Daug triukšmo žiniasklaidoje sukėlusios Bilbao „Athletic“ lyderių Fernando Llorentes ir Javi Martinezo istorijos baigėsi skirtingai. Pastarasis po užsitęsusios sagos galiausiai persikėlė į Miuncheno „Bayern“ ekipą, kuri už baską suplojo įspūdingą 40 milijonų išpirką, o štai F. Llorente niekur neišvyko ir, kaip skelbia dienraštis „Sport“, ateinančių metų vasarą gali atsidurti „Barcoje“. Visiškai už dyką.
Daug rašyta apie tai, kad puolėją labai aktyviai viliojo Turino „Juventus“, tačiau italų siūlomi 20 milijonų eurų „Athletic“ vadovams kėlė tik šypseną – Bilbao ekipos prezidentas Josu Urrutia už F. Llorentę pageidavo mažiausiai 35 milijonus eurų ir nė cento mažiau. Turino komanda taip pat nenusileido ir neketino mokėti daugiau, kol galiausiai numojo į keistuolių baskų ambicijas ir pasikvietė Nicklasą Bendtnerį.
F. Llorente jau anksčiau buvo pranešęs, jog neketina pasirašyti naujo kontrakto su „Athletic“. Klubas šią naujieną paskelbė oficialiai, o tai, kaip ir reikėjo tikėtis, sukėlė ne tik potencialių pirkėjų susidomėjimą, bet ir aštrią sirgalių reakciją. Kritikuojamas puolėjas pareiškė vis dar norįs būti svarbia Marcelo Bielsos treniruojamos ekipos dalimi ir čia žaisti tol, kol galioja jo kontraktas. Visa bėda, kad tas kontraktas baigiasi ateinančių metų vasarą, o tai reiškia, kad jau nuo 2013-ųjų sausio 1 dienos puolėjas gali pradėti derybas su bet kuriuo klubu, tada užbaigti sezoną „Athletic“ ekipoje ir išvykti už dyką.
Kaip žinia, „Athletic“ klubas, formuodamas sudėtį, į komandą kviečia tik etninius baskus, garsėjančius tiesiog fanatiška ištikimybe savo kraštui. Daugeliui gali atrodyti keistai, tačiau šią vasarą ištikimybės faktorius nesuveikė – po nesutarimų su komandos vadovais galiausiai išvyko J. Martinezas, sparnus buvo pakėlęs ir F. Llorente.
Kas nutiko baskų vienybei?
Čia reikėtų atkreipti dėmesį į vieną paprastą, tačiau į akis nekrentantį faktą – F. Llorente, kaip, beje, ir J. Martinezas, nėra iš dabartinio Baskų krašto. Abu futbolininkai gimė ir užaugo Navarros srityje: F. Llorente – Pamplonoje, J. Martinezas – Estellos mieste, kurį baskai vadina Lizarra. Navarros sritis, kaip ir dabartinė Pietų Prancūzija, yra laikoma istorinėmis baskų žemėmis ir „Athletic“ priima į ekipą šiuose regionuose gimusius futbolininkus (pavyzdžiui, „Athletic“ komandos spalvas yra gynęs prancūzas Bixente'as Lizarazu), tačiau ima aiškėti, jog navariečių kraujyje įaugusi ištikimybė yra kiek kitokia, nei toji, kuria garsėja tikrieji baskai.
Kita vertus, atrodo, kad lazdą perlenkė ir patys „Athletic“ vadovai.
Pirmą kartą per visą klubo istoriją J. Urrutia viešai paskelbė, kokios algos neva reikalauja futbolininkas. Sutarties su komanda nepratęsusį F. Llorentę pasmerkė ne tik sirgaliai, bet ir Bilbao meras ir kai kurie baskų politikai.
Spaudimas buvo toks didelis, jog nebeiškentė net buvęs baskų komandos treneris Javieras Clemente, kuris bene vienintelis nedviprasmiškai užstojo puolėją ir pažėrė kritikos dabartiniams komandos vadovams: „Diskusijos dėl atlyginimų komandoje vykdavo nuolat. „Athletic“ yra klubas, turintis gilias tradicijas ir garbingą istoriją, tad tokius viešus išsišokimus reikia išgyvendinti“.
Šiaip ar taip, vasaros žaidėjų turgus baigėsi, F. Llorente niekur neišvyko. Lauksim 2013-ųjų vasaros, nors, ne... žiemos.