1960 metų pusfinalis: Prancūzija – Jugoslavija 4:5
Pirmajame Europos čempionate buvo sukurta tokia drama, kokios nepavyko pakartoti iki pat šiandien. Visa tai vyko čempionato pusfinalyje. Komandos greit apsikeitė įvarčiais, prieš pertrauką Prancūzija išsiveržė į priekį rezultatu 2:1.
Bet neatrodė, kad antrajame kėlinyje prasidės tikra įvarčių liūtis. Prancūzai dukart pirmavo dviejų įvarčių skirtumu, o, likus žaisti 15 minučių, jie dar buvo priekyje 4:2. Tačiau per penkias minutes jugoslavai sugebėjo pelnyti net tris įvarčius ir „Les Bleus“ buvo pasiųsti į nokautą.
1976 metų pusfinalis: Jugoslavija – Vakarų Vokietija 2:4 (po pratęsimo)
Pirmajame kėlinyje titulą gynę vokiečiai atsidūrė nepavydėtinoje padėtyje. Jugoslavai pelnė du įvarčius ir atrodė, kad jų barjero vokiečiams peržengti nepavyks.
Tačiau 1974 metais pasaulio čempione tapusi trenerio Helmuto Schono rinktinė kapituliuoti nesiruošė. Iš pradžių Heinzas Flohe sušvelnino rezultatą, o 82 min. po keitimo aikštėje pasirodęs Dieteris Mulleris atstatė pusiausvyrą. Pratęsimo metu jau žibėjo rinktinėje debiutavusio D.Mullerio žvaigždė. Jis pelnė dar du įvarčius ir vokiečiai žengė į finalą, kuriame jų laukė Čekoslovakijos rinktinė.
1984 metų pusfinalis: Prancūzija – Portugalija 3:2 (po pratęsimo)
Namuose rungtyniavę prancūzai pirmavo po Jeano Francois Domergue“o įvarčio pirmajame kėlinyje. Atrodė, kad pergalė jau yra „Les Bleus“ rankose, tačiau, likus 16 minučių, Rui Jordao taikliu smūgiu rezultatą išlygino.
Papildomo laiko metu tas pats Rui Jordao išvedė portugalus į priekį, tačiau netrukus savo antrąjį įvartį pelnė ir J.Domergue‘as. Galiausiai, likus vienai minutei iki pratęsimo pabaigos, Michelis Platini išvedė prancūzus į turnyro finalą.
2000 metų grupės etapas: Jugoslavija – Slovėnija 3:3
Du Zlatko Zahovičiaus ir vienas Mirano Pavlino įvartis lėmė, kad 52 min. slovėnai tvirtai pirmavo rezultatu 3:0. Atrodė, kad šiame susitikime jau viskas aišku, tačiau serbai ir juodkalniečiai parodė charakterį. Nepaisant to, kad nuo 60 minutės jie rungtyniavo be pašalinto iš aikštės Sinišos Mihajlovičiaus, jugoslavai pakilo į lemiamą šturmą.
Nuo 67 iki 73 minutės jie sugebėjo pelnyti tris įvarčius ir atstatyti pusiausvyrą. Rungtynių pabaigoje slovėnai dar turėjo puikią progą iškovoti pergalę, tačiau Željko Milinovičiaus smūgį nuo vartų linijos numušė Ivanas Dudičius.
2000 metų grupės etapas: Portugalija – Anglija 3:2
Anglijos rinktinės čempionato pradžia atrodė tiesiog puiki. Po Paulo Scholese‘o ir Steve‘o McManamano įvarčių anglai jau 18 min. pirmavo 2:0. Tačiau puikiu tolimu smūgiu Luisas Figo rezultatą sušvelnino, o Joao Pinto dar iki pertraukos atkūrė lygybę.
Galiausiai antrajame kėlinyje visus savo sugebėjimus pademonstravo Rui Costa, kuris atliko puikų perdavimą puolėjui Nuno Gomesui ir po jo taiklaus smūgio pergalę šventė Portugalijos vienuolikė.
2000 metų grupės etapas: Jugoslavija – Ispanija 3:4
Tai buvo paskutinės grupės etapo rungtynės ir ispanams, kurie savo sąskaitoje turėjo vos tris taškus, tai buvo gyvybės arba mirties klausimas. Prasidėjus 90-ajai minutei, ispanai pralošinėjo 2:3. Nuo 63 minutės jugoslavai žaidė dešimtyje, nes aikštę dėl raudonos kortelės buvo priverstas palikti Slaviša Jokanovičius.
Vis dėlto 90 minutę baudos smūgiu pusiausvyrą atstatė ispanų saugas Gaizka Mendieta, tačiau Jose Antonio Camacho auklėtiniams reikėjo dar vieno tikslaus smūgio. Čia sužibėjo antrą savo įvartį rungtynėse pelnęs Alfonso Perezas. Ispanai triumfavo, o jugoslavai galėjo guostis nebent tuo, kad irgi pateko į varžybų ketvirtfinalį.
2004 metų grupės etapas: Nyderlandai – Čekija 2:3
Pirmosiose rungtynėse sužaidę lygiosiomis su vokiečiais, Nyderlandų futbolininkai, vadovaujami Dicko Advocaato, antrajame susitikime su čekais tikėjosi pergalės. Po taiklių Wilfredo Bouma ir Ruudo van Nistelrooy‘aus smūgių olandai jau 19 minutę pirmavo 2:0.
Tiesa, jau 23 minutę dvimetrinis čekų puolėjas Janas Kolleris olandų persvarą sumažino. Antrojo kėlinio viduryje po taiklaus Milano Barošo smūgio rezultatas tapo lygus. Netrukus po to „oranžiniai“ liko dešimtyje, nes raudoną kortelę gavo Johnas Heitinga. Kulminacija buvo pasiekta 88 minutę, kai taiklus Vladimiro Šmicero smūgis padovanojo pergalę čekams.
2008 metų grupės etapas: Turkija – Čekija 3:2
Turkams, kurie tame čempionate nužygiavo iki pusfinalio, viskas galėjo baigtis liūdniau. Rungtynėse su Čekija sprendėsi klausimas, kuri iš komandų žengs toliau, o kuri keliaus namo.
Likus žaisti vos tris minutes, priekyje buvo čekai. Į taiklius Jano Kollerio ir Jarooslavo Plašilo smūgius turkai iki tol buvo atsakę tik tiksliu Ardos Turano šūviu. Tačiau rungtynių pabaiga viską apvertė aukštyn kojomis. Iš pradžių Nihatas Kahveci 87 min. rezultatą išlygino, o po poros minučių tas pats futbolininkas pelnė ir dar vieną įvartį taip pasiųsdamas čekus namo.
Įdomu tai, kad jau pridėto laiko metu raudoną kortelę gavo turkų vartininkas Volkanas Demirelis, tačiau čekams tai jau nepadėjo. Ketvirtfinalyje turkai ne ką mažiau dramatiškose rungtynėse tik po baudinių serijos nugalėjo Kroatijos vienuolikę, o savo pasirodymą baigė pusfinalyje pralaimėdami vokiečiams.
Parengta pagal UEFA.com