Šių metų naujovės
Šis čempionatas išsiskirs tuo, jog truks vos dvi savaites ir bus vienas trumpiausių istorijoje, o atsisakius rungtynių dėl 5-8 vietų, jame bus sužaistos vos 76 rungtynės. Dar vienas, netgi svarbesnis, skirtumas, lyginant su ankstesniais čempionatais – formato pasikeitimas. Šiemet 24 komandos žais tarsi suskirstytos į du atskirus divizionus, kuriuose A ir B grupių komandos kovos tarpusavyje, o C ir D grupių komandos aiškinsis santykius kitoje „pusėje“. Dvi stipriausios šių „divizionų“ komandos ir susikaus turnyro finale.
Krepšinio užkulisiuose netgi kalbama, kad tokio formato pageidavo turnyro šeimininkai, siekdami išvengti susitikimo su JAV iki pat finalo. Dėl šio pasikeitimo turėtų džiaugtis ir Lietuvos rinktinė, patekusi į sąlyginai silpnesnį „divizioną“, tad net ir po Manto Kalniečio traumos, lietuvių galimybes pakliūti tarp keturių stipriausių komandų Pasaulyje TonyBet bukmekeriai vertina palankiai. Beje, lygiai taip pat mano ir viena sportinės aprangos parduotuvė Londone.
A ir B grupėse – arši kova dėl vietos finale
Ispanijos rinktinė yra tituluojama, kaip neabejotina viena iš didžiausių „pirmojo diviziono“ favoričių – kuriai lažybininkai prognozuoja ne tik A grupės nugalėtojos vardą, bet ir vietą šio krepšinio čempionato finale. Ir nors šeimininkams pirmajame etape teks kautis su tikrai pajėgiomis Brazilijos, Prancūzijos ir Serbijos rinktinėmis – nei viena iš jų negali prilygti visus geriausius žaidėjus surinkusiems ispanams.
B grupėje situacija kiek painesnė – čia net trys komandos gali drąsiai kovoti dėl pirmosios vietos, nors nežymų favoritų statusą TonyBet bukmekeriai priskiria labai gerai subalansuotai Graikijos rinktinei. Vis dėlto, tiek Argentinos, tiek ir Kroatijos rinktinės gali kovoti dėl pirmosios vietos grupėje. Tuo tarpu Puerto Rikas, jei patvirtins prognozes ir pasirodys stipresnis už Senegalą ir Filipinus ir pateks į kitą pirmenybių etapą, savo pasirodymą pabaigs jau aštuntfinalyje, kur jo, greičiausiai, lauks ispanų barjeras.
Būtent Senegalo ir Filipinų, o taip pat ir Egipto, bei Irano rinktinės turėtų labiausiai krimstis dėl pakitusio čempionato formato, bei nepalankiai susiklosčiusių burtų. Patekusios į C arba D grupes jos dar galėtų pasvajoti apie vietą aštuntfinalyje, tačiau iš mėsmalės, į kurią pakliuvo, išsikapstyti, ko gero, nesugebės ir krausis lagaminus jau po grupių etapo.
JAV rinktinei – laisvas kelias į finalą
Jei Jungtinių Amerikos Valstijų rinktinės galimybėmis finale prieš Ispaniją dar būtų galima suabejoti, tai iki lemiamo Pasaulio čempionato mačo amerikiečiai turėtų pralėkti lyg greitkeliu neatleisdami akseleratoriaus pedalo. Ir net tai, jog šiemet JAV rinktinės sudėtis atrodo silpniausia nuo 2006-iais Japonijoje vykusių Pasaulio pirmenybių, jiems tai neturėtų sutrukdyti pasiekti kelionės tikslo.
Visgi finale, jei ten sutiks čempionato šeimininkus, amerikiečiai gali turėti problemų. Vos vienas iš šiemetinės Jungtinių Amerikos Valstijų rinktinės narių – Jameas Hardenas pateko į praėjusio sezono NBA geriausių sezono krepšininkų penketą, dar vienas – Stephenas Curry buvo išrinktas į antrąją komandą. Tie patys du žaidėjai kartu su Kyrie Irvingu nuo pirmųjų minučių išbėgo ant parketo Naujajame Orleane vykusiose Visų Žvaigžių rungtynėse. Dar du – DeMaras DeRozanas ir Anthony Davisas aikštėje pasirodė tik po keitimo.
Ir nors niekas negalėtų pasakyti, kad šiemet į Ispaniją susiruošusi JAV rinktinė nėra čempionato favoritė, komandos vyriausiajam treneriui Mike‘ui Krzyzewskiui lengva nebus. Pastaruosius tris didžiuosius turnyrus – 2008-jų ir 2012-jų vasaros Olimpiadas ir 2010-jų Pasaulio čempionatą laimėję Amerikiečiai savo gretose šią vasarą nebeturi tokių žvaigždžių kaip LeBronas Jamesas, Carmelo Anthony, Kevinas Durantas ar Kobe Bryantas. Tačiau yra ir kita medalio pusė – po daugiau nei dvejus metus be krepšinio praleidusio Dereko Rose‘o vedami jaunieji NBA talentai bus pasiruošę įrodyti, kad jie – ne prastesni už tituluotus savo pirmtakus.
Juo labiau, kad naujoji Pasaulio čempionato sistema leis amerikiečiams iki pat pirmenybių finalo išvengti varžovų, kurie galėtų bent kiek rimčiau jiems pasipriešinti. Jėgų skirtumas tarp dviejų „divizionų“ – išties milžiniškas, žvelgiant į TonyBet sudarytą Pasaulio pirmenybių favoritų sąrašą galima pamatyti, kad vienintelis rimtas amerikiečių varžovas iš C ir D grupių yra ne kas kitas kaip Lietuvos rinktinė, kurios prisibijo net JAV krepšinio ekspertai. Likusios šešios pajėgiausiųjų aštuoneto komandos savo santykius aiškinsis A ir B grupėse, vėliau atkrintamosiose varžybose ir tik vienai iš jų bus lemta mesti iššūkį JAV rinktinei.
Lietuvai prognozuojami medaliai
Net ir praradusi savo variklį Mantą Kalnietį, Lietuvos rinktinė ir toliau išlieka rimčiausia pretendente mesti iššūkį JAV komandai čempionato pusfinalyje. Neabejotinai rimčiausi mūsiškių konkurentai grupėje bus Slovėnijos ir Australijos krepšininkai. Vienintelis dalykas, kurio nenorėtų nė viena D grupės ekipa, tai užimti 2-ąją arba 4-ąją vietą, kas, greičiausiai, garantuotų susitikimą su amerikiečiais jau aštuntfinalyje arba ketvirtfinalyje.
Dėl šios priežasties, būtent paskutinės lietuvių grupės rungtynės su slovėnais, gali būti lemiamos. Jose abi komandos žūtbūt sieks pergalės, tačiau tikėtina jog ir nė viena iš ekipų nenorės laimėti siekdama išvengti ankstyvo susitikimo su JAV rinktine.
O ko verti lietuvių šansai pasipriešinti Rose‘ui ir komandai, ko gero geriausiai atskleis jau pirmosios grupių varžybos. Keturiolikos draugiškų rungtynių per trisdešimt dienų maratoną atlaikę lietuviai jau patyrė skaudžiausią smūgį – neteko rinktinės kapitono ir svarbiausio atakų organizatoriaus Manto Kalniečio.
Paskutiniosios pasiruošimo etapo rungtynės su Kroatija lietuviams kirto per pačią skaudžiausią vietą – įžaidėjo poziciją. Iškritus Kalniečiui į jo vietą turės stoti aukšto lygio varžybų patirties ypač stokojantys Šarūnas Vasiliauskas ir Adas Juškevičius. Vis dėlto, krepšinio ekspertų nuomone, nei vienas nei kitas nėra pajėgus net iš dalies atstoti Manto aikštėje, todėl, greičiausiai, Jonas Kazlauskas įžaidėjo rolę patikės Renaldui Seibučiui. Būtent nuo šios rokiruotės sėkmės didžiąja dalimi priklausys ir lietuvių rezultatai.
Seibučio patirtis ir sugebėjimai aikštėje niekam abejonių nekelia – jei jam visgi pavyks suvaldyti komandą ir užtikrintai organizuoti puolimą, Kalniečio netektis gali ir nebūti tokia skaudi kokia atrodė iš pirmo žvilgsnio.
O labiausiai lietuviams šioje sunkioje situacijoje turėtų padėti būtent naujoji čempionato sistema – Ispanijai, Brazilijai, Graikijai, Argentinai, Prancūzijai ir Serbijai tarpusavyje kaunantis dėl kelialapio į pusfinalį ir finalą, mūsiškiams kelias į pusfinalį, bent jau teoriškai, atrodo lengvesnis. Jei Kazlausko komandai pavyktų iki jo nukeliauti ir išmėginti jėgas su Jungtinių Valstijų komanda, tai jau būtų galima vadinti labai rimtu šios komandos pasiekimu.