Beveik metais vėliau nei norėta, bet prie Pilaitės gimnazijos antradienį po baltu šviesiu kupolu jau buvo mušami įvarčiai ir sakomos šventinės kalbos.
„Tai didelė šventė Pilaitės bendruomenei, – pareiškė gimnazijos direktorius Zotikas Popovas. – Juk Pilaitėje gyvena apie 3 tūkst. vaikų.
Daug jų kasmet prašosi į sporto salę, bet ten žaidžiamas ir krepšinis, tinklinis. Dabar jie galės treniruotis po keturias komandas, o gal net ir po aštuonias visos aikštės ketvirčiuose.“
Vilniaus savivaldybė daugiau nei pusę sumos prisidėjo prie naujos aikštės, iš viso kainavusios 2,1 mln. eurų.
600 tūkst. eurų skyrė Lietuvos Vyriausybė.
„Vilniuje tai vienas pirmųjų tokių aikštynų, galintis užduoti gerą toną kitai sporto infastruktūrai“, – sakė Vilniaus vicemeras Valdas Benkunskas.
Aikštėje paklota minkšta dirbtinė veja, panaši į tokią, ant kurios žaidžia Lietuvos futbolo rinktinė LFF stadione, – bent jau toks įspūdis susidarė buvusiam rinktinės kapitonui, savaitgalį Lietuvos futbolo federacijos prezidentu perrinktam Tomui Danilevičiui, atvykusiam į renginį.
Iš UEFA skiriamų lėšų futbolo infastruktūrai federacija atriekė 100 tūkst. eurų Nyderlanduose pagamintai vejai, paklotai Pilaitėje.
„Tai – vienas pavyzdžių, kaip galėtų atrodyti tokių aikščių tinklas – Vyriausybės, savivaldybės ir federacijos sinergija“, – sakė T.Danilevičius.
Aikštę išmėgino ir LFF garbės prezidentu savaitgalį paskirtas buvęs Lietuvos rinktinės ir Vilniaus „Žalgirio“ treneris Benjaminas Zelkevičius, bet kai kurių žinomų asmenybių trūko.
Pilaitėje aktyviai veikiančios vaikų futbolo mokyklos „Ataka“ direktorius Donatas Tvarijonas nustebo, kad į atidarymo šventę nebuvo pakviesti projektą užsukę Marijonas Mikutavičius, Algirdas Kaušpėdas, Gediminas Tvarijonas.
„Jei ne jie, nebūtų nei pinigų, nei stadiono“, – įsitikinęs D.Tvarijonas.
Iš tiesų futbolo šventės metu nebuvo nė vieno iš minėto trejeto, kurie prieš porą metų varstė Vilniaus savivaldybės ir Vyriausybės duris, kad pradėtų savo futbolo infastruktūros ataką.
Atidarymo renginio metu grupės „Antis“ lyderis, architektas A.Kaušpėdas dirbo palinkęs prie sąskaitų biure.
„Labai nepergyvenu, gal dar bus kokia proga, kai galima bus ten apsilankyti. Formalus atidarymas man nelabai įdomu, – sakė A.Kaušpėdas. – Man svarbiausia, kad viskas judėtų, kad bent po vieną kupolą būtinai atsirastų kasmet.
Nes futbolas Lietuvoje yra beviltiškai atsilikęs, nors yra visų mėgstamas puikus žaidimas, reikalaujantis ne tik fizinio pasirengimo, bet ir strateginio mąstymo.
Lietuvoje dar nėra normalios futbolo infastruktūros, jai trūksta dėmesio.
Yra puikių pavyzdžių kaip Islandija, kuri savo laiku išnaudojo galimybes ir pakilo, dabar jos futbolininkai vertinami Europoje, tarp jų Anglijos futbolo lygoje.
Žeidžia lietuvišką sporto orumą, kai esame taip žemai reitinge, antrojo šimtuko vidury (šiuo metu – 131 vietoje), nors mūsų krepšinis yra pirmajame dešimtuke (šiuo metu 8 pozicijoje). Esame patys kalti, bet juk nesame neįgalūs, galime ir futbole būti aukščiau.“
Naujoje pilnų futbolo matmenų aikštėje Pilaitėje dominuos vaikai ir moksleiviai.
Darbo dienomis kasdien iki 14.30 ten sportuos Pilaitės gimnazijos ir Martyno Mažvydo progimnazijos jaunimas.
Nuo 14.30 iki 19 val. kamuolius spardys futbolo mokyklų, veikiausiai „Atakos“ ir „Ateities“ vaikai.
„Manau, kad nuomos konkursų kriterijai teisingi, panašūs į skandinaviškus, pagal pirmenybę tiems, kas treniruoja daugiausiai vaikų ir užtikrina socialinę integraciją“, – sakė D.Tvarijonas, vadovaujantis futbolo mokyklai „Ataka“, kurios dalį auklėtinių sudaro po pusę sumos arba tik po 1 eurą mokantys socialiai pažeidžiami vaikai iš daugiavaikių ar nepasiturinčių šeimų.
Vakarais aikštę galės nuomoti suaugę futbolo mėgėjai ar profesionalai.
Savaitgaliais šeimininke bus LFF, gavusi 200 valandų per savaitę teisių dėl padovanotos dirbtinės vejos. Anot LFF generalinio direktoriaus Edgaro Stankevičiaus, savaitgaliais iki pietų Pilaitėje planuojama rengti moksleivių varžybas.
Šios aikštės atidarymas turėjo vykti dar pernai rudenį, bet, projekto eigoje nusprendus įrengti persirengimo kambarius, dušus ir tualetus, užtruko statybų pridavimas.
Šią vasarą, nepaisant pakankamai tvankaus oro karštomis dienomis, aikštynas liks uždengtas po kupolu, bet ateityje yra numatyta galimybė kupolą nuimti – tiesa, tokie darbai kainuotų apie kelias dešimtis tūkstančių eurų.