Būtent buvusio Bilbao „Athletic“ stratego taikyti metodai „Newell's Old Boys“ klube tapo pavyzdžiu ir labai pravertė dabartiniam „Barcos“ strategui tuomet, kai šis tik pradėjo savarankiškai treniruoti profesionalias futbolo komandas.
Ispanijos sporto žurnalistai iškart išskyrė du firminius „Tata“ Martino darbo braižo aspektus – varžovų spaudimą ir gebėjimą motyvuoti futbolininkus bei pažadinti jų ambicijas.
Strategas, treniruodamas įvairius Argentinos klubus, buvo įpratęs laikytis savotiškos tradicijos: iki mačo likus dviem dienom po maždaug 20 minučių pasikalbėti su visais žaidėjais. Tokie pat pokalbiai vykdavo ir likus dviem valandoms iki rungtynių pradžios.
Ar jis taip elgsis ir „Barcoje“, kol kas nežinia, tačiau Katalonijoje leidžiamas sporto dienraštis „El Mundo Deportivo“ pristato naujojo Ispanijos čempionų vairininko dekalogą – 10 faktų, kuriuos būtina žinoti apie „Tata“ Martino.
1. Spausti varžovus. Atimti kamuolį
Agresyvus varžovų spaudimas ir siekis kuo greičiau perimti kamuolio kontrolę – gyvybiškai svarbi „Tata“ Martino žaidimo filosofijos dalis. Strategas paprastai reikalauja iš savo auklėtinių, kad šie kamuolį perimtų kuo arčiau varžovų vartų. Logika paprasta: norint surengti ataką, nereikia bėgti per visą aikštę. Tokių veiksmų metu itin akcentuojama kolektyvinio žaidimo svarba.
2. „Tata“ schema – 4-3-3
Tokia pat yra ir įprasta „Barcelona“ taktinė schema. Ją G.Martino aktyviai taikė „Newell's Old Boys“ ekipoje. Tiesa, treneris nėra linkęs griežtai rikiuoti savo auklėtinius vien šitaip. Priklausomai nuo varžovo, schema gali būti keičiama į 3-4-3.
3. Kalbos menas
Penkiasdešimtmetis argentinietis šventai įsitikinęs, kad nuolatiniai pokalbiai su savo auklėtiniais padeda jiems ne tik aikštėje, bet ir už jos ribų. Paprastai tiesiai rėžia viską į akis ir yra laikomas neblogu oratoriumi.
4. Pamišęs dėl smulkmenų
Vyriausiojo trenerio asistentai savo bosą apibūdina kaip itin kruopštų žmogų, kuriam viskas turi atrodyti idealiai iki pat menkiausio milimetro. Kartais tiesiog atrodo, kad G.Martino yra apsėstas kruopštumo manijos. Ypač, kai reikalai pakrypsta apie įvykius aikštėje.
5. Mokinys, pralenkęs mokytoją
Kiekvieną kartą, kuomet G.Martino duoda interviu žurnalistams ir sulaukia klausimo apie geriausią trenerį pasaulyje, jo atsakymas būna vienodas. Tai – Marcelo Bielsa. „Jis yra treneris, kuris geba priversti dirbti kiekvieną detalę ir iš jos išspaudžia maksimumą.“
Tačiau apžvalgininkai pastebi, kad G.Martino nėra toks atkakliai užsispyręs, kaip M.Bielsa – argentinietis lanksčiau sugeba vertinti situacijas ir net kritinėje padėtyje stengiasi išpešti kiek įmanoma daugiau naudos.
6. Kolektyvo interesai svarbiau už asmenybių įgeidžius
Argentinietis – komandinio žaidimo šalininkas ir dažnai iš savo auklėtinių reikalauja rungtyniauti būtent taip. Joks individualus piktnaudžiavimas veiksmais negalimas, nors kartais ir gali atrodyti, jog tai padėtų komandai. „Tata“ Martino tokiose situacijose yra linkęs rizikuoti.
Kuomet jo auklėtiniai atakuoja varžovų vartus, strategas ne tik nori, kad jo treniruojama komanda kurtų kuo daugiau aštrių situacijų, tačiau ir pabrėžia mokėjimą greitai pasikeisti pozicijomis, jei tik tai daryti verčia aplinkybės.
7. Vartininkas turi mokėti žaisti kojomis. „False 9“ būtinybė
Dar vienas akcentas, kuris nuolat pabrėžiamas, kuomet kalbama apie „Barcai“ tinkančius vartų sargus. Jie tiesiog privalo ne tik turėti gerą koordinaciją, bet ir užtikrintai žaisti kojomis. Tokio reikalavimo priežastis – akivaizdi: Katalonijos klubo vartininkams dažnai reikia pradėti greitas komandos atakas tiksliu pirmuoju perdavimu.
Vadinamojo „false 9“ pozicija taip pat svarbi „Tata“ Martino taktikų dalis. Jei „Barcoje“ dabar žaistų Henrikas Larssonas ar Zlatanas Ibrahimovičius, jie paprasčiausiai „neįsipaišytų“ į argentiniečio schemas.
8. Kostiumas? Ačiū, bet ne!
„Man nepatinka vestuvinio stiliaus drabužiai, kai reikia vadovauti komandai nuo suolelio“, – yra pasakęs G.Martino. Tai dar viena ypatybę, kurią jis paveldėjo iš savo mokytojo M.Bielsos. Pastarasis taip pat mieliau renkasi sportinį kostiumą ir sportinę avalynę, nei elegantiškai pasiūtas kelnes ir švarką.
9. Akcentai – dvikovoms „antrajame aukšte“
Vieša paslaptis – šis elementas yra Katalonijos ekipos „Achilo kulnas“ ir, manoma, veikiausiai neliks nepastebėtas naujojo stratego. Dar tuomet, kai „Barcą“ treniravo Josepas Guardiola ir Tito Vilanova, nemažai kamuolių katalonų vartuose atsidurdavo po standartinių situacijų ir varžovų smūgių galva. „Tata“ Martino patinka, kuomet jo auklėtiniai aršiai grumiasi dėl aukštų kamuolių. „Viską galima pagerinti ir visko galima išmokti“, – vienam interviu teigė argentinietis.
10. Paprastas žmogiškumas – didžiausia vertybė
Tie, kurie gerai pažįsta „Tata“ Martino, apie jį atsiliepia šitaip: „Paprastas ir kuklus.“ Naujasis „Barcelona“ strategas dažnai mėgsta likti nepastebėtas, tačiau su tais, kurie jį supa, bendrauja šiltai ir inteligentiškai.