32 metų velsietis iš „Sky“ komandos finišavo trečias per 20-ąjį etapą šeštadienį, atsilikęs nuo artimiausio persekiotojo olando Tomo Dumoulino, bet vis tiek išlaikęs persvarą bendroje įskaitoje – 1 min. 51 sek.
Tris savaites trunkančios lenktynės turi tradiciją, pagal kurią lenktynių lyderis nėra lenkiamas per paskutinį etapą, tad G.Thomasui tereikia pasiekti finišą sekmadienį Paryžiuje.
Šeštadienį T.Dumoulinas laimėjo etapą, viena sekunde aplenkęs Chrisą Froome'ą, kuris gina čempiono titulą.
Keturis kartus „Tour de France“ laimėjęs Ch.Froome'as šiose lenktynėse pakilo į trečiąją vietą bendroje įskaitoje, į ketvirtą poziciją nustūmęs slovėną Primožą Rogličių.
Ch.Froome'o viltys laimėti penktąjį „Tour de France“ čempiono titulą ir taip pakartoti lenktynių rekordą dužo Pirėnų kalnuose prieš kelerias pastarąsias dienas, kai savo jėgą ir greitį parodė G.Thomasas.
Jis taps pirmuoju Velso dviratininku, laimėsiančiu vienas iš trijų „Grand Tour“ dviračių lenktynių pasaulyje.
Iš treko atkeliavęs juodadarbis tapo lyderiu
G.Thomaso triumfas atėjo per jo devintąsias „Tour de France“ lenktynes.
Iki šiol daugiausiai iki galutinės pergalės varžybų dalyvavęs buvo olandas Joopas Zoetemelkas, kuriam prireikė dešimties lenktynių iki šampano „Tour de France“ 1980 metais.
G.Thomasas šiose prestižinėse lenktynėse pirmą kartą startavo 2007 metais, kai liko 140-as tarp 141 finišavusio.
Kaip ir dauguma britų, G.Thomasas važiavo ir treko, ir plento varžybose savo karjeros pradžioje, nors tam reikalingas skirtingas fizinis pasirengimas.
G.Thomasas laimėjo tris pasaulio ir du olimpinių žaidynių čempiono titulus dviračių treko persekiojimo lenktynėse nuo 2007 iki 2012 metų.
„Team Sky“ nariu jis tapo 2010 metais. Kartais jam buvo suteikiamos galimybės pasireikšti per vienos dienos lenktynes, bet įprastai G.Thomaso užduotis buvo dirbti komandos lyderio labai – dažniausiai Ch.Froome'o. Iki šiol G.Thomaso aukščiausia vieta „Tour de France“ buvo 15-oji (dusyk).
Jo paties startai „Tour de France“ nebuvo be incidentų. 2013 metais velsiečiui lūžo dubens kaulai, kai jis krito per pirmąjį etapą, bet galiausiai vis tiek sugebėjo pabaigti lenktynes ir padėti Ch.Froome'ui laimėti pirmąjį titulą.
2015 metais G.Thomasas trenkėsi galva į telegrafo stulpą 16-ajame etape, bet tęsė lenktynes toliau.
Pernai jis laimėjo pirmojo etapo lenktynes laikui, bet turėjo pasitraukti iš lenktynių devintajame etape, per kurį griuvo ir susilaužė raktikaulį.
Prieš šias lenktynes jis sakė: „Komanda man pasakė, kad yra rami dėl mano važiavimo ir atsarginio vaidmens, tad aš galėsiu lenktyniauti bent iki pirmosios poilsio dienos (po devynių etapų).“
G.Thomasas buvo antras po devynių etapų, bet perėmė lyderio geltonuosius marškinėlius 11-ajame.
Favorito kojos neatlaikė
Prieš lenktynes favoritu buvo laikomas Ch.Froome'as, kuris skynė pergales ir kitose „Grand Tour“ lenktynėse – pernai rugsėjį laimėjo „Vuelta a Espana“, o šiemet gegužę „Giro d'Italia“.
Tačiau pagerinti Eddy Merckxo rekordą, laimėjus ketverias „Grand Tour“ varžybas iš eilės, jam nepavyko.
33 metų anglas įprastai tapdavo stipresnis varžyboms įsibėgėjus, tačiau iki šiol jis niekada nebandė tais pačiais metais važiuoti ir „Tour de Frace“, ir „Giro d'Italia“.
Papildomi 3 tūkst. kilometrų apsunkino jo kojas, ir Ch.Froome'o kojos tarsi pripildė švinu per pastarąją savaitę Pirėnų kalnuose, ypač 17-ajame etape. Tai buvo trumpas 65 km etapas, bet jame trasos amplitudė siekė 2,2 km, Ch.Froome'as labai vargo ir nukrito į ketvirtą vietą bendroje įskaitoje.
Jam pavyko atgauti jėgas šeštadienio etapui ir pagerinti poziciją. Tad sekmadienį ant pakylos užlips du britai ir vienas olandas tarp jų.