Favoritai – du
Šveicarijoje gimęs italų kilmės 46-erių vyras kartu su Bahreino šeichu Salmanu Bin Ebrahimu Al Khalifa yra laikomi pagrindiniais pretendentais.
Norą dalyvauti rinkimuose anksčiau pareiškė ir FIFA etikos komiteto leidimą gavo dar trys kandidatai, tačiau vis labiau futbolo pasaulis skyla į dvi stovyklas.
Tarp pretendentų vis dar šmėžuoja Jordanijos princo Ali Al Husseino, buvusio FIFA prezidento patarėjo tarptautiniais klausimais prancūzo Jerome'o Champagne'o ir Pietų Afrikos verslininko Tokyo Sexwale'o pavardės.
Pirmasis apie keliamą baltą vėliavą užsiminė afrikietis. FIFA futbolo vystymo komitetui vadovaujantis T.Sexwale‘as neseniai iškėlė originalią idėją, kad reklama galėtų atsirasti ir ant nacionalinių rinktinių marškinėlių, tačiau, akivaizdu, kad vien novatoriškų idėjų kovojant dėl FIFA prezidento posto neužteks.
Praėjusį penktadienį Afrikos futbolo konfederacijos (CAF) vykdomasis komitetas nusprendė, jog vasario 26-ąją palaikys S.Al Khalifos kandidatūrą, o tai reiškia, kad T.Sexwale‘as greičiausiai pasitrauks iš rinkimų dar prieš atveriant balsavimo urnas.
Azijos futbolo konfederacijai (AFC) šiuo metu vadovaujantis ir FIFA viceprezidento pareigas einantis Bahreino šeichas pažadėjo afrikiečiams puokštę naujų futbolo infrastruktūros gerinimo programų ir šį pasiūlymą CAF atstovai sutiko su džiaugsmu.
Viską nulems Okeanijos balsai?
Jei S.Al Khalifa iš tiesų užsitarnavo afrikiečių palankumą, labai tikėtina, kad būsimas FIFA prezidentas yra aiškus jau dabar.
54 balsus turinti CAF yra didžiausia FIFA konfederacija. Jei prie šio skaičiaus pridėsime dar ir šeichą palaikančios Azijos balsus (46), bus visas 100.
Paramą G.Infantino anksčiau yra išreiškę UEFA (53), Pietų Amerikos (CONMEBOL, 10 balsų) bei Šiaurės ir Centrinės Amerikos ir Karibų baseino (CONCACAF, 35 balsai) konfederacijos. Net jei visos šių trijų konfederacijų narės balsuotų vieningai, G.Infantino savo taupyklėje turėtų tik 98 mandatus.
FIFA konfederacijos (209 nariai) | |
UEFA (53 balsai) | CONMEBOL (10) |
AFC (46) | CONCACAF (35) |
CAF (54)` | OFC (11) |
Ar tai reiškia, kad artėjančiuose FIFA prezidento rinkimuose slaptu koziriu tampa Okeanijos (OFC) regionas? Jei ši išankstinė dėlionė pasitvirtins, šansų daugiau turi Bahreino šeichas. Okeanijos futbolo vadovų santykiai su Azijos atstovais yra kur kas šiltesni nei su europiečiais ir tą puikiai įrodo pastarojo dešimtmečio įvykiai. Vienas svarbiausių – Australijai buvo leista palikti OFC ir dėl vietos pasaulio čempionatuose kovoti Azijos konfederacijoje.
Vienas pirmųjų apie tokį Afrikos ir Azijos atstovų aljansą prabilo Jordanijos princas A.Al Husseinas. Praėjusiais metais jis pralaimėjo rinkiminę kovą Seppui Blatteriui, tačiau pasirodė geriau, nei daugelis prognozavo, ir surinko 73 balsus.
Modernių futbolo idėjų šalininkas artėjančiuose rinkimuose tikrai nesurinks tiek daug balsų, kaip pirmuoju bandymu, nes didžioji dalis Azijos federacijų žada palaikyti Bahreino kandidatą.
Anot A.Al Husseino, afrikiečių ir Azijos atstovų susitarimas iškreipia tikrąją rinkiminę dvasią, be jos rinkimai netenka prasmės. Taigi labai tikėtina, kad princas gali iškelti baltą vėliavą taip pat dar prieš vasario 26-ąją.
Lietuvių balsas – poliglotui italui
Kol futbolo pasaulyje tvyro nežinomybės aura, Lietuvos atstovai jau tvirtai žino savo pasirinkimą. LFF balsas keliaus G.Infantino.
„Prieš pora savaičių turėjome UEFA priklausančių nacionalinių futbolo federacijų prezidentų susirinkimą. Visi drauge nusprendėme, kad artėjančiuose FIFA rinkimuose palaikysime Europos kandidatą Gianni Infantino. Tokia pat yra ir mano asmeninė nuomonė. FIFA šiuo metu išgyvena tokį laikotarpį, kad organizacijai yra būtinas aktyviai dirbantis prezidentas. Tai turi būti ne tik politinė figūra, tačiau ir veikiantis žmogus. Manau, jog Gianni tam puikiai tinka“, – 15min kalbėjo E.Eimontas.
– Galbūt jums su juo yra tekę bendrauti ir neformaliai? – paklausėme naujojo LFF prezidento.
– Gianni yra puikus futbolo vadybininkas ir tą jis įrodė daugybę metų dirbdamas UEFA. Kasdieninėje veikloje su juo nesu susidūręs, tačiau žinau, jog tai yra labai atviras žmogus, turintis puikų ir sveiką humoro jausmą, lengvai randantis bendrą kalbą su skirtingais žmonėmis, poliglotas. Labai gerai, kad jis sugeba suderinti skirtingus interesus, skirtingas pozicijas. Šiuo metu jis vykdo savo rinkiminę kampaniją, lanko įvairias šalis, o kaip bus rinkimuose, matysime.
Tą patvirtina ir pastarieji FIFA kongresai, kai dažniausiai būdavo balsuojama ne už kažkokį kandidatą, bet prieš Europą ir UEFA. Susipriešinimas tikrai buvo.
– Ar UEFA koridoriuose jaučiamos nuotaikos, kad šiuose rinkimuose jų palaikomam kandidatui greičiausiai teks kovoti prieš Azijos ir Afrikos remiamą kandidatą?
– Tokių ženklų iš tiesų yra. Tą patvirtina ir pastarieji FIFA kongresai, kai dažniausiai būdavo balsuojama ne už kažkokį kandidatą, bet prieš Europą ir UEFA. Susipriešinimas tikrai buvo, tad matysime, kokie aljansai susiformuos šį kartą. Norėtųsi, kad Gianniui pavyktų įtikinti kitų konfederacijų narius, kad šie jį palaikytų.
– Pačioje UEFA prieštaravimų dėl G.Infantino kandidatūros nebuvo?
– Iš esmės tai yra visų šalių bendra pozicija, bet, žinoma, visuomet yra valstybių, kurios į tai žiūri šiek tiek rezervuotai. Visgi tikiuosi, kad UEFA narių pozicija vasario 26-ąją bus vieninga.
Žada plėsti pasaulio čempionatą
UEFA generalinis sekretorius G.Infantino plačiajai publikai geriausiai žinomas dėl savo dalyvavimo visose UEFA burtų traukimo ceremonijose. Teisininkas sporto politikos arenoje turi gerą vardą ir jau spėjo paskelbti pirmuosius pažadus – jam tapus prezidentu pasaulio čempionatas būtų išplėstas iki 40 dalyvių.
G.Infantino prisidėjo prie to, kad Europos čempionatas išsiplėtė nuo 16 iki 24 dalyvių kitais metais vykstančiame turnyre.
Tiesa, net jei G.Infantino ir taptų prezidentu, pokyčių dar tektų palaukti. Jau nebegalima plėsti dalyvių skaičiaus 2018 metų čempionate Rusijoje, nes atranka yra prasidėjusi. Tuo tarpu 2022 metais Katare reiks sutalpinti 64 rungtynes į 28 dienas, todėl daugiau dalyvių situaciją apsunkintų dar labiau.
Apie sprendimą kandidatuoti UEFA atstovas paskelbė gana vėlai. Tai lėmė mestas korupcijos šešėlis ant UEFA prezidento Michelio Platini, kuriam galiausiai nebuvo leista dalyvauti rinkimuose.