Italijos krepšinio rinktinė pranoko pati save. Pralaimėjusi visus šešis draugiškus mačus Europos čempionato išvakarėse, ji susikūrė nevykėlės, kuri neturi jokių pretenzijų, įvaizdį. Bet Slovėnijoje žaidžia kita Italija: pasiektos keturios pergalės iš keturių galimų. Užsitikrinusi pirmąją vietą grupėje, Italija tapo bene didžiausiu čempionato netikėtumu.
Visai tai geriausiai apibūdino italų rinktinės treneris Simone Pianigiani po antrosios pergalės prieš Turkiją: „Čia, Slovėnijoje, čempionato pradžioje niekas už mus nenorėjo sudilusio euro statyti. Kas galėjo prognozuoti, kad starte nugalėsime Rusiją, o paskui ir Turkiją?“
„Mūsiškių pergalė prieš Graikijos krepšinio dievybes yra tai, kas prieš savaitę atrodė visiškai neįmanomas dalykas“, – gėrėjosi visai neseniai rinktinę kritikavęs Romos dienraštis „Corriere dello Sport“. O didžiausias Italijos laikraštis Milano „Il Corriere dello Sport“ atidavė pagarbą rinktinės treneriui S.Pianigiani: „Jis, kaip Galileo Galilėjus, sukūrė savo krepšinio sistemą.“
Iš tiesų, Italijos spauda iš aukšto žiūrėjo į S.Pianigiani komandą. Juk dėl įvairių priežasčių žydrųjų rinktinės marškinėlių neužsivilko stipriausi jos žaidėjai: Andrea Bargnani (Niujorko „Knicks“), Danilo Gallinari (Denverio „Nuggets“), Danielis Hackettas (Sienos „Montepaschi).
Apžvalgininkų tonas ir požiūris į rinktinę keitėsi su kiekviena pergale. „Netikėtumas!“ – rašė laikraščiai po pergalės prieš Rusiją. „Tai bent!“ – stiprėjo nusistebėjimas po pergalės prieš turkus. „Šaunuoliai!“ – po laimėto mačo su suomiais pagaliau pradėjo sirgti už saviškius italų spauda. „Italija, tu tiesiog tobula!“ – skelbė „La Gazzetta dello Sport“ antraštė po pergalės prieš graikus.
Pats S.Pianigiani labiausiai nerimavo dėl rungtynių su suomiais. Jo nuomone, po dviejų sensacingų laimėjimų prieš rusus ir turkus trečiajame mače galėjo tykoti „duobė“. Taip ir buvo: ambicingi suomiai atkakliai priešinosi italams.
„Pergalė prieš Suomiją tapo mūsų brandos ženklu“, – po rungtynių džiūgavo „azzurra“ rinktinės strategas.
Tikrasis netikėtai Slovėnijoje „iššovusios“ Italijos lyderis yra būtent jis – treneris Simone Pianigiani. 44 metų toskanietis šešis sezonus iš eilės su Sienos „Montepaschi“ triumfavo Italijos „Serie A“ . Bet kažin ar galima teigti, kad šis krepšinio specialistas po rekordinės laimėjimų serijos prarado pergalių apetitą. Atvirkščiai: S.Pianigiani tapo neįveikiamas Italijoje, tačiau prestižinėse tarptautinėse arenose jis kol kas nieko svaraus nenuveikė. Išskyrus nebent trečiąją vietą Eurolygos finalinio ketverto turnyre Barselonoje 2011 metais.
S.Pianigiani yra patyręs strategas krepšinio reikaluose, bet jis puikiai išmano ir žaidėjų psichologiją. Kai reikia – pagiria, kai reikia – tampa tikru demonu. Simone pasižymėjo Europos čempionate Lietuvoje, kai mače su Izraeliu įsiutęs iki pamėlynavimo rėkė ant saviškių, vartodamas nelabai cenzūrinį itališką žodelį „cazzo“. Šis vyriausiojo krepšinio rinktinės trenerio pykčio protrūkis, įamžintas „You Toube“, tapo internetine visų sporto šakų sirgalių klasika.
Toskanietis šįsyk sugebėjo sulipdyti iš eilinių žaidėjų kietai gynyboje ir agresyviai puolime žaidžiančią rinktinę. Jos pamatas – du NBA žaidėjai: patyręs „Chicago Bulls“ gynėjas Marco Belinelli ir NBA naujokas, pernai žaidęs Romoje, krašto puolėjas Luigi Datome. Tačiau kažin ar būtų teisinga tvirtinti, kad būtent šie krepšininkai „tempia“ visą „squadra azzurra“.
„Pas mus nėra „lider maximo“ – didžiojo lyderio“, – aiškina italų rinktinės debiutantas iš Milano „Olimpia“ klubo 21 metų Alessandro Gentile.
Garsiojo „Nando“ Gentile sūnus sugebėjo nustebinti publiką, sublizgėjęs mače su graikais. Jis pelnė 16 taškų. Tuo tarpu rungtynėse su suomiais italų lyderis buvo Andrea Cinciarini iš „Reggiana“ klubo. Pirmosiose rungtynėse su rusais pelnytais taškais ir gynyba stebino Luigi Datome, o mače su turkais pasižymėjo mažai kam žinomas „Kantu“ gynėjas Pietro Aradori.
„Mūsiškių pergalė prieš Graikijos krepšinio dievybes yra tai, kas prieš savaitę atrodė visiškai neįmanomas dalykas“, – gėrėjosi visai neseniai rinktinę kritikavęs Romos dienraštis „Corriere dello Sport“. O didžiausias Italijos laikraštis Milano „Il Corriere dello Sport“ atidavė pagarbą rinktinės treneriui S.Pianigiani: „Jis kaip Galileo Galilėjus sukūrė savo krepšinio sistemą.“ Toskanietis sugalvojo revoliuciją, kurios esmė: „konkrečių išankstinių vaidmenų panaikinimas rinktinėje“. Šioje rinktinėje nėra garsių ir arogantiškų krepšinio žvaigždžių. Šioje rinktinė – visi darbininkai.
Tiesa, apie medalius kol kas Italijoje niekas nedrįsta užsiminti. Kol kas rinktinė – Europos dvyliktuke. Kol kas ji vykdo kitą labai svarbią misiją: bando priversti futbolo šalį pamilti krepšinį.