„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Graikijos futbolo rinktinė – atsijauninę buvę Europos karaliai

Lietuvos futbolininkų jau po keleto valandų laukia antrasis kovo mėnesio išbandymas – kontrolinė dvikova Atėnuose su Graikijos rinktinės futbolininkais.
Graikijos futbolo rinktinė
Graikijos futbolo rinktinė / Imago / Scanpix nuotr.

Mačas startuos 19 val. Atėnuose, tik pernai atidarytame AEK stadione.

Prieš rungtynes kviečiame trumpai susipažinti su būsimu varžovu bei jo istorija, rašo Lietuvos futbolo federacija.

Tarptautiniame futbole Graikija ilgą laiką nebuvo tarp pajėgiausių komandų, o pirmasis turnyras, kuriame jie dalyvavo buvo 1980-ųjų Europos čempionatas, kuriame jie neįveikė grupės etapo.

Kito didelio turnyro graikams teko laukti net 14 metų – tai buvo 1994-ųjų pasaulio čempionatas, į kurį jie pateko atrankoje nepralaimėję nė vienerių rungtynių. Visgi pačiame čempionate Graikijos ekipa patyrė fiasko – pralaimėjo visus tris grupės susitikimus ir neįmušė nė vieno įvarčio.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Graikijos futbolo gerbėjas
AFP/„Scanpix“ nuotr./Graikijos futbolo gerbėjas

Neabejotinai aukščiausias Graikijos futbolo istorijos pasiekimas – tai yra triumfas 2004-ųjų Europos čempionate, kuris iki pat dabar yra laikomas vienu netikėčiausių per visą futbolo istoriją.

Tame turnyre graikai pasižymėjo kietu gynybiniu žaidimu ir ieškodavo savo šansų kontratakose arba po standartinių situacijų. Būtent po tokios krito ir pergalingas įvartis finale, kuriame graikai 1:0 pranoko savo sirgalių akivaizdoje žaidusią Portugalijos vienuolikę.

Būdami Europos čempionais graikai nesugebėjo patekti į 2006-ųjų pasaulio čempionatą, 2008-ųjų Europos bei 2010-ųjų pasaulio čempionatuose jie neįveikė grupės etapo.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Graikijos rinktinė 2014-ųjų pasaulio čempionate
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Graikijos rinktinė 2014-ųjų pasaulio čempionate

Iki šiol paskutinis tarptautinis turnyras, kuriame Graikijos futbolo rinktinė dalyvavo, buvo 2014-ųjų pasaulio čempionatas. Jame graikai po dramatiškai susiklosčiusių paskutinių grupės etapo rungtynių žengė į aštuntfinalį, bet jame pralaimėjo puikų turnyrą sužaidusiems Kosta Rikos atstovams.

Būtent po šio turnyro prasidėjo graikų rinktinės smukimas žemyn – atranka į 2016-ųjų Europos čempionato atranką susiklostė tragiškai, mat grupėje jie tada liko paskutiniai. Kiek geriau jiems sekėsi atrankoje į 2018-ųjų pasaulio čempionato atrankoje, kur savo grupėje Graikijos komanda užėmė antrą vietą, tačiau lemiamose atkrintamosiose dėl vietos turnyre nusileido Kroatijos komandai.

Vėliau graikai pamažu pradėjo savo jauninimo procesą, į rinktinę nebebuvo kviečiami tokie žinomi, patyrę vardai, kaip Sokratis Papastathopoulos ar Kostas Manolas, tačiau atjaunėjusi rinktinė pradėjo demonstruoti patrauklesnį akiai futbolą.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Graikijos futbolo gerbėjas
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Graikijos futbolo gerbėjas

Graikai nepateko ir į 2022-ųjų pasaulio čempionatą, o po nesėkmingos atrankos savo postą paliko ekipos treneris Johnas van‘t Schipas. Po jo ekipos vairą perėmė žinomas specialistas Gusas Poyetas, kuris praeityje treniravo ir ne vieną garsų Anglijos klubą, kaip „Sunderland“ ar „Brighton“.

Naujojo specialisto vedama rinktinė startavo sėkmingai – laimėjo savo Tautų lygos grupę C divizione ir iškovojo vietą aukštesniame, B divizione.

Šioje Europos čempionato atrankoje burtai Graikiją suvedė į vieną grupę su Prancūzijos, Airijos, Gibraltaro ir Nyderlandų futbolininkais.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Giorgos Karagounis (kairėje)
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Giorgos Karagounis (kairėje)

Daugiausiai rungtynių su Graikijos rinktinės marškinėliais yra sužaidęs ilgametis rinktinės mohikanas Giorgos Karagounis, kuris per 15 metų trukusią karjerą rinktinėje (nuo 1999-ųjų iki 2014-ųjų) sužaidė net 139 mačus.

Iš šioje rinktinėje esančių Graikijos futbolininkų daugiausiai kartų su rinktinės marškinėliais į aikštę žengė ekipos saugas Kostas Fortounis, kurio sąskaitoje – 55 mačai.

Tuo tarpu rezultatyviausias visų laikų rinktinės žaidėjas yra praėjusio amžiaus aštuntajame ir devintajame dešimtmečiuose žaidęs puolėjas Nikos Anastopoulos, kuris įmušė 29 įvarčius, nuo jo vos keturiais atsilieka legendinės 2004-ųjų rinktinės snaiperis Angelos Charisteas (25 įvarčiai).

Iš dabartinės rinktinės daugiausiai įvarčių yra mušęs dabartinis kapitonas Anastasios Bakasetas (11 tikslių smūgių per 54 mačus), ne daug nuo jo atsilieka ir jau minėtas K. Fortounis (9 įvarčiai).

Išskirti vertėtų ir dar kelis dabartinės rinktinės narius, pavyzdžiui, „Liverpool“ klubo kairio gynėją Kostas Tsimikas ar Alkmaro AZ ekipoje Nyderlanduose įsitvirtinusį 24-erių puolėją Vangelį Pavlidį, kuris yra laikomas bene viena ryškiausių būsimų šalies futbolo žvaigždžių.

Kalbant apie Lietuvos ir Graikijos susitikimų istoriją, tai ekipos susitikusios yra tris kartus – vienas mačas buvo draugiškas, kiti du – oficialūs.

Oficialiuose mačuose graikai iškovojo abi pergales – atrankoje į 2014-ųjų pasaulio čempionatą graikai namuose mačą laimėjo 2:0, o Vilniuje šeimininkus patiesė 1:0.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Graikija - Lietuva, 2012 m.
AFP/„Scanpix“ nuotr./Graikija - Lietuva, 2012 m.

Tuo tarpu vienintelė Lietuvos pergalė prieš Graikiją buvo iškovota kontroliniame mače 1995-ųjų gegužę.

Toje dvikovoje lietuviai svečius namuose įveikė 2:1, o įvarčiais mūsų komandoje pasižymėjo Darius Maciulevičius ir Aidas Preikšaitis.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“
Reklama
„Energus“ dviratininkų komandos įkūrėjas P.Šidlauskas: kiekvienas žmogus tiek sporte, tiek versle gali daugiau
Reklama
Visuomenės sveikatos krizė dėl vitamino D trūkumo: didėjanti problema tarp vaikų, suaugusiųjų ir senjorų