„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Specialisto žvilgsnis į „Žalgirį“ pražudžiusį baudinį: „Lieka abejonių“

Paulius Malžinskas daugybę kartų peržiūrėjo epizodą, dėl kurio užsiliepsnojo tiek daug aistrų tarp Vilniaus „Žalgirio“ gerbėjų. Tai buvo 11 metrų baudinys likus kelioms minutėms iki pratęsimo pabaigos žūtbūtinėse Europos lygos atrankos rungtynėse.
FK Žalgiris ir PFC Ludogorets
FK Žalgiris ir PFC Ludogorets / Irmanto Gelūno / BNS nuotr.

Rungtynių laikrodis skaičiavo paskutines minutes ir atrodė, kad 11 metrų baudinių serijai pamažu pradeda ruoštis ir Vilniaus „Žalgirio, ir Razgrado „Ludogorec“ futbolininkai.

Tačiau „Žalgiriui“ pirmaujant 3:2, o bendram dviejų mačų rezultatui esant lygiam (3:3), Bulgarijos klubas rengė ataką, kurią „Žalgirio“ gynyba visomis pajėgomis bandė užgesinti.

117 minutę į baudos aikštelę įsiveržęs „Ludogorec“ saugas iš Angolos Manuelis Cafumana, dažniau vadinamas Show arba Chow, akimirksniu prasispyrė kamuolį, kai pateko į dviejų žalgiriečių spąstus.

Mantas Kuklys ir Kipras Kažukolovas blokavo varžovą, kuris liko gulėti ant vejos, o teisėjas Harmas Osmersas po kelių akimirkų parodė į 11 metrų žymę.

„Žalgirio“ žaidėjai griebėsi už galvų, bet vokietis liko neperkalbamas.

Irmanto Gelūno / BNS nuotr./FK Žalgiris ir PFC Ludogorets
Irmanto Gelūno / BNS nuotr./FK Žalgiris ir PFC Ludogorets

Kitaip nei Čempionų lygos atrankos varžybose, Europos lygos turnyre šiame etape nėra VAR sistemos, tad netrukus 117-ą minutę baudinį į „Žalgirio“ vartus įmušę svečiai triumfavo.

Nors rungtynės Vilniuje baigėsi 3:3, praėjusią savaitę Bulgarijoje 1:0 laimėję „Ludogorec“ žaidėjai laimingi spaudė teisėjui ranką, kai žalgiriečiai priekaištavo arbitrams ir žemai panarinę galvas ėjo padėkoti nuostabią atmosferą LFF stadione sukūrusiems sirgaliams.

Irmanto Gelūno / BNS nuotr./FK Žalgiris ir PFC Ludogorets
Irmanto Gelūno / BNS nuotr./FK Žalgiris ir PFC Ludogorets

„Žalgirio“ senbuvis M.Kuklys buvo toks nusiminęs, kad net nėjo pasikalbėti po rungtynių, o stadioną vėlyvą ketvirtadienio vakarą paliko pats paskutinis iš komandos.

Tuo metu tarp sirgalių kilo diskusijų audra, kuri visiškai neišsisklaidė net aprimus aistroms.

„Šįryt peržiūrėjau ramiomis akimis darsyk epizodą – dėl teisėjo sprendimo man lieka abejonių“, – sakė Paulius Malžinskas.

Buvęs futbolininkas, dešimtmetį dirbęs FIFA arbitru, o paskui ir FIFA rungtynių inspektoriumi, rengė gilesnę analizę pateikti savo feisbuko paskyroje „12 jardų“.

Tačiau akivaizdu, kad tiesa slypės kažkur per vidurį.

„Dar norisi per specialią programą peržiūrėti maksimaliai sulėtintai, bet man susidarė įspūdis, kad abu žalgiriečiai sustatė kojas tarsi dėžutėje, bet prieš pat smūgį į kamuolį. Bulgarijos klubo žaidėjas pasispyrė kamuolį, o tada buvo kontaktas“, – dėstė P.Mažinskas.

Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr./Paulius Malžinskas
Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr./Paulius Malžinskas

Ar kontaktas ir reiškia pražangą?

„Man tai labiau žaidybinis kontaktas, – vertino P.Malžinskas. – Formaliai žiūrint gali skirti pražangą, bet gyvenime ne kiekvienas kontaktas yra pražanga ir ne už kiekvieną skiriamas baudinys.

Dėl šio epizodo daug futbolu besidominčių žmonių diskutuoja, vieni mato baudinį, o kiti – ne. Daug nuomonių ir daug rimtų argumentų.

Tad galima sakyti, kad sprendimas nėra aiškus, o tokių sprendimų neturėtų būti priimta, ypač tokiu rungtynių metu.

Aišku, yra požiūris: koks skirtumas, kada buvo pražanga – pirmą ar paskutinę minutę. Bet negalima nematyti rungtynių konteksto. Kai kalbame apie abejotinus sprendimus, rungtynių kontekstas ir žaidimo dvasia yra svarbi. Futbolo taisyklėse aiškiai pasakyta, kad reikia vadovautis taisyklėmis ir futbolo dvasia.“

P.Malžinskas priminė, kad net ir kitose sporto šakose, net ir NBA, teisėjai linkę dažniau nefiksuoti abejotino sprendimo rungtynių pabaigoje, kai nugalėtojas nėra aiškus, taip tarsi palikdami teisę komandoms pačioms išsiaiškinti, kas tą vakarą yra stipresnė.

„Ne tik futbole ir krepšinyje susiformuoja principai – paskutinėmis sekundėmis teisėjas nešvilps abejotinos pražangos. Taip būna visame sporte dėl nerašyto įstatymo – kuo švilpuko svarba aukštesnė, tuo dažniau jis tyli, – kalbėjo P.Malžinskas. – Kita vertus, prie kryžiaus teisėjo nekalčiau. Tai daugiau interpretacija.

Vienam teisėjui – tai pražanga, kitam – ne. Futbolą žaidęs teisėjas gali pažiūrėti vienaip, o niekada nežaidęs gali suvokti kitaip. Tai ploni niuansai.“

Irmanto Gelūno / BNS nuotr./FK Žalgiris ir PFC Ludogorets
Irmanto Gelūno / BNS nuotr./FK Žalgiris ir PFC Ludogorets

Praėjusį mėnesį į „Žalgirio“ vartus buvo skirtas 11 m baudinys Norvegijoje, kai per rungtynes su „Bode/Glimt“ komanda teisėjas iš pradžių nefiksavo pražangos, bet pasitelkė VAR ir pakeitė sprendimą.

Europos lygos atrankoje VAR nėra – vaizdo įrašų sistemos netaikomos mažiau finansuojamose varžybose, nors Europos lygos grupių kovose VAR bus naudojama.

„Tačiau šiuo atveju VAR nepadėtų. Tai vis tiek liktų interpretacija. Kai būna nuošalė ar kamuolys kerta vartų liniją, vienas centimetras lemia sprendimą, bet jis grindžiamas faktu. Šioje situacijoje nebuvo tik balta arba juoda“, – sakė P.Malžinskas.

Nusileidęs iš antrojo pagal pajėgumą turnyro į trečiąjį „Žalgiris“ žais Konferencijų lygoje, kurių grupių varžybų burtai traukiami penktadienį 16 val.

VIDEO: „Skrieja kamuolys“: „Žalgirio“ viltis, MU renesansas, „Bayern“ ir PSG galybė bei „Barca“

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?