Nors konferencijos dalyviai sunkiai įsivaizduoja, kaip įmanoma tokioje mažoje dykumų valstybėje surengti tokį renginį kaip pasaulio futbolo čempionatas, vokiečių architektas A.Speeras pradeda kalbą tokiais žodžiais: „Tokie reikšmingi įvykiai kaip olimpinės žaidynės ar pasaulio futbolo čempionatas skatina neįmanomą virsti įmanomu. Jie neturi jokių tabu. Norint perstatyti miestą, labai naudinga žinoti tikslias projekto datas.“
Architektas A.Speeras Rytuose turi gerą vardą. Jis projektavo naują 3 mln. gyventojų miestą netoli Kairo, naująją
spiegel.de nuotr./Vokiečių architektas Albertas Speeras. |
Nigerijos sostinę, automobilių gamintojų miestą 50 000 žmonių netoli Šanchajaus, vaikų darželį netoli Frankfurto, parodų paviljoną Hanoveryje, stadionus Leipcige, Miunchene ir Baku.
A.Speeras ir 120 jo kompanijos „Albert Speer Partner“ Frankfurte darbuotojai laikomi vieni geriausių miestų projektuotojų. Architektams ir miesto planuotojams paslaptinga dykuma turėtų atrodyti kaip tuščias popieriaus lapas.
Neįmanoma rašyti apie architektą A.Speerą, nepaminėjus kito garsaus architekto A.Speero. Vyresnysis A.Speeras buvo Trečiojo Reicho ginklų pramonės ministras. Jis suprojektavo tuometį Berlyną bei buvo jaunesniojo A. Speero tėvas.
Vyresnysis A.Speeras buvo Trečiojo Reicho ginklų pramonės ministras. Jis suprojektavo tuometį Berlyną bei buvo jaunesniojo A. Speero tėvas.
Kataro dienraštis anglų kalba „The Gulf Times“ pranešė, kad šiais finansiniais metais Kataro nacionalinis biudžetas viršijo visus lūkesčius. Katare gyvena maždaug 300 tūkst. labai turtingų žmonių, kurių dauguma – ten dirbantys užsieniečiai.
Šiuo metu pajamos, tenkančios vienam gyventojui Katare, yra aukštesnės nei Liuksemburge. Per pastaruosius 20 metų Persijos įlankoje įsitvirtino šeichai Maktoumas iš Dubajaus, Nahyanas iš Abu Dabio, Thanisas iš Kataro ir Omano sultonas Quaboosas. Dabar jie maždaug 60 metų vyrai, ne vienas jų mokėsi D. Britanijos karo mokyklose. Jie užaugo turėdami tiek pinigų, kad galėtų įgyvendinti kiekvieną savo norą.
Hipodromai ir rūmai jau pastatyti. Tačiau miestai yra didesni nei rūmai. Persijos įlankos valdovai mėgsta konkuruoti tarpusavyje, kas pastatys aukščiausią dangoraižį, surinks sėkmingiausią čempionų lygos futbolo komandą, pastatys didžiausią jūrų ar oro uostą.
Norėdami būti tikri, kad jiems pavyks, jie samdo pačius žymiausius pasaulio architektus kaip Normanas Fosteris, I.M.Pei, Jeanas Nouvelis ar Remas Koolhaasas.
Architektui A.Speerui patinka dideli projektai: „Man patinka arabai. Jie tiesiog nori visiems parodyti, ką jie gali padaryti. Prisiminkite praeities bažnyčių bokštus – jei jie būtų įprasti, jų niekas nebūtų pastebėję.“
A.Speerui nepatinka, kad Dubajaus dangoraižiai pastatyti taip arti vienas kito. Jis juos vadina XXI amžiaus lūšnomis. A.Speeras yra parašęs knygą „The Intelligent City“ apie architektų aroganciją. Jis aiškina, kad miesto planuotojo darbas yra teikti pasiūlymus ir nieko daugiau.
Albertas Speeras nenaudoja kitiems architektams įprasto žargono. Angliškai jis kalba su vos juntamu Vokietijos pietvakarių akcentu. A.Speeras papasakojo, kad dėl mikčiojimo turėjo mesti mokyklą ir pradėjo mokytis dailidės amato Heidelberge. Baigiamajam egzaminui jis pagal dieviškosios proporcijos taisykles suprojektavo muzikinę spintelę iš kriaušės ir graikinio riešutmedžio medienos.
Į priekį A.Speerą vedė nenugalimas noras patirti nuotykių.
Architektas papasakojo apie kelionę „Lambretta“ motoroleriu į Ankarą 1958 metais. Jis keliavo be šalmo ir norėjo palikti viską, kas įvyko praeityje.
Į priekį A.Speerą vedė nenugalimas noras patirti nuotykių: „Norėjau išvykti ir pamatyti kažką visiškai skirtingo“. Tuo metu A.Speero tėvas sėdėjo kalėjime, kuriame buvo įkalintas daugiau nei 20 metų. Jis buvo vienas iš aukščiausio rango nacių pareigūnų, kurie išgyveno karą ir Niurnbergo karo nusikaltėlių teismo procesą.
Jaunesnysis A.Speeras nenusprendė pasukti lengvesniu keliu ir nesvarstė galimybės pasikeisti vardą. Jis tik pakeitė parašą, kuriame nebėra pirmosios tėvo vardo raidės: „Galų gale, viskas priklauso nuo to, kaip kuri savo gyvenimą.“ Kartą architektūros kritikui Gerhardui Matzi A.Speeras prisipažino, kad praleido visą gyvenimą bandydamas atsiriboti nuo tėvo.
Jo sesuo Hildė gilinasi į švietimo problemas ir yra Berlyno miesto tarybos narė, priklauso žaliesiems. Jaunesnysis brolis tapo gydytoju ir parašė prašymą pasikeisti vardą. Jo vardas buvo Adolfas.
Didžioji sėkmė A.Speerą aplankė arabų kraštuose. Atsitiktinumo dėka jis gavo labai pelningą užsakymą Libijoje, kuri tuo metu dar buvo karalystė, paskui vienas po kito pasipylė kiti užsakymai Saudo Arabijoje, Egipte ir Jordanijoje. Jį sužavėjo Artimieji Rytai.A.Speeras pasakoja, kaip kartą per mėnesį Saudo Arabijos karalius priima savo valdinius: „Kiekvienas yra įleidžiamas ir išklausomas. Jų mąstymo būdas visiškai kitoks.“
A.Speeras labiausiai didžiuojasi projektu Saudo Arabijos sostinėje Er Rijade, kurios aikštėse vis dar viešai kertamos galvos. „Mes nebūtume dirbę Gadhafiui. Mes dirbame nuo 1977 metų ir toliau dirbsime Saudo Arabijoje“, – teigia A.Speeras, manantis, kad vokiečiai turėtų teisę dirbti tose šalyse, kuriose yra Vokietijos ambasada.
Albertas buvo vyriausias iš šešių vaikų, augusių Bavarijos Alpių miestelyje netoli A.Hitlerio kalnų rezidencijos. Jo senelis ir tėvas taip pat buvo architektai. Tėvas buvo vyriausiasis statybos inspektorius Berlyne, o vėliau tapo A.Hitlerio ministru, atsakingu už ginklų ir karo pramonę. Jaunasis A.Speeras daug laiko praleisdavo Oberzalcberge, viename Bavarijos kalnų kurortų, kuriame jo tėvas aptardavo planus su A.Hitleriu.
Kai 2009 metais buvo pranešta, kad architektas A.Speeras ėmėsi užduoties projektuoti 2022 metų pasaulio futbolo čempionato vietą, daugelis netikėjo, kad tai bus įmanoma.
Vienas stadionas primena pintą krepšį, o kitas – dvigeldę kriauklę. Į pastarąjį stadioną nuvykti bus galima vandens taksi arba jachta. Iš viso dvylikoje stadionų tilptų beveik pusė Kataro gyventojų.
Kataras čempionatui turėtų įrengti 80 tūkst. viešbučių kambarių, tarptautinį oro uostą, į kurį kasmet atvyktų 60 mln. keleivių, pastatyti kelią į Bahreiną ir 22 km tiltą. Be to, reikia pastatyti 320 km ilgo geležinkelio tinklą krovininiams ir greitiesiems traukiniams, sukurti regioninę geležinkelio sistemą. Tokia užduotis atrodė neįgyvendinama, tačiau A.Speeras nusprendė iššūkį priimti.
Naudodamasi amerikiečių 2030 metų ir vokiečių transporto maršrutų planais A.Speero kompanijos vyriausioji architektė Karin Bertaloth suprojektavo 8 naujus stadionus. A.Speeras teigė, kad jiems buvo svarbu stadionus susieti su vietos kultūra.
Vienas stadionas primena pintą krepšį, o kitas – dvigeldę kriauklę. Į pastarąjį stadioną nuvykti bus galima vandens taksi arba jachta. Iš viso dvylikoje stadionų tilptų beveik pusė Kataro gyventojų. Stadionai suprojektuoti taip, kad pasibaigus renginiui juos būtų galima išmontuoti ir jų dalis panaudoti vargingesnėse šalyse, statant mažesnius stadionus.
Panaudojant saulės šilumą stadionuose bus palaikoma šioms vietoms labai vėsi 27 laipsnių temperatūra. Panašūs sprendimai bus pritaikyti turistinėse vietose, pėsčiųjų zonoje, kitose atvirose vietose.
FIFA prezidentui Seppui Blatteriui buvo pristatytas modelinis stadionas su 500 vietų. Modeliniame stadione naudojama 700 kilovatų iš saulės energijos sistemų gaunama šiluma. Išbandymo metu mieste tvyrojo 44 laipsnių karštis, tačiau viduje temperatūra siekė 23 laipsnius. FIFA atstovus sužavėjo neįtikėtinas A.Speero projektas.
Žinią, kad 2022 metų pasaulio futbolo čempionatui pasirinktas Kataras, A.Speeras išgirdo su žmona žiūrėdamas televizorių. Jis negalėjo patikėti, kad prieš tokias valstybes kaip Australija, Japonija, Pietų Korėja ar Jungtinės Valstijos laimėjo Kataras. Tačiau jis įsitikinęs, kad tai buvo teisingas sprendimas: „Šie pasaulinio sporto renginiai labai susiję su pinigais ir rinka. Jeigu pasaulio futbolo čempionatas vyktų Londone, neįgytume naujų klientų. Mes Europoje neturėtume save įsivaizduoti kaip pasaulio centrą. Visas arabų pasaulis pamišęs dėl futbolo.“
Kol kas lieka neaišku, ar A.Speero kompanija sugebės įgyvendinti projektą. A.Speero projektas sužavėjo FIFA
spiegel.de nuotr./A.Speero stadiono vienas projektų. |
atstovus, tačiau korėjiečiai, amerikiečiai ar britai irgio nepraranda vilčių gauti užsakymų. A.Speeras teigia, kad svarbiausia yra išlikti kukliam.