Praėjusį sezoną Kauno klubas nuo pat pirmųjų turų įsitaisė paskutinėje aštuntojoje turnyro lentelės vietoje bei aukščiau taip ir nepakilo.
Toje pačioje pozicijoje to paties pavadinimo Eurolygos krepšinio klubo globojama komanda liko ir užpernai, bet tuomet kovą „dėl išlikimo“ Utenos „Uteniui“ pralaimėjo tik sezono finiše.
Abu sykius Kauno klubas sugebėjo sėkmingai išlaviruoti, laimėjęs užkulisinę kovą bei pasinaudojęs palankiai sukritusiomis kortomis.
Ketvirtadienį vykusiame A lygos klubų valdybos posėdyje kauniečiai šventė pirmąją ir, ko gero, svarbiausią naujojo sezono pergalę.
Po „Utenio“ savanoriškos kapituliacijos elitinis šalies divizionas liko su septyniais nariais.
Nors lygos formalaus vadovo pareigas ėjęs Marijampolės „Sūduvos“ prezidentas Vidmantas Murauskas neslėpė noro, kad kauniečius pakeistų kuris nors Pirmos lygos klubas, antrojo ešelono prizininkai į šį siūlymą pažiūrėjo pro pirštus.
Taigi A lygos viršūnėlės atsisuko į kauniečius.
Pagrindinis tokio sprendimo motyvas – nesurenkame pakankamo biudžeto, kad galėtume rungtyniauti A lygoje.
„Pagrindinis tokio sprendimo motyvas – nesurenkame pakankamo biudžeto, kad galėtume rungtyniauti A lygoje“, – 15min neslėpė Pirmoje lygoje sidabrą iškovojusios Gargždų „Bangos“ direktorius Rimantas Mikalauskas.
Praėjusį sezoną mažiausią biudžetą tarp A lygos komandų turėjo tas pats „Kauno Žalgiris“ – 320 tūkst. eurų.
Gargždų klubas šešerius metus (2009-2014) gana sėkmingai kovėsi su stipriausiomis šalies ekipomis, tačiau skaudžiai nudegė susigundęs investuotojų iš Rusijos žadamais milijonais ir galiausiai buvo priverstas keisti kursą bei vėl atsigręžti į jaunų futbolininkų ugdymą.
Praėjusį sezoną „Banga“ buvo vienintelis dviejų stipriausių Lietuvos lygų klubas, kuris savo gretose neturėjo nė vieno legionieriaus.
Žengti laiptelio aukštyn gargždiškiai nesiryžta dėl tos pačios priežasties, dėl kurios su A lyga atsisveikino „Utenis“ – žaisti elitinėje lygoje yra per brangu, o klubas nori gyventi pagal kišenę.
Panašiomis nuotaikomis atsivėrusį istorinį šansą praverti A lygos duris sutiko ir bronzą Pirmoje lygoje iškovojęs Vilniaus „Vytis“.
Sostinės klubo atstovai dar prieš kurį laiką svarstė tokią galimybę, tačiau galiausiai jų ambicijas taip pat pakirto piniginėje švilpaujantys vėjai.
Prie klubo finansinių bėdų dar prisidėjo ir lapkritį Vilniaus apygardos teismo rykštė klubo savininkui Benui Renatui Baltusiui. Teismas nusprendė, jog buvusių bankrutavusios Vilniaus savivaldybės valdomos taksi bendrovės „Vilnius veža“ vadovų ir įmonės savininkų – miesto savivaldybės – neveiklumas įmonei padarė beveik 0,5 mln. eurų žalos ir nurodė verslininkui bei jį pakeitusiai Onai Reginai Vaskelienei atlyginti žalą.
Dabar šis klubas neįvykdė tikslų, čempionato nelaimėjo, Europoje pralaimėjo, o vis tiek visos lėšos buvo skirtos jam. Mes vėl negavome nė cento, nors antrus metus iš eilės iškovojome prizinę vietą.
Prie „Vyčio“ ekipos vairo stovintis legendinis šalies treneris Algimantas Liubinskas priežasčių siūlė ieškoti girgždančiame šalies klubinio futbolo aparate.
„Pamąstymų buvo, tačiau visi jie turi turėti materialų pagrindą. Pirmiausia turėtų būti tvarka, o jau tada būtų galima naudoti tokiais šansais, – kalbėdamas apie „Vyčio“ sprendimą likti Pirmoje lygoje, teigė buvęs rinktinės treneris. – Norėtųsi kažkokios sporto piramidės bent jau Vilniaus mieste, kad visų savivaldybės pinigų nesugrobtų vienas klubas „Žalgiris“. Dabar šis klubas neįvykdė tikslų, čempionato nelaimėjo, Europoje pralaimėjo, o vis tiek visos lėšos buvo skirtos jam. Mes vėl negavome nė cento, nors antrus metus iš eilės iškovojome prizinę vietą. Būtume pasiryžę kovoti, jei iš savivaldybės būtume gavę bent kokią dotaciją.“
Bandydamas atsakyti į klausimą, kodėl Pirmos lygos klubai finansiškai kasmet tolsta nuo A lygos, A.Liubinskas siūlė dairytis į Estiją.
„Joje visi šalies piramidės klubai iš futbolo federacijos gauna nemažas dotacijas. Eiti į A lygą vien dėl to, kad pirmos keturios komandos gautų UEFA pinigus, nėra teisinga. Aš net juokiuosi ir sakau, kad ateis laikas, kai stipriausios A lygos komandos ir šio projekto sumanytojai prašys, kad kas nors su jais žaistų. Tokia A lyga, kokia yra dabar, komandoms nepatraukli. Gerai „Utenio“ vadovai pasakė, kad donorais šiais laikais būti niekas nenori“, – aštraus žodžio negailėjo A.Liubinskas.
Trenerio teigimu, „Vytis“ A lygoje tikrai neprapultų. „Su tuo pačiu „Kauno Žalgiriu“ esame žaidę draugiškas rungtynes jų aikštėje ir net laimėję“, – pasakojo strategas.
79 rungtynėse nacionalinei rinktinei vadovavusiam specialistui išvis patraukliausias atrodo 12 komandų stipriausiojo futbolo diviziono modelis.
„Manau, kad mažiausiai turėtų būti dvylika komandų. Pažiūrėkite į pavyzdžius. Nori panevėžiečiai, nori daugiau komandų. Kodėl joms nepadėjus? Tai būtų labai geras žingsnis futbolo vystymui ir strategijos įgyvendinimui. Jei jau norima to meistriškumo, galima būtų viduryje čempionatą skelti pusiau. Kam įdomu, kai komandos viena su kita tarpusavyje žaidžia po penkis kartus per sezoną? Niekam. Bijoma triuškinančių rezultatų? Galiu pasakyti paprastą pavyzdį – žaidėme su Kauno „Stumbru“ LFF taurėje. Jie labai džiaugėsi, kad pabaigoje rungtynių išlygino ir galiausiai žengė toliau tik sėkmingiau mušdami baudinius.“ Priminsime, kad „Stumbras“ laimėjo LFF taurę, finale 1:0 įveikęs favoritu laikytą Vilniaus „Žalgirį“.