J.Lopetegui, kuriam vos atėjus į klubą jau buvo badoma pirštu į datas, kada jis turėtų lėkti iš darbo, po pažeminimo „Camp Nou“ stadione pirmadienį galiausiai buvo atleistas.
Jeigu pralaimėjimas 1:5 „Barcelona“ klubui būtų vienintelė gėda šį sezoną, 52-ejų ispanas dabar tikriausiai toliau dirbtų Madride, tačiau tokių fiasko per pastarąjį mėnesį buvo apsčiai.
Madrido „Real“ futbolininkams Ispanijos lygoje J.Lopetegui spėjo pavadovauti vos dešimtyje rungtynių. Per jas „karališkasis klubas“ iškovojo tik keturias pergales, dukart sužaidė lygiosiomis ir patyrė keturias nesėkmes. Tokie rezultatai simbolizavo prasčiausią „Real“ komandos sezono startą per pastaruosius penkiasdešimt metų.
Po principinio varžovo sutriuškinimo džiūgavę „Barcelona“ fanai postringavo, jog per visas keturiolika rungtynių (nuo UEFA Supertaurės dvikovos su Madrido „Atletico“ iki „El Clasico“) J.Lopetegui patyrė tiek pat pralaimėjimų, kiek katalonų treneris Ernesto Valverde per 73-ejas.
Galbūt J.Lopetegui ir nepavyko išgauti geriausių pasirodymų iš savo auklėtinių, tačiau ispanas greičiau yra atpirkimo ožys, nuo kritikos kritikos strėlių turintis uždengti lygiai tiek pat (o gal net ir daugiau) prie katastrofiškų rezultatų prisidėjusius kitus kaltininkus – pačius žaidėjus ir, ypač, „Real“ klubo prezidentą Florentino Perezą.
Nuo jo ir pradėkime.
2009 metais į „Real“ prezidento postą sugrįžęs F.Perezas savo rankose laiko absoliučią valdžią. Kaip jis pasako – taip ir būna. Dėde Perezu pravardžiuojamas ispanas, rodos, pats rūpinasi visais komandos reikalais, pradedant žaidėjų perėjimais ir baigiant nuolatiniu trenerių atleidinėjimu.
Nuo minėtų 2009 metų F.Perezas priėmė ir vėliau išsiuntė šešis trenerius, pradedant Manueliu Pellegrini ir baigiant J.Lopetegui. Tik vienas iš jų – Zinedine’as Zidane’as – klubą paliko savo noru.
„Tam, kad klubo pergalės nesibaigtų, reikia pokyčių. Todėl nusprendžiau palikti komandą“, – pagrindinę išėjimo iš darbo priežastį įvardijo Z.Zidane’as.
Tačiau klubą Z.Zidane’as greičiausiai paliko dėl kitų priežasčių. Tris kartus iš eilės su Madrido ekipa Čempionų lygą laimėjęs legendinis futbolininkas greičiausiai matė, jog „Real“ laivas dideliu greičiu plaukia link audros. O F.Perezas, diktuojantis savo sąlygas absoliučiai visose „Real“ klubo sferose, nedarė nieko, jog komanda tos audros išvengtų.
Z.Zidane’as puikiai suprato, jog „Real“ branduolys greitai sensta, o lyderiams Sergio Ramosui, Luka Modričiui, Marcelo, Cristiano Ronaldo, Karimui Benzema ir t.t. nebuvo ieškoma pamainos. Anaiptol, žaidėjų perėjimus reguliuojantis F.Perezas mieliau prisipirko jaunų žaidėjų, kurie savo vertę įrodė nebent jaunimo rinktinėse.
Didelį smūgį „Real“ klubas patyrė vasarą, kai F.Perezas nusprendė nekreipti dėmesio į C.Ronaldo keliamas sąlygas ir šį be didelio nuogąstavimo išsiuntė į Turino „Juventus“ klubą.
Antradienį pats C.Ronaldo pripažino, jog Ispanijos sostinę nusprendė palikti būtent dėl F.Perezo ir pasikeitusio klubo požiūrio.
