Ispanija ir Prancūzija iškopė į Europos pirmenybių pusfinalį, po dramatiškų įvykių penktadienį.
Prancūzijai nugalėti Portugaliją prireikė 11 metrų baudinių serijos, o Ispanija palaužė Vokietiją 2:1 po pratęsimo.
Per Ispanijos-Vokietijos rungtynių pratęsimą įvykęs epizodas įaudrino šeimininkus.
Ginčytinas momentas įvyko, kai Jamalas Musiala stipriai spyrė kamuolį į baudos aikštelę ir pataikė ispanui Marcui Cucurellai į ranką.
Ranka tarsi buvo natūralioje pozicijoje, greta kūno, bet kamuolys lėkė vartų kryptimi.
Anglo teisėjo Anthony Tayloro švilpukas tylėjo, o VAR kambaryje dirbęs Stuartas Attwellas nepakeitė teisėjo sprendimo neskirti 11 metrų baudinio, nepaisant vokiečių pretenzijų.
„Nenoriu daug kalbėti apie šią situaciją, bet būtų gražu, jei visos aplinkybės būtų įvertintos. Jei kažkas spiria kamuolį į tribūnas ir pataiko į ranką, nebūna baudinio. Bet jei kamuolys aiškiai lekia į vartus ir pataiko į ranką, – negalime nekalbėti apie neapdairumą, – po mačo sakė Vokietijos rinktinės treneris Julianas Nagelsmannas. – Turi pamatyti, kur kamuolys lekia. Sukurta 50 robotų, kurie gali atnešti mums kavos, tad Dirbtini intelektas turėtų matyti, kur lekia kamuolys. Visiškai paprasta.“
Per Vokietijos rinktinės aštuntfinalio rungtynes su Danija 11 metrų baudinys į danų vartus buvo skirtas kuomet ranka sužaidė danas Joachimas Andersenas. Ir tame mače VAR kambaryje dirbo S.Attwellas.
Tačiau skirtingai įvertintoms situacijoms yra paaiškinimas.
ESPN žurnalistas Dale'as Johnsonas, gerai išnagrinėjęs VAR ypatumus, skelbė: „Pirmiausia, pažvelkime į Vokietijos rungtynes su Danija, kur kamuolys po Davido Raumo skersavimo pataikė į Anderseno ranką. UEFA sako, jog jei ranka yra pakelta arba horizontali, tai nėra natūrali pozicija prie kūno bei keičiasi kamuolio skriejimo kryptis, – teisėjas ir/ar VAR turi skirti baudinį.
Jei sprendimas nebūtų teisingas, UEFA nebūtų vėl paskyrusi Attwello į VAR kambarį.“
D.Johnsono teigimu, UEFA teisėjų vadovas Roberto Rosetti prieš Europos čempionatą arbitrams pristatė įvairių pavyzdžių žaidimo ranka baudos aikštelėje.
Viename iš R.Rosetti rodytame vaizdo įraše buvo situacija, kai kamuolys pataiko į vertikalioje pozicijoje esančią ranką, – tada arbitrams buvo priminta, jog baudinio nėra.
„Tai panašu į Cucurellos situaciją. Nors žaidimas ranka vertinamas griežtai, jie (UEFA) nori palikti kažkiek laisvės komandų gynėjams, tam, kad jie nebūtinai visada turėtų slėpti rankas už nugaros.
Kur problema? Andersenas ranka sužeidė bėgdamas, varžovas buvo arti, kontaktas su kamuoliu minimalus. Kita vertus, Cucurella ranka sužaidė akivaizdžiai kamuoliui lekiant į vartus.
Vis dėlto, patinka tai mums ar ne, abu sprendimai buvo priimti pagal UEFA instrukcijas“, – aiškino D.Johnsonas.
Galima pridurti, kad toje vokiečių atakoje smūgiuojant J.Musialai dar ir Nicklas Fullkrugas buvo nuošalėje, tad gali būti, kad teisėjas neskyrė baudinio ir dėl šio argumento, – bent jau taip svarstė dalis Vokietijos žiniasklaidos.
Teisėjas savo sprendimo nekomentavo.
Anot „Bild“, praėjus 80 minučių po finalinio švilpuko 45 metų anglas su savo padėjėjais sėdo į juodą „Mercedes“ ir išvažiavo iš stadiono.