Nuo 2014-ųjų, kai „Banga“ paskutinį kartą rungtyniavo A lygoje, Lietuvos futbole nutekėjo daug vandens, tačiau Gargžduose vienas dalykas nesikeičia – nepaisant krepšinio Nacionalinėje krepšinio lygoje įsitvirtinančios „Gargždų SC“ komandos, futbolas šiame mieste išlieka Nr. 1.
21-as pagal dydį Lietuvos miestas kaskart pripildo stadioną taip, kad praėjusiame sezone pagal lankomumą „Banga“ nusileido vos keturioms šalies futbolo komandoms – Marijampolės „Sūduvai“, Vilniaus „Žalgiriui“, „Panevėžiui“ ir Alytaus „Dainavai“.
Klaipėdos rajono centras, kuriame tėra 14 tūkst. gyventojų, savo skaičiais (vid. 446 žiūrovai per susitikimą) aplenkė ir tokius galiūnus kaip Kaunas ar Klaipėda, turėjusius savo komandas A lygoje.
Galima drąsiai spėti, kad 2020-aisiais Gargždų stadionas žiūrovais pildysis dar gausiau.
12-tus metus VšĮ „Gargždų futbolas“ vadovaujantis Rimantas Mikalauskas 15min patvirtino, jog „Banga“ sieks A lygos licencijos bei jau ruošia komandą rimčiausiam iššūkiui per pastarąjį penkmetį.
54-uosius gyvavimo metus skaičiuojantis klubas A lygoje rungtyniavo ir anksčiau, pastarąjį sykį – 2009–2014 metais, bet galiausiai prie liepto galo gargždiškius privedė naivus pasitikėjimas investuotojais iš Rusijos, nustekenusiais klubą iki bankroto ribos ir privertusiais pasitraukti iš aukščiausio šalies futbolo lygmens.
Į I lygą pasitraukusi „Banga“ pradėjo naują gyvenimo etapą ir jau netrukus susigrąžino būriais į stadioną grįžusių sirgalių pasitikėjimą, kuris buvo sumenkęs dar 2014-aisiais klubui klimpus ir lažybų skandaluose.
Penkis sezonus I lygoje praleidusi „Banga“ jau kelerius metus vis šmėžavo ant A lygos slenksčio, bet klubo vadovai neskubėjo ir laukė, kol komanda galutinai subręs ir sportiniu principu išsikovos bilietą ant ryškiausios Lietuvos futbolo scenos.
Tą padaryti nebuvo lengva, mat „Banga“ žengia reto Lietuvos klubo minamu takeliu – gargždiškiai ne tik nesidairė į legionierius, bet ir rinko išskirtinai lietuvišką, netgi „gargždietišką“, kaip įvardija R.Mikalauskas, sudėtį.
Praėjusiame sezone, kurį „Banga“ baigė I lygoje atsilikusi tik nuo Telšių „Džiugo“, gargždiškių gretose pirmą kartą per penkmetį žaidė legionierius – neradus tinkamo lietuvio klubas nusprendė pasirašyti sutartį su brazilu Renato Matos Da Silva.
Nepaisant riboto žaidėjų pasirinkimo, „Banga“ savo rezultatais gargždiškius turėjo džiuginti – 2019-aisiais ji ne tik kovojo dėl I lygos aukso, bet ir pateko į Lietuvos futbolo federacijos (LFF) taurės finalą, kuriame sulaukė gausaus sirgalių iš pajūrio desanto, bet nusileido šalies čempionei „Sūduvai“.
Sezoną „Banga“ užbaigė pereinamojoje serijoje su „Palanga“, kurioje triumfavo ir iškovojo bilietą į A lygą.
Būtų logiška, jei žengus į aukštesnį lygį „Bangą“ papildytų gerokai daugiau iš užsienio atvykusių futbolininkų, tačiau R.Mikalauskas nežada išsižadėti sėkmingai veikusios linijos ir sieks, kad Gargždų komanda būtų kuo lietuviškesnė ir „gargždietiškesnė“.
Apie didžiausius iššūkius žengiant į A lygą ir norą išlaikyti esamą komandos branduolį – 15min pokalbis su R.Mikalausku.
– Kas lėmė jūsų sprendimą šiemet jau siekti A lygos licencijos?
– Kadangi iškovojome teisę žaisti A lygoje sportiniu principu, tai klubo valdyboje buvo nuspręsta siekti ir licencijos.
– Į A lygą buvote kviečiami ir anksčiau, bet laikėtės linijos, kad turite į ją patekti sportiniu principu. Ar sprendimą likti I lygoje lėmė tik ši priežastis?
– Galbūt ne tik ši – ir mažas biudžetas (praėjusį sezoną klubas disponavo 170 tūkst. eurų suma – 15min), palyginus su pirmomis A lygos komandomis, ir norėjimas daugiau biudžeto dalies skirti jaunimo ugdymui. Dabar, kai prisidėjo ir sportinis principas, nutarėme siekti A lygos licencijos.
– Kiek prie jūsų noro žaisti A lygoje prisidėjo tai, jog turnyre sumažėjo komandų? Dar praėjusio sezono eigoje neliko Kauno „Stumbro“, o dėl įtarimų lažybomis iš A lygos buvo išmesti ir Klaipėdos „Atlanto“ bei „Palangos“ klubai.
– Tai nedarė jokios įtakos. Mes žiūrime į save, o ne į kitus. Kita vertus, mes norėtume, kad A lygoje būtų ne aštuonios, o bent dešimt, o gal ir dvylika komandų – tai būtų sveikiau ir Lietuvos futbolui.
– Minėjote, kad anksčiau dvejojote dėl mažo biudžeto. Kiek realu yra surinkti minimalius A lygos reikalavimus atitinkantį biudžetą – 300 tūkst. eurų?
– Mes tikimės jį surinkti.
– Tikitės, bet dar negalite būti tikri?
– Dar nėra sprendimų savivaldybėje, nėra patvirtintas biudžetas. Net jeigu ir prisidės savivaldybė, didžiąja dalimi biudžetą mums reikės surinkti iš rėmėjų ar kitų programų. Ieškosime didesnio rėmėjų indėlio, bet kol kas dar šiek tiek anksti apie tai kalbėti. Nežinau, ar surinksime, bet pasistengsime tą padaryti.
– Ar Gargždų stadione nėra infrastruktūros trūkumų, su kokiais ateidami į A lygą susiduria Telšiai?
– Ne, tokių problemų neturime. Gargžduose vyko daug Europos jaunimo atrankos mačų – ir U21, ir U19, ir U17. Stadionas atitinka reikalavimus šitoms rungtynėms, tad atitiks ir A lygai.
– I lygoje pasižymėjote išskirtinai lietuviška sudėtimi, tačiau A lygoje, ko gero, teks verstis ir legionierių pagalba.
– Taip, per paskutinius metus turėjome vien lietuvišką ir beveik vien „gargždietišką“ sudėtį. Praėjusiais 2019-aisiais metais turėjome užduotį patekti į A lygą, tad šiek tiek didesnė dalis komandos buvo ne iš Gargždų, atsirado ir klaipėdiečių (juokiasi). Neradę vienoje pozicijoje žaidėjo, nusprendėme paieškoti ir po penkerių metų pertraukos turėjome legionierių.
– Kiek legionierių turėsite ateinančiame sezone?
– Nors dar neturime šimtaprocentinės sudėties, A lygoje, ko gero, teks verstis su daugiau legionierių. Ieškodami žaidėjų vien Gargžduose ar bent jau Klaipėdoje, mes nerandame atitinkamo lygio ir kai kurių pozicijų žaidėjų. Nerandame net ir visoje Lietuvoje – arba jie turi sutartis su kitais klubais, arba neatitinka komandos lygio.
Teks ieškoti ir svetur. Dar negaliu pasakyti, ar tai bus du, ar trys legionieriai, bet jų bus. Vis dėlto komandos branduolys liks toks, koks buvo.
– Komandos vyriausiuoju treneriu liko Tomas Tamošauskas, bet jis turi tik UEFA B licenciją, kai A lygoje yra būtina Pro licencija. Kaip spręsite šią problemą?
– Jis yra užsiregistravęs A lygio licencijos kursams, jie jau turėtų prasidėti. Esame parašę prašymą Lietuvos futbolo federacijos licencijavimo komitetui, kad išimties tvarka leistų į A lygą ateinančiai komandai vadovauti treneriui, neturinčiam Pro licencijos.
Klubo siekiamybė yra ugdyti ne tik žaidėjus, bet ir trenerius, o T.Tamošauskas yra perspektyvus vietinis treneris, iš kurio daug tikimės. Mūsų kryptis gali išeiti į naudą ir Lietuvos futbolui, nes atsiras dar vienas aukšto lygio lietuvis treneris.
– Jau pradėjote pasiruošimą sezonui. Kokie yra pagrindiniai jo akcentai ir kiek situaciją keičia tai, jog dar negalite būti tikri, kad žaisite A lygoje?
– Tikimės, kad žaisime. Manome, kad turime daug galimybių gauti A licenciją ir žaisti A lygoje. Pradėjome komplektuotis A lygos varžyboms ir ruošiamės su žaidėjais, su kuriais jau esame sutarę, bei jaunimu, kuris pretenduoja į komandą.
Dar nesame užbaigę komplektacijos, bet šeštadienį jau žaisime pirmąsias draugiškas rungtynes – jų sužaisime šešerias.