„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai
2019 12 31

Geriausi iš geriausių per dešimtmetį: Lietuvos sporto žvaigždžių Top10

Pastarąjį dešimtmetį Lietuvos vardą garsino šimtai įvairiausių sporto šakų atletų. Tačiau besibaigiant 2019 metams 15min išskiria dešimt sportininkų, kuriais labai didžiavomės nuo 2010 iki 2020 metų.
Šie atletai džiugino Lietuvos sporto sirgalių širdis pastarąjį dešimtmetį.
Šie atletai džiugino Lietuvos sporto sirgalių širdis pastarąjį dešimtmetį.

Nors šį dešimtmetį per dvejas olimpines žaidynes Lietuvos olimpiečiai laimėjo dešimt medalių, jų gyvenimo istorijos skirtingos.

Jevgenijus Šuklinas buvo priverstas grąžinti 2012 metų Londono sidabrą dėl pakartotinai ištirto dopingo testo, o sunkiaatletis Aurimas Didžbalis su treneriu Broniumi Vyšniausku sutepė savo vardus pasikartojusiomis dopingo nuodėmėmis.

Užtat Austra Skujytė džiaugėsi olimpine bronza pernai, praėjus šešeriems metams po starto Londone, kai diskvalifikacijų dėl uždraustų medžiagų sulaukė varžovės.

Skandalų neišvengė boksininkas Evaldas Petrauskas, o kai kurie laimę rado nutraukę sporto karjerą – irkluotoja Donata Vištartaitė-Karalienė sūpuoja dvynukus.

Nuo sporto jau atsitraukusių atletų yra ir 15min sudarytame dešimtmečio Top10. Bet yra ir tokių, kurie turi didelių ambicijų 2020 metų Tokijo olimpinėse žaidynėse, o gal ir dar tolesnėje ateityje.

Ričardas Berankis

Jo pavardė nemirgėdavo tradiciniuose geriausių šalies sportininkų LTeam rinkimų nominacijose, bet ar ypač konkurencingą, visose žemynuose populiarią sporto šaką pasirinkęs vilnietis kaltas, kad medalį tenise iškovoti yra taip sunku?

29 metų sportininkas anksti iškilo, o per karjerą aukščiausiai buvo pakilęs iki 50-osios vietos ATP reitinge. Jei ne traumos, galbūt R.Berankis būtų užsiritęs dar aukščiau, nors ir dabar atrodo radęs savo žaidimą, ką patvirtina 66 pozicija reitinge.

„Scanpix“/ITAR-TASS nuotr./Ričardas Berankis 2017 metais Maskvoje
„Scanpix“/ITAR-TASS nuotr./Ričardas Berankis 2017 metais Maskvoje

R.Berankis yra pasiekęs „Grand Slam“ trečią etapą, žaidė dviejuose ATP serijos finaluose ir laimėjo 13 „Challenger“ turnyrų. Per karjerą uždirbtų premijų dydis perkopė 3 mln. eurų, o tarp lietuvio įveiktų varžovų yra žinomų vardų, tarp jų Milošas Raoničius (du kartus).

Ryškių pergalių jis yra pasiekęs ir atstovaudamas Lietuvos rinktinei Daviso taurės varžybose. Jose Ričardo statistika yra tokia: 28 pergalės ir 8 nesėkmės.

Milda Valčiukaitė

Vandens sporte Lietuva visada turėjo pajėgių atlečių. Prieš porą metų karjerą baigusi buriuotoja Gintarė Scheidt, o taip pat irkluotojos D.Vištartaitė ir Ieva Adomavičiūtė irgi turi svarbių apdovanojimų. Bet daugiausiai jų – 25 metų M.Valčiukaitės kolekcijoje.

Porinę dvivietę irkluojanti vilnietė yra iškovojusi pasaulio ir Europos auksą bei olimpinę bronzą su D.Vištartaite, o šiai pabaigus karjerą pratęsė galingų yrių seriją su savo buvusia partnere jaunimo varžybose I.Adomavičiūte – su ja laimėtas auksas 2017 metais pasaulio čempionate ir bronza 2018 metų Europos pirmenybėse.

„Scanpix“/AP nuotr./Milda Valčiukaitė ir Ieva Adomavičiūtė (kairėje) triumfavo pasaulio pirmenybėse Bulgarijoje.
„Scanpix“/AP nuotr./Milda Valčiukaitė ir Ieva Adomavičiūtė (kairėje) triumfavo pasaulio pirmenybėse Bulgarijoje.

Nors pastarieji metai nebuvo tokie sėkmingi, nenurašykite žavių irkluotojų šansų Tokijuje.

Dainius Zubrus

Dėl vidutinio Lietuvos ledo ritulio rinktinės lygio jis niekada negalėjo pasvajoti apie olimpines žaidynes, bet D.Zubrus gali didžiuotis ilga ir solidžia karjerą NHL. Pajėgiausioje pasaulio ledo ritulio lygoje jis peržengė didmeistrišką ribą – sužaidė per tūkstantį rungtynių. Atstovavęs šešiems klubams per 1399 rungtynes jis pelnė 240 įvarčių. Tris kartus pasiekęs Stenlio taurės finalą D.Zubrus nė karto nelaimėjo čempiono titulo, o profesionalo karjerą baigė 2016 metais.

Luko Balandžio / 15min nuotr./Dainius Zubrus
Luko Balandžio / 15min nuotr./Dainius Zubrus

2014 metais jis padėjo Lietuvos rinktinei trečiosios pasaulio pakopos turnyre laimėti bronzą, o 2018 metais Kaune tokio pat lygio varžybose – auksą, kuris pirmąsyk atvedė lietuvius į antrą pagal pajėgumą lygą.

Šiuo metu D.Zubrus vadovauja Lietuvos ledo ritulio federacijai.

Airinė Palšytė

Skrajojanti Airinė dominuoja tarp Lietuvos lengvaatlečių moterų pastaraisiais metais, pasiekusi ne tik šalies rekordų (201 cm uždarose patalpose, 198 cm – stadione), bet ir laimėjusi medalių aukščiausio lygio tarptautinėse varžybose.

Alfredo Pliadžio nuotr./Airinė Palšytė
Alfredo Pliadžio nuotr./Airinė Palšytė

2017 metais uždarų patalpų pasaulio čempionate A.Palšytė iškovojo auksą, perskriejusi į 201 cm aukštį pakeltą kartelę, o 2016 metais laimėjo sidabrą Europos čempionate ir bronzą 2019 metų pradžioje Europos uždarų patalpų pirmenybėse.

Nors traumos persekioja 27 metų vilnietę, ji dar netarė paskutinio žodžio.

Mindaugas Griškonis

33 metų irkluotojas yra vienišas karys, nors savo ryškiausią apdovanojimą laimėjo irkluodamas porinę dvivietę 2016 m. Rio de Žaneiro olimpinėse žaidynėse su Sauliumi Ritteriu. Vis dėlto, kaip sykį sakė M.Griškonis, irdamasis vienas jis jaučiasi valties karalius, pats atsakingas už pasirodymą.

Titulai liudija, kad jam tai sekasi ir vienam – vienvietėje M.Griškonis yra laimėjęs tris Europos pirmenybių aukso medalius (2009, 2011, 2012), tris sidabrus (2017, 2016, 2018 m.) ir bronzą (2014 m.). Pasaulio pirmenybėse jis yra iškovojęs du bronzos medalius 2015 ir 2018 metais.

LIF nuotr./Mindaugas Griškonis
LIF nuotr./Mindaugas Griškonis

M.Griškonis geriausiai iš Lietuvos irkluotojų pasirodė 2019 metais, kai buvo ketvirtas pasaulio čempionate ir laimėjo olimpinį kelialapį į Tokiją. Bet, aišku, ketvirta vieta ne vieta M.Griškoniui. Kai pastarąjį sykį laimėjo sidabrą Glazge, jis iškart pripažino: „Nemeluosiu, tikėjausi aukso.“

Simona Krupeckaitė

Pačioje šio dešimtmečio pradžioje, 2010 metų gegužę, S.Krupeckaitė pasiekė 200 m atskiro starto rekordą – 10,973 sek.

Ji tris kartus išrinkta geriausia Lietuvos sportininke – 2009, 2010 ir 2016 metais.

37 metų dviratininkės kolekcija plati kaip trekas – du aukso medaliai pasaulio pirmenybėse, 5 sidabro apdovanojimai ir šeši bronzos. Dar devynis medalius iš Utenos kilusi panevėžietė laimėjo Europos pirmenybėse.

Vytauto Dranginio nuotr./Simona Krupeckaitė
Vytauto Dranginio nuotr./Simona Krupeckaitė

Įprastai keliose rungtyse – sprinto, keirino ir komandinio sprinto – startuojanti Lietuvos dviračių sporto žvaigždė ir 2019 metais nebuvo tuščia – ji laimėjo Europos žaidynių Minske auksą (keirine) ir sidabrą (komandinis sprintas).

Vieno, ko trūksta S.Krupeckaitės lentynoje, – tai olimpinio medalio. Tokijo žaidynės jai bus ketvirtosios. Olimpinis apdovanojimas būtų svajonių papuošalas ir taip prabangioje S.Krupeckaitės trofėjų kolekcijoje.

Andrius Gudžius

Lietuva greitai sulaukė pastarojo dešimtmečio pradžioje karjerą baigusio Virgilijaus Aleknos įpėdinio.

A.Gudžius nesikuklino ir aukščiausio lygio lengvosios atletikos varžybose iškart užlipo ant paties aukščiausio laipto – ir 2017 metais pasaulio čempionate, ir 2018 metais Europos pirmenybėse iškovojo auksą.

„Scanpix“ nuotr./Andrius Gudžius
„Scanpix“ nuotr./Andrius Gudžius

Tai tikrai nebuvo atsitiktinė sėkmė, nes tais metais kaunietis dominavo ir Deimantinės lygos varžybose, pasiekė asmeninį rekordą (69 m 59 cm) 2017 ir 2018 metais galingo stoto šviesiaplaukis išrinktas geriausiu Lietuvos sportininku.

2019-ieji buvo sudėtingi A.Gudžiui dėl pėdos operacijos ir Laimo ligos, bet jis jau pradėjo visu pajėgumu ruoštis naujam sezonui. „Stengsimės padrebinti pasaulį, – šių metų pabaigoje 15min sakė 28 metų disko metikas. – Svarbiausias tikslas – olimpinės žaidynės ir Europos čempionatas. Noriu grįžti į aukščiausias vietas ir kaip reikiant pakovoti Tokijuje.“

Laura Asadauskaitė-Zadneprovskienė

Šiuolaikinės penkiakovės karalienė be dvejonių yra geriausia šios sporto šakos atletė pasaulyje pastarąjį dešimtmetį. Tai liudija ir reitingas, kuriame Laura įprastai žvelgia į varžoves iš pozicijos Nr. 1, o taip pat ir titulai.

2012 metais ji triumfavo Londono olimpinėse žaidynėse – nuo šio jos starto olimpinio aukso nėra laimėjęs nė vienas lietuvis.

2013 metais ji tapo pasaulio čempione, yra net penkis kartus laimėjusi Europos pirmenybes, o taip pat raškiusi žemesnės prabos medalius.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./ Laura Asadauskaitė-Zadneprovskienė ir Andrejus Zadneprovskis
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./ Laura Asadauskaitė-Zadneprovskienė ir Andrejus Zadneprovskis

Po 2018 metų Achilo operacijos L.Asadauskaitė-Zadneprovskienė su trenksmu sugrįžo 2019 metais, laimėjusi ir pasaulio taurės finalą, ir Europos čempionatą. 35 metų vilnietė trečią kartą per karjerą išrinkta geriausia Lietuvos sportininke, bet galbūt tai ne pabaiga?

Su nenuspėjamoje sporto šakoje taip stabiliai aukštas vietas skinančia 160 cm ūgio atlete siejamos didžiausios olimpinės svajonės Tokijuje.

Jonas Valančiūnas

Domantas Sabonis spindi ryškiausiai NBA pastaraisiais metais, Mantas Kalnietis, Jonas Mačiulis ir Renaldas Seibutis šį dešimtmetį vyrų varžybose laimėjo daugiau medalių su Lietuvos rinktine, bet šalies krepšinio veidas pastarąjį dešimtmetį yra vaikinas iš Utenos.

Jonas Valančiūnas atėjo į Lietuvos rinktinę 2011 metais, prieš tai prisirinkęs aukso jaunimo varžybose, ir padėjo Jono Kazlausko treniruojamai komandai laimėti sidabrą 2013 ir 2015 metų Europos pirmenybėse.

Jis buvo rezultatyviausias Lietuvos rinktinės ir 2014 metų pasaulio čempionate, kai lietuviai finišavo ketvirti, o taip pat buvo atakų lyderis ir per mažiau sėkmingus čempionatus pastaraisiais metais.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Jonas Valančiūnas
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Jonas Valančiūnas

J.Valančiūnas greitai įsitvirtino NBA, šešerius metus atstovavo „Toronto Raptors“ ir buvo labai arti aukso žiedo – jį „Raptors“ laimėjo praėjus keturiems mėnesiams nuo mainų, kurie lėmė, kad dabar 27 metų 213 cm ūgio vidurio puolėjas atstovauja „Memphis Grizzlies“.

Keturis kartus geriausiu Lietuvos krepšininku išrinktas J.Valančiūnas nė karto neatsisakė atstovauti Lietuvos rinktinei, kuri vėl lauks Jono 2020 metų vasarą, kai reikės kautis olimpinėje atrankoje, o laimėjus ją ir Tokijoje olimpinėse žaidynėse.

Rūta Meilutytė

Pastarąjį dešimtmetį medalius raškė ne vienas Lietuvos plaukikas. Giedrius Titenis, Simonas Bilis prieš kelerius metus, o Danas Rapšys plaukė lyg uraganas pastaraisiais metais, sukeldamas stiprių vilčių prieš olimpinį Tokiją.

Šiemet D.Rapšys išrinktas geriausiu šalies sportininku, bet jis dar negali lygintis su keturis kartus metų atlete rinkta Rūta Meilutyte.

Kai 2012 metais ji išniro Londono olimpiniame baseine, visa Lietuva pamilo talentingą šviesiaplaukę. Savo meilę ji gavo ne vien dėl pavardės, emigrantės istorijos ar tylaus charakterio, bet pirmiausia dėl įspūdingų rezultatų.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Rūta Meilutytė
AFP/„Scanpix“ nuotr./Rūta Meilutytė

Iš Lietuvos sportininkų pastarajame dešimtmetyje tik dvi gerino pasaulio rekordus – S.Krupeckaitė ir Rūta Meilutytė. Plaukikė tai darė ne kartą – tris sykius pasaulyje ir 8 kartus Europoje.

Rūtai iki šiol priklauso 2013 metais pasiektas planetos rekordas 100 m krūtine 25 metrų baseine (1 min. 2,36 sek.), o taip pat keturi Europos rekordai plaukiant 50 ir 100 metrų tiek 25 m, tiek 50 m baseinuose.

Nuo tada, kai 2012 metais Londone aukso medaliu prasidėjo Rūtos vandens pasaka, ji aukščiausio lygio varžybose laimėjo 20 aukso, 10 sidabro ir 1 bronzos medalį.

Tačiau šiais metais būdama 22 metų R.Meilutytė nusprendė baigti karjerą, prieš tai sulaukusi nemalonios žinios – dėl trijų praleistų dopingo kontrolierių patikrinimų jai skirta dvejų metų diskvalifikacija.

Kol kas mergina ieško savęs gyvenime ir bando susigrąžinti dalį paprastos jaunystės dienų, kurias atėmė nuo 14-os metų prasidėjusi karjera. Tačiau į varžybas po pertraukos yra grįžę ir daug vyresni atletai. Kas žino – gal meilę plaukimo varžyboms dar pajaus ir R.Meilutytė?

VIDEO: „Ginčo“ apdovanojimai: metų rungtynės, skandalas, citata ir siurprizas

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs