Prieš kelias savaites Glazge ūžė pirmą kartą rengiamas Europos septynių sporto šakų čempionatas, bet plaukimo, dviračių sporto ar irklavimo žvaigždės negalėjo varžytis dėmesiu su viena futbolo komanda.
Tūkstančiai žmonių žaliai-baltai dryžuotais marškinėliais lyg tarakonai iš namų, barų ir krautuvių ėmė lįsti vieną savaitgalio popietę, o Glazgo gatvių eismas tapo paralyžiuotas, kai tie patys 60 tūkst. paliko stadioną vakare po pirmųjų Škotijos lygos rungtynių.
Praėjo kelios dienos ir įspūdingas vaizdas kartojosi – 60 tūkst. žaliai-baltai dryžuotų vėl ėmė rinktis į stadioną, kad pasižiūrėtų, kaip prasidės „Celtic“ žygis tarptautinėje arenoje.
Tuomet Čempionų lygos atrankos rungtynėse su Atėnų AEK apsilankė ir 15min žurnalistas, už 30 svarų atsidūręs „Celtic Park“ – stadione, kurį patys Škotijos klubo sirgaliai vadina „Paradise“.
Sveiki atvykę į rojų.
Ypatingą dainą traukia visas stadionas
Į „Paradise“ patenkama praėjus ne tokius dangiškus kelius – vieta futbolo stadionui per kelis kilometrus nuo Glazgo senamiesčio parinkta prieš daugiau nei šimtą metų. Dabar ten kryžiuojasi greitos gatvės, prekybos centrai ir picerijos, prie kurių nutįsta eilės prieš rungtynes net lauke.
60 tūkst. futbolo armija traukia į savo rojų per mobilias užkandines, sklidinus mažus bariukus ir raitąją policiją.
Nereikia sugaišti valandos kaip Lietuvos futbolo federacijos stadiono prieigose prieš svarbesnes rinktinės ar Vilniaus „Žalgirio“ rungtynes.
Nors „Celtic“ stadione susirenka 12 kartų daugiau žmonių, jie patenka į savo vietas sklandžiai ir greitai, nieko neklausinėdami ir neklaidžiodami, nes dauguma stadiono tribūnų išdėstymą žino geriau nei takus tarp savo darbo ofiso stalų.
O tada suskamba ji.
„Liverpool“ ir „Celtic“ sirgaliai iki šiol ginčijasi, kurie pirmieji pradėjo traukti „You'll Never Walk Alone“.
Daina apie kelionę per vėją ir žvarbą su viltimi širdyje buvo sukurta 1945 metais viename Brodvėjaus miuziklų, bet „Celtic“ stadione atrodo, kad žmonės ir dabar ją traukia su tokia jėga lyg pirmą ir paskutinį kartą.
Šiurpas laksto per visą kūną klausantis romantiškos giesmės, atliekamos 60 tūkst. įvairių balsų – vaikiškų, moteriškų, vyriškų ir garbaus amžiaus senjorų.
Stebėjosi net Lionelis Messi
Atmosfera ypatinga, nors „Celtic“ sirgaliai šįkart atrodo įsižeidę.
Dalis jų išskleidė plakatą, klausdami Europos futbolo valdžios, ar ji nejuokavo, kai nusprendė į Čempionų lygos grupių turnyrą įteikti bilietus ketvirtoms Italijos ar Vokietijos komandoms, bet septynis pastaruosius metus Škotijos pirmenybes laimėjusį klubą nustūmė į atrankos šunkelius.
Tuo metu apie Europos lygą dar niekas nemąstė, nes škotai tikėjo, kad ir su Graikijos komanda šeimininkai susidoros be vargo.
Juk šiame stadione yra kritusių ir garsesnių vardų nei AEK.
„Man teko laimė su „Barcelona“ žaisti geriausiose Europos stadionuose, bet nė vienas negali susilyginti su „Celtic“, – po pralaimėjimo „Celtic Park“ yra pareiškęs Lionelis Messi. – Atmosfera, kurią kūrė sirgaliai, sukuria ypatingą futbolo vakarą. Mažai kas gali prilygti didžių rungtynių atmosfera Glazge.“
Škotai kuria ypatingą atmosferą, kurią sunku perteikti žodžiais, bet nesunku suprasti, kodėl vienas ar kitas leidinys „Celtic“ sirgalius įtraukia į geriausių pasaulio futbolo aistruolių dešimtukus ir penketukus.
Jei stadionas būtų didesnis, sirgalių būtų dar daugiau, galima neabejoti – net ir į išvykos rungtynes, kai 2003 metais „Celtic“ žaidė UEFA taurės finale Sevilijoje, suplūdo 80 tūkst. Glazgo piliečių, vėliau sulaukę FIFA Garbingo žaidimo titulo, nes sugebėjo Andalūzijoje džiaugtis futbolu visai padoriai ir nekėlė jokių problemų.
„Sūduvos“ vardą mokosi iš naujo
Tas rugpjūčio vakaras Glazge nebuvo iki pabaigos džiaugsmingas „Celtic“ sirgaliams, nes jų komanda sužaidė tik lygiosiomis (1:1) su AEK.
Kaip ir žaidėjai, 60 tūkst. žmonių per dešimt minučių paliko stadioną pro įvairius išėjimus ir pasklido po Glazgo gatves tyliai ir ramiai lyg nujausdami kažką negero.
Po savaitės AEK įveikė „Celtic“ Atėnuose ir permetė legendinį Škotijos klubą į Europos lygos varžybų atranką, kur jau kovojo ir „Sūduva“.
Tuo metu škotai kraipė galvą ir suko pokalbio temą, nes „Sūduvos“ vardas jiems nieko nesakė. Nebent tik tiek, kad prieš Marijampolės ekipą šio tūkstanmečio pradžioje buvo pasiekta „Celtic“ pergalė vienu didžiausiu skirtumų tarptautinėje arenoje (8:1).
Tačiau laikai pasikeitė – „Sūduva“ kitokia nei prieš šešiolika metų ir tai įrodė praėjusią savaitę Marijampolės stadione, kur palaikoma 5 tūkst. sirgalių pasiekė lygiąsias (1:1) su „Celtic“.
Atsakomoji dvikova ketvirtadienį „Paradise“ stadione ketvirtadienio vakarą. Tuomet ir sūduviai turės ypatingą progą patirti, kaip atrodo futbolo rojus.