„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Geras pavyzdys užkrečia: naują Barselonos mesiją katalonai lygina su Šaru

Barselona alsuoja viltimi. Po košmariškos sezono pradžios šio miesto futbolo superklubo vairą perėmė legendinis futbolininkas Xavi, su kuriuo siejami „Barcelona“ atgimimo lūkesčiai. O žvelgdami į sugrįžusį „Barcos“ auklėtinį, katalonai jame mato vieną klubo sekciją jau sutvarkiusį lietuvį.
Xavi ir Šarūnas Jasikevičius
Xavi ir Šarūnas Jasikevičius / Scanpix ir Getty Images/Euroleague.net nuotr., 15min koliažas

Minios žmonių traukė į „Camp Nou“ stadioną, kad plojimais ir skanduotėmis sutiktų sugrįžusį sūnų paklydėlį.

Xavi jau prisistatė Barselonai, nors per pirmus du mačus kalnų dar nenuvertė.

Šeštadienį „Camp Nou“ šventovėje minimaliu skirtumu 1:0 „Barca“ laimėjo miesto derbį prieš „Espanyol“ ir nutraukė ketverių iš eilės nelaimėtų rungtynių Ispanijos „La Liga“ čempionate atkarpą, nors kokybės nepademonstravo ir vienintelį įvartį įmušė baudiniu.

Antradienį pliaupiant lietui „Barca“ namie 0:0 sužaidė su Lisabonos „Benfica“ ir atsidūrė sudėtingoje situacijoje UEFA Čempionų lygoje, rizikuodama neišeiti iš grupės.

Abu kartus į naująjį Barselonos mesiją Xavi pažiūrėti atėjo didžiulės minios – iš viso apie 125 tūkst. sirgalių, o rungtynių dalyvių pristatymo metu garsiausi aplodismentai skambėjo būtent 41-erių katalonui, prieš kelias savaites perėmusiam klubo vairą iš olando Ronaldo Koemano.

Bet žvelgdami į naują „Barcos“ vairininką, katalonai jame įžvelgia ne jo pirmtaką.

Kol kai kurie Barselonoje Xavi lygina su vienu sėkmingiausių visų laikų „Barcelona“ trenerių Pepu Guardiola, kitiems jis atrodo panašus į lietuvį, per pastaruosius metus pakeitusį klubo krepšinio sekcijos veidą – Šarūną Jasikevičių.

„Žmonės Barselonoje ilgai kalbėjo, kad futbolo komandai reikia kažko panašaus į Šarą ir pagaliau jie jį gavo“, – sako „Mundo Deportivo“ rašantis katalonų žurnalistas Marcas Del Rio.

Kuo panašūs „Barcelona“ futbolo ir krepšinio komandų strategai ir kokias pagrindines lietuvio savybes, leidusias katalonų klubui vėl tapti Europos krepšinio grandu, mėgsta katalonai?

Griežtos taisyklės

Vos prie „Barcelona“ vairo stojus Xavi, per katalonų, ispanų ir visos Europos žiniasklaidą nuskambėjo žinia apie 10 naujojo trenerio taisyklių.

17 metų katalonų klube žaidęs buvęs saugas jau pirmosiomis dienomis įvedė griežtas taisykles ir grąžino bausmes už nusižengimus futbolininkams, kurios buvo panaikintos po Luiso Enrique pasitraukimo iš vyr. trenerio posto 2017-aisiais.

Žaidėjai dabar privalo į treniruotes atvykti bent 1,5, o treneriai – bent 2 val. iki jų pradžios, likus 48 val. iki rungtynių nenaktinėti, vengti rizikingų veiklų, galinčių pasibaigti traumomis bei palaikyti klubo įvaizdį tinkamai bendraudami su sirgaliais ir žiniasklaida.

„Scanpix“ nuotr./Xavi
„Scanpix“ nuotr./Xavi

Šaras galbūt tokių taisyklių nesukonkretino, bet griežta tvarka „Barcos“ krepšinio komandoje – taip pat privaloma.

Žaidėjai irgi privalo laikytis režimo, laiku pasirodyti treniruotėse ir kituose komandos susitikimuose.

Katalonų žurnalistai pabrėžia, kad nors Barselonoje netrūksta krepšinio žvaigždžių – mėlynai granatinių garbę gina Nikola Mirotičius, Cory Higginsas, Nickas Calathesas ir kiti, ryškiausia komandos žvaigždė ir lyderis yra Šaras, kas atsispindi ir struktūruotame bei iki mažiausios dalelės apgalvotame „Barcelona“ žaidime.

Puoselėja jaunimą

Panašumų tarp futbolo ir krepšinio trenerių Barselonoje galima rasti ir jaunimo integravime į komandą.

Katalonai ypač vertina tai, kaip su jaunimu dirba Š.Jasikevičius. Ankstesnis treneris Svetislavas Pešičius menkai domėjosi tuo, kas darosi „Barcelona“ akademijoje, o Šaras į tai yra įsitraukęs ne mažiau, nei buvo Kaune, kai dar dirbo „Žalgirio“ treneriu.

Getty Images/Euroleague.net nuotr./Šarūnas Jasikevičius
Getty Images/Euroleague.net nuotr./Šarūnas Jasikevičius

Vien šį sezoną Ispanijos ACB lygoje Šaras bent keleriose rungtynėse į aikštę metė 18-mečius Michaelą Caicedo ir Agustiną Ubalį bei metais vyresnį Ibou Badji, o 22-ejų Sergi Martinezas jau yra tapęs svarbia rotacijos dalimi ne tik Ispanijoje, bet ir Eurolygoje.

Jau pirmajame savo mače pasitikėjimą jaunimu įrodė ir Xavi, netikėtai į startinę sudėtį paleidęs 17-metį talentą Ilią Akhomachą bei suteikęs laiko ir 19-mečiui Abde Ezzalzouli, jau nekalbant apie prie dar senojo trenerio sudėtyje įsitvirtinusius 17-os Gavi ir 19-os Nico.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Gavi ir Xavi
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Gavi ir Xavi

Jaunimo kortą Xavi ištraukė ir antradienio Čempionų lygos mače, kai puolėjų grandyje stojo iš Vienos „Rapid“ pasiskolintas 18-metis austras Yusufas Demiras, tapęs jauniausiu Čempionų lygos rungtynes „Barcelona“ starto vienuolikėje pradėjusiu ne ispanu nuo L.Messi.

Tiesa, Xavi jaunimu pasitiki ne iš gero gyvenimo – „Barca“ klube šiuo metu traumuoti net šeši futbolininkai, dar keli vos grįžo po traumos, bet ir ateityje naujasis katalonų strategas nežada mesti šios krypties ir per pirmąsias savaites Barselonoje aiškiai komunikavo, jog klubo pagrindą mato ant „La Masia“ akademijoje, kurioje futbolo pagrindų mokėsi ir pats, užauginto jaunimo.

Beribis pasitikėjimas

Kita paralelė tarp futbolo ir krepšinio specialistų – pasitikėjimo kreditas, kurį jie gauna.

Tiek Xavi, tiek Šaras „Barcelona“ vairą perėmė sudėtingose situacijose.

Lietuvis atvyko į šešerius metus Eurolygos finalo ketverte nežaidusią, metų metus komplektacijos klaidose skendusią ir pasenusių Svetislavo Pešičiaus metodų išvargintą komandą, kuriai reikėjo suimti viską į savo rankas galėjusio lyderio.

Dar prastesnėje situacijoje dabar yra futbolo komanda, daugybę metų išlaidavusi nepasiteisinusiems žaidėjams ir nuo 2015 m. nežaidusi UEFA Čempionų lygos finale, o galiausiai palaužta COVID-19 pandemijos, kai dėl prarastų pajamų iš sirgalių „Barca“ neteko kelių šimtų milijonų eurų ir didžiausios savo brangenybės – Lionelio Messi.

Tad į abu specialistus sirgaliai žvelgė tarsi į išganytojus.

Š.Jasikevičiaus katalonai norėjo dar nuo 2018 m. vasaros, kai lietuvis atvedė „Žalgirį“ į finalo ketvertą, bet Šaras delsė tol, kol išsireikalavo sau palankių sąlygų klube.

nuotr. „Getty Images"/euroleague.net/Šarūnas Jasikevičius
nuotr. „Getty Images"/euroleague.net/Šarūnas Jasikevičius

Panašiai ir su Xavi. Katalonas nuo 2019 m. treniravo „Al-Sadd“ klubą Katare ir nuolat buvo minimas kalbose apie „Barcelona“ strategą, tačiau klubui per keletą metų atleidžiant vieną trenerį po kito, derybos tarp „Barcelona“ ir Xavi neįsibėgėdavo tai dėl vienos, tai dėl kitos pusės kaltės.

Xavi ir Šaru Barselonoje tiki ne tik sirgaliai.

Viena iš Š.Jasikevičiaus sąlygų prieš pasirašant sutartį su „Barca“ buvo laisvė priimti sprendimus. Jis ją ir gavo.

Jei pirmąją vasarą, Šarui vos atvykus, jį dar kaustė anksčiau pasirašytų kontraktų našta ir komandos sudėtį lietuvis ėmė keisti tik sezono metu, kai išvijo Thomasą Heurtelį bei pasikvietė gerai pažįstamą Leo Westermanną, tai pasibaigus pirmajam sezonui lietuvis ėmėsi darbų atsiraitojęs rankoves.

Katalonų žurnalistai 15min pasakoja, jog Barselonoje pakilo daug antakių, kai pasirodė pranešimai apie komandos susidomėjimą Nicolu Laprovittola. Argentinietis praėjusį sezoną aršiausio „Barcos“ priešo Madrido „Real“ gretose Eurolygoje rinko po 6,8 taško ir neatrodė kaip Šarui tinkamas gynėjas, bet lietuvis užsigeidė šio krepšininko ir galiausiai jį gavo.

Getty Images/Euroleague.net nuotr./Nicolas Laprovittola
Getty Images/Euroleague.net nuotr./Nicolas Laprovittola

„Jei Šaras nori Laprovittolos, vadinasi, jis žino, ką daro“, – tokias savo mintis iš šių metų liepos prisiminė apie „Barcą“ rašantys žurnalistai.

Pasitikėjimas davė vaisių – N.Laprovittola vaidina svarbų vaidmenį katalonų klube, o praėjusią savaitę septyniais tritaškiais pražudė Eurolygos išsišokėlį Vilerbano ASVEL bei garantavo šypseną Šaro veide po rungtynių.

Būtent Š.Jasikevičius atsakingas ir už kitus „Barcos“ vasaros ėjimus – Roko Jokubaičio, Nigelo Hayeso-Daviso ir Sertaco Sanli įsigijimus.

Panašiai Barselonoje jau elgiasi ir Xavi. Vos stojęs prie komandos vairo, katalonas į komandą panoro susigrąžinti buvusį savo komandos draugą Dani Alvesą, o klubo vadovai tokį trenerio norą išpildė.

Anot pranešimų, Xavi pateikė jiems ir dabartinių „Barcelona“ žaidėjų, kurių nemato klubo ateities planuose, sąrašą. Maža to, netrūksta gandų ir apie katalonų susidomėjimą dar bent keliais anksčiau vienokį ar kitokį ryšį su Xavi turėjusiais futbolininkais.

Kaip 15min teigė katalonų klubo virtuvę išmanantys žiniasklaidos atstovai, Xavi, kaip ir Šaras, Barselonoje bus svarbiausias žmogus priimant sprendimus dėl žaidėjų įsigijimo ar atsisakymo, o tai buvo viena iš katalono sąlygų prieš sugrįžtant į gimtąjį regioną.

Ar pateisins lūkesčius?

Tiesa, yra ir vienas esminis skirtumas, skiriantis „Barcelona“ krepšinio ir futbolo trenerius.

Jei Šaras į Barseloną atvyko jau kaip užsirekomendavęs Eurolygos treneris, daugiau nei ketverius metus dirbęs „Žalgiryje“ ir atvedęs jį į finalo ketvertą bei ketvirtfinalį, tai Xavi iki šiol tokio lygio patirties neturėjo.

Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Šarūnas Jasikevičius
Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Šarūnas Jasikevičius

41-erių buvęs saugas 2015 m. paliko „Barcelona“ ir ketverius metus žaidė „Al-Sadd“ klube, o pakabinęs sportbačius ant vinies 2019 m. tapo vyriausiuoju treneriu, tačiau tai – ne tas pats, kas treniruoti pajėgų Europos klubą.

Juolab kad ir rezultatais Xavi Katare nespindėjo – nors 2020 m. laimėjo šalies čempionatą, Azijos Čempionų lygoje kalnų nenuvertė ir sykį iškrito aštuntfinalyje bei kartą pasitraukė iš kovos dar po grupių etapo.

Tai kiek gąsdina katalonus, ypač po blankokų „Barcos“ pasirodymų per pirmąsias dvejas Xavi rungtynes, bet jie yra linkę pasitikėti klubo legenda.

„Scanpix“/AP nuotr./Xavi
„Scanpix“/AP nuotr./Xavi

Katalonai mena, kad ir Šarui ne viskas pasisekė iš karto – praėjusiais metais „Barca“ prapylė pirmą sezono trofėjų Ispanijos Supertaurę, o sezono pabaigoje Barselonoje nesutvisko ir Eurolygos taurė, kai „Barcelona“ finale nusileido Stambulo „Anadolu Efes“.

Bet kaip davė laiko Šarui, su kuriuo sieja ilgalaikę ateitį, taip katalonai yra linkę pasitikėti ir Xavi, iš kurio pirmiausia tikimasi ne įstabių rezultatų, o garbės „Barcai“ sugrąžinimo ir grįžimo prie pamatinių klubo vertybių, t. y. žaidimo, paremto kamuolio kontrole ir taktine schema 4-3-3.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs