Matematinė prognozė: Europos futbolo čempionato finale žais Ispanija ir Nyderlandai?

Tikriausiai sutrikote perskaitę štai tokią antraštę. Europos čempionatas dar nė neprasidėjo, o žurnalistai jau skelbia finalininkus. Skubu papildyti antraštę – tai ne faktas, o tik spėjimas, kurį pateikė CASTROL sėkmės skaičiuotuvą sudarę ekspertai.
Ispanijos futbolo rinktinė gins čempiono titulą
Ispanijos futbolo rinktinė gins čempiono titulą / AFP/„Scanpix“ nuotr.

Remiantis jų skaičiavimais, būtent Nyderlandai ir Ispanija turi realiausias galimybes kovoti dėl Henri Delaunay vardu pavadinto trofėjaus, skiriamo stipriausiai Senojo žemyno rinktinei. Kokia metodika remiantis atliekami tokie spėjimai?

Matematinės formulės

Visų pirma, spėjimai sudaromi kiekvienoms Europos čempionato rungtynėms – pradedant nuo pirmojo mačo grupių etape ir baigiant finalu. Pirmiausia dėmesys kreipiamas į komandų įmuštus ir praleistus įvarčius. Taip sudaromos kiekvienos finaliniame etape dalyvaujančios vienuolikės puolimo ir gynybos reitingas.

Didžiausias dėmesys skiriamas įvarčiams, įmuštiems per pastarąjį mėnesį. Kuo seniau yra įmuštas įvartis, tuo mažesnė jo svarba. Įsivaizduokime, kad A komandos puolimo koeficientas yra lygus 0,8, o gynybos – 1,1. Tuo metu B komandos rodikliai – 1,7 ir 0,7. Tai reiškia, kad B ekipa yra rezultatyvesnė ir pasižymi geresne gynyba nei A komanda.

Antrajame etape skaičiuojama tikimybė, kad komanda A, rungtyniaudama su komanda B, sugebės įmušti pastarajai įvartį. Ir atvirkščiai, skaičiuojamos B komandos galimybės nuginkluoti A komandos vartų sargą. Jei norime sužinoti, kokią tikimybę pasižymėti turi A komanda, dauginame šios ekipos puolimo koeficientą iš B komandos gynybos koeficiento. Tad A vienuolikės tikimybė pasižymėti žaidžiant prieš B komandą yra lygi 0,56. Tuo tarpu B ekipos galimybės siekia 1,87.

Tiesa, originalioje formulėje dar yra kreipiamas dėmesys į tai, kuri komanda rungtyniauja namuose. Jei namuose žaidžia A komanda, į jos formulę dėl namų arenos teikiamo pranašumo įrašomas papildomas daugiklis, kuris yra lygus 1,4. Bet Europos čempionate šis rodiklis iš esmės galės būti taikomas tik rungtyniaujant Lenkijos ir Ukrainos nacionalinėms komandoms.

Trečiajame etape yra skaičiuojama tikimybė, kiek įvarčių per rungtynes gali pasiekti komanda. Tarkim, tikimybė, kad B komanda nepasižymės, lygi 15 proc., kad ji pelnys vieną įvartį – tikimybė yra 29 proc., o kad varžovų vartininkas bus nuginkluotas du kartus – 27 proc. Atitinkamai apskaičiuojamos ir A ekipos galimybės. Galiausiai paskutiniajame etape apskaičiuojamas labiausiai tikėtinas šių dviejų ekipų tarpusavio susitikimo rezultatas.

Ką prognozuoja formulės?

Taigi, remiantis skaičiavimais, A grupės favorite yra laikoma namuose rungtyniaujanti Lenkijos vienuolikė. Tačiau nereikia pamiršti, kad jai čia pranašumą suteikia už žaidimą savoje arenoje skiriamas papildomas koeficientas. Jei tikėsime skaičiuokle, lenkai grupėje turėtų likti pirmi, o iš karto už jų nugarų turėtų finišuoti Čekija. Už atkrintamųjų varžybų borto tokiu atveju liktų Rusijos ir Graikijos komandos.

B grupė vos tik ištraukus čempionato finalinio etapo burtus buvo pakrikštyta mirtininku susibūrimu. Skaičiuoklė čia palankiausią likimą žada Olandijos futbolininkams, kurie turėtų finišuoti pirmi. Antra vieta prognozuojama vokiečiams, treti turėtų likti portugalai, o mažiausios galimybės keliauti į ketvirtfinalį priskiriamos Danijos futbolininkams.

C grupėje aiškūs favoritai yra ispanai. Skaičiuoklė teigia, kad tikimybė, jog ispanai finišuos pirmi grupėje yra lygi net 80,1 procento. Už ispanų nugarų turėtų rikiuotis atitinkamai italai, kroatai ir airiai.

D grupėje pirmoji vieta prognozuojama tik neseniai vyriausiojo trenerio sulaukusiai Anglijai. Kiek netikėta, tačiau antroji vieta grupėje skiriama Ukrainai, kuri turėtų aplenkti trečioje ir ketvirtoje vietoje liksiančius prancūzus ir švedus.

Prisipažinsiu, tačiau bent jau man tai yra mažai tikėtinas scenarijus ir čia vėl kalta yra formulės specifika, suteikianti nemenką pranašumą namuose rungtyniaujančiai vienuolikei.

Atkrintamosios varžybos

Tačiau tarkime, kad viskas susiklostys taip, kaip dabar prognozuoja skaičiuoklė. Tokiu atveju ketvirtfinalyje matytume vokiečių kovą su lenkais, Ispanija susigrumtų su Ukraina, Nyderlandai žaistų su Čekija, o Anglija – su Italija. Pergalės čia prognozuojamas ispanams, olandams, vokiečiams ir anglams. Remiantis skaičiavimais, atkakliausiai turėtų vykti dvikova tarp anglų ir italų, tuo tarpu kitose rungtynėse favoritas būtų daugiau nei aiškus.

Pusfinalyje tokiu atveju mūsų lauktų akistata tarp Vokietijos ir Ispanijos bei anglų mūšis su olandais. Skaičiuoklė šiuo atveju teigia, kad kelialapį į finalą turėtų iškovoti ispanai ir olandai. Savo ruožtu finale pergalė prognozuojama Europos čempionų titulą ginantiems ispanams.

Tačiau prognozės tėra prognozės ir neverta nė abejoti, kad šis čempionatas pateiks ne vieną staigmeną.

Futbolas veikiausiai ir yra žavus savo nenuspėjamumu. Kas būtų drįsęs prognozuoti, kad 2004 metais Portugalijoje triumfuos Graikija? Veikiausiai nė vienas iš jūsų. Nė neabejoju, kad to neprognozavo ir jokia skaičiuoklė. Tačiau visada yra įdomu susipažinti su prognozėmis, na bent jau todėl, kad būtų galima stebėti, kaip eilinį kartą jos byra į šipulius.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis