Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2016 07 26

10 patarimų, kaip rinktis bėgimo batus. Kam bėgti skausmingai, kai gali maloniai?

Bėgimas šiuo metu viena labiausiai Lietuvoje populiarėjančių sporto šakų. Atsiranda vis daugiau bėgimo renginių, atvirų treniruočių, klubų, natūralu, daugėja ir norinčių išbandyti bei prisijaukinti šią sporto šaką. Aišku, kaip seksis, priklauso nuo kiekvieno fizinių galimybių, nusiteikimo, bet yra dar vienas itin svarbus dalykas – bėgimo batai. Jie gali tiesiogiai nulemti, ar bėgimas bus malonus ar skausmingas, sunkus ar lengvas.
Bėgimas
Bėgimas / 123rf.com

„Žmonių, pasiryžtančių bėgti, norinčių save išbandyti yra vis daugiau. Tai yra labai džiugu ir sveikintina. Vis dėlto neretai žmonės nepagalvoja, kad vienas svarbiausių dalykų bėgime – batai. Galbūt žmonės to neįvertina, bet nuo jų tikrai gali priklausyti, liks ūpas bėgti ar ne. Būtent todėl norime kalbėti apie bėgimo batų pasirinkimo svarbą. O tiksliau, tinkamų batų išsirinkimo svarbą. Kokio gamintojo jie bebūtų, svarbiausia – tinkami tam žmogui“, – kalbą apie bėgimo batus pradėjo „Sport point“ vadovas Simas Gedutis.

Luko Balandžio / 15min nuotr./ „Kaip išsirinkti bėgimo batelius?“
Luko Balandžio / 15min nuotr./ „Kaip išsirinkti bėgimo batelius?“

Negailėkite laiko

Pirmiausia S.Gedutis atkreipė dėmesį į tai, kad bėgimo batų pasirinkimas negali būti pietų pertraukos ar 5 minučių prieš laukiant susitikimo užsiėmimas. Tai – labai atsakingas darbas, todėl reikia nusiteikti, kad tam reikės laiko.

Bėgimo bateliai padeda koreguoti eiseną, daro įtaką bėgimo technikai, nulemia komfortą, biomechaninę judėjimo charakteristiką, galiausiai – net sportinius rezultatus, taigi – specialistas patarė į šį žingsnį žiūrėti atsakingai.

Fotolia nuotr./Sportuoti galima net ir keliaujant
Fotolia nuotr./Kaip išsirinkti bėgimo batelius?

Dėmesys dydžiui

Ypatingą dėmesį reikėtų atkreipti į batelių dydį. Matuojantis ir renkantis ryte reikia turėti omenyje, kad vakare ar ilgai bėgant pėda yra linkusi padidėti, šiek tiek patinti, todėl reikėtų galvoti apie didesnius batelius.

Anot S.Gedučio, bėgimo batų dydis turėtų būtų puse ar dydžiu didesnis už įprastai avimų batų dydį. „Pirštai tikrai neturi liesti bato priekio. Pėdai ir pirštams turi būti patogu. Jei batai bus bent kiek per maži, visų pirma kyla rizika nepatogiai bėgti, pritrinti, gali ir skaudėti. O antra – tai turi įtaką ir bėgimo pasiekimams. Kai pėda suvaržyta, ji negali tinkamai ir laisvai judėti“, – komentavo specialistas.

Nesirinkite pagal spalvą

Galbūt skamba keistokai, tačiau argumentas „šitie gražesni“, vis dar kai kuriems aktualus renkantis ir bėgimo batus. S.Gedutis perspėjo, kad to tikrai reikėtų atsisakyti. Vienintelis kriterijus renkantis avalynę, kurią avint jūsų kojos turės iškęsti nemažus krūvius, turi būti patogumas.

Luko Balandžio / 15min nuotr./ „Kaip išsirinkti bėgimo batelius?“
Luko Balandžio / 15min nuotr./ „Kaip išsirinkti bėgimo batelius?“

Neklausyti draugų

„Sport point“ vadovas teigia, kad neretai žmonės ateina iš karto norėdami įsigyti konkrečius bėgimo batelius, o paklausus kodėl, išgirsti atsakymą „draugas sakė, kad geri“. „Svarbu suprasti, kad kiekvieno mūsų pėda yra skirtinga. Jūsų ir jūsų draugo pėdos elgsena bėgant gali būti visiškai kitokia. Plokščiapadžiams reikalinga vienokia avalynė, tiems, kurių pėdos krypsta į vieną ar kitą pusę – dar kitokia.

Gamintojai turi galybę būdų padėti kojai bėgti patogiau, tačiau jei plokščiapadystės neturintis žmogus bėgs su plokščiapadžiams skirtais bėgimo bateliais, jam ne tik bus nepatogu ar nemalonu, ilgainiui gali pradėti skaudėti kojas“, – pasakojo specialistas. Būtent todėl, pasak jo, bėgimo batus reikia rinktis tik pagal save.

Atsineškite seną batelį

Jei bėgiojęs ar sportavęs jau esate, į parduotuvę galite atsinešti senus bėgimo batelius. Pagal jų nusidėvėjimą galima spręsti apie jūsų bėgimo stilių ir pėdos tipą, o tai irgi gali pagelbėti išsirinkti kuo tinkamesnę avalynę.

Įsitikinkite patogumu

Apsiavę batelį, kurį jau ketinate pirkti, nevenkite ilgiau su juo pavaikščioti pačioje parduotuvėje. Jei jaučiate diskomfortą, nebandykite įtikinti savęs, kad batas prasitemps. Bėgimo avalynė turi būti patogi nuo pat pradžių, jei jaučiate nemalonų spaudimą ar trynimą, bėgdami tai jausite dar labiau. Taigi – kuo labiau įsitikinkite, kad batai patogūs.

Pasiruoškite investuoti

Kuo skiriasi pigus bėgimo batelis nuo brangesnio? Pasak S. Gedučio, atsakymas labai paprastas – ilgaamžiškumu ir technologijomis. Sporto inventoriaus gamintojai, stengiasi atrasti vis naujų batelių gaminimo technologijų, jos padeda didinti amortizaciją, minkštinti bėgimą, jei to reikia. Dauguma gamintojų net yra užpatentavę būtent savo technologijas, pavyzdžiui, „Nike“ gamintojas turi „Zoom“, įvairiomis technologijomis pasižymi ir kiti. Taigi pirkdami vieno ar kito gamintojo batelius, investuojate būtent į tai.

Ne ką mažiau svarbus kriterijus ir ilgaamžiškumas. Pigi avalynė linkusi greičiau nusidėvėti, ji neturi įmantrių sprendimų, skirtų apsaugoti kojai. Su kokybiška avalyne galite komfortiškai nubėgti apie 1 000 km, o pigi avalynė tarnaus kur kas trumpiau.

Konsultuotis su specialistu

Nė kiek nesportavusiam žmogui pačiam išsirinkti tinkamus bėgimo batus – tikrai sunkus uždavinys. Batų pasirinkimas priklauso nuo įvairių kriterijų, pasakojo S.Gedutis – nuo to, kiek žmogus ketina bėgioti, koks jo svoris, o svarbiausia – kaip bėgant statoma pėda, koks bėgimo stilius. Geriausiai tai įvertinti gali specialistai, idealiu atveju stebėję ir įvertinę žmogaus bėgimą takeliu. Būtent todėl S.Gedutis siūlė avalynę pirkti ne pirmame pasitaikiusiame prekybos centre, o specializuotose sporto inventoriaus parduotuvėse.

Vis dėlto, S.Gedutis pastebėjo, norint įsitikinti, jog batas bus parinktas tinkamai, bent kartą reikėtų pasidaryti pėdos tyrimą. Mat specializuotų sporto parduotuvių konsultantai gerai išmano kiekvieno bato savybes, tačiau iš akies pasakyti, kur krypsta žmogaus pėda bėgant – sudėtinga. Taigi norint išsirinkti tinkamiausius batus jūsų pėdoms reikėtų pateikti darbuotojui visą reikalingą informaciją.

Svarbu ir kojinės

„Išsirinkę tinkamus batelius nesugadinkite visko užsimaudami pirmas pasitaikiusias kojines. Bėgimui tinkamos medvilninės kojinės sugeria net 14 kartų daugiau prakaito nei tam nepritaikytos. O svarbiausia – kojinės taip pat yra pritaikytos jūsų kojos patogumui ir saugumui. Bėgimui tinkamos kojinės neleidžia kojai judėti bet kaip, tai sumažina pūslių atsiradimo tikimybę“, – paskutiniu patarimu dalijosi S.Gedutis.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
„ID Vilnius“ – Vilniaus miesto technologijų kompetencijų centro link
Reklama
Šviežia ir kokybiška mėsa: kaip „Lidl“ užtikrina jos šviežumą?
Reklama
Kaip efektyviai atsikratyti drėgmės namuose ir neleisti jai sugrįžti?
Reklama
Sodyba – saugus uostas neramiais laikais