Tiesa, H. Strolis dar nežino ar šio rezultato jam pakaks dalyvauti birželį vyksiančiose pasaulio pirmenybėse.
„Iki galo tai nėra aišku. Į pasaulio pirmenybes patenkama per Europos čempionatą ir per šešių „Eurotour“ turnyrų rezultatus: šiek tiek žmonių pagal Europos čempionato reitingą, šiek tiek – pagal „Eurotour“ reitingą. Dėl to lauksiu – ką išsiaiškins mūsų federacija,“ – kalbėjo biliardo žaidėjas.
Lietuvos pulo federacijos prezidentas Tomas Brikmanis optimizmu šiuo klausimu netryško.
„Išsiuntėme užklausimą tarptautinei federacijai, atsakymo dar negavome. Bet nemanau, kad jis bus teigiamas. Dažniausiai pasaulio čempionatuose dalyvauja tik Europos pirmenybių prizininkai. Bijau, kad Henriko reitingas pasaulio pirmenybėms bus per žemas,“ – kalbėjo LPF vadovas.
Slovėnijoje H. Strolis varžėsi keturiose rungtyse. Įveikęs „Pool-14“ turnyro atrankos etapą, jis pralaimėjo pirmąją pagrindinio turnyro kovą ir užėmė 33-iąją vietą. „Pool-10“ varžybose lietuvis pralaimėjo abi atrankos rungtynes (97 vieta), „Pool-8“ varžybose į pagrindinį turnyrą taip pat nepateko (65 vieta).
„Čempionate buvo keturios rungtys. Pirma – „Pool-14“. Joje kiekvienas įmuštas kamuoliukas duoda tašką, o žaidžiama iki 125 taškų. Kai lieka baltas ir dar vienas kamuoliukas, tada statomas naujas trikampis be vieno kamuoliuko ir taip iki nustatyto taškų skaičiaus. Tai yra turbūt sunkiausias pulo žaidimas. Kitas – „Pool-8“. Tai turbūt labiausiai visiems žinomas žaidimas. Ten vienas žaidėjas turi mušti spalvotus, kitas – dryžuotus kamuoliukus, o kai sumuša savo kamuoliukas – pergalingąjį juodą. „Pool-9“ ir „Pool-10“ yra iš pirmo žvilgsnio labai panašūs, nors nedidelių skirtumų turi. Juose reikia mušti kamuoliukus iš eilės: pirmą, antrą, trečią, ketvirtą, kol įmuši paskutinį, kuris vienintelis yra svarbus. Jis būna devintas arba dešimtas,“ – įvairių pulo rungčių ypatybes aiškino H. Strolis.
Kitų Europos čempionate dalyvavusių lietuvių rezultatai buvo prastesni.
„Pool-9“ varžybose Marius Ganusauskas buvo 65-as, Leonas Mončiunskas ir Marius Šiaudkulis – 97-i, moterų varžybose Agnė Jarušauskaitė buvo 33-ia, Simona Milišauskaitė – 47-ta.
Į „Pool-14“ pagrindinį turnyrą pateko ir 33-iąją vietą užėmė ne tik H. Strolis, bet ir M. Ganusauskas. Moterų varžybose S. Milišauskaitė pakilo iki 17-osios vietos, o A. Jarušauskaitė buvo 33-ia.
„Pool-10“ rungtyje A. Jarušauskaitė užėmė 17-ąją vietą, o S. Milišauskaitė – 33-iąją. Vyrų varžybose į pagrindinį etapą pateko M. Šiaudkulis (33), L. Mončiunskas buvo 65-as, M. Ganusauskas – 97-as.
„Pool-8“ turnyre A. Jarušauskaitė užėmė 17 vietą, S, Milišauskaitė – 33-ią. 33-ią vietą vyrų varžybose užėmė M. Šiaudkulis, 65-ą – M. Ganusauskas, 97-ą – L. Mončiunskas.
Komandinėse pulo varžybose Lietuvos moterys buvo 13-os.
– Dalyvavote keturiose Europos pulo čempionato rungtyse. Vienoje iš jų patekote į ketvirtfinalį. Kas sutrukdė tą patį pasiekti kitose? – klausėme H. Strolio.
– Tas žaidimas, kuriame aš pasiekiau aukščiausią rezultatą, buvo man parankiausias. O kituose buvo kažkokia duobė. Iš tiesų nėra taip lengva laimėti. Varžovai yra tikrai stiprūs. Todėl mano rezultatai yra normalūs. Nesu aš tas lyderis, kuris kaskart patenka tarp aštuonių ar šešiolikos stipriausiųjų. Nuo pirmo mačo reikia žaisti gerai. Jei kas nors nepavyksta psichologiškai ar techniškai – rezultato nebus.
– Psichologija labai daug lemia?
– Kai žaidžia du draugai bare, vienas gal žais gerai, kitas – blogiau. O sportiniame biliarde visi žaidžia gerai – lygis labai aukštas ir panašus. Ir kaip tau seksis parodyti, ką tu gali, priklausys tik nuo psichologijos. 90 procentų pergalės priklauso nuo to, kaip nusiteikęs sužaisti tu ateini į mačą. Aišku, jei tau meistriškumo neužteks, tai nieko vien psichologija pasiekti nepavyks.
– Europos čempionate nebuvote vienas. Buvo Lietuvos komanda. Kas vieni kitiems buvote čempionate – varžovai ar komandos draugai?
– Turėjau su lietuviais porą susitikimų, bet laikau juos tikrai daugiau partneriais nei varžovais. Mano rezultatui labai padėjo, kad Slovėnijoje buvo didelė mūsų rinktinė. Komandos nariai man labai padėjo psichologiškai, patarimais. Tai yra labai svarbu – palaikymas tau leidžia jaustis labai gerai.
– Kiek lazdų vežėtės į Europos čempionatą?
– Turiu tris lazdas. Viena išmušimu – tai yra pirmajam smūgiui, yra žaidėjo lazda ir yra lazda perkelti kamuoliuką – trumpesnė ir su keliomis dalimis.
– Kai keliaujate nereikia primokėti už lazdas perkant bilietus?
– Nereikia. Čia – kaip lagaminas. Tik į saloną jų pasiimti negali. Laikoma sportiniu inventoriumi. Blogiausia būna, kai lazda atiduota bagažui neatvyksta. Man taip nėra buvę, bet kitiems pasitaikė. Tada būna ypatingai ne kas, nes lazda – unikalus dalykas.
– Negi ne tas pats, su kuria lazda žaisti? Viena nuo kitos jos daug skiriasi daug?
– Priklauso nuo žaidėjo lygio. Šiaip žmogus net sportinės nuo paprastos neatskirtų. Nebent dėl to, kad sportinė – gražesnė, ar svoris kiek skiriasi. O kiekvienas žaidėjas savo lazdą nuo bet kurios kitos atskirs iš karto. Ir kalba ne apie tai: ilgesnė lazda ar plonesnė. Jos skiriasi vos vos. Bet tas „vos vos“ žaidėjui daug reiškia. Ir jei jis praras savo lazdą, iš karto praras bent 10 procentų savo pajėgumo. Prie naujos lazdos priprasti reikia porą mėnesių, kad visiškai suprastum, kad tai – tavo lazda.
– Turite tris vaikus. Viena duktė – tenisininkė. O kiti du turi ką bendro ar žada turėti ką nors bendra su sportu?
– Ir kiti du tikrai sportuos. Dėl biliardo nežinau, jiems patiems reikės rinktis. Šiaip biliardas jiems dabar būtų dar per anksti – stalas per aukštas. Bent jau iki 8-9-10 metų. O iki to laiko jie, manau, apsispręs kad jiems labiau patinka. Gal tai bus tenisas, gal – futbolas, gal – biliardas, gal – dar kas nors.
– Jūs nesate profesionalas, nes negyvenate iš biliardo žaidimo? Kokias vietas reikėtų užimti Europoje, kad būtumei tikras biliardo profesionalas?
– Taip, ne žaidimu uždirbu gyvenimui. Yra mūsų kaimynė Lenkija, kuri turi labai stiprią biliardo federaciją. Ir jų federacija geriausiems lenkų žaidėjams moka algas, apmoka daug išlaidų, kelionių. Panašiai yra Olandijoje. Yra kiti profesionalai, kurių kelias žymiai sunkesnis. Kurie pinigus turi užsidirbti patys iš turnyrų prizinių fondų arba susiradę rėmėjus. Tokiems pakanka vienus metus neparodyti gerų rezultatų ir pas juos nėra pinigų, nėra už ką į turnyrus važiuoti.
– Esate įmonės vadovas?
– Aš turiu keletą įmonių, bet šiame straipsnyje matyt galima būtų paminėti du biliardo klubus: vieną Kaune, vieną Vilniuje.
– Kada ir kaip atsirado jūsų pomėgis biliardui?
– Nuo mokyklos, gal nuo 16 metų. Žaisdavom po pamokų su draugais. Po to įstojau į universitetą ir žaisdavau taip pat. Po to nuėjau į vieną jaunimo turnyriuką, pažaidžiau, pralaimėjau, bet užsikabinau. Man visada labai daug motyvacijos teikdavo ir teikia turnyrai. Aišku buvo ir tokių metų, kai žaisdavau mažai dėl šeimos ar darbų.
– Jūs tik pulą žaidžiate?
– Rusiško biliardo aš nežaidžiu. Gana aktyviai žaidžiau snukerį ir palyginus neblogai sekėsi. Lietuvos pulo federacijos dėka perėjau žaisti pulą ir esu tuo patenkintas.
– Pulas – populiariausia biliardo rūšis. Kuo jis žmones taip traukia?
– Rusišką ar snukerį reikia mokėti žaisti šiek tiek geriau. Pulas pasižymi tuo, kad išmokti pradėti jį žaisti yra gana nesunku, o išmokti labai gerai žaisti tiek pat sunku, kaip ir kitas biliardo rūšis. Rusijoje aišku populiariausias rusiškas biliardas, britų šalyse – snukeris, bet visame pasaulyje, įskaitant Aziją, Ameriką, aiškiai populiariausias – pulas. Taigi pulą žaidžia daug žmonių. Ir daug žmonių iš tų, kurie žaidžia, nori žaisti dar geriau. Taip konkurencija ir susidaro.
– Ar žaidžiate biliardą iš pinigų?
– Lietuvoje ir buvusioje Sovietų Sąjungoje yra toks biliardo supratimas – kad jis yra žaidžiamas iš pinigų. Visame pasaulyje yra kitaip. Ir Lietuvoje jau darosi panašiau į Europą. Olandui žaisti iš pinigų būtų neįsivaizduojamas dalykas.
Iš kažko reikia žaisti. Pavyzdžiui, jei važiuoji į turnyrą Estijoje – kas vairuos iki Talino. Taip save labiau motyvuoji. Bet žaidmas iš pinigų pule yra labai retas. Jei nori ko nors pasiekti, į biliardą reikia žiūrėti kaip į sportą. Nieko nebus, jei išgersi penkis alaus, numigsi tris valandas ir eini žaisti biliardą.
Dėl ko man sunku įveikti profesionalą, tai dėl to, kad jis turi savo treniruočių režimą kiekvieną mielą dieną. Alus, žaidimas iš pinigų yra tam žmogui, kuris žaidžia bare savo malonumui.