuos pavėjiniu kursu.
„Didžiausias iššūkis dalyviams – kad čia dalyvauja daug buriuotojų, renginys yra masiškiausias Lietuvoje, todėl varžytis tikrai bus su kuo. Taip pat iššūkiu bus ir oro sąlygos – atrodo, kad teks pakovoti ne tik su kitais, bet ir su šalčiu“, – kalbėjo R.Vilkas.
Oro prognozės kol kas sportininkams didelio vėjo nežada, jis turėtų siekti apie 3–4 m/s. Tačiau ar tai bus trūkumas, ar privalumas, esą priklauso nuo kiekvieno individualiai, renginio organizatorius tikina, kad visuomet yra dalyvių, kuriems palankesnis silpnas vėjas, o kitiems jo reikia stipraus.
„Ne veltui sakoma, kad nėra blogo oro, yra tik bloga apranga. Buriuotojai pripratę ir prie sudėtingų sąlygų, tačiau jie buriuodami sušyla, todėl šalta gali būti tik laukiant kito starto. Kita vertus, treneriai visuomet pasirūpina šilta apranga, aprengia sportininkus, kol jie laukia kito naujo starto“, – sakė jis.
Tačiau buriuotojų sudėtingos sąlygos, panašu, visai negąsdina. Prieš startą Lietuvos buriuotojų sąjungai komentarą davusi V.Andrulytė sakė, kad dalyvauti Lietuvoje, ypač gimtajame mieste, visada malonu. „Kauno marios yra tokia ypatinga vieta, kur vėjo pasisukimai būna išties dideli. Čia buriuojant visada turi akylai stebėti ateinančius vėjo pasisukimus ir škvaliukus. Tai sąlygos, kur visi turi šansų išsiveržti į priekį“, – LBS sakė sportininkė.
Buriuotojai pritarė ir Lietuvos „Laser Standard“ vyrų rinktinės treneris Giedrius Gužys, kurio teigimu, nestabilios sąlygos Kauno mariose gali įklampinti net pasaulio buriavimo lyderius. „Čia tenka visą laiką koncentruotis, stebėti sąlygas ir dažnai keisti taktinį planą“, – kalbintas LBS teigė G.Gužys.
R.Vilkas tikina, kad „Rudens vėjo“ buriuotojai kasmet laukia su nekantrumu, todėl regatos organizavimas – ne tik atsakingas darbas, bet ir didelė šventė. „Smagu matyti, kad dalyvių kasmet daugėja, vis daugiau jų atvyksta iš kitų šalių. Mums tai ne tik varžybos, bet ir proga visiems susiburti kartu. Šiemet regatai jau 29-eri, o kitąmet – jubiliejus, 30 metų, bus viskas dar rimčiau“, – mintimis dalijosi regatos organizatorius.
Tarptautinė regata „Rudens vėjas“ vyks visą savaitgalį iki pat sekmadienio, jos rezultatus galima sekti čia.
Visas naujienas apie buriavimą sekite projekto „Su vėju!“ puslapyje