Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Tūkstančiai bosnių futbolo gerbėjų Lietuvoje laukia pergalės, picų be kiaulienos ir islamo šventės maldos

Lietuva ruošiasi bosnių antplūdžiui. Antradienio vakarą Kaune mūsų šalies futbolo rinktinė žais 2014-ųjų pasaulio čempionato atrankos rungtynes su Bosnija ir Hercegovina. Svečių komandą atlydės tūkstančiai gerbėjų, kurie antradienį minimos vienos svarbiausių islamo švenčių proga rinksis kolektyvinei maldai. Tikėdamiesi sulaukti daugybės bosnių kai kurie restoranai juos vilios specialiu musulmonams pritaikytu meniu ir nuolaidomis.
Edino Džeko smūgis
Edino Džeko smūgis / „Scanpix“ nuotr.

Bosnijos ir Hercegovinos futbolo rinktinės gerbėjai į Kauno centrą plūstelėjo jau pirmadienio vakarą. Prieš vakarinę treniruotę surengtoje spaudos konferencijoje svečių treneris Safetas Sušičius neabejojo pergale, kuri pirmą kartą atvertų bosniams duris į Pasaulio futbolo čempionatą.

Šaiposi iš stadionų ir žavisi Lietuvos grožiu

Socialiniame tinkle „Facebook“ dar rugsėjo pradžioje buvo sukurta varžyboms skirta grupė „Mačas Lietuva-BiH 2013 10 15“. Prie jos suspėjo prisijungti apie 350 žmonių. Grupę sukūrė esą vienintelis Lietuvoje gyvenantis bosnis Mirza Seferovičius. Jis iškart pradėjo dalintis informacija apie mačą. Vienas pirmųjų M.Seferovičiaus įrašų puslapyje – nuoroda į filmuką, kuriam užfiksuota, kaip Lietuvos futbolo žaidėjai bėgioja apverktinai atrodančioje aikštėje, tiksliau, murkdosi balose. „Štai taip žaidžiamas futbolas Lietuvoje“, – pridėjo jis.

Tiesa, vėliau M.Seferovičius negapailėjo ir gerų žodžių apie Lietuvą – pasidalinęs nuoroda į filmuką „Neregėta Lietuva“, jis prirašė: „Tikrai graži šalis vasarą…“

Turkų ir lietuvių studentai įsigijo bilietų su nuolaida, o varžybų dieną ketina juos parduoti.

Rugsėjo pabaigoje grupės šeimininkas pranešė, kad tuoj bus pradėti pardavinėti bilietai, vėliau patikslino, kad prekybos pradžia – spalio 4-oji. Tą dieną „Facebook“ pasirodė džiaugsmingas M.Seferovičiaus pranešimas: „Bilietai jau parduodami!!!“ Jis perspėjo, kad lietuviai masiškai šluoja bilietus, bet dar esama šiek tiek bilietų, kainuojančių 30 eurų. Spalio 5-ąją esą tebuvo likę vos apie 60 bilietų.

Turkų ir lietuvių studentai, anot M.Seferovičiaus, įsigijo nemažai bilietų su nuolaida studentams, o rungtynių dieną ketina juos parduoti. Tiesa, norint su jais patekti į stadioną, teks turėti ir studento pažymėjimą.

Kaune veikiantis libaniečių restoranas „Al Diwan“ nuo spalio 13-osios iki 16-osios žada futbolo gerbėjams iš Bosnijos ir Hercegovinos siūlyti halal (tinkamo musulmonams) maisto už specialią kainą. Islamo šventės Eid al-Adha proga restoranas, įsikūręs netoli stadiono, paruošė ypatingą tradicinių libanietiškų patiekalų meniu, o, reikalui esant, pratęs darbo valandas.

M.Seferovičius taip pat įspėjo, kad Kauno viešbučiai varžybų dienomis gerokai pakėlė kainas, todėl jis rekomendavo apsistoti Vilniuje, iš kur, pateikus bilietą į rungtynes, esą bus galima nuolaidą kelionei į kitą miestą. Futbolo gerbėjams nuvežti į rungtynes jau nusamdyta 12 autobusų. Grupės šeimininkas teigė girdėjęs, kad bosniai ketina savarankiškai keliauti automobiliais iš Sarajevo. Praėjusį savaitgalį jis taip pat pasidalino orų prognozėmis.

Sugalvojo musulmonams tinkamas picas

Restoranas „Pizza Hut“ paskelbė irgi ruošiantis specialų meniu tūkstančiams atvykėlių iš Bosnijos ir Hercegovinos.

„Lietuvoje veikiantis restoranas “"Pizza Hut" nusprendė spalio 14-15 dienomis kepti visiškai naujas dviejų rūšių picas su vištiena ir jautiena. Įsitikinome, kad jose nebus kiaulienos. Jie taip nusprendė sužinoję, kad daugelis mūsų futbolo gerbėjų išpažįsta islamą ir šios mėsos nevalgo“, – portale avaz.ba buvo cituojamas M.Seferovičius.

Organizatoriai viliasi, kad prie maldininkų Kaune prisijungs ir keli futbolininkai, o malda komandai padės patekti į Brazilijoje vyksiantį pasaulio čempionatą.

Anot jo, dvi picos ir 2 litrų „Coca Cola“ butelis kainuos apie 10 eurų.

Be to, Vilniuje bosniai galės užkąsti KFC vištienos, kuri spalio 14-15 dienomis parduodama su 20 proc. nuolaida. M.Seferovičius vylėsi, kad prieš mačą prie stadiono taip pat bus galima įsigyti KFC patiekalų.

Bosnis atkreipė dėmesį, kad lietuviai valgo daug mėsos, ypač kiaulienos, Jis apgailestavo, kad itin brangi veršiena. Bet apskritai Lietuva esą nėra brangi, pavyzdžiui, gėrimai kainuoja panašiai: „Coca Cola“ bare kainuoja apie 6 litus, o kava – 5 litus. M.Seferovičius pasiūlė išbandyti lietuvišką duonos girą. Kartu jis pateikė trumpą lietuvių kalbos žodynėlį – paaiškino, kaip lietuviškai pasakyti „vištiena“, „kalakutiena“, „jautiena“, „aviena“, „kiauliena“, „veršiena“ ir „žuvis“.

Maldoms Vilniuje ir Kaune išsinuomavo didžiules patalpas

Antradienį bus minima musulmonams itin svarbi šventė – Eid al-Adha (pažodžiui – Aukojimo šventė), bosniškai vadinama Kurban Bajram, skirta pagerbti Abraomo (arabiškai – Ibrahimo) pasiryžimą paaukoti Dievui savo pirmagimį Izmaelį (arabiškai – Išmaelį) ir šio sutikimą būti paaukotam. Kaip rašoma Šventajame Rašte, galiausiai Abraomui buvo leista paaukoti tik ėriuką.

Lietuvon atvykę bosniai musulmonai šventės proga ketina melstis Vilniuje, Lengvosios atletikos manieže, ir Kaune, Sporto halėje prie S.Dariaus ir S.Girėno stadiono. Pasak worldbulletin.net, Lietuvoje laukiama 10 tūkst. gerbėjų iš Bosnijos ir Hercegovinos.

Vilniaus mečetė gali sutalpinti apie 200 žmonių, panašiai telpa mečetėje Kaune. Todėl Bosnijos ir Hercegovinos islamo bendruomenė abiejuose miestuose išsinuomavo po didelę salę.

Antradienį minima musulmonams itin svarbi šventė – Eid al-Adha (Aukojimo šventė), skirta pagerbti Abraomo pasiryžimą paaukoti Dievui savo pirmagimį Izmaelį.

M.Serefovičiaus duomenimis, tai bus didžiausias musulmonų susibūrimas per islamo religinę šventę Lietuvos istorijoje. Maldos tekstą du imamai skaitys bosniškai – irgi pirmą kartą mūsų šalyje. Vilniuje ir Kaune islamo apeigos paprastai laikomos rusiškai. Organizatoriai viliasi, kad prie maldininkų Kaune prisijungs ir keli futbolininkai, o malda komandai padės patekti į Brazilijoje vyksiantį pasaulio čempionatą. Tokią galimybę jiems suteiktų tik pergalė.

Pagal mėnulio kalendorių, Eid al-Adha minima 10-ąją paskutinio mėnesio (Dhu al-Ḥijjah) dieną ir tęsiasi keturias dienas. Kadangi metai, skaičiuojami pagal mėnulį, yra 11 dienų trumpesni už grigališkuosius, šventė kasmet per tiek dienų pasislenka anksčiau. Šiemet ji minima sausio 15 dieną.

Eid al-Adha yra antroji iš dviejų Eid (arabiškai šis žodis reiškia „vienintelė, didingoji šventė“) švenčių, pirmoji (Eid al-Fitr) žymi ramadano, musulmonų pasninko mėnesio, pabaigą. Ta proga ligų nekamuojami ir nekeliaujantys musulmonai turėtų apsilankyti mečetėje ir sukalbėti specialią maldą. Moterys, kurioms tuo metu prasidėjusios menstruacijos, maldoje negali dalyvauti.

Melstis galima bet kuriuo metu, kai saulė jau yra visiškai patekėjusi. Nelaimių (pavyzdžiui, gamtos katastrofos) atveju malda gali būti perkelta į vėlesnę dieną. Eid al-Adha proga tikintiesiems rekomenduojama pirmiausia sukalbėti maldą prieš aušrą, apsirengti naujais ar geriausiais drabužiais ir būti kaip įmanoma švaresniam.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Netikėtai didelis gyventojų susidomėjimas naujomis, efektyviomis šildymo priemonėmis ir dotacijomis
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?