Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Detektyvas Lietuvos futbole – ar velnio detalės slypi naujame raporte?

Ilgametis Lietuvos futbolo federacijos (LFF) veikėjas politikas ir keliautojas Gintautas Babravičius įsitikinęs – šalies futbole diegiamos struktūrinės naujovės patinka ne visiems. Ar tai galėjo lemti ir staigų Edvino Eimonto sprendimą trauktis iš LFF prezidento pareigų?
Gintautas Babravičius
Gintautas Babravičius / Viganto Ovadnevo/Žmonės.lt nuotr.

Sniegas per Velykas nebuvo vienintelė staigmena praėjusią savaitę. Lietuvos futbolo bendruomenę dar labiau sukrėtė nelauktas E.Eimonto atsistatydinimo pareiškimas, kurį 41 metų kėdainietis paklojo ant stalo vienoje iš Marijampolės kavinių, per praėjusį ketvirtadienį vykusį LFF Vykdomojo komiteto posėdį.

Nuo 2016 metų sausio federacijai vadovavęs ekonomistas nepaaiškino savo sprendimo motyvų, išsijungęs telefoną ir iškeliavęs savaitgaliui su šeima į šalies pajūrį.

Tačiau šalies futbolo vandenys liko sudrumsti, dar kartą prabilta apie povandenines sroves, kurios Lietuvos futbolą graužia jau daug metų.

Ar LFF Vykdomojo komiteto narius, kurie Marijampolėje įteikė E.Eimontui gėlių jo 41-ojo gimtadienio proga, bet net nebandė įkalbėti likti poste, galėjo įžeisti jo kuriamas „Gerojo valdymo praktikos“ raportas?

Apie tai 15min kalbėjosi su devyniolikos puslapių dokumentą rengiančios darbo grupės vadovu Gintautu Babravičiumi – buvusiu ilgamečiu LFF viceprezidentu.

– Ar jums E.Eimonto pasitraukimas irgi buvo netikėtas? – 15min paklausė G.Babravičiaus.

– Tai buvo netikėta ir apmaudi žinia. E.Eimontas yra jaunas gabus žmogus, kuris ėmėsi iniciatyvos.

Jo pasitraukimo dienos išvakarėse buvo atėję gandai ir iki manęs, bet vis tiek tai buvo netikėta.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Edvinas Eimontas
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Edvinas Eimontas

– Kaip į E.Eimonto sprendimą Marijampolėje reagavo LFF vykdomojo komiteto nariai?

– Aš dalyvavau tik posėdžio dalyje – pristačiau „Geros valdymo praktikos“ raportą, o paskui išvykau. Mačiau, kad sulaukė daug sveikinimų, nes tądien buvo E.Eimonto gimtadienis.

– Keistas gimtadienis, ar ne?

– Toks jau gyvenimas. Matyt, buvo rimtos priežastys, nes tokie sprendimai netraukiami iš kepurės. Vis dėlto aš nespekuliuosiu, nes pastaruoju metu futbolo užkulisiuose nedalyvauju. Mano tikslas – parengti devyniolikos puslapių raportą ir pristatyti jį futbolo bendruomenei.

– Kalbama, kad šis raportas yra viena iš kelių priežasčių, kodėl galėjo kilti nesutarimai tarp federacijos prezidento ir vykdomojo komiteto narių.

– Mūsų darbo grupė išrinkta Lietuvos futbolo forume, į kurį buvo susirinkusi plati futbolo bendruomenė.

Darbo grupė pasitikėjo manimi kaip vadovu ir mes nuo rugsėjo pabaigos iki kovo pabaigos dirbome kurdami šį dokumentą – jis bus ne vienadienis, o modernus, atitinkantis UEFA ir FIFA reikalavimus.

Yra numatyti keli esminiai valdymo struktūros pakeitimai. Mes norime plačiau atverti uždaros organizacijos duris.

Turi būti keičiama taip, kaip yra visame pasaulyje – svarbiausia ląstelė turėtų tapti futbolo klubai.

Pavyzdžiui, teisėjų asociacija tarp rinkikų turi kone 20 proc. balsų – su visa pagarba arbitrams ir jų darbui – tokia proporcija yra per didelė. Be to, vykdomajame komitete neatstovaujamos šešios iš dešimties apskričių.

Tai turi būti keičiama ir daroma taip, kaip yra visame pasaulyje – svarbiausia ląstelė turėtų tapti futbolo klubai. Tada rinkikų ratas nebebus uždaras su 80 narių – rinkikų bus tiek, kiek bus klubų, atitinkančių tam tikrus reikalavimus.

