V.Putino flirtas su FIFA prezidentais – pleištas futbolui ir provokacija Vakarams

Pasaulio futbolo čempionatas įsibėgėjo. Rungtynių karuselė sukasi beprotiškus tempu, o Rusija pasauliui toliau bando įrodyti, jog prieš aštuonerius metus teisę rengti šias pirmenybes jai suteikusi FIFA neapsiriko. Žmogus, padėjęs šią ambiciją Vladimirui Putinui įgyvendinti ir tuomet Ciuriche atplėšęs voką su Rusijos pavadinimu ir skaičiumi 2018, šią savaitę irgi apsilankė pirmenybėse.
Gianni Infantino ir Vladimiras Putinas
Gianni Infantino ir Vladimiras Putinas / „Scanpix“ nuotr.

Septyniolika metų tarptautinės futbolo asociacijų federacijos (FIFA) prezidento kėdėje išbuvęs Seppas Blatteris vėl dėmesio centre.

Prieš dvejus metus visuomenėje ypač prieštaringai vertinama FIFA pasauliui nusprendė parodyti kitokį veidą. Etikos komisija S.Blatteriui ir UEFA prezidentui Micheliui Platini skyrė aštuonerių metų diskvalifikacijas.

Vėliau FIFA apeliacinis komitetas bausmę sumažino iki šešerių metų, bet fakto tai nepakeitė – tiek šveicaras, tiek prancūzas yra šešeriems metams nušalinti nuo „bet kokios su futbolu susijusios veiklos“.

„Scanpix“ nuotr./Seppas Blatteris
„Scanpix“ nuotr./Seppas Blatteris

Abu vyrus paskandino 2011 metais atliktas pinigų pervedimas į M.Platini sąskaitą. Anot S.Blatterio ir M.Platini, 1,8 mln. eurų sumą FIFA prancūzui buvo skolinga už jo darbą 1999–2001 metais. Vis dėlto nė vienas iš įtariamųjų negalėjo paaiškinti, kodėl skolai atsiimti prireikė devynerių metų. Vėliau paaiškėjo, kad ši suma nebuvo įrašyta jokiose sutartyse ir dokumentuose.

S.Blatteriui šis skandalas kainavo postą, o FIFA su naujuoju prezidentu Gianni Infantino pradėjo galingą viešųjų ryšių akciją. Jos tikslas – parodyti pasauliui, jog organizacija nuo šiol yra skaidri, šiuolaikiška, besikeičianti.

Naftalino tvaiką naujoji vadovybė su G.Infantino bei į generalinės sekretorės pareigas įsodinta senegaliete Fatma Samoura priešakyje pradėjo aktyviai vaikyti permainų ir atvirumo vėzdu, tačiau aiškėja, kad pagrindiniai principai, kuriais S.Blatteris ir jo pirmtakas Joao Havelange'as sukūrė šią milžinišką verslo mašiną, išliko tokie patys.

Kai Vakarų Europos šalių lyderiai vienas po kito kepė žinutes visuomenei apie tai, jog pasaulio čempionato metu neketina kelti kojos į V.Putino teritoriją, FIFA naujasis prezidentas su Rusijos prezidentu draugiškai žongliravo kamuolį.

VIDEO: V.Putinas ir G.Infantino žongliruoja kamuoliu

Praėjus trims savaitėms po šio reklaminio klipo filmavimo, G.Infantino ir V.Putinas susitiko ir vėl. Šį kartą Sočyje, kur Juodosios jūros pakrantėje spaudė rankas Fišt stadiono svarbių asmenų tribūnoje.

Rusijos vyriausybė šiam pasaulio čempionatui išleido 19 mlrd. JAV dolerių. Tai yra vienas brangiausių renginių per visą sporto istoriją. V.Putinas pats yra neabejingas sportui, mėgsta futbolą, o šis pasaulio čempionatas jam buvo galimybė parodyti kitokios šalies paveikslą. Ne tos, kuri kaltinama dėl karinių veiksmų Sirijoje ir Ukrainoje, šnipų Didžiojoje Britanijoje apnuodijimo, žmogaus teisių pažeidimų ir surežisuotų rinkimų.

Šalia V.Putino ir G.Infantino pasaulio čempionato arenų tribūnose sėdi tik Pietų Amerikos, Afrikos ir buvusių NVS šalių lyderiai.

Šiai savo žinutei Kremlius negalėjo pasirinkti geresnės scenos – pasaulio čempionatas yra pats žiūrimiausias sporto renginys planetoje po olimpinių žaidynių, o sėkmingas jo pravedimas galėjo sušvelninti geležinio vyruko įvaizdį Vakaruose, tačiau pats prezidentas šias pirmenybes nusprendė išnaudoti tik kaip dar vieną brangiai kainuojantį propagandinį įrankį – kaip buvo 1980-ųjų vasaros olimpiadoje Maskvoje ar 2014-aisiais žiemos olimpinėse žaidynėse Sočyje.

Šalia V.Putino ir G.Infantino pasaulio čempionato arenų tribūnose sėdi tik Pietų Amerikos, Afrikos ir buvusių NVS šalių lyderiai, kurie vis dar stipriai yra priklausomi nuo Rusijos malonės.

Kremliui papildomų jėgos taškų prideda ir tokių šalių kaip Peru, Meksikos, Kolumbijos ar Brazilijos sirgalių vieši prisipažinimai meile Rusijai prieš televizijos kameras. Aistruoliams tai yra idealiai suorganizuotas čempionatas, tačiau svarbiausi žaidimai vyksta ne gatvėse, ne šalia stadionų ir net ne juose.

Lygiai taip pat, kaip ir prieš aštuonerius metus, 2010-ųjų gruodžio 2 dieną – kai S.Blatteris pranešė, kad FIFA vykdomasis komitetas nusprendė, jog 2018 metais pasaulio čempionatas vyks Rusijoje, o po ketverių metų – Katare.

„Scanpix“ nuotr./Lemtinga akimirka
„Scanpix“ nuotr./Lemtinga akimirka

Po to buvo daug nepasitenkinimo, daug įtarinėjimų dėl neteisėtų veiksmų, papirkinėjimų ir užkulisinių žaidimų, tačiau britų nuo kalno pradėta ridenti gniūžtė visa griaunančiu permainų kamuoliu taip ir netapo – pasaulio pirmenybės liko V.Putino ir Rusijos rankose.

O kai pasaulis su tuo susitaikė, V.Putinas padarė dar vieną ėjimą, šokiravusį visą futbolo pasaulį. Rusijos prezidentui nieko nereiškia tai, kad ta pati FIFA nuo su futbolu susijusių reikalų S.Blatterį yra nušalinusi šešeriems metams.

Į tos pačios FIFA svarbiausią renginį Rusijos prezidentas pakvietė 82-ejų metų šveicarą asmeniniu kvietimu. Ir, kaip galima numatyti, Maskvos Lužnikų stadiono vartai prieš buvusio organizacijos prezidento nosį nebuvo užverti, nors, pavyzdžiui, futbolo legenda Diego Maradona buvo patekęs į komišką situaciją, kai apsaugos darbuotojai neįleido jo į Argentinos rungtynes su islandais.

Rusijos prezidentui nieko nereiškia tai, kad ta pati FIFA nuo su futbolu susijusių reikalų S.Blatterį yra nušalinusi šešeriems metams. Į tos pačios FIFA svarbiausią renginį Rusijos prezidentas pakvietė 82-ejų metų šveicarą asmeniniu kvietimu.

Sužinojusi apie S.Blatterio vizitą Maskvoje, Vakarų žiniasklaida ūžė tarsi bičių avilys, tačiau vieta, kurioje jis apsistojo, ilgai buvo laikoma paslaptyje. Galiausiai, paaiškėjus, kad buvusi pasaulio futbolo galva apsistos „The St Regis“ viešbutyje, savo mintimis jis nusprendė pasidalinti tik su saujele jam ir Rusijos valdžiai artimų žurnalistų.

Antradienį Lužnikuose S.Blatteris stebėjo Portugalijos ir Maroko dvikovą, o penktadienį atvyko ir į gimtąjį V.Putino miestą Sankt Peterburgą stebėti Brazilijos ir Kosta Rikos rungtynių. Atgal į Ciurichą jis išskris savaitgalį.

„Labai džiaugiuosi, kad šis pasaulio čempionatas vyksta Rusijoje. O Anglija niršta dėl to, nes pralaimėjo. Ji juk irgi norėjo organizuoti šias pirmenybes. Britams laikas išmokti pralaimėti“, – rėžė S.Blatteris, Rusijoje apsilankęs kartu su 28 metais už jį jaunesne širdies drauge Linda Barras. Irane gimusi ir jaunystėje su tėvais į Šveicariją persikrausčiusi ilgakojė – ryški ir ūgiu stipriai vyrą lenkianti moteris.

„Scanpix“ nuotr./Seppas Blatteris su drauge Maskvoje
„Scanpix“ nuotr./Seppas Blatteris su drauge Maskvoje

Rusijoje šveicaras dar kartą pakartojo, kad gana skeptiškai vertina VAR sistemos integravimą į pasaulio pirmenybes, taip pat nepritarė G.Infantino sumanymams didinti pasaulio čempionato dalyvių skaičių iki 48 komandų bei išplėsti pasaulio klubų čempionatą.

„Tu negali parduoti to, kas tau nepriklauso. Futbolas – tai ne FIFA ir jos prezidentas. Futbolas priklauso visam pasauliui, todėl neteisinga, kai visi pinigai atitenka tik saujelei klubų. Privalome galvoti ir apie futbolininkus, kuriems ir taip krūvis yra nežmoniškas“, – kalbėjo S.Blatteris.

S.Blatterio ir G.Infantino žvilgsniai Rusijoje prasilenkė, bet abu jie turi labai daug bendro.

Dabar FIFA vadovaujantis 48-erių metų italas tikina atsisakęs praeities šešėlių ir išmėžęs korupciją, tačiau pastarųjų dienų įvykiai ir V.Putino flirtas tiek su juo, tiek su pirmtaku užminė labai daug klausimų.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Seppas Blatteris ir Vladimiras Putinas
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Seppas Blatteris ir Vladimiras Putinas

Tiesa, kai kas jau yra pasikeitę. 2010 metais renkant pasaulio čempionato organizatorių Rusijai užteko S.Blatteriui pavaldaus 22 narių vykdomojo komiteto. Šiemet, renkant 2026 metų pirmenybių šeimininką, jau balsavo ne tik išrinktieji, bet visos 200 FIFA šeimai priklausančių šalių.

Pagal dabartinę sistemą V.Putinas ir Rusija prieš aštuonerius metus vargu ar būtų laimėję. Gerų draugų ir darbų Rusijos prezidentas neužmiršta. Todėl ir atsidėkojo S.Blatteriui asmeniniu kvietimu, net jei šis akivaizdžiai kertasi su šiuo metu FIFA deklaruojama naująja politika.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų