Suprasti akimirksniu
- Smulkieji „Olifėjos“ akcininkai A.Muraška ir D.Kazlauskas įkūrė savo atskirą verslą.
- Šis verslas iš „Olifėjos“ perėmė itin svarbią infrastruktūrą – loterijų terminalus. Investicija į terminalų įsigijimą atsipirko jau tais pačiais metais.
- A.Muraškos ir D.Kazlausko verslas nusipirko ir „Olifėjai“ priklausiusias patalpas. Dalį šių patalpų išsinuomojo pati „Olifėja“.
- Taip sukurtas verslas, A.Muraškai ir D.Kazlauskui sukrovęs dešimtimis milijonų eurų vertinamą turtą. Priešingai nei „Olifėjoje“, šio verslo pelnu su sportininkais dalintis nereikia.
Lietuvos olimpiečių interesus gina pagrindinė organizacija Lietuvos olimpinis komitetas (LTOK), tačiau jo prezidentė Daina Gudzinevičiūtė 15min Tyrimų skyriui pateiktame komentare pabrėžė, kad „Olifėjos“ vadovų struktūra buvo sukurta dar prieš jai užimant šias pareigas. Tuo metu LTOK vadovavo Artūras Poviliūnas.
Tiesa, LTOK vadovė sakė, kad, jei kils abejonių, bus tiriama „Olifėjos“ vadovų veikla.
Atsakomybės čia ir dabar reikalauja šiais metais įkurta Lietuvos olimpinių federacijų asociacija (LOFA). Nors ji vienija tik keturias federacijas, jos turi nemažą svorį. Tai lengvosios atletikos, irklavimo, biatlono ir karatė federacijų vadovai.
Kartu šios keturios sporto šakos Lietuvai padovanojo 40 medalių ir vienija daugiau nei 20 tūkst. profesionalių sportininkų.
Analogiška situacija bet kuriame versle seniai būtų pasiekusi teisėsaugą ir teismus
Šių federacijų prezidentai Eimantas Skrabulis, Romas Vitkauskas, Dainius Pavilionis ir Arūnas Daugirdas susėdo bendrai diskusijai ir pateikė 15min bendrą poziciją.
„Žiniasklaidoje pasirodžiusi informacija dėl loterijų bendrovės „Olifėja“ apstulbino sporto šakų federacijas. Galimai Lietuvos sportas ir sportininkai, pasinaudojant bendrai kurtu verslu ir padarytomis pirmomis investicijomis iš valstybės pinigų, buvo apmulkinta. Sieksime, kad ši informacija būtų nagrinėjama ir vertinama teisėsaugos, atskiro tyrimo skatiname imtis LR Seimo Antikorupcijos komisiją.
Analogiška situacija bet kuriame versle seniai būtų pasiekusi teisėsaugą ir teismus. Akivaizdu, kad fiziniai asmenys pasinaudojo užimamomis pareigomis, bendrovės įdirbiu ir sukauptu kapitalu, siekdami asmeninės naudos“, – griežtą poziciją pateikė LOFA ir Lietuvos lengvosios atletikos federacijos prezidentas E.Skrabulis.
Jie pasirengę ne tik kalbėti, bet ir veikti. Karatė federacijos prezidentas Romas Vitkauskas patikino, kad jau rengia kreipimąsi į LTOK, kuriame spaus jos vadovus pateikti paskutinių 15 metų „Olifėjos“ finansines ataskaitas ir sukurti nepriklausomą komisiją veiklos auditui atlikti.
Keturių federacijų vadovai negali patikėti, kad dabartinė LTOK valdžia nieko nenutuokė.
„Sunku suvokti kaip dabartinė LTOK vadovybė ir prezidentė nematė ar nenorėjo matyti, kas vyksta jos valdomoje bendrovėje. Dabartinė prezidentė LTOK aukščiausiuose valdymo organuose dirba jau 14 metų. Protu nesuvokiama situacija. LTOK veiksmus vertiname kaip aplaidumą, nekompetenciją arba kažkokį nerašytą, galimai netgi nusikalstamą susitarimą. Reikalausime atlikti nepriklausomą LTOK veiklos auditą“, – rašoma bendrame pareiškime.
Federacijų atstovai pripažįsta, kad gandai apie netvarką LTOK sistemoje sklandė jau seniai.
„Tačiau reali informacija apie bendrovės veiklą federacijoms nebuvo teikiama. Sporto šakų federacijoms informacija apie sporto pinigus buvo blokuojama“, – skundžiasi į atskirą asociaciją susibūrę ir pokyčių siekiantys lengvosios atletikos, biatlono, karatė ir irklavimo vadovai.
LOFA atstovai reikalauja teisėsaugos institucijų imtis tirti ir kitą išviešintą Lietuvos sporto skaudulį. „Lietuvos rytas“ žurnalistė Eglė Šilinskaitė-Puškorė atskleidė, kaip „Žalgirio“ draugijos vadovas Bronislavas Vasiliauskas ir buvęs Ignalinos rajono savivaldybės narys Bronislavas Cicėnas privačion nuosavybėn perėmė sporto bazes.
„Visos šios organizacijos valdytos sporto bazės išparceliuotos, o ilgamečiai vadovai puikuojasi Lietuvos milijonierių sąrašuose“, – apie „Žalgirio“ draugijos veiklą atsiliepė LOFA vadovai.
LOFA direktoriumi nurodomas Vitalijus Vasiliauskas, šiemet atleistas iš Lietuvos olimpinio fondo vadovo pareigų. Atleistas V.Vasiliauskas tapo Lietuvos laipiojimo sporto asociacijos (LLSA) viceprezidentu ir bandė pradėti teisinę kovą su LTOK Tarptautiniame sporto arbitražo teisme Lozanoje, bet galiausiai atsiėmė skundą. 15min žiniomis, V.Vasiliausko buvo paprašyta palikti Lietuvos olimpinio fondo vadovo postą po to, kai kilo įtarimų dėl neskaidrios jo veiklos Olimpinio fondo valdyme.
LOFA komentaras dėl situacijos „Olifėjoje“
Sporto federacijos jaučiasi apmulkintos LTOK
„Žiniasklaidoje pasirodžiusi informacija dėl loterijų bendrovės „Olifėja“ apstulbino sporto šakų federacijas. Galimai Lietuvos sportas ir sportininkai, pasinaudojant bendrai kurtu verslu ir padarytomis pirmomis investicijomis iš valstybės pinigų, buvo apmulkinta. Sieksime, kad ši informacija būtų nagrinėjama ir vertinama teisėsaugos, atskiro tyrimo skatiname imtis LR Seimo Antikorupcijos komisiją.
Analogiška situacija bet kuriame versle seniai būtų pasiekusi teisėsaugą ir teismus. Akivaizdu, kad fiziniai asmenys pasinaudojo užimamomis pareigomis, bendrovės įdirbiu ir sukauptu kapitalu, siekdami asmeninės naudos.
Rengiame bendrą sporto šakų federacijų kreipimąsi į LTOK, kuriuo spausime pateikti paskutinių 15 metų „Olifėjos“ finansines ataskaitas ir sukurti nepriklausomą komisiją veiklos auditui atlikti. Būtina įvertinti ir kainas, kuriomis buvo perkamos paslaugos iš „Olifėjos“ akcininkų fizinių asmenų valdomų bendrovių.
Sunku suvokti kaip dabartinė LTOK vadovybė ir prezidentė nematė ar nenorėjo matyti kas vyksta jos valdomoje bendrovėje. Dabartinė prezidentė LTOK aukščiausiuose valdymo organuose dirba jau 14 metų. Protu nesuvokiama situacija. LTOK veiksmus vertiname kaip aplaidumą, nekompetenciją arba kažkokį nerašytą, galimai netgi nusikalstamą susitarimą. Reikalausime atlikti nepriklausomą LTOK veiklos auditą.
Įžvelgiame ir LR Finansų ministerijos aplaidumą, kai išskirtines teises turinti bendrovė nevaldomai ir nekontroliuojamai gali elgtis su valstybės sporto šakų federacijoms ir sportininkams skirtais pinigais. LTOK be jokios kontrolės, be kriterijų, be detalių ataskaitų nariams naudojo valstybės skiriamus pinigus kaip savo. Svarbu ištirti ar nebuvo pažeisti visuomenės ir Lietuvos sportininkų interesai.
Apie tai, kad LTOK veikloje netvarka įtarimai sklandė jau seniai, tačiau reali informacija apie bendrovės veiklą federacijoms nebuvo teikiama. Sporto šakų federacijoms informacija apie sporto pinigus buvo blokuojama.
Atskiro teisėsaugos institucijų tyrimo verta ir „Žalgirio“ draugija. Visos šios organizacijos valdytos sporto bazės išparceliuotos, o daugiamečiai vadovai puikuojasi Lietuvos milijonierių sąrašuose.
Dėl neskaidrumo, neaiškių finansinių lėšų naudojimo ir buvo įsteigta nauja Lietuvos olimpinių federacijų asociacija. Pirmas mūsų siekis – sporto finansavimo skaidrinimas ir atskaitomybės užtikrinimas“.
Kviečiame užsukti į specialų „Aukso puodžių“ polapį, kur rasite laimės ratą. Šis laimės ratas nepadės jums laimėti milijono, bet atskleis istorijas, kaip milijonieriais tapo du verslininkai.