Sistema keičiasi iš esmės. Galbūt kažkas dar nėra įsigilinęs, galbūt nerimauja dėl mažėjančios įtakos. Tačiau futbolo bendruomenė yra pribrendusi šiems pokyčiams – jau pristačiau projektą Utenos, Šiaulių, Vilniaus apskritims ir Lietuvos futbolo A lygai – į ateitį orientuotas dokumentas priimamas labai palankiai.

– Ar tiesa, kad E.Eimontas planuoja šią savaitę keliauti į UEFA būstinę kalbėtis apie šį raportą?

– E.Eimontas ir sušaukė tą futbolo forumą. Natūralu, kad jam rūpi jo idėjų tąsa. Tačiau tai nebus išskirtinė protekcija ar žaidimai po kilimu. Raportas parengtas pagal naujus FIFA pasiūlymus ir rekomendacijas.

– Ar esate sulaukęs neigiamos reakcijos iš kurių nors futbolo bendruomenės grupių, asociacijų – pagal naujus įstatus kai kurių valdyme turėtų nebelikti?

– Vaikų ir jaunimo futbolo asociacija (prezidentas Vytautas Vaškūnas, – aut.), kurią sudaro dalis savivaldybės, dalis juridinių ir dalis fizinių asmenų, nebebus atstovaujama Vykdomajame komitete.

LFF nuotr./Vytautas Vaškūnas
LFF nuotr./Vytautas Vaškūnas

Asociacija ir toliau matyt egzistuos, bet jos nebebus tarp rinkikų. Natūralu, kad nebus patenkinti ir teisėjai, kurie turės mažiau atstovų.

Bet tokia yra mūsų siūlymo esmė – naujas organizmas bus sukonstruotas klubų pagrindu. Kai kurių kitų asociacijų svoris sumažės. Natūralu, kad tai jiems gali nepatikti, bet tai nereiškia, kad pokyčių nebus.

Dabartinė situacija turi negatyvių pasekmių Lietuvos futbole, nes trūksta proporcingo atstovavimo – pavyzdžiui, dabar Vykdomajame komitete profesionalus futbolas nėra atstovaujamas.

Neabejoju, kad yra nepatenkintų, bet reikia mąstyti plačiau. Šį raportą šią savaitę pristatysime visuomenei, o ar jis bus patvirtintas, bus aišku gegužės 18 dieną, kai Vilniuje vyks LFF konferencija.

– Po to turėtų vykti ir nauji LFF prezidento rinkimai. Anksčiau esate kandidatavęs į šį postą – galbūt vėl bandysite jo siekti?

– Aš kandidatavau 2012 metais, o dabar turiu kitų planų – organizuoju didelę kelionę per pasaulį ir jau ketvirtus metus dirbu su šia idėja.

Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Gintautas Babaravičius
Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Gintautas Babaravičius

Žinoma, futbolas lieka gyvenimo aistra, bet šiame gyvenimo etape minėtas raportas bus mano indėlis į futbolo ateitį Lietuvoje.

Aš kandidatuoti neketinu, tai galiu pareikšti be jokių išlygų.

Tai galėtų būti Deividas Šemberas arba dabartinis generalinis direktorius Nerijus Dunauskas.

– Ką įsivaizduojate galimais pretendentais į LFF vadovo postą?

– Manau, tai turėtų būti naujos kartos žmogus. Kompetencijos jauniems žmonėms netrūksta: tai galėtų būti Deividas Šemberas arba dabartinis generalinis direktorius Nerijus Dunauskas. Galbūt kitas jaunas žmogus, kuris turėtų patirties futbole, moka bendrauti keliomis užsienio kalbomis.

- Kaip vis dėlto manote – ar E.Eimontas galėjo sulaukti spaudimo ir grasinimų, dėl kurių pasitraukė iš pareigų?

– Apie grasinimus informacijos neturiu, bet tam tikro spaudimo galėjo būti.

Galbūt kaip jaunam žmogui kai kuriuose klausimuose jam pritrūko patirties ieškant kompromisų. Galbūt buvo pernelyg kategoriškas. Tačiau tai vis „galbūt“. Aš pats informacijos ir jo komentarų neturiu, o burti iš kavos tirščių nenorėčiau.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
„ID Vilnius“ – Vilniaus miesto technologijų kompetencijų centro link
Reklama
Šviežia ir kokybiška mėsa: kaip „Lidl“ užtikrina jos šviežumą?
Reklama
Kaip efektyviai atsikratyti drėgmės namuose ir neleisti jai sugrįžti?
Reklama
Sodyba – saugus uostas neramiais laikais