Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Lenta ant ratukų – dabar tai ekstremali sporto šaka.

Matydami tūkstančius miesto paauglių ant betono „obliuojančių“ savo riedlentes, net nesusimąstome, kad ši lenta ant ratukų atkeliavo iš jūros.
riedlente
riedlente

Dabar tai vadinama ekstremalia sporto šaka, ja užsiima daugelis įvairaus amžiaus entuziastų, vykdomi čempionatai... Riedlentė svariai prisidėjo prie miesto kultūros ir gatvės stiliaus atsiradimo. O tai tik tebuvo nekaltas banglentininkų bandymas pajusti panašias emocijas tomis dienomis, kai bangų jūroje nė su žiburiu nesimatydavo. Pirmyn į riedlentės atsiradimo istoriją.

Riedlentės atsirado 1950 metais ir gyvuoja iki šių dienų.

Pirmosios riedlentės priminė paspirtukus, su senovinių riedučių ratukais. Iki 1950 metų nieko nežinoma apie riedlentes.

Riedlentės buvo išrastos tada, kai pakvaišę banglenčių mėgėjai norėjo realizuoti bangų pojūčius gatvėse. Būtent ryšys tarp riedlenčių ir banglenčių padėjo sukurti riedlenčių stilius, mada ir žinoma kultūra.

Iki 1959 metų riedlentės buvo gaminamos tik saviems pomėgiams – buitiškai pasigaminama lenta, perpjaunamos senų riedučių ašys ir pritvirtinamos prie lentos. Tik 1959 metais pasirodė pirmosios riedlentės prekyboje.

Ankstyvaisiais 1960 metais tokios kompanijos kaip Larry Stevenson's Makaha ir Hobie Alter's Hobie pradėjo gaminti pirmąsias riedlentes, kurios priminė mažas banglentes su ratukais.

Riedlentės tapo labai populiarios, tad kompanijos pradėjo peštis dėl rinkos. Daugiau negu 50 milijonų riedlenčių buvo parduota per mažiau negu puse metų. Pirmosios riedlenčių varžybos įvyko Hermosa paplūdimyje, Kalifornijoje (Amerika), 1963 metais.

1965 metais saugumo ekspertai paskelbė riedlentes nesaugiomis, ir liepė parduotuvėms jų nepardavinėti, o tėvams jų nepirkti savo vaikams.

Riedlentės mirė taip greit kaip ir atsirado. Tai buvo pirmasis riedlenčių nuosmukis. Šis riedlenčių sporto pakilimas ir kritimas yra žinomas kaip „ dešimties metų periodas“ (ten-year cycle). Aišku tai tik pavadinimas, nes šis laiko tarpas nebuvo lygiai dešimt metų.

Septintasis dešimtmetis. Larry Stevenson išrado kicktail triuką. Su pirmosiomis banglentės formos riedlentėmis išrasti triukai ir stiliai padėjo pagrindą riedlenčių kultūroje.

Žinoma pirmieji triukai buvo gana paprasti ir primityvus, nes to neleido to meto įranga. 1973 metai buvo išrasti ratukai pagaminti iš uretano (urethane).

Šis išradimas padėjo riedlentėms pasiekti didesni riedėjimo greitį, pakeisti riedlenčių ašių technologiją. To laikotarpio triukai buvo labai panašūs į banglentininkų atliekamus triukus. Riedlentininkai važinėdavo ant asfalto arba bank`u.

Septintajame dešimtmetyje buvo pradėta statyti riedlenčių parkus, atsirado pirmosios riedlenčių žvaigždės-profesionalai, riedlenčių filmai ir žurnalai.

Šituo laikotarpiu susikūrė tokie važinėjimo stiliai kaip slalomas (slalom), leidimasis nuo kalnų (downhill), laisvas stilius (freestyle), šuoliai į toli (longjump).

Kiti triukai, padarę įtaką riedlenčių evoliucijai buvo aerial, invert ir olie. Riedlenčių sportas tuo metu turėjo tokias žvaigždes, kaip Tony Alva, Jay Adams ir Stacy Peralta.

Tai pat pasikeitė riedlenčių forma. Iš 6 colių pločio riedlenčių jos tapo 7 colių pločio ir daugiau negu 9 colių ilgio. Tai suteikė didesni stabilumą ant riedlentės. Baigiantis septyniasdešimtiesiems riedlentės patyrė antrą nuosmukį. Jį sukėlė didėjantys draudimai riedlentėms ir palaipsniui mažėjanti riedlentininkų auditorija.

Aštuoniasdešimtaisiais atsiradusios medinės rampos ir pakitęs freestyle stilius atgaivino riedlenčių sportą. Riedlentininkai pradėjo patys gaminti rampas.

Šiuo laikotarpiu išgarsėjo tokie riedlentinikai kaip Tony Hawk ir Stevie Caballero. Baigiantis dešimtmečiui susidomėjimas rampomis sumažėjo. Riedlentininkai pradėjo daugiau važinėti gatvėse. Pirmosios gatvių važinėjimo žvaigždės buvo Mark Gonzales, Natas Kaupas ir Mike Vallely.

1987 metais riedlenčių sportas kaip kultūra įgavo stilių. Didelę įtaka tam padarė punk kultūrą. Daugelis riedlentininkų pradėjo rengtis tamsių tonų drabužiais ir retro stiliaus teniso bateliais.

Tuo laikotarpiu atsirado daug naujų riedlenčių kompanijų. Buvęs garsus riedlentininkas Steve Rocco įkūrė savo kompaniją „World Industries“. Aštuoniasdešimčiai procentų gatvės triukų ir maždaug šešiasdešimčiai procentų rampų triukų pagrindu tapo olie. Triukai buvo daug įspūdingesni ir sudėtingesni.

Devyniasdešimtieji. Pradėtos rengti ESPN organizuojamos ekstremalaus sporto žaidynės. 1997 į jas buvo įtrauktas riedlenčių sportas. Didelė media gausa įtakojo riedlenčių kultūros pasitraukimą iš pogrindžio. Riedlenčių sportas tapo industrija uždirbanti milijonus.

Pasikeitė ir riedlenčių forma. Iš mažų lentučių jos tapo didelėmis lenktais galais, suklijuotomis iš septynių, kartais ir daugiau sluoksnių, su tvirtomis ašimis ir gerai riedančiais ratais. Išpopuliarėjęs gatvės stilius pradėjo nepatikti kitiems žmonėms.

Buvo pastatyta daug riedlenčių parkų, tačiau iš žurnalų vis dar nedingo nuotraukos iš gatvių. Riedlenčių kultūra tapo miesto kultūrinio gyvenimo dalimi.

Didelis dėmesys pradėtas kreipti į madą. Svarbia riedlenčių kultūros dalimi tapo batai. Transworld Skateboarding Business Summer 1998 duomenimis riedlenčių industrijoje didžiausią dalį pardavimų užėmė batai (batai 26.5 %,  riedlentės 26%, drabužiai 16%, ašys 11.5%, ratai 11% ir aksesuarai 9%).

Per visą riedlenčių gyvavimo laikotarpį buvo labai daug organizacijų. Dvi pagrindinės, egzistuojančios ir dabar yra IASC (tarptautinė riedlenčių kompanijų asociacija) ir World Cup Skateboarding  (pasaulinės riedlenčių varžybos – WCS ). Pastaroji yra lyderis organizuojant riedlenčių varžybas. WCS turi NSA ( nacionalinė riedlenčių asociacija) statusą. WCS prezidentas yra Don Bostick.

„Šiandien profesionalus riedlentininkas gali per mėnesį uždirbti nuo 1000 iki 10 000 dolerių“ – sakė Danielle Bostick iš WCS ir X Games. Šitokius pinigus galima gauti laimint varžybas. Taipogi riedlentininkai profesionalai gauna pinigų iš kompanijų, kurios pardavinėja įrangą su jų vardais. Taigi per trisdešimt metų pasikeitė riedlenčių sporto suvokimas. Pomėgis važinėtis riedlente daugumai tapo darbu.

Bet kaip bebūtų riedlenčių sportas yra daugiau negu verslas, teikiantis malonumą, tad važinėjimas nėra vien tik naujų triukų mokymasis.

http://www.extreme-sports.lt/

extreme_logo
 
Pavadinimas
Pavadinimas

 

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Netikėtai didelis gyventojų susidomėjimas naujomis, efektyviomis šildymo priemonėmis ir dotacijomis
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?