Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2022 11 17

Pamiršta pasaulio čempionato komanda

Shambhu Chaundhary įsijungė telefoną ir įdėmiai pažiūrėjo į vyrą nuotraukoje. Jis apsirengęs tamsiai ir stovi saulės apšviestas vietoje, panašioje į milžiniško objekto statybos aikštelę. Iš pradžių Chaundhary neatpažino vyro. Bet jis iškart suprato, kokia tai vieta. „Lusail, – 1 milijardą dolerių kainavusį vieną iš stadionų pasaulio futbolo čempionatui Katare įvardino Chaundhary. – Aš stačiau tą stadioną.“

44 metų Sh.Chaundhary tikriausiai nežiūrės pasaulio čempionato rungtynių „Lusail“ ir kituose septyniuose stadionuose, prie kurių statybų pats prisidėjo, o dabar ten dominuos futbolo žvaigždės, pasaulinės įžymybės, šalių vadovai, o televizijų auditorija perkops milijardą per čempionato finalą gruodžio 18 dieną.

Visa to nebūtų, jei ne šimtai tūkstančių žmonių, kaip jis: migrantų darbininkų, kurie užpildė Kataro sostinę ir leidosi į kasdienį pavojingą darbą per nežmonišką Persų įlankos karštį tam, kad spėtų sukurti iš viso 220 mlrd. dolerių vertės statinius pirmą kartą arabų pasaulyje vyksiančiam pasaulio futbolo čempionatui.

Per pastarąjį dešimtmetį, Katarui ruošiantis turnyrui, armija darbininkų aplankė šalį, o sistema pasinaudojo jų darbo rankomis ir bejėgiškumu, nors galiausiai tūkstančiams jų tai kainavo gyvybes.

Darbo jėgos buvo tiek daug, ji plušo tiek daug vietų, kad, atrodo, neįmanoma suskaičiuoti. O kartu ši žmonių grupė tokia anonimiška, kad iki šiol niekas negali suskaičiuoti, kiek jų mirė rengiantis pasaulio čempionatui.

New York Times nuotr./Į Katarą dirbti traukė daugybė migrantų, bet ne visi jie grįžo namo.
New York Times nuotr./Į Katarą dirbti traukė daugybė migrantų, bet ne visi jie grįžo namo.

Žmogaus teisių gynėjai žuvusiuosius Katare stadionų statybose skaičiuoja tūkstančiais. Oficialus Kataro atstovų pateiktas skaičius apie mirtis pasirengimo čempionatui metu – 37, o iš jų tik 3 žūtys darbo vietose. Tačiau kiekvienas gyvenimas turi savo istoriją.

Sh.Chaundhary žvelgia į kitą nuotrauką.

„Mačiau šį veidą anksčiau – jis labai aukštas pareigūnas, labai svarbus,“ – sako Sh.Chaundhary, keldamas rankas virš galvos. Galiausiai jis atpažįsta Gianni Infantino, pasaulinės futbolo valdžios FIFA prezidentą.

„Scanpix“/AP nuotr./Gianni Infantino
„Scanpix“/AP nuotr./Gianni Infantino

G.Infantino pateko į antraštes gegužę, kai pasakė, kad pasaulio stadionus statę žmonės turėtų „jausti pasididžiavimą“ savo darbu.

Sh.Chaundhary šypteli. Jam stadionas yra tiesiog dar vienas pastatas, dar vienas darbas.

„Man darbas ir pinigai yra svarbiau už futbolą“, – neslėpė jis.

Įsispraudęs tarp regiono milžinių Indijos ir Kinijos, Nepalas yra maža neturtinga šalis, bet joje slypi daug pigios darbo jėgos. Būtent jos ir reikėjo pasaulio futbolo čempionatui.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“
Reklama
„Energus“ dviratininkų komandos įkūrėjas P.Šidlauskas: kiekvienas žmogus tiek sporte, tiek versle gali daugiau
Reklama
Visuomenės sveikatos krizė dėl vitamino D trūkumo: didėjanti problema tarp vaikų, suaugusiųjų ir senjorų