„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai
2016 09 19

Kodėl kinai iškovojo beveik pusę medalių Rio de Žaneiro parolimpinėse žaidynėse?

Beveik pusę visų medalių – 239 iš 528 rungčių – Rio de Žaneiro parolimpinėse žaidynėse pelnė Kinijos sportininkai. Kitų šalių atstovai svarstė – kodėl kinų dažnai nebūna pasaulio ar regioniniuose čempionatuose, kur juos galėtų pamatyti varžovai, o įvykdę kvalifikacinius normatyvus pirmą kartą pasauliniame kontekste jie išdygsta būtent parolimpinėse žaidynėse?
Kinijos sportininkai
Kinijos sportininkai / „Scanpix“/AP nuotr.

Klausimas, ar Kinijos sportininkai praeina tokią pačią dopingo patikrą, kaip ir kitų šalių atletai, buvo keliamas aukščiausiame lygyje.

„Kinija turi nacionalinę anti-dopingo programą ir parolimpiniai sportininkai joje dalyvauja“, – spaudos konferencijoje tiek pakomentavo Tarptautinio parolimpinio komiteto prezidentas seras Philipas Cravenas.

Apklaustieji parolimpiados dalyviai jokių sąmokslo teorijų nepatvirtino, o vardino daugybę priemonių, kurias kinai naudoja atsakingai ruošdamiesi aukščiausio lygio sporto šventei.

Lietuvos lengvaatletis Mindaugas Bilius, iškovojęs parolimpinį auksą rutulio stūmimo ir sidabrą disko metimo rungtyse, ir Londono, ir Rio de Žaneiro parolimpinėse žaidynėse turėjo stiprių varžovų iš Kinijos. Noriai bendraujantis šiaulietis daug kalbėjosi su Kinijos atstovais apie jų sportinio pasirengimo ypatumus.

Tokios valstybės kaip Rusija, Baltarusija, Kinija nusprendžia, kad mes čia turime laimėti ir mes čia įdėsime pinigų ir sukursime sistemą, kad mes laimėtume.

„Kinai labai rimtai žiūri į sportinį pasirengimą. Atrinkti sportininkai nebedirba ir ruošiasi grynai parolimpiadai. Pavyzdžiui, Londone mano rungtyje dalyvavęs kinas prieš parolimpiadą metus treniravosi uždarytas, o pusantrų metų nedalyvavo pasaulio ar kituose didžiuose čempionatuose ir treniravosi grynai parolimpadai“, – pasakojo M.Bilius.

Pasak jo, kitas svarbus dalykas yra Kinijos valdžios ilgalaikis strateginis požiūris – nuo mažens yra ruošiama sportininkų pamaina.

„Visi dabar parolimpiadoje dalyvaujantys kinai jau turi sau pamainą. Kinijos valdžia labai daug dėmesio skiria jaunų talentų paieškai, jų auginimui ir ruošimui. Pavyzdžiui, mano varžovas ir disko metimo, ir rutulio stūmimo rungtyje Dong Xia – jis jau turi sau pamainą, paskui jį jau visur sekioja ir iš jo mokosi toks pajėgus jaunesnis. Daug jaunesnių sportininkų į parolimpiadą dar nepatenka dėl šaliai skiriamų ribotų kvotų, bet pagal rodomus rezultatus likusieji namie kinai irgi jau suktųsi apie medalius“, – kalbėjo M.Bilius.

Rio parolimpiados medalių lyderiai
Valstybė Auksas Sidabras Bronza Viso
Kinija 107 81 51 239
Didžioji Britanija 64 39 44 147
Ukraina 41 37 39 117
JAV 40 44 31 115
Australija 22 30 29 81

Šešios Kinijos moterų golbolo komandos žaidėjos, parolimpiadoje iškovojusios sidabro medalius, pasakojo, kad pastaruosius dvejus metus jų rinktinės narės nebeužsiėmė jokia kita apmokama veikla, o gyveno ir treniravosi kartu bei ruošėsi parolimpiadai.

Jų trenerė pasakojo, kad Kinijoje yra vertinami tėvų fiziniai duomenys – ūgis, svoris, raumenų masė ir kiti – ir pagal juos yra prognozuojamas vaikų potencialas konkrečiose sporto šakose.

Lietuvos parolimpinės misijos vadovas Gintaras Zavadckis atkreipė dėmesį į daugiau kaip 1 milijardą gyventojų turinčios šalies dydį ir platų potencialių sporto lyderių pasirinkimą.

Mano varžovas Dong Xia jau turi sau pamainą, paskui jį jau visur sekioja ir iš jo mokosi toks pajėgus jaunesnis.

„Kinai turi didžiulę atranką ir tie, kuriuos atsirenka, tikrai nedirba, tampa kaip profesionalūs sportininkai, gyvena „internatinėmis“ sąlygomis ir grynai ruošiasi parolimpinėms žaidynėms“, – su Kinijos sporto politikais apie tai yra kalbėjęsis Lietuvos parolimpinio komiteto generalinis sekretorius G. Zavadckis.

Be to, ruošiant aukščiausio lygio sportininkus pasitelkiama Tibeto medicina ir didelis dėmesys skiriamas psichologiniam sportininkų pasirengimui. Dėl to manoma, kad kitos šalys tiesiog neišnaudoja viso priemonių potencialo, ką išnaudoja kinai.

„Tokios valstybės kaip Rusija, Baltarusija, Kinija nusprendžia, kad šita sritis yra valstybės globoje ir mes čia turime veikti politiškai. Nusprendžia, kad mes čia turime laimėti ir mes čia įdėsime pinigų ir sukursime sistemą, kad mes laimėtume. Nereikia nei didelių Seimo, nei tautos diskusijų. Jie nusprendė ir padarė“, – šiuo atveju diktatūrinių šalių pranašumą pabrėžė Lietuvos parolimpinio komiteto prezidentas Vytautas Kvietkauskas.

Kinų sportininkai Rio de Žaneiro parolimpinėse žaidynėse varžėsi visose lietuvių atstovaujamose rungtyse: golbolo, disko metimo, rutulio stūmimo, šuolio į tolį, ieties metimo, vežimėlių važiavimo, irklavimo, plaukimo ir dziudo.

Lietuvos parolimpinė rinktinė į Vilnių parkskris rugsėjo 21 dieną 23:45 val. reisu iš Frankfurto, informuoja šalies neįgaliųjų parolimpine rinktine besirūpinanti Vilma Venckutonytė.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“
Reklama
„Energus“ dviratininkų komandos įkūrėjas P.Šidlauskas: kiekvienas žmogus tiek sporte, tiek versle gali daugiau
Reklama
Visuomenės sveikatos krizė dėl vitamino D trūkumo: didėjanti problema tarp vaikų, suaugusiųjų ir senjorų