Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Nutilusi „Ajax“ giesmė: ar futbolo pasakos pasmerktos išnykimui?

„Atrodė, kad žemė dingo iš po kojų. Buvome arti. Buvome taip arti...“, – sielojosi per žingsnį nuo dar vieno stebuklo buvęs 19-metis Amsterdamo „Ajax“ komandos kapitonas Matthijsas de Ligtas. Abejingų nepalikęs jaunos komandos žygis Čempionų lygoje baigėsi, o futbolo tendencijų kelias veda ten, kur tokios romantiškos istorijos gali tapti tik dar didesne retenybe.
Amsterdamo „Ajax“
Amsterdamo „Ajax“ / „Scanpix“ nuotr.

„Ajax“ ekipa trečiadienį apmaudžiai iššvaistė susikrautą pranašumą, krito namuose 2:3 prieš „Tottenham Hotspur“ ir, nors bendras rezultatas buvo 3:3, dėl išvykos įvarčio taisyklės į Čempionų lygos finalą praleido Anglijos klubą.

Jauna Amsterdamo komanda, tapusi pasauline futbolo sensacija, buvo per plauką nuo finalo, kurio „Ajax“ klubas laukė 23 metus.

Vos nusileido pusfinalio uždanga, o Johano Cruyffo arenoje baigė skambėti pergalingos „Tottenham Hotspur“ dainos, futbolo bendruomenė pradėjo diskusiją: ar tai – eros pabaiga?

O tokie svarstymai turi svarias priežastis, mat jau dabar aišku, kad Frankie de Jongas vasarą išvyks į „Barcelona“ klubą. Kartu su juo Katalonijos kryptimi gali pasukti ir M.de Ligtas.

„Ši komanda byra, – BBC teigė olandų „De Telegraaf“ žurnalistas Marcelis van der Kraanas. – Frankie de Jongas išvyksta. Matthijsas de Ligtas tikriausiai važiuos iš paskos, nebent „Premier“ lygos klubas padėtų milžiniškus pinigus ant stalo. Hakimas Ziyechas taip pat norėtų pakelti sparnus.

Galbūt, jei ši komanda būtų pasiekusi maksimumą, jie būtų sakę: „Nagi, vaikinai, išlaikykime šią komandą ir laimėkime kuo daugiau“. Jie gal ir galėtų tai padaryti praradę vieną ar du, o ne penkis ar šešis žaidėjus, kas greičiausiai dabar ir nutiks.“

Ši komanda byra

Ar „Ajax“ talentų gamykla tęs veiklą?

Rubenas Jongkindas yra buvęs „Ajax“ talentų vystymo vadovas. Jis dalyvavo „Cruyffo Plano“ kūrime.

Planą sudaro keturi svarbiausi komponentai:

  • „Ajax“ turi žaisti patrauklų, atakuojantį futbolą;
  • Bent pusė pirmos komandos žaidėjų turi būti vietiniai;
  • Atvykstantys žaidėjai turi sustiprinti komandą;
  • Turi būti sukurta darbo kultūra.

Buvo suformuota viskas: nuo jaunimo akademijos iki medicininio departamento. Buvo kviečiami ir kitų sportų, kaip amerikietiško futbolo, dziudo, triatlono specialistai.

Metodinis departamentas netgi kūrė kiekvienam žaidėjui atskirus tobulėjimo planus, o tai leido išugdyti tokias žvaigždes kaip M.de Ligtas ar Donny van de Beekas.

R.Jongkindas BBC sakė, kad klubo vizija buvo „suteikti svajones ir galimybes jauniems žaidėjams bei įkvėpti pasaulį patraukliu futbolu“.

„Misija buvo išugdyti Čempionų lygos laimėtojus, – BBC sakė R.Jongkindas. – Mes sakėme, kad grįšime tarp aštuonių geriausių Europoje, o žmonės mums sakė, kad mes neturime pinigų.

Johanas jiems atsakė: „Niekada nemačiau, kad maišas pinigų įmuštų įvartį“.

Johanas jiems atsakė: „Niekada nemačiau, kad maišas pinigų įmuštų įvartį“

Tiesa, R.Jongkindas bijo, kad „Ajax“ nusisuko nuo savo principų ir svarsto, ar klubui pavyks ateityje ugdyti tokio lygio žvaigždes.

„Bus sunku, – BBC teigė R.Jongkindas. – Kai kurie žaidėjai liks ir kitais metais, o klubas dabar turi daug pinigų, todėl galės pirkti pastiprinimą. Tačiau reikia geros, solidžios, aukšto lygio jaunimo akademijos, kuri toliau tiektų aukšto lygio žaidėjus.

Nemanau, kad jie gali tai toliau daryti. Aplinka pasikeitė neatpažįstamai. „Ajax“ atsivertė į daugiau tradicinę akademiją, nesiskiriančią nuo kitų. Tu privalai daryti kažką visiškai kitaip, kad būtum ne toks kaip visi.

Kultūra ir dvasia dabar kitokia. Tai ne Cruyffo dvasia.“

Tu privalai daryti kažką visiškai kitaip, kad būtum ne toks kaip visi

Ar mes matėme paskutinę pelenės istoriją?

1995-siais „Ajax“ į Čempionų lygos titulą vedė tokios ateities žvaigždės kaip Edwinas van der Saras, Edgaras Davidsas, Clarence'as Seedorfas, Frankas ir Ronaldas De Boeriai, Marcas Overmarsas ir Patrickas Kluivertas.

Po dvylikos mėnesių Amsterdamo komanda buvo priversta pripažinti Turino „Juventus“ pranašumą finalo rungtynėse po 11 metrų baudinių serijos, dar kitais metais prieš Italijos klubą „Ajax“ krito pusfinalyje.

Jaunuoliai greitai išsivaikščiojo, palikę Amsterdamą ir išvykę į turtingesnius Europos klubus.

Talento kupina „Monaco“ komanda 2016-17 metų sezone žygiavo iki pusfinalio, tačiau vedantys žaidėjai Kylianas Mbappe, Benjaminas Mendy, Bernardo Silva ir Tiemoue Bakayoko persikėlė pas turtinguosius.

Nuo tada „Monaco“ klubas grupių etapo barjero neperšoko.

Jose Mourinho vadovaujamas „Porto“ klubas laimėjo Čempionų lygą 2003-04 metais, tačiau po fantastinio finišo paskui trenerį išsivaikščiojo ir didžioji dalis komandos.

„Porto“ nuo tada toliau nei ketvirtfinalis nežengė.

Ir dar viena pasaka – „Leicester City“ triumfas „Premier“ lygoje 2016-17 metais.

Futbolo finansų ekspertas Kieranas Maguire'as tikina, kad panašios autsaiderių sėkmės istorijos ateityje bus vis mažiau tikėtinos.

Jau seniai puse lūpų kalbama, kad UEFA nuo 2024-ųjų svarsto kitokią Čempionų lygą. Joje būtų keturios grupės po aštuonias komandas, o Europos galiūnai turėtų garantuotas vietas pirmenybėse.

Tiesa, UEFA prezidentas Aleksandras Čeferinas sako, kad „jokie sprendimai dar nepriimti“.

Su BBC bendravęs futbolo finansų ekspertas kalbėjo: „Papildomos pinigų sumos suteiks finansinį pranašumą žaidėjų viliojimui. Labai sunku įžvelgti demokratinę pinigų ir talento atskirtį.

Visi sutinkame, kad yra didžiųjų klubų dominavimas, tačiau romantikai visada lauks kitos „Leicester City“ istorijos. Nėra šansų, kad mažesnieji turės galimybių pasikviesti aukšto kalibro žaidėjų.

Didieji klubai laikosi itin stabiliai, o jiems kita „Leicerster City“ istorija gali būti labai rizikinga.“

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
„ID Vilnius“ – Vilniaus miesto technologijų kompetencijų centro link
Reklama
Šviežia ir kokybiška mėsa: kaip „Lidl“ užtikrina jos šviežumą?
Reklama
Kaip efektyviai atsikratyti drėgmės namuose ir neleisti jai sugrįžti?
Reklama
Sodyba – saugus uostas neramiais laikais