„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai
2021 07 18

Atkreipkite dėmesį: olimpinėse žaidynėse išvysite 5 naujas sporto šakas

Tarptautinis olimpinis komitetas (IOC), atsižvelgdamas į sporto urbanizacijos tendenciją ir siekdamas pritraukti daugiau jaunimo, Tokijo olimpinėse žaidynėse pristatys penkias naujas sporto šakas. Olimpinėje programoje išvysime riedlenčių ir banglenčių varžybas, karatė, sportinį laipiojimą ir beisbolą.
Riedučių, banglenčių, laipiojimo ir karate varžybos debiutuos olimpinėje programoje Tokijuje.
Riedučių, banglenčių, laipiojimo ir karatė varžybos debiutuos olimpinėje programoje Tokijuje. / „Scanpix“ nuotr.

Riedlenčių sportas

Yra dvi skirtingos riedlenčių disciplinos – gatvės ir riedlenčių parko. Riedlentininkai varžybose yra vertinami pagal atliekamų triukų sudėtingumą ir originalumą.

Gatvės riedlentininkai pasinaudodami laiptais, borteliais, suolais, sienomis ir šlaitais per ribotą laiką turi pademonstruoti savo įgūdžius teisėjams.

Tuo tarpu kitos disciplinos sportininkai važinėja tuščiuose riedlenčių parkuose, kuriuose jų tikslas išsišokus nuo rampos valdyti kūną ir rodyti triukus pakilus ore.

80 riedlentininkų skirtingose rungtyse kausis dėl 4 olimpinių aukso medalių.

Didžiausias dėmesys supa Sky Brown. Ji laikoma pretendente laimėti medalį tarp moterų, nors japonų kilmės britei mergaitei neseniai sukako vos 13 metų.

„Scanpix“ nuotr./Sky Brown
„Scanpix“ nuotr./Sky Brown

Vyrų varžybose vienu iš favoritų laikomas 21-erių amerikietis Tomas Schaaras, kuris yra pirmasis riedlentininkas, sėkmingai atlikęs „1080“ – tai yra trys apsisukimai ore.

Sportinis laipiojimas

Sportiniame laipiojime yra trys skirtingos disciplinos – greičio, boulderingo ir pirmavimo.

Greičio varžybose du sportininkai identiškomis trasomis 15 m aukščio siena lipa vienas šalia kito. Laimi pirmas, pasiekęs viršūnę.

Boulderinge alpinistai įveikia nustatytą trasų skaičių, Tikslas, mažiau nukristi ir įveikti 4,5 m aukščio konstrukcijas su stačiomis nuosvyromis.

Pirmavimo rungtyje laipiotajai stengiasi per 6 min. įveikti kiek įmanoma daugiau 15 metrų statumo sienos. Po rungčių rezultatai susumuojami, o 8 geriausi sportininkai patenka į finalą, kuriame vėl turi viską pakartoti.

Iš viso Tokijo olimpinėse varžybose dalyvaus 40 alpinistų – po lygiai vyrų ir moterų. Šešis kartus pasaulio čempionė Janja Garnbret iš Slovėnijos yra viena iš lyderių.

„Scanpix“ nuotr./Nauja sporto šaka Tokijuje: laipiojimas. Viena favoričių – šešis kartus pasaulio čempionė slovėnė Janja Garnbret.
„Scanpix“ nuotr./Nauja sporto šaka Tokijuje: laipiojimas. Viena favoričių – šešis kartus pasaulio čempionė slovėnė Janja Garnbret.

Vyrų varžybose favoritas yra penkiskart pasaulio čempionas čekas Adamas Ondra.

Banglenčių sportas

40 banglentininkų varžysis Tsurigasaki paplūdimio pakrantėje, maždaug už 100 km nuo Tokijo olimpinio stadiono.

Per 30 minučių sportininkai mėgins pagauti kiek įmanoma daugiau bangų, įprastai tai būna apie 10–12, bet vertinamos tik dvi geriausios.

Penki teisėjai naudodamiesi 5 balų sistema įvertins banglentininkus pagal sudėtingumą, kūrybiškumą, greitį, galią ir kokybę. Olimpinės varžybos šios sporto šakos atstovams vyks atkrintamųjų formatu, nors pirmajame etape nė vienas banglentininkas nebus pašalintas.

Pirmuosiuose etapuose banglentininkai jūroje plauks po penkis, nuo trečio etapo varžysis vienas prieš vieną. Iškritusieji vėliau kovos tarpusavyje dėl žemesnių vietų.

Stipriausi banglentininkai yra laikomi iš Australijos ir JAV, bet rimtu pretendentu laimėti medalius yra įvardinamas ir brazilas Gabrielis Medina, kuris iškovojo 4 iš 6 pastarųjų pasaulio pirmenybių titulų.

„Scanpix“ nuotr./Nauja sporto šaka Tokijuje: banglenčių sportas. Viena jų žvaigždžių – brazilas Gabrielis Medina.
„Scanpix“ nuotr./Nauja sporto šaka Tokijuje: banglenčių sportas. Viena jų žvaigždžių – brazilas Gabrielis Medina.

Moterų kategorijoje lyderė yra havajietė Carissa Moore, keturis kartus laimėjusi pasaulio pirmenybes. Ją lenkia tik australė Stephanie Gilmore su septyniais pasaulio čempionų titulais.

Karatė

Karatė atsirado Japonijos Okinavos saloje, o Tokijuje olimpinėse varžybose bus dvi kovos meno disciplinos – kata ir kumitė.

Kata yra disciplina, kuri atliekama be varžovo, joje konkuruojama pagal iš anksto patvirtintus puolamųjų ir gynybinių judesių seriją.

Tuo tarpu kumitė yra kontaktinė disciplina, kurioje karatistai kovoja vienas su kitu trijų minučių kovoje. Kovojama trijose skirtingose svorio kategorijose, kuriose dalyviai apdovanojami taškais už demonstruojamą techniką.

Tokijo olimpinėse varžybose iš 80 karatistų – 60 kumitė ir 20 kata. Abiejose disciplinose po lygiai vyrų ir moterų.

Japonija jau seniai dominuoja karatė pasaulio čempionatuose, o Ryo Kiyuna, kilęs iš šios sporto šakos gimtinės Okinavos, yra tris kartus kata pasaulio čempionas.

„Scanpix“ nuotr./Nauja sporto šaka Tokijuje – karate. Vienas favoritų – Ryo Kiyuna.
„Scanpix“ nuotr./Nauja sporto šaka Tokijuje – karate. Vienas favoritų – Ryo Kiyuna.

Ispanai Damianas Quintero ir pasaulio čempionė Sandra Sanchez irgi yra aukščiausio lygio kovotojai kata disciplinoje. D.Quintero sužinojęs, kad karatė papuolė į olimpines žaidynes, metė savo aviacijos inžinieriaus darbą ir pradėjo visą savo laiką skirti treniravimuisi.

Beisbolas ir softbolas

Teoriškai beisbolas ir softbolas nėra visiškai nauja sporto šaka olimpinėse varžybose, nes dar 2008 m. Pekine ji buvo įtraukta į sąrašą. Tačiau sugrįžo šiais metais Tokijuje.

Tiek beisbolas, tiek softbolas žaidžiami vienodai – tikslas yra kuo daugiau savo komandos žaidėjų padėti apibėgti kvadratą numušus beisbolo lazda kamuoliuką.

Skirtumas toks, kad metikas softbole kamuoliuką meta iš apačios, o beisbole iš šono arba viršaus. Be to, skiriasi atstumai.

Abi sporto šakos su šešiomis komandomis pirmame etape susitiks tuo pačiu formatu, bet beisbole toliau praėjusios komandos rungsis atkrintamosiose varžybose, o softbole iškart prasidės kova dėl medalių. Be to, beisbolą žais tik vyrų komandos, o softbolą – tik moterų.

Daugelis stipriausių beisbolininkų nedalyvauja žaidynėse, nes olimpiados tvarkaraštis kertasi su pagrindinės Amerikos beisbolo lygos (MBL) sezonu. JAV rinktinė laimėjo du pastaruosius pasaulio softobolo čempionatus, tad sieks susigrąžinti olimpinį titulą, kurį 2008 m. prarado finale susitikusi su Japonija.

Japonija turi stiprią ir beisbolo rinktinę, kuri 2019 m. laimėjo „Premier12“ tarptautinį čempionatą. Jame dalyvavo 12 geriausių pasaulio rinktinių, todėl tikėtina, kad jiems pavyks pasidabinti medalius ir šiais metais dalyvaujant namuose.

„Scanpix“ nuotr./Grįžtanti sporto šaka Tokijuje – beisbolas
„Scanpix“ nuotr./Grįžtanti sporto šaka Tokijuje – beisbolas

Naujos mišrių komandų rungtys:

Šaudymas iš lanko, lengvoji atletika (4 x 400 m), dziudo, šaudymas (10mm), plaukimas (4x100 estafetė kompleksiniu būdu; vyrų 800 m ir moterų 1500m laisvuoju stiliumi), stalo tenisas, triatlonas.

Naujos moterų rungtys:

Boksas (lengvo ir vidutinis svorio kategorija), kanojos plaukimas (vienvietė 200 m. ir dvivietė 500 m), dviračių sportas (estafetė), irklavimas (keturviete).

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“