Prieš atrankos ciklą buvo paskirtas naujas rinktinės treneris – 44-erių klaipėdietis Artūras Juškėnas. Su šiuo rankinio specialistu Lietuvos rankinio federacija (LRF) pasirašė ilgalaikę – iki 2020 metų – sutartį. Iki šiol treneris dirbo Lietuvos rinktinėje G. Savukyno asistentu. Po to, kai Lietuvos vyrų rinktinė nepateko į finalinį 2015 metų pasaulio čempionato etapą, baigėsi rinktinės vyr. trenerio Gintaro Savukyno sutartis su LRF.
Naujasis rinktinės treneris yra vienas iš penkiskart Lietuvos čempiono Klaipėdos „Dragūno“ komandos įkūrėjų. Praėjusį sezoną A. Juškėnui teko ragauti ir legionieriaus duonos – jis treniravo keturiolika kartų Ukrainos čempionus Zaporožės ZTR rankininkus. A. Juškėnui rinktinėje talkins treneris Egidijus Petkevičius.
Nekelia tikslo prasimušti į čempionatą
Anot trenerio, rinktinėje didelių sudėties pasikeitimų nebus, tačiau atsiras naujų lyderių. Bus suteiktas šansas ilgamečiams rinktinės žaidėjams, kurie prieš tai pirmuoju smuiku negrodavo: „Žaidime bus naudojami kiti žaidėjai negu prieš tai. Jie iki šiol vaidindavo tik antraeilius vaidmenis. Benas Petreikis tik praėjusiais metais gavo daugiau laiko. Remsiuosi tais žaidėjais, kurie gali duoti geriausią rezultatą.“
Vienodai nenustebsiu, jeigu sužaisime labai blogai arba sužaisime garbingai.
Su „Dragūno“ klubu ilgus metus siejamas treneris atmetė versiją, kad kandidatams iš šio klubo bus skiriamas didesnis dėmesys.
Treneris prieš svarbias kovas pergalių nežadėjo ir tikino, kad varžovai yra tikrai stiprūs: „Penktadienį prasidėjo pasirengimas. Į rinktinę pateko šeši Lietuvoje žaidžiantys žaidėjai. Atvyko visi geriausi kandidatai, išskyrus Andrių Račkauską. Varžovai yra tikrai pajėgūs. Tiek danai, tiek ir baltarusiai. Šiuo metu man nėra pagrindinis tikslas patekti į pagrindinį finalą. Galime ir turime žaisti su baltarusiais, bet vienodai nenustebsiu, jeigu sužaisime labai blogai arba sužaisime garbingai.“
Pamainos išeinantiems žaidėjams nėra
Prieš priimdamas pasiūlymą treniruoti Lietuvos rinktinę ir prisiimti ambicingus tikslus patekti į finalinį 2020 metų Europos čempionato etapą bei 2020 metų Tokijo olimpines žaidynes treneris A.Juškėnas ilgai dvejojo.
Kad ir kaip tu gerai dirbsi, ateityje gali būti didelė duobė.
Rankinio specialistas atskleidė, kad rinktinės perspektyvos yra miglotos: „Nėra pati geriausia situacija Lietuvos rankinyje ir federacijoje. Yra begalė darbo, kurį reikia atlikti. Nėra tinkamos pamainos išeinantiems žaidėjams. Kad ir kaip tu gerai dirbsi, ateityje gali būti didelė duobė. Nėra lėšų pakankamai. Žinai, kad didelių galimybių sudaryta nebus.“
Tuo pat metu treneris tikino, kad būsimą darbą priėmė kaip iššūkį: „Nepamėginęs, nesužinosi. Reikia kelti aukščiausius tikslus, galbūt nepateksime į olimpines žaidynes, bet pasieksime Europos ir pasaulio čempionato finalinius etapus. Nėra tai taip nerealu. Nors gali skambėti kaip utopija.“
Nors treneris įsipareigojo federacijai dirbti šešerius metus, spaudos konferencijos metu prasitarė, kad planai gali keistis: „Jeigu niekas neišeis, pabėgsiu anksčiau.“
Austrija lietuvius vilioja pinigais
Rinktinės kapitonu paskirtas Vaidotas Grosas taip pat nežadėjo pergalių prieš Daniją ir Baltarusiją: „Realiai tai pažadų nedalysime. Varžovas stiprus ir pažįstamas. Mūsų rinktinė yra pasikeitusi, atsinaujinusi. Bandysime kuo geriau atstovauti šaliai.“
Optimistiškiau kalbėjo tik jaunasis talentas Benas Petreikis, