Pasaulio policininkė: kaip JAV pasiekė užsieniečius FIFA atstovus Šveicarijoje?

Yra vos keletas paslapčių, kurios saugomos taip prastai, kad jas žino milijonai žmonių. Įtartina FIFA veikla buvo viena jų. Ilgus metus su įtariama korupcija nebuvo tvarkomasi. Ir štai – trečiadienį futbolo net nemėgstantys amerikiečiai galų gale parodė, kad karaliaus drabužiai – pavogti, rašo „The Washington Post“.
FIFA prezidentas Seppas Blatteris
FIFA prezidentas Seppas Blatteris / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

Trečiadienį Ciuriche sulaikytieji FIFA atstovai turi skirtingas pilietybes: Argentinos, Venesuelos, Urugvajaus, Paragvajaus, Kosta Rikos, Brazilijos, Nikaragvos, Trinidado ir Tobago, Kaimano salų, Jungtinės Karalystės ir JAV. FIFA 1904 m. buvo įkurta Prancūzijoje ir šiuo metu įsikūrusi Ciuriche.

Trečiadienio ryte FTB atliko kratą ir CONCACAF, vienoje iš šešių žemyninių FIFA konfederacijų, būstinėje Majamyje. Viena iš įmonių, įtariamų nusikalstama veika – „Traffic Sports USA Inc.“, kuri taip pat yra įsikūrusi Floridoje.

JAV dažnai vadinama pasaulio policininke, tačiau itin retai ji parodo iš tiesų tokia esanti. JAV ėmėsi nusikalstamos veiklos tyrimo tarptautinėje organizacijoje, o žmonės buvo sulaikyti Europoje. Kaip Vašingtonas sugebėjo ištiesti teisines rankas per Atlanto vandenyną? 

AFP/„Scanpix“ nuotr./FIFA būstinė prieš spaudos konferenciją
AFP/„Scanpix“ nuotr./FIFA būstinė prieš spaudos konferenciją

Palikti kabliukai JAV

„Yra JAV statutai, kur yra eksteritorialios nuostatos, kuriomis remiantis galima pasiekti užsienio valstybių piliečius, jeigu jie pažeidžia tam tikrus įstatymus“, – aiškina Jessica Tillipman, George'o Washingtono teisės mokyklos dėstytoja.

Dauguma tokių įstatymų turi būti su „jurisdikcijos kabliuku“ – turi būti nusikaltimo dalis, kuri buvo įvykdyta JAV jurisdikcijoje: pavyzdžiui, telefono pokalbis su JAV esančiu asmeniu, apsilankymas čia, elektroninis laiškas, kuris perėjo serverį JAV. „Turi būti kažkoks sąlyčio ryšys su JAV“, – aiškina ji.

Kaip Vašingtonas sugebėjo ištiesti teisines rankas per Atlanto vandenyną? 

Įtarimų FIFA sąraše – ir sukčiavimas, susijęs su ryšio priemonėmis (angl. wire fraud). Profesorė iš Niujorko teisės mokyklos Jennifer Arlen teigia, kad šiuo atveju jurisdikcijai reikia griežtų sąlygų.

„Kalbant apie sukčiavimą, susijusį su ryšio priemonėmis, reikia ryšio laido, kuris tiesiasi iš arba į JAV, – aiškina ji. – Tai reiškia, kad dauguma kyšininkavimo atvejų, kurie vyko per tiek metų FIFA, gali nebūti nagrinėjami.“

JAV generalinė prokurorė Loretta Lynch spaudos konferencijoje trečiadienį sakė, kad daugeliu atvejų kaltinamieji ir jų bendrininkai planavo ilgą laiką trunkančios schemos aspektus per susitikimus JAV. „Jie naudojosi bankais ir ryšių priemonėmis JAV, per juos skirstė kyšių pinigus“, – teigė ji.

J.Arlen tvirtina, kad įmanoma įvykdyti nusikaltimą JAV net ir į valstybę neįkėlus kojos. „Esminis dalykas dėl sukčiavimo, susijusio su ryšio priemonėmis – ar naudojaisi ryšio priemonėmis, kurių vienas iš galų yra JAV, kad įvykdytum nusikaltimą, pavyzdžiui, duotum ar priimtum kyšį? Tai reiškia, kad veikei JAV, nors mokėjimus ir darei užsienyje. Jei naudojiesi JAV ryšio priemone, tuomet ir nusikaltimas yra JAV jurisdikcijoje“, – „Newsweek“ sakė ji.

Rusija siunta, visi kiti džiūgauja

Gerbiamas pasauli, mes net nemėgstame futbolo ir vis tiek išvalysime jums FIFA. Su meile, Amerika.

Maskva po sulaikymų iškart išreiškė pasipiktinimą ir apkaltino Vašingtoną neteisėtai verčiant laikytis JAV įstatymų visame pasaulyje.

„Ir vėl mes raginame Vašingtoną liautis mėginti vykdyti teisingumą toli už savo sienų, naudojantis savomis teisinėmis normomis, ir paklusti visuotinai priimtoms tarptautinėms teisinėms procedūroms“, – pareiškė Rusijos Užsienio reikalų ministerijos atstovas spaudai. Jo teigimu, FIFA atstovų sulaikymai yra akivaizdžiai dar vienas atvejis, kai JAV neteisėtai išplečia savo teisę.

Vladimiras Putinas ketvirtadienį pareiškė, kad JAV pareigūnai ne atsitiktinai nusitaikė į FIFA atstovus – esą taip bando atimti iš Rusijos 2018 metų pasaulio futbolo čempionatą. 

Tyrėjai ketina apklausti 10 FIFA tarybos narių, kurie balsavo dėl 2018 ir 2022 metų čempionatų šeimininkų paskyrimo. Į šį sąrašą patenka ir Rusijos sporto ministras Vitalijus Mutko.

JAV juokaujama, kad ši operacija tikriausiai yra geriausiai pasaulyje sutikta intervencija. „Puikiausias Amerikos užsienio politikos veiksmas 2015 m.“, – skelbė „The Washington Post“ antraštė. „The New York Times“ žurnalistas Joshas Barro „Twitter“ tinkle parašė: „Gerbiamas Pasauli, mes net nemėgstame futbolo ir vis tiek išvalysime jums FIFA. Su meile, Amerika“.

Kitas žurnalistas parašė: „Pirmasis pasaulinis karas. Antrasis pasaulinis karas. Komunizmas. FIFA. Dar vienas dalykas visoje eilėje, ką Amerika turi sutvarkyti, nes niekas kitas negali.“

Socialiniuose tinkluose po žinių apie FIFA atstovų sulaikymus pasipylė džiugūs futbolo gerbėjų komentarai, kuriuose dėkojama JAV. 

Darbas išvien su Šveicarija

Kai kaltinimai yra pateikiami, nebūtinai užsienio valstybės valdžia turi imtis veiksmų prieš kaltinamuosius. Tačiau FIFA atveju JAV ir Šveicarijos vyriausybės dirbo išvien. Jeigu to nebūtų buvę, ir JAV būtų ėmusis vienašališkų veiksmų, tuomet Šveicarija galėtų spręsti, ką daryti su įtariamaisiais.

„Kartais juos pavyksta sulaikyti ir be ekstradicijos, – pažymi J.Tillipman. – Jie priviliojami į JAV, nusileidžia oro uoste, ir – siurprizas! Tai gali nutikti.“ Tačiau visgi dažniausiai dėl įtariamųjų ateities sprendžia valstybė, kurioje jie yra.

FIFA atveju kliūtis ekstradicijai tikriausiai bus ne Šveicarijos valdžia, o įtariamųjų advokatai, kurie, be abejonės, jau pradėjo ieškoti spragų, kaip išsukti savo klientus.

Tai, kad šveicarai dirbo išvien su amerikiečiais sulaikydami FIFA atstovus, nebūtinai reiškia, kad jie tikrai bus perduoti JAV, kur stotų prieš federalinį teismą. Tai priklauso nuo JAV ekstradicijos sutarties su Šveicarija. „Yra tam tikrų finansinių nusikaltimų, dėl kurių šveicarai neišduoda įtariamųjų“, – teigia J.Tillipman. 

Dažniausiai ekstradicijai reikia „dvigubo nusikaltimo“ – tai reiškia, kad tas nusikaltimas turi būti laikomas nusikaltimu ir šalyje, kur įvyko sulaikymas – net jeigu teisiškai pavadinimas ir skiriasi. 

Tačiau panašu, kad FIFA atveju kliūtis ekstradicijai tikriausiai bus ne Šveicarijos valdžia, o įtariamųjų advokatai, kurie, be abejonės, jau pradėjo ieškoti spragų, kaip išsukti savo klientus.

„Mes matome sustiprėjusį vyriausybių bendradarbiavimą sulaikant užsienio valstybių piliečius, kurie įvykdė nusikaltimus, – sakė J.Tillipman. – Mes stebime tarsi baudžiamosios teisės internacionalizavimą.“

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Aukščiausios klasės kavos aparatai: ar verta į juos investuoti?
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai