Į politiką nusitaikiusių sportininkų šiemet kaip niekada daug.
Prie jau anksčiau Seime dirbusių olimpiečių Virgilijaus Aleknos ir Sergejaus Jovaišos viliasi prisijungti dar bent keturi olimpinių žaidynių prizininkai. Politines ambicijas puoselėja ir viena geriausių visų laikų šalies dviratininkių.
Netrūksta ir krepšininkų, kuriuos po savo sparnu priglaudė Tomo Pačėso vadovaujama partija „Lietuva – visų“.
Olimpinių prizininkų rekordas
Jau nuo 2012-ųjų LR Seimo sudėtyje yra 1980 ir 1992 m. olimpinių žaidynių bronzos medalio laimėtojas Sergejus Jovaiša, o prieš ketverius metus į parlamentą išrinktas ir 2000 bei 2004 m. olimpinis čempionas ir 2008 m. bronzos medalininkas Virgilijus Alekna. Dabar jiems į kompaniją prašosi dar bent keturi olimpiniai prizininkai.
Daugiausia patirties tarp jų turi 1976 m. Monrealio žaidynėse bronzą iškovojęs plaukikas Arvydas Juozaitis, šalies politinėje padangėje besisukantis jau daugelį metų.
Dar prieš 19 metų A.Juozaitis tapo tuomečio premjero Algirdo Brazausko patarėju švietimo ir kultūros klausimais, vėliau penkmetį ėjo Lietuvos generalinio konsulato Kaliningrado srityje kultūros atašė pareigas, o pernai skambiai kandidatavo Lietuvos prezidento rinkimuose, kuriuose surinko 4,69 proc. balsų ir užėmė penktąją vietą.
Buvęs plaukikas į Seimą ruošiasi eiti su buvusia Pensininkų partija, dabar žinoma kaip „Kartų solidarumo sąjunga – Santalka Lietuvai“.
Politinę patirtį pastaraisiais metais kaupė ir 1996 m. Atlantos olimpinių žaidynių prizininkas T.Pačėsas, perėmęs buvusios Emigrantų partijos vairą.
Ilgametis žaidėjas, kurį laiką ir treneris, pastaraisiais metais sukosi Alytaus savivaldybės koridoriuose.
Išvien su T.Pačėsu į Seimą susiruošė ir dviejų olimpinių žaidynių prizininkas, 1988 m. aukso ir 1992 m. bronzos medalių laimėtojas Valdemaras Chomičius.
Legendinis krepšininkas pastaraisiais metais buvo glaudžiai susijęs su dabartiniu savo atstovaujamos partijos vedliu, mat kurį laiką treniravo T.Pačėso prižiūrimą Alytaus „Dzūkijos“ klubą. Kalbama, kad V.Chomičius dzūkų vairą vėl perimtų, jei į Seimą patekti jam vis tik nepavyktų.
Paskutinis iš Seiman susiruošusių olimpinių prizininkų – penkiakovininkas Edvinas Krungolcas.
„Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų“ partijos sąraše figūruojantis 2008 m. Pekino žaidynių vicečempionas dar 2012-aisiais tapo partijos nariu ir kandidatavo į Seimą, o po nesėkmingo pirmojo bandymo, kurį tąsyk vadino „avantiūra“, šiemet bando iš naujo.
Europos čempionės – veteranė ir naujokė
Partijų sąrašuose prieš rinkimus galima aptikti ir daugiau žymių sporto veidų.
Viena tokių – dukart pasaulio ir trissyk Europos čempionė Simona Krupeckaitė, figūruojanti tarp Lietuvos socialdemokratų partijos kandidatų.
37-erių panevėžietė, net triskart išrinkta geriausia Lietuvos sportininke, dar pernai Europos žaidynėse Minske skynė medalius dviračių treko rungtyse, bet dabar lenktyniauja jau ne dėl sekundžių, o dėl rinkėjų balsų.
S.Krupeckaitė mėgins sekti kitos Europos čempionės Viktorijos Čmilytės-Nielsen, Seime esančios jau aštuntus metus, pėdomis.
2011 m. Europos šachmatų čempionė ir 2006 m. pasaulio šachmatų čempionato prizininkė per aštuonerius metus politikoje užkilo net iki Liberalų sąjūdžio pirmininkės pareigų ir yra šių metų partijos rinkimų kampanijos veidas.
Krepšininkų desantas
Iš Lietuvos krepšinio lygos arenų tiesiai į Seimo koridorius – tokį šuolį bando atlikti bent keli šalyje žinomi krepšininkai.
Darbo partijos sąraše prieš rinkimus atsidūrė Klaipėdos „Neptūno“ kapitonas Simas Galdikas.
Klaipėdietis prasidėjus karantinui skundėsi dėl lėšų stygiaus ir vasaros pradžioje pasirašė naują kontraktą iki 2022 metų su uostamiesčio klubu, bet jau netrukus priėmė kvietimą tapti vienu iš partijos veidų.
Krepšinio užkulisiuose kalbama, kad „Neptūnui“ spalį gali tekti ieškoti pamainos vidurio puolėjui, rimtai svarstančiam atidaryti Seimo duris, bet kol kas S.Galdikas pluša ne tik agituodamas, bet ir rinkdamas taškus bei kovodamas dėl atšokusių kamuolių.
Ne tik rinkimais, bet ir krepšiniu kol kas užsiima ir „Dzūkijos“ puolėjas Artūras Jomantas.
Buvęs Lietuvos rinktinės krepšininkas jau nuo 2018 m. žaidžia Alytuje, o vasarą susigundė T.Pačėso pasiūlymu savo gynybinius sugebėjimus perkelti į politiką.
Kartu su A.Jomantu prasiveržimą į Seimą ruošiasi atlikti ir kita Vilniaus „Lietuvos ryto“ legenda Stepas Babrauskas, dar 2018–2019 m. sezone taip pat vilkėjęs Alytaus klubo aprangą.
Vilniaus sirgalių numylėtinis visiškai atsidavė politikai ir šiuo metu krepšinio nežaidžia, bet kalbama, jog nepasisekus rinkimuose pratęs krepšininko karjerą ir galbūt net vėl apsivilks „Dzūkijos“ marškinėlius.
Yra ir daugiau
Rinkimų sąrašuose sporto atstovų yra ir daugiau.
2016–2020 m. kadenciją Seime jau išbuvęs kovos menų meistras Kęstutis Smirnovas vėl figūruoja Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos kandidatų būryje, o į Seimą po ketverių metų pertraukos mėgina sugrįžti ir Lietuvos žaliųjų partijos atstovas Vydas Gedvilas.
1997 m. Lietuvos moterų rinktinę link triumfo Europos krepšinio čempionate atvedęs buvęs treneris Seime jau dirbo tris kadencijas 2004–2016 m., o šio dešimtmečio pradžioje trumpai net buvo Seimo pirmininku.
Išvien su juo Lietuvos žaliųjų partijoje į Seimą taikosi ir dar viena krepšinio atstovė – Audra Ginelevičienė. Ilgametė Lietuvos moterų krepšinio lygos prezidentė dar pernai dirbo Vilniaus „Ryto“ komercijos direktore, kol buvo priversta trauktis dėl kilusio skandalo.
Politinės karjeros siekia ir futbolo pasaulyje gerai žinomas Paulius Malžinskas.
Lietuvos futbolo federacijos prezidento posto rugpjūtį siekęs, bet negailestingai rinkimuose sutriuškintas buvęs futbolininkas, o dabar Vilniaus regiono futbolo sąjungos prezidentas į Seimą eina Lietuvos liberalų sąjūdžio sąraše.
Tarp kitų labiau žinomų sporto veikėjų rinkimų sąrašuose – buvęs krepšininkas, o dabar Vilniaus savivaldybės narys Linas Kvedaravičius (Laisvės partija), buvęs krepšinio treneris Rūtenis Paulauskas („Lietuva – visų“), legendinio futbolo trenerio Benjamino Zelkevičiaus sūnus, futbolą anksčiau žaidęs Benjaminas Zelkevičius jaunesnysis (Lietuvos žaliųjų partija), irkluotojai Algirdas Raslanas (LSDP) ir Jonas Pinskus (Lietuvos socialdemokratų darbo partija), buvęs futbolininkas ir laikinasis KKSD vadovas Ritas Vaiginas (LSDDP).
Į Seimą kandidatuojantys sporto atstovai
- Lietuvos socialdemokratų partija: Simona Krupeckaitė, Algirdas Raslanas.
- Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai: Sergejus Jovaiša, Edvinas Krungolcas.
- Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga: Kęstutis Smirnovas.
- Lietuvos žaliųjų partija: Vydas Gedvilas, Audra Ginelevičienė, Benjaminas Zelkevičius jaunesnysis.
- Darbo partija: Simas Galdikas.
- Lietuvos Respublikos liberalų sąjūdis: Viktorija Čmilytė-Nielsen, Virgilijus Alekna, Paulius Malžinskas.
- Partija „Lietuva – visų“: Tomas Pačėsas, Valdemaras Chomičius, Artūras Jomantas, Stepas Babrauskas, Rūtenis Paulauskas.
- Kartų solidarumo sąjunga – santalka Lietuvai: Arvydas Juozaitis.
- Laisvės partija: Linas Kvedaravičius, Vytautas Kukarskas.
- Lietuvos socialdemokratų darbo partija: Jonas Pinskus, Ritas Vaiginas.
Sportininkai rinkimuose – ne naujiena
Visi minėti kandidatai į Seimą nėra pirmieji sportininkai, bandantys savo laimę rinkimuose.
Kadaise vienu metu ir daugiau nei po 20 taškų LKL rinko, ir Seime įstatymus priiminėjo Gintautas Šivickas, į Seimą yra kandidatavęs ir Europos čempionų treneris Antanas Sireika, žymūs krepšininkai Kšištofas ir Darjušas Lavrinovičiai, Rimantas Kaukėnas.
Dar prieš ketverius metus nesėkmingai į Seimą taikėsi ir stipriausiu pasaulio žmogumi ne kartą tapęs Žydrūnas Savickas, į parlamentą prasmukti nepavyko ir ilgamečiam Lietuvos rinktinės futbolininkui Tomui Ražanauskui.