Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

R.Varane'o raudona kortelė – vaizdo teisėjo klaida ar vadovėlinis taisyklių laikymasis?

Antradienio vakarą Paryžiaus „Stade de France“ stadione Prancūzijos futbolo rinktinė kontrolinėse rungtynėse pamokė Anglijos futbolininkus – 3:2. Beveik visą antrą kėlinį šeimininkai žaidė be pašalinto Raphaelio Varane'o, kurio raudona kortelė dar kartą sujudino diskusiją apie vaizdo teisėjų (VAR) reikalingumą futbole.
Raphaelis Varane'as
Raphaelis Varane'as / „Scanpix“/AP nuotr.

Pačioje antrojo kėlinio pradžioje į baudos aikštelę įsiveržusį Dele Alli prancūzas Raphaelis Varane'as sustabdė pražanga. Mačui teisėjavęs Davide'as Massa iškart ranka parodė į 11 metrų žymą ir iš kišenės išsitraukė geltoną kortelę.

Tačiau kortelės teisėjas niekam nerodė ir ėmė tartis su VAR centru. Po lygiai minutės pokalbio geltoną kortelę pakeitė raudona, kuri ir buvo parodyta R.Varane'ui.

Kodėl sprendimas būtent toks? Ar VAR suklydo?

Praėjusio sezono pradžioje pertvarkytos futbolo taisyklės daugelyje atvejų panaikino dvigubą bausmę – kai už pražangą baudos aikštelėje skiriamas 11 m baudinys ir kartu rodoma raudona kortelė.

Vis dėlto dviguba bausmė kai kuriais atvejais gali būti skirta. Skaitome taisykles atidžiai. Jos sako, kad jeigu žaidėjas prasižengė tyčia, t.y. laikė, stūmė ar traukė varžovą žaisdamas ne į kamuolį ir norėdamas sustabdyti galimybę pelnyti įvartį – gali būti skirta raudona kortelė. Ji gali būti rodoma ir už labai grubią pražangą, pavojingą žaidimą ar tyčinį žaidimą ranka.

Sustabdytas pražangos momentas
Sustabdytas pražangos momentas

Vaizdo pakartojime matyti, kaip R.Varane'as kaire koja nestipriai kliudo D.Alli atraminę koją. Įsibėgėjusiam anglui to visiškai pakako, kad jis prarastų pusiausvyrą ir kristų ant žemės. 11 metrų baudinys čia neabejotinas, tačiau ar tikrai R.Varane'o veiksmus galime traktuoti kaip tyčinius?

Pavyzdžiui, jeigu R.Varane'as būtų bandęs išmušti kamuolį slysdamas, tačiau pataikęs tiesiog į varžovo kojas, kortelė būtų geltona. Teisėjas galėtų tai traktuoti tiesiog kaip nepavykusį bandymą žaisti į kamuolį.

Kaip rašo goal.com žurnalistas Robinas Bairneris, pražanga čia neabejotina ir, skaitant taisykles paraidžiui, verta raudonos kortelės – veiksmas tyčinis, žaista ne į kamuolį. Tačiau drauge jis klausia, ar, leisdami VAR priimti sprendimus tokiu būdu, mes neužkirsime kelio sveikam protui?

BBC.com futbolo reporteris Ianas Dennisas teigia, kad net ir su VAR sistema sprendimai vis tiek bus interpretuojami įvairiai ir VAR visiškai nepašalins žmogiškosios klaidos galimybės: „Septyni iš dešimties sprendimų bus teisingi, tačiau dėl tų trijų visi pyks itin stipriai.“

FIFA oficialiai išreiškė norą naudoti VAR sistemą 2018 metų pasaulio čempionate. Nuo 2017–2018 m. sezono sistemą žadama naudoti Vokietijos Bundeslygoje, Italijos „Serie A“ bei ispanų „Primeroje“.

VAR greičiausiai sumažins labai didelių klaidų skaičių, tačiau ar tikrai išspręs visas teisėjavimo problemas, pamatysime ne iškart.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Netikėtai didelis gyventojų susidomėjimas naujomis, efektyviomis šildymo priemonėmis ir dotacijomis
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?