Pirmoje dvikovoje Marijampolėje lietuviai nelengvai 2:1 palaužė varžovus iš San Marino. Po kelių dienų Suomijoje jau varžovai vos išnešė apysveikį kailį. Suomiai rezultatą išlygino paskutinę minutę – 2:2. Lietuva tapo pirmosios atrankos grupės lydere. Kita vertus, turnyre dar nestartavo anglai, tuo pat metu dalyvavę šių metų Europos pirmenybių finalo turnyre, o Velso jaunimas žaidė tik sykį ir įveikė Moldovą.
Puolėjo žygdarbiai
„Man patiko, kad vaikinai po rungtynių Suomijoje į rūbinę grįžo pikti – taip ugdomas nugalėtojų mentalitetas“, – pastebėjo A.Narbekovas.
„Aišku, gaila, kad taip paleidome taškus, – treneriui pritarė gynėjas Markas Beneta. – Suomiai geriau pradėjo, paskui mes perėmėme iniciatyvą ir įmušėme įvarčius. Apmaudu praleisti paskutinę minutę.“
Emocijoms atslūgus kai kurie žaidėjai kalbėjo santūriau. „Keturi taškai per dvejas rungtynes – neblogai. Mums ir treneriai tą patį sakė“, – kalbėjo gynėjas Rytis Pilotas.
Tarsi susitarę žaidėjai tvirtina viena: ši komanda yra pajėgi pakovoti bent dėl antrosios vietos grupėje. „Gal tik anglai kiek stipresni, visus kitus įveikti – įmanoma“, – tvirtino M.Beneta. „Ne visus varžovus matėme, bet aš tikiu, kad su šia komanda mes galime daug pasiekti“, – pritarė kitas gynėjas Edvinas Girdvainis.
Komandos puolimo lyderiu pirmose dvejose rungtynėse tapo aštuoniolikmetis Lukas Spalvis. Vienas jauniausių rinktinės futbolininkų, liepą atstovausiantis U-19 rinktinei Europos čempionato finalo turnyre, kuris vyks Lietuvoje, įmušė tris iš keturių lietuvių įvarčių.
V.Knyzelio/LFF nuotr./Rinktinės žaidimo organizatorius O.Verbickas (su kamuoliu) nori surasti komandą, kurioje galėtų žaisti vyrų futbolą. |
Tikslus Danijos „Aalborg“ puolėjo smūgis galva atnešė pergalę rungtynėse su San Marinu. Suomijoje L.Spalvis irgi galva lygino rezultatą, o įvartis, kuriuo jis išvedė komandą į priekį, – tikras šedevras: gavęs perdavimą iš krašto varžovų apsuptas futbolininkas skriejantį kamuolį tarsi prisilipdė prie kojos ir vienu judesiu iš dešimties metrų kulnu nukreipė jį į vartus.
„Visą kombinaciją drąsiai galima dėti į futbolo vadovėlį“, – apie šį įvartį sakė A.Narbekovas.
Pats epizodo didvyris savo debiutą jaunimo rinktinėje vertino santūriai: „Progas kūrė komanda. Man liko tik įmušti.“
Nors L.Spalvis nelinkęs riesti nosies, atrodo, kad jauno puolėjo laukia šviesi ateitis. „Mes jį norėjome kviesti į vyrų rinktinę, bet dabar L.Spalvis reikalingesnis jaunimui“, – po pasaulio čempionato atrankos dvikovos su Graikija atskleidė nacionalinės rinktinės treneris Csaba Laszlo.
Iš skirtingų lygų
A.Narbekovo komandoje susibūrė darnus legionierių ir futbolininkų, žaidžiančių „SMScredit.lt A lygoje“, derinys. Panevėžio „Ekranui“ pirmose dvejose jaunimo rinktinės rungtynėse atstovavo keturi, Klaipėdos „Atlantui“ ir Marijampolės „Sūduvai“ – po du žaidėjus.
Kiti futbolininkai susirinko iš skirtingų Europos kraštų. Vartininkas Tomas Švedkauskas ir gynėjas Aurimas Vilkaitis žaidžia Italijoje, vartininkas Lukas Lidakevičius ir puolėjas Simonas Stankevičius – Anglijoje, saugas Ovidijus Verbickas – Rusijoje, kitas vidurio grandies žaidėjas Martynas Dapkus – Izraelyje, L.Spalvis – Danijoje, saugas Ernestas Veliulis – Latvijoje.
15min.lt nuotr./Vartininkas T.Švedkauskas klube „Roma“ sėdi ant suolo, tad rinktinėje atsigauna. |
E.Girdvainis, R.Pilotas „Ekrane“, M.Beneta ir saugas Donatas Kazlauskas Klaipėdos „Atlante“ – šį sezoną tvirti pagrindinės sudėties žaidėjai. Legionierių pozicijos klubuose daugeliu atvejų kitokios.
„Tai, kad „Roma“ perleido olandą Maarteną Stekelenburgą Londono „Fulham“, mano padėtį kažin ar pakeis – klubas neabejotinai ieškos naujo stipraus vartininko. Todėl būčiau nieko prieš, jei mane išnuomotų komandai, kurioje žaisčiau“, – neslėpė aštuoniolikmetis T.Švedkauskas, kuris treniruojasi su Italijos sostinės klubo pagrindine komanda, bet oficialiose varžybose dar nedebiutavo.
Žaisti suaugusiųjų futbolą norėtų ir O.Verbickas iš Sankt Peterburgo „Zenit“: „Pasikalbėjau su savo treneriu dublerių komandoje, ir jis man atvirai pasakė, kad artimiausiu metu šanso aš turbūt negausiu, nes esu legionierius. Norėčiau, kad mane išnuomotų, o ateityje man labiau patiktų žaisti Vakaruose, ne Rusijoje.“
Tačiau nepaisant skirtingų rūpesčių ir to, kad į rinktinę sportininkai susirenka iš skirtingų Europos kampų, jie – vieningi. Ir tai nuolat pabrėžia.
Akademijos vaisiai
„Atmosfera šioje rinktinėje – puiki. Nesakau, kad kitose rinktinėse, kuriose žaidžiau, ji buvo kitokia, bet dabar – išskirtinė“, – po pergalės prieš San Mariną kalbėjo M.Dapkus.
E.Girdvainis nurodo priežastį: „Dauguma mūsų kartu mokėmės nacionalinėje futbolo akademijoje, žaidėme įvairaus amžiaus Lietuvos rinktinėse. Pasiilgstame vienas kito ir aikštėje kovojame vienas už kitą.“
Tai, kad komandoje yra jaunesnių futbolininkų, – be L.Spalvio, dar žaidžia T.Švedkauskas, D.Kazlauskas, septyniolikmetis S.Stankevičius – irgi ne problema. „Tikrai nejaučiu, kad esu jaunesnis už daugumą komandos draugų“, – teigė L.Spalvis.
Šis atrankos ciklas – išbandymas ne tik prie komandos vairo debiutuojančiam A.Narbekovui, jo asistentams Mindaugui Čepui ir Vaclovui Jurkui, bet ir komandos futbolininkams. Ypač svarbus jis yra Nacionalinei futbolo akademijai (NFA). Galima sakyti, kad varžybose žaidžia pirmoji akademijos karta tos amžiaus grupės, po kurios yra tik vyrų futbolas.
NFA buvo kuriama tam, kad maitintų Lietuvos futbolo rinktinę talentais. Jaunimo „Euro-2015“ atrankos rezultatai svarbūs. Bet dar svarbiau pamatyti, ar akademijoje užaugo tų, kurie netolimoje ateityje galėtų groti pirmaisiais smuikais nacionalinėje komandoje. Kol kas atrodo, kad žlugdyti sirgalių vilčių jauni futbolininkai nelinkę.