„Jaučiau, kad klubo, ypač prezidento, požiūris į mane pasikeitė. Jie su manimi nesielgė taip pat, kaip elgėsi man prisijungus prie komandos. Prezidento žvilgsnis aiškiai sakė, jog aš jau nebesu būtinas komandai. Tai mane ir paskatino svarstyti apie perėjimą“, – šią savaitę „France Football“ paskelbtame interviu pripažino C.Ronaldo.
Verta paminėti, jog C.Ronaldo ir F.Perezas niekad nebuvo geriausi draugai. Tiesą sakant, F.Perezas netgi norėjo nutraukti sandorį dėl portugalo su „Manchester United“ klubu, tačiau generalinis direktorius Jorge Valdano sugebėjo įtikinti ispaną, jog geriau įsigyti C.Ronaldo, nei sumokėti baudą už sulaužytą susitarimą su Anglijos klubu.
Tarp C.Ronaldo ir F.Perezo būta nesutarimų, tačiau, kaip byloja liaudies išmintis, ranka plauna ranką. 33-ejų portugalas vieną po kito rinko įvarčius „Real“ klubui, o prezidentas už tai atsidėkodavo naujomis, pelningesnėmis sutartimis.
Tačiau C.Ronaldo senstant, jėgų balansas keitėsi ir geriausio pasaulio futbolininko perėjimas tapo tik laiko klausimu. Juolab kad „Real“ klubas su F.Perezu priešaky tikrai nėra iš tų, kurie savo legendas globoja iki pat jų karjeros pabaigos.
Žinoma, šimtas milijonų už 33-ejų metų futbolininką net ir dabartinėje futbolo rinkoje yra dideli pinigai, tačiau jie privalėjo būti panaudoti tam, jog geriausio pasaulio futbolininko vietą užimtų kitas, ne ką prastesnis futbolininkas. Bet sirgaliai, kelerius metus gyvenę viltimis, jog prie klubo netrukus prisijungs Neymaras arba Edenas Hazardas, gavo iš „Lyon“ ekipos į Madridą sugrįžusį Mariano Diazą.
„J.Lopetegui turėjo daryti spaudimą F.Perezui, kad šis pasirūpintų tinkamu C.Ronaldo pakeitimu“, „J.Lopetegui turbūt nemoka įkvėpti savo karjerose viską iškovojusius žaidėjus toliau dantimis ir nagais kabintis į pergales“. Tokie pasvarstymai apie vieną iš trumpiausiai „Real“ klubo treneriu dirbusį ispaną skrajojo užsienio spaudoje ir socialiniuose tinkluose.
Tiesos apie antrą pamąstymą tikriausiai niekas nesužinos, tačiau pirmoji mintis gali būti klaidinga. Reikia paminėti, jog pastaruosius kelis sezonus „Real“ klubo sudėtis vis silpnėjo. Komandą nuomos pagrindais paliko Jamesas Rodriguezas, kuris, beje, į Madridą gali ir nesugrįžti, kroatų žvaigždė Mateo Kovačičius, K.Benzemą sėkmingai keitęs Alvaro Morata, o dabar „Real“ neteko ir C.Ronaldo.
Tai matė ir Z.Zidane’as, bet ar jis F.Perezui darė kokį nors spaudimą? O jeigu ir darė, ar tas spaudimas pasiteisino? Ne.
Dar vadovaujant legendiniam prancūzui F.Perezas vykdė savo perėjimų politiką. Užuot stiprinęs „Real“ branduolį, jis mieliau prisipirko jaunuolių, tarkim, Theo Hernandezą, Dani Ceballosą, užmetė tinklus ant brazilų talento Viniciaus ir kelių kitų perspektyvių jaunuolių.
Tačiau F.Perezas ir J.Lopetegui nėra vieninteliai, ant kurių krinta visa kaltė. Savo klaidas turi pripažinti ir žvaigždžių statusus užsitarnavę „Real“ futbolininkai.
Sezono pradžioje viskas klostėsi puikiai. Nepaisant pralaimėjimo UEFA Supertaurės mače prieš „Atletico“, Madrido „Real“ klubas sėkmingai žygiavo Ispanijos lygoje, sėkmingai startavo ir Čempionų lygoje. Marco Asensio žibėjo uždirbinėdamas vienuolikos metrų baudinius, Sergio Ramosas juos sėkmingai realizuodavo, Marcelo buvo toks pat aštrus kaip visada, o Garethas Bale’as, atrodė, užėmė tą lyderio poziciją, kuri atsilaisvino išvykus C.Ronaldo.
Tačiau rugsėjo pabaigoje, kai 0:3 nusileido „Sevilla“ ekipai, „Real“ visiškai sugriuvo. Po šios nesėkmės sužaista lygiosiomis su „Atletico“ pralaimėta Maskvos CSKA komandai, „Alaves“ ir „Levante“ ekipoms ir galiausiai patirtas pažeminimas prieš „Barcelona“.
Krūva žaidėjų, už praėjusio sezono nuopelnus patekusių į geriausių Čempionų lygos žaidėjų vienuoliktuką, pradėjo regresuoti.
Pradėkime nuo antro svarbiausio žmogaus komandoje – kapitono. Sergio Ramosas ir vadovaujant Z.Zidane’ui neretai prisidirbdavo, tačiau „Real“ treneriu tapus J.Lopetegui S.Ramosas suteikė krūvą priežasčių juo nusivilti. Pradedant jo kliurkomis gynyboje ir baigiant tuo, už ką atsakomybę turėtų prisiimti ir J.Lopetegui, – negebėjimu sukurti tinkamos atmosferos rūbinėje.
Bet dar blogiau už S.Ramosą gynyboje rungtyniavo žaidėjas, kurį kai kurie įvardija tarp trijų kandidatų laimėti geriausio pasaulio futbolininko titulą. Tai – Raphaelis Varane’as. Pasaulio čempionate nuostabiai žaidęs prancūzas katastrofišką formą demonstravo beveik nuo pat sezono pradžios. Dėl prastų pasirodymų, stipriai prisidėjusių prie „Real“ nesėkmių, R.Varane’as praeitą savaitę nežaidė Čempionų lygos dvikovoje. „El Clasico“ mače jis buvo pakeistas jau po pirmojo kėlinio.
Kitas – ne tik kandidatas, bet ir realiausias pretendentas laimėti geriausio pasaulio futbolininko titulą – Luka Modričius. Sezono pradžioje kroatui, pasaulio čempionate padėjusiam savo šalies rinktinei nukakti iki finalo, J.Lopetegui leido ilsėtis, o vietoj jo progą pasireikšti suteikė malonų įspūdį paliekančiam Dani Ceballosui. Tačiau kai buvo įvertinta, jog L.Modričiui poilsio užteks ir šis sugrįžo į startinę vienuolikę, 33-ejų kroatas buvo savo paties šešėlis. Daugeliui netgi sunku įsivaizduoti, jog tai yra žaidėjas, kuris gali nuskinti „Ballon d’Or“ apdovanojimą.
G.Bale’as buvo tas žaidėjas, kuris sezono pradžioje teikė vilčių, jog po C.Ronaldo išvykimo žiojinti skylė nebus labai didelė. Velso rinktinės lyderis buvo aktyvus, rinko įvarčius, kūrėsi ir komandos draugams kūrė progas įmušti. Net „Real“ stagnacijos pradžioje valas buvo mažytis vilties spindulėlis. Visgi G.Bale’o gera forma pradėjo irti kartu su visa „Real“ ekipa.
Karimas Benzema – futbolininkas, kurį „Real“ sirgaliai išnešdinti nori jau gerus ketverius metus. Nors vasarą Madridą paliko jo ištikimiausias fanas Z.Zidane'as, sezono pradžioje prancūzas taip pat atrodė neblogai, pelnė kelis įvarčius, tačiau nuo to laiko K.Benzema vėl demonstruoja, kodėl sirgaliai jo nenori matyti trejus metus iš eilės Čempionų lygą laimėjusioje komandoje.
Pastaba: parengta, remiantis goal.com ir „France football“.