Metinė prenumerata tik 6,99 Eur. Juodai geras pasiūlymas
Išbandyti

„Eurobasket 2013“ kontūrai: ar Baltijos sesėms pavyks sausoms išbristi iš Balkanų liūno?

Iki Europos krepšinio čempionato likus tik porai dienų, portalas 15min.lt apžvelgia visas čempionate dalyvausiančias komandas ir turnyro grupes. B grupėje iki pilnos jugoslaviškos puokštės trūko tik Slovėnijos ir Kroatijos, tačiau prie „jugų“ prisijungė Baltijos sesės Latvija ir Lietuva. Galime prognozuoti, kad šioje grupėje virs itin aršios, derbių vertos, kovos, o nugalėtojas pagrįstai galės vadintis Balkanų čempionu.
Lietuvos krepšinio rinktinė – prieš mačą su Graikijos komandą
Lietuvos krepšinio rinktinė / Tomo Tumalovičiaus nuotr. /Krepšinio širdis

A grupės apžvalgą skaitykite čia.

Lietuva.

Lietuvos krepšinio rinktinė šią vasarą pagaliau į čempionatą važiuoja optimalios sudėties. Prie komandos vairo po pertraukos grįžęs Jonas Kazlauskas iškart pasakė, kad į reprezentacinę šalies komandą bus kviečiami tik geriausieji ir po ilgokos pertraukos kandidatų sąrašas buvo toks mažas. Žinoma, tai lėmė ir Simo Jasaičio pasakytas „ne“, tačiau lietuviai turbūt negalėjo turėti treneriui rimtų pretenzijų, panašių į „kodėl nėra to, o yra tas“. Galima sakyti, kad komandą į priekį ves patyrusių ir jaunų žaidėjų derinys, tačiau tai nebūtų itin tikslu – patyrę mohikanai – kaip broliai Lavrinovičiai, Robertas Javtokas ar Linas Kleiza – nebus vieni, galintys tapti lyderiais. Be jų, komandą į priekį ves krepšininkai, pasiekę karjeros zenitą, – Jonas Mačiulis, Martynas Pocius, Renaldas Seibutis, Mantas Kalnietis  bei jaunimas, kurio jau dabar „žaliu“ tikrai nepavadinsi.

Žvaigždė. Sunku pasakyti, kas Lietuvos rinktinėje bus didžiausia žvaigždė, čia galime vėl pritaikyti buvusio trenerio Kęstučio Kemzūros žodžius – „komanda žvaigždė“. Žinoma, kameros ir daugelio dėmesys kryps į Joną Valančiūną, tačiau Linas Kleiza pasirengimo cikle įrodė, kad vėl gali būti komandos lyderis. O kai aplink jį suburti tokie vyrai, kaip „Panathinaikos“ žibėjęs J.Mačiulis, puikų sezoną „Žalgiryje“ sužaidę Lavrinovičiai ir savo tikro potencialo dar neatskleidęs Donatas Motiejūnas, varžovai bet kurią dieną 30-ties taškų gali tikėtis iš kiekvieno.

Didžiausias praradimas. Simas Jasaitis ir Paulius Jankūnas. Abiem krepšininkams praėjusį sezoną puikiai sekėsi. Tačiau tai, kad jų nėra, J.Kazlausko galvos skausmą galbūt tik sumažino. Komandoje labiau trūko konkurencijos gynėjų grandyje, tačiau daugiau pakankamai pajėgių šių pozicijų krepšininkų nelabai yra.

Faktai. Lietuva Europos čempione yra tapusi tris kartus – 1937, 1939 ir 2003 metais, po kartą iškovotas sidabras (1995) ir bronza (2007).

Pasirengimo rungtynės. Vienuolika pergalių: 86:61 ir 66:53 su Belgija, 97:69 ir 95:64 su Švedija, 62:50 su Makedonija, 78:76 su Suomija, 82:51 su Rusija, 69:55 su Čekija, 79:63 su Italija, 94:73 su Bosija ir Hercegovina, 88:83 su Gruzija; vienas pralaimėjimas – 62:80 Graikijai.

Tomo Tumalovičiaus nuotr./Krepainio airdis/Linas Kleiza
Tomo Tumalovičiaus nuotr./Krepšinio širdis/Linas Kleiza

Juodkalnija.

Atrankos į Europos pirmenybes turnyre juodkalniečiai nušlavė nuo kelio visus varžovus, tarp jų ir serbus, bei tapo viena iš keturių nepralaimėjusių ekipų. Tai Juodkalnijos krepšininkams pavyko padaryti be abiejų NBA žaidėjų – Nikola Vučevičiaus ir Nikola Pekovičiaus. Nors pastarojo nebus ir Europos pirmenybėse, tačiau N.Vučevičius padės rinktinei, kuri turi ir naują amerikietį – Tel Avivo „Maccabi“ pastebėtą, anksčiau „Lietuvos ryte“ žaidusį Tyrese'ą Rice'ą. Vos šešias kontrolines rungtynes sužaidę juodkalniečiai viso savo potencialo dar neatskleidė, tad grupėje visiems bus rimtas varžovas. O nemažai specialistų mano, kad ši rinktinė gali būti čempionato „juodasis arkliukas“.

Žvaigždė. „Orlando Magic“ klube rungtyniaujantis N.Vučevičius per antrąjį savo sezoną NBA buvo tikras baudos aikštelės siaubas, pelnydavo 13,1 taško ir atkovodavo 11,9 kamuolio. Šiam „centrui“ padės jau minėtas T.Rice'as, o taip pat Vladimiras Dašičius (atrankoje vid. 15 tšk., 6,7 atk. kam.), Bojanas Dubljevičius (12,2 tšk., 6,5 atk. kam.) ir Suadas Sehovičius (11,6 tšk., 5 atk. kam.).

Didžiausias praradimas. „Minesotta Timberwolves“ aukštaūgis N.Pekovičius 2011 metų pirmenybėse rinko po 13 taškų ir atkovodavo po 6 kamuolius, o praėjusį sezoną NBA lygoje jo taškų vidurkis siekė 16, atkovotų kamuolių – 8,8. Be jokios abejonės, Juodkalnijos rinktinės pajėgumas be N.Pekovičiaus stipriai sumažėjo.

Faktai. Europos pirmenybėse Juodkalnijos rinktinė pirmą kartą dalyvavo 2011 metais ir liko 21 vietoje.

Pasirengimo rungtynės. Trys pergalės: 76:72 su Vengrija, 82:73 su Austrija, 73:61 su Ukraina; trys pralaimėjimai: 60:72 Kroatijai, 73:89 Italijai ir 74:81 Slovėnijai.

Makedonija.

Keršto ir tik keršto Lietuvos krepšinio gerbėjai laukia rugsėjo 5-ąją. Tiesa, kontrolinis Lietuvos ir Makedonijos susitikimas parodė, kad pasiekti pergalę prieš šią kovingą komandą bus labai sunku. Rinktinėje yra visi pagrindiniai praėjusių pirmenybių pergalių kalviai, kurie ir šiemet temps makedonus į priekį. Vis dėlto, reikia nepamišti, kad visi jau bus dviem metais vyresni, o Todoras Gečevskis jau apskritai buvo nusprendęs baigti karjerą ir tik komandos draugai sugebėjo jį perkalbėti – aukštaūgis sutiko paskutinį kartą apsivilti nacionalinės rinktinės marškinėlius.

Žvaigždė. Bo McCalebbas – vargu, ar be šio amerikiečio makedonai Lietuvoje vykusiose pirmenybėse būtų pasiekę bent pusę savo pergalių. Vis dėlto gynėjas Stambulo „Fenerbahce“ ekipoje praėjusį sezoną nežibėjo ir per dažnai viską išspręsti norėdavo vienas. Žinoma, Makedonijos rinktinėje už tai niekas nepyks, tačiau po pastarojo sezono Eurolygoje B.McCalebbas nebeatrodo toks nesustabdomas, koks buvo Lietuvoje.

Didžiausias praradimas. Kaip minėta, į rinktinę susirinko visi 2011 metų sėkmės kalviai, tačiau nuo atsarginių žaidėjų suolelio jiems diriguoja naujas treneris – Mariną Dokuzovskį pakeitė 2011 metais lenkus treniravęs Alešas Pipanas.

Faktai. 2011 metais Makedonijos užimta ketvirtoji vieta yra didžiausias šalies pasiekimas Europos čempionatuose, kuriuose jie dalyvavo tik tris kartus.

Pasirengimo rungtynės. Keturios pergalės: 78:74 su Kroatija, 77:75 su Graikija, 81:67 su Vokietija, 93:84 su Bosnija ir Hercegovina; šeši pralaimėjimai: 60:69 Ukrainai, 54:63 Slovėnijai, 67:72 Kroatijai, 50:62 Lietuvai, 61:66 ir 55:77 Ispanijai.

Bo Mccalebbas
Bo McCalebbas

Serbija.

Dar nebuvo čempionato, kuriame Serbijos krepšininkai nepretenduotų į aukščiausias vietas. Tačiau prieš Europos pirmenybes Slovėnijoje serbų galimybės vertinamos palyginti prastai. Priežastis labai paprasta – Serbijos rinktinė į čempionatą prasikrapštė tik vargais negalais.

Atrankos turnyre serbai įsigudrino pralaimėti tokioms komandoms kaip Estija ir Izraelis, tačiau galiausiai dėl geresnio įmestų ir praleistų taškų santykio prasimušė į čempionatą Slovėnijoje. Nors serbų žiniasklaida jau maišė Dušaną Ivkovičių su žemėmis, tačiau treneris savo kėdę išlaikė, o rinktinė į Europos pirmenybes vyksta užgrūdinta ir pagaliau išsilaižiusi traumas. Vis dėlto itin daug tikėtis iš šios komandos neverta – startinis penketas atrodys galingai, tačiau trumpas atsarginių žaidėjų suolelis tikrai kiš koją.

Startinis serbų penketas atrodys galingai, tačiau trumpas atsarginių žaidėjų suolelis tikrai kiš koją.

Žvaigždės. Nenadas Krstičius – Maskvos CSKA „centras“ puikiai žaidė Eurolygoje ir bus rinktinės lyderis. Deja, tačiau prie jo nebus komandos draugo Rusijos klube Milošo Teodosičiaus, tad dominuoti po krepšiais N.Krstičiui gali būti sunkiau nei įprastai.

Didžiausias praradimas. Padėti rinktinei šiemet atsisakė daug puikių krepšininkų – Milošas Teodosičius, Novica Veličkovičius, Zoranas Ercegas, Vladimiras Micovas ir Duško Savanovičius. Iš šių žaidėjų labiausiai ekipai turbūt trūks po 12 taškų atrankos varžybose pelnydavusio D.Savanovičiaus ir M.Teodosičiaus.

Faktai. Vienos tituluočiausių Europos krepšinio rinktinių – Jugoslavijos – laimėjimai Serbijai nėra priskiriami, tad didžiausias jų pasiekimas Europos čempionatuose yra sidabro medalis 2009 metais.

Pasirengimo rungtynės. Aštuonios pergalės: 78:63 ir 78:72 su Turkija, 67:54 su Latvija, 96:68 su Ukraina, 91:66 su Slovėnija, 84:79 su Rusija, 88:71 su Kroatija, 79:52 su Belgija; trys pralaimėjimai: 52:67 Slovėnijai, 74:78 Prancūzijai ir 71:75 Gruzijai.

Mirza Teletovičius
Mirza Teletovičius

Bosnija ir Hercegovina.

Aco Petrovičiaus vadovaujama Bosnijos ir Hercegovinos krepšinio rinktinė, daugelio specialistų manymu, čempionate gali itin nustebinti. Vis dėlto per pasirengimo ciklą bosniai pralaimėjo visoms stipresnėms komandoms ir tik pergalė prieš graikus gali kiek paguosti. Atrankos į čempionatą grupėje bosniai buvo pirmi, tačiau po kartą pralaimėjo ne itin galingoms Latvijos ir Gruzijos rinktinėms. Tai tik dar kartą įrodo, kad šios rinktinės žaidimas priklauso ne tik nuo pagrindinių žaidėjų formos, bet ir nuo dienos. Jei Mirza Teletovičius ar Nihada Djedovičius iš lovos išlipo ne ta koja, bosniai gali pralaimėti bet kam, jeigu jiems sekasi – lengvo pasivaikščiojimo nelauk.

Žvaigždė. Mirza Teletovičius – 28 metų krepšininkas yra vienintelis komandos narys, rungtyniaujantis NBA lygoje, o atrankos varžybose per 8 mačus vidutiniškai rinko po 24,3 taško ir atkovodavo po 6,3 kamuolio. Kartu su juo rinktinės laivą temps Nihadas Djedovičius (16 tšk.), Zachary Wrightas (14,6 tšk., 64 proc. dvit., 7 atk. kam., 7,4 rez. perd.) ir Elmedinas Kikanovičius (13,8 tšk.).

Didžiausias praradimas. Į rinktinę susirinko visi geriausi šalies krepšininkai, kurie ir išsikovojo vietą čempionate atrankos varžybų metu. Iš nesančių žaidėjų paminėtinas nebent amerikietis Henry Domercantas, kurio karjeros kreivė jau leidžiasi žemyn, ir Kenanas Bajramovičius. Abu žaidė Europos pirmenybėse 2011 metais, tačiau po to rinktinei nebeatstovavo, tad ir jų praradimas nėra skaudus.

Faktai. Bosnijos ir Hercegovinos krepšininkai, kaip nepriklausomos valstybės atstovai, Europos pirmenybėse nuo 1993 metų nedalyvavo tik tris kartus. Geriausiai jiems sekėsi pirmą sykį, kai užėmė aštuntąją vietą, o praėjusiame čempionate Lietuvoje bosniai liko 17-ti.

Pasirengimo rungtynės. Trys pergalės: 68:63 rungtynėse su Gruzija, 73:62 su Vokietija, 90:84 su Graikija; septyni pralaimėjimai: 78:81 Gruzijai, 67:80 Rusijai, 54:70 Slovėnijai, 84:93 Makedonijai, 71:88 Graikijai, 62:73 Italijai, 73:94 Lietuvai.

Janis Blūmas
Janis Blūmas

Latvija.

Ainaras Bagatskis į savo vadovaujamą rinktinę pakvietė nemažai jaunų krepšininkų, tačiau pagrindą vis tiek sudarys 2011 pirmenybėse rungtyniavę žaidėjai – Janis Blūmas, Richardas Kuksikas, Rolandas Freimanis. Prie jų prisijungė Lietuvoje dar mažai rungtyniavęs, tačiau atrankoje į Europos čempionatą jau rezultatyviausiai žaidęs Dairis Bertanis (14,1 tšk.), jaunasis Kasparas Beržinis (12,6 tšk., 6,9 atk. kam.), o taip pat nei Lietuvoje, nei atrankoje nežaidę Armandas Škele ir Kristapas Janičenokas. Grupė latviams tikrai nebus lengva, tačiau visos komandos jiems tikrai yra įveikiamos.

Žvaigždė. Didelių žvaigždžių latviai neturi, o Eurolygoje praėjusį sezoną rungtyniavo tik „Lietuvos rytui“ atstovavęs J.Blūmas. Neblogą sezoną VEF gretose turėjo ir K.Janičenokas bei K.Beržinis.

Didžiausias praradimas. Žinoma, kad tai Andris Biedrinis, tačiau „centras“ rungtyniavo tik liūdnai latviams pagarsėjusiame 2009 Europos čempionate, kurio metu komandoje kilo ne vienas konfliktas, pasibaigęs diskvalifikacijomis ir baudomis. Po jo A.Biedrinis kasmet atsisakydavo padėti latviams padėti, tad sunku pasakyti, kiek naudos šis vidurio puolėjas atneštų komandai.

Faktai. Latvija Europos čempione tapo pačiame pirmame turnyre – 1935-asiais, po dviejų metų liko šešta, o 1939 m. iškovojo sidabrą. Po to geriausias pasiekimas buvo aštuntoji vieta 2001-aisiais.

Pasirengimo rungtynės. Trys pergalės: 66:61 su Turkija, 72:52 su Rusija, 90:84 su Suomija; keturi pralaimėjimai: 67:71 Slovėnijai, 54:67 Serbijai, 67:73 Rusijai, 66:81 Kroatijai; vienerios lygiosios 71:71 su Kroatija.

Prognozė. Balkanų šalių pirmenybėmis pramintoje grupėje Lietuvos arba Serbijos rinktinė turėtų užimti pirmąją vietą, tačiau tai gali nulemti jau pati pirmoji tarpusavio dvikova. Pirmose rungtynėse iškovota pergalė arba patirtas pralaimėjimas lemia tikrai daug, tad susikaupti reikės nuo pat pradžių. Dėl trečiosios vietos kovos visos likusios komandos, tačiau daugiausiai galimybių turbūt turės patyrę makedonai, juodkalniečiai ir bosniai – nugalėtoją gali lemti net ir įmestų/praleistų taškų santykis. Latviams galbūt negalima prognozuoti paskutinės vietos, tačiau „braliukai“ neturi žaidėjų, galinčių ilgai tempti rinktinę į priekį, taigi išlipti sausiems iš šio Balkanų katilo jiems turbūt nepavyks. Kita vertus, veteranų vedama Makedonija gali greitai išsikvėpti, ypač jeigu iš pradžių patirs vieną kitą pralaimėjimą ir kris komandos kovinė dvasia. Tas pats gali laukti ir bosnių, kurie labai priklausomi nuo kelių žaidėjų formos.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Tyrimas: lietuviams planuojant kalėdinio stalo meniu svarbiausia kokybė bei šviežumas
Reklama
Jasonas Stathamas perima „World of Tanks“ tankų vado vaidmenį „Holiday Ops 2025“ renginyje
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos