Buvęs Anglijos rinktinės kapitonas Solas Campbellas: „Dėl rasistinių išpuolių rengti „EURO 2012“ Lenkijos ir Ukrainos stadionuose yra nonsensas“

Buvęs Anglijos rinktinės žaidėjas Solas Campbellas BBC televizijai pareiškė, kad dėl įsišaknijusio rasizmo ir smurto UEFA neturėjo suteikti teisės Lenkijai ir Ukrainai rengti Europos futbolo čempionatą.
Ukrainos stadionuose vyrauja nepakanta kitos spalvos žmonėms.
Ukrainos stadionuose vyrauja nepakanta kitos spalvos žmonėms. / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.
Temos: 2 Ukraina Rasizmas

Buvęs anglų kapitonas fanams patarė likti namie, žiūrėti čempionatą per televiziją ir nerizikuoti savo sveikata. UEFA teigia, kad sprendimas suteikti Lenkijai ir Ukrainai galimybę organizuoti turnyrą kaip tik yra paskata spręsti tokias įsišaknijusias socialines problemas kaip rasizmas. Čempionatas, anot UEFA, yra galimybė abiem valstybėms pagerinti savo įvaizdį.

BBC žurnalistai mėnesį praleido filmuodami futbolo rungtynes abiejose valstybėse ir per tą laiką užfiksavo fanų demonstruojamus nacistinius gestus, juodaodžius žaidėjus niekinančius šūkius, antisemitizmo protrūkius ir žiaurų išpuolį prieš studentų iš Azijos grupę.

Nulis tolerancijos

Peržiūrėjęs vaizdus, S.Campbellas išreiškė savo nuomonę, kad Ukrainai ir Lenkijai neturėjo būti suteikta teisė organizuoti tokį prestižinį turnyrą. „Aš manau, kad jie yra neteisūs ir turėjo pasakyti taip: „jei norite šito turnyro, pirma išspręskite savo problemas. Kol nepamatysime ženklaus pagerėjimo, jūs savo šalyje nenusipelnėte rengti tokį prestižinį turnyrą“ – kalbėjo S. Campbellas.

UEFA teigia, kad turnyras kaip tik yra galimybė ir paskata spręsti panašias socialines problemas. Be to, organizacijos nulinės tolerancijos politika rasizmo atžvilgiu galios tiek aikštėje, tiek už aikštės ribų. Teisėjas turi teisę sustabdyti ir netgi nutraukti rungtynes, jei per jas nutinka rasistinių incidentų.

UEFA atstovai teigia dirbantys kartu su Lenkijos ir Ukrainos pareigūnais, kad būtų užtikrintas atvykstančių komandų ir jų fanų saugumas. Tačiau, nepaisant šių patikinimų, dviejų Anglijos rinktinės žaidėjų – Theo Walcotto ir Alexo Oxlade-Chamberlaino – šeimos teigia nekeliausiančios į čempionatą, nes baiminasi rasistinių išpuolių.

UEFA teigia, kad BBC žurnalistų nufilmuota medžiaga, aiškiai atskleidžianti Lenkijos ir Ukrainos problemas, yra nacionalinių futbolo federacijų reikalas, nes incidentai buvo užfiksuoti per nacionalinių čempionatų mačus.

Rasistiniai išpuoliai

Balandžio 14 dieną BBC žurnalistai Ukrainos Charkovo mieste, kur vyks ir Europos čempionato kovos, užfiksavo apie 2 tūkst. fanų, tribūnose rodančių nacistinius gestus. Paklausti apie tai, kai kurie fanai tikinio, kad nacistinis ištiestos dešinės rankos gestas, sveikinantis Hitlerį, reiškia neapykantą žydams ir juodaodžiams. Tokiais gestais, kaip tikina fanai, jie palaiko savo komandą.

Konfliktas tik įsisiūbavo, kai Charkovo „Metalist“ fanai užpuolė mažą grupelę tą pačią ekipą palaikančių žmonių. Kaip paaiškėjo vėliau, tai buvo grupelė Ukrainoje studijuojančių jaunuolių iš Indijos.

Tačiau vietinės policijos vadas Volodimyras Kovryginas neigė, kad fanai rodė nacistinius gestus. Jo teigimu, aistruoliai tiesiog rodė į priešininkų komandą, o iš to esą galėjo susidaryti įspūdis, kad tai yra nacistinis gestas.

Po dviejų dienų vykusiame mače policija turėjo įsikišti, kad nuramintų neramumus, kilusius stadione tarp dviejų komandų fanų. Tačiau konfliktas tik įsisiūbavo, kai Charkovo „Metalist“ fanai užpuolė mažą grupelę tą pačią ekipą palaikančių žmonių. Kaip paaiškėjo vėliau, tai buvo grupelė Ukrainoje studijuojančių jaunuolių iš Indijos. Kad būtų saugiau, jie sėdėjo atokiau nuo „Metalist“ komandos fanų.

„Mes palaikėme namų ekipą. Tai yra tiesiog siaubinga“ – stadiono medicininiame kabinete savo prisiminimais dalijos nukentėjęs studentas.

Didžiosios Britanijos vyriausybė jau patarė juodaodžiams ar azijietiškos išvaizdos savo piliečiams imtis papildomų saugumo priemonių, nes Ukrainoje kyla rasistinių išpuolių pavojus.

BBC žurnalistai filmavo ir Lenkijoje vykusius mačus. Vaizdo kamera užfiksavo antisemitines skanduotes šūkaliojančius fanus ir juodaodžius futbolininkus, turinčius kęsti tribūnų pažeminimą.

Rasizmą stebinčios grupės „Hope Not Hate“ atstovas Nickas Lowlesas teigia nerimaujantis dėl ne baltaodžių fanų, kurie nusprendė keliau stebėti Europos čempionato kovų. „Kalbant apie Anglijos futbolą, pozityvus dalykas yra tas, kad vis daugiau juodaodžių ir azijietiškos kilmės žmonių keliauja ir palaiko Anglijos rinktinę. Aš nerimauju, kad jie gali tapti rasistų, fašistų ir antisemitų taikiniais Lenkijoje ir Ukrainoje“ – teigė N. Lowlesas.

Lenkijos Žydų kultūros centro atstovas Jonathanas Ornsteinas teigė, kad futbolo chuliganai yra tiesiog užstrigę praeityje. „Į stadionus einantys chuliganai yra pasibaisėtini. Manau, kad dauguma lenkų su tuo sutiks“ – savo mintimis dalijosi J. Ornsteinas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis