„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Krepšinio ekspertai: norint įveikti JAV reikės mažiau klaidų ir drausmingai gintis 40 minučių

Artėjant pasaulio čempionato pusfinalio rungtynėms tarp Lietuvos ir JAV komandų, krepšinio specialistai Lietuvoje ir užsienyje yra įsitikinę, jog pergalę iškovos amerikiečiai. Tačiau yra išskiriami keli iš NBA žaidėjų sudarytos ekipos trūkumai, kuriuos išnaudoję lietuviai galėtų sėkmingai pasipriešinti ir galbūt pagalvoti apie pergalę. 15min.lt pateikia įvairias užsienyje ir Lietuvoje išsakytas specialistų mintis, kas galėtų padėti mūsų šalies komandai sėkmingai pasirodyti ketvirtadienio rungtynėse
Kennethas Fariedas
Kennethas Fariedas / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

Kviečiame sekti mūsų sporto apžvalgininko Pauliaus Bakanausko tinklaraštį.

JAV rinktinė silpnai pradeda rungtynes

Viena iš retų problemų, kurias išskiria JAV krepšinio specialistai – jų rinktinė lėtai įsivažiuoja pirmoje susitikimų pusėje. Išsiveržti į priekį amerikiečiai leido tiek turkams (38:32), tiek ukrainiečiams (19:12), tiek ir slovėnams (8:4).

JAV krepšinio analitikas Jimas Cavanas pastebi, jog amerikiečiams, kol kas sekėsi su varžovais, kurie buvo silpnesni. Tačiau likusios komandos turnyre gali žymiai labiau pasinaudoti šia jų šalies rinktinės spraga.

„Vienas dalykas yra leisti pirmauti Ukrainos ar Dominikos Respublikos komandai, – teigė J. Cavanas. – Tačiau visai kas kita suteikti pasitikėjimą savo jėgomis pirmajame kėlinyje tokioms komandoms kaip Lietuva, Serbija, Prancūzija, Ispanija ar Brazilija.“

Vienas dalykas yra leisti pirmauti Ukrainos ar Dominikos Respublikos komandai. Tačiau visai kas kita suteikti pasitikėjimą savo jėgomis pirmajame kėlinyje tokioms komandoms kaip Lietuva.

Teigiama, jog komandoje neturint užtikrintų lyderių tokių kaip LeBronas Jamesas, Kevinas Durantas ar Carmelo Anthony, amerikiečiams sunku psichologiškai apsispręsti, kas turėtų rungtynėse užsikrauti ant pečių visą naštą.

Amerikiečių trenerio Mike'o Krzyzewskio nuomone, JAV rinktinė lengvai gali būti išmušta iš vėžių dėl savo jauno amžiaus.

„Mes tikrai nugalimi. Esame labai jauna komanda, – teigė rinktinės treneris. – Dažnai jaunos komandos sutrinka, kai kamuolys tiesiog nekrenta į krepšį. Mes sunkiai dirbame gynyboje, stengiamės, bet esame jauni. Žinau, kaip sunku laimėti tarptautinius turnyrus, kai komandoje daug jaunų žaidėjų.“

Lietuvos rinktinė savo ruožtu yra labiau patyrusi ir daugiau kartų įvairiuose turnyruose bei klubuose žaidusi ekipa. 

J. Cavanas priduria, kad Lietuva yra komanda, galinti pasitelkti „nemalonių netikėtumų magiją“, ir jei amerikiečiai nesusitvarkys su savo silpnomis rungtynių pradžiomis, gali tekti kovoti dėl trečiosios vietos.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./JAV rinktinės treneris  Mike'as Krzyzewsky
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./JAV rinktinės treneris Mike'as Krzyzewsky

Lietuviai turi minimalų pranašumą aukštaūgių grandyje

Bent jau taip po rungtynių su JAV teigė slovėnų treneris Jure Zdovcas. Jo nuomone, lietuviai gali išnaudoti šį pranašumą. Tik problema, kad lietuviams dažnai trūksta žaidėjų, galinčių sėkmingai ir geroje pozicijoje įmesti kamuolį savo aukštaūgiams. 

Slovėnijos rinktinė, kuri turi problemų su aukštais krepšininkais, po rungtynių teigė, kad būtent JAV komandos priekinės linijos krepšininkai leido laisvai jaustis amerikiečių snaiperiams.

Lietuvos rinktinės aukštaūgiai, išskyrus Paulių Jankūną, yra aukštesni už bet kurį kitą JAV rinktinės žaidėją. Žinoma, bet kokį centimetrų trūkumą amerikiečiai kompensuoja savo fizinėmis galimybėmis.

„Jų dideli vyrukai yra labai geri, – teigė Goranas Dragičius. – metikai nejaučia spaudimo atakuodami, nes žino, jog gaus antras galimybes.“

Todėl slovėnų trenerio teigimu, amerikiečiams bus žymiai sunkiau rungtyniauti prieš galingą priekinę liniją turinčius lietuvius. Aukščiausias JAV rinktinės krepšininkas Masonas Plumlee yra 211 cm ūgio, tačiau beveik nerungtyniauja.

Likę Lietuvos rinktinės aukštaūgiai, išskyrus Paulių Jankūną, yra aukštesni už bet kurį kitą JAV rinktinės žaidėją. Žinoma, bet kokį centimetrų trūkumą amerikiečiai kompensuoja savo fizinėmis galimybėmis. Tačiau protingai žaisdami ir atitverdami priešininkus nuo krepšio lietuviai gali sukurti papildomų problemų M. Krzyzewskiui. 

Taip pat nei vienas JAV rinktinės priekinės linijos krepšininkas nesugeba atakuoti iš tritaškio zonos. Tuo tarpu Lietuvos rinktinėje sužibėti atakuodami iš tolimos distancijos gali tiek broliai Lavrinovičiai, tiek Donatas Motiejūnas, tiek Paulius Jankūnas.

„Jų stiprybė yra ta, kad jie turi daug aukštaūgių, – teigė amerikiečių treneris. – Broliai Lavrinovičiai kyla nuo suolo, kairiarankis P. Jankūnas gali pataikyti iš toli. Jie turi penkis aukštaūgius, kurie gali žaisti labai aukštu lygiu.“

Amerikiečių aukštaūgiai nėra ir patys patikimiausi baudų metikai. Todėl gali būti taikoma ir pražangų taktika.

Renaldas Seibutis prieš Kirką Penney
Renaldas Seibutis prieš Kirką Penney

Būtina sumažinti klaidų skaičių

Bene pagrindinė užduotis lietuviams ir turbūt sunkiausia – pradėti suteikti mažiau „dovanėlių“ priešininkams. Lietuva vis dar išlieka viena iš daugiausiai klaidų darančių komandų, o amerikiečiai neabejotinai pirmauja pagal perimtus kamuolius.

M. Krzyzewskio žaidėjai vadovaujasi iš pažiūros labai paprasta taktika, kuomet dviese užspaudžia varžovą su kamuoliu, o likę amerikiečiai stebi, kur šis bandys perduoti kamuolį. Atrodytų elementarus būdas leidžia JAV rinktinei per rungtynes perimti beveik po 14 kamuolių, t.y. dešimčia daugiau nei lietuviai. Vien Kyrie Irvingas ir Jamesas Hardenas kartu sudėjus perima daugiau kamuolių nei visa mūsų šalies rinktinė.

Vien Kyrie Irvingas ir Jamesas Hardenas kartu sudėjus perima daugiau kamuolių nei visa mūsų šalies rinktinė.

Kaip tik kamuolio persivarymas į varžovų aikštės pusę, kol kas yra įvardinama, kaip viena didžiausių Lietuvos silpnybių, kurią puikiai išnaudojo Australijos krepšininkai.

Todėl būtent kova tarp mūsų šalies ir amerikiečių gynėjų bus viena daugiausia lemiančių. Lietuviai, kurie žaidžia beveik be įžaidėjo susidurs su rimčiausiais priešininkais, kurie laukia šiame čempionate – Derricku Rose'u, Kyrie Irvingu, Stephu Curry ir kitais. Didžiulę naštą teks atlaikyti ir taip po daugiau nei 30 minučių aikštelėje praleidžiančiam Renaldui Seibučiui.

Jonui Kazlauskui teks rasti būdą, kaip kuo greičiau perdavinėti kamuolį, kad lietuviai nebūtų „uždaryti į dėžutę“. Svarbu, jog kamuolys, kuo tiksliau „vaikščiotų“ prie tritaškio, nes amerikiečiai dažnai leidžia atakuoti varžovams laisviems iš toli. Taip pat rasti būdą, kaip sėkmingai kamuolį įmesti į baudos aikštelę. 

Šias mintis puikiai apibendrino legendinis Lietuvos krepšininkas Sergėjus Jovaiša. Tačiau, priešingai nei kai kurie krepšinio specialistai, jis neįžvelgia lietuvių pranašumo po krepšiu.

„Turiu labai paprastą receptą: padarykime mažiau nei dvylika klaidų, negaukime daugiau kaip penkių blokų, įmeskime pusę visų metimų ir ginkimės, – teigė buvęs Lietuvos rinktinės puolėjas LRT laidoje „Dėmesio centre“. – Klaidos mus žudo. O jei padarysime mažai klaidų, jie pradės nervintis, galbūt mums pavyks tolimi metimai. Po krepšiu vargu ar turėsime pranašumą, tačiau aikštės žaidėjai galėtų atakuoti taikliau. Jei įvarysim amerikiečiams baimės, sustabdysime juos, įmanoma viskas.“

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./ Kyrie Irvingas prieš slovėną  Edo Muričių
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./ Kyrie Irvingas prieš slovėną Edo Muričių

Lietuvių neslegia įtampa

Apie tai, jog lietuviai turėtų jaustis ramiau prieš rungtynes, teigė dauguma specialistų.

„Mūsų komanda turi ir psichologinį pranašumą, ji jau stipriausių ketvertuke, – LRT laidoje dėstė Vydas Gedvilas. – Manau, kad pusfinalyje mūsų krepšininkai žais gerai nusiteikę, kiekvienas norės įrodyti savo meistriškumą ir kausis iš visų jėgų.“

Portale basketnews.lt V. Gedvilui antrino ir Tomas Pačėsas. „Mes jau patekome tarp keturių stipriausių komandų, tad mūsiškių nebeslėgs psichologinė našta, – savo nuomone pasidalino buvęs rinktinės įžaidėjas. – Tokiame mače, kur mes nesame favoritai, lietuviams žaisti daug lengviau. Manau, jog prie „gero vėjo“ mes galime mesti iššūkį. Vienas dalykas tuomet, kai tu gali laimėti, ir visai kitas – kai tu turi laimėti. JAV krepšininkai privalo laimėti, o mes galime iškovoti pergalę.“

Žinoma, niekas neabejoja, jog lietuvių šansai iškovoti nėra dideli. Tačiau tinkamai susiklosčius aplinkybėms viskas įmanoma. Po rungtynių su Turkija optimistiškai į artėjančią akistatą su JAV žiūrėjo ir vienas rinktinės lyderių Darjušas Lavrinovičius.

„Ar galime įveikti amerikiečius? Tai aišku galime! – teigė krepšininkas. – Ką jie kitokie žmonės nei mes? Visus galima. Sėkmės, agresyvumo ir viskas bus gerai. Reikės visų jūsų tikėjimo.“

Galbūt vienas iš didžiausių JAV rinktinės pranašumų ir yra tas, jog niekas, išskyrus ispanus, neina į rungtynes su amerikiečiais nugalėti, o siekia tik garbingai pasipriešinti? 

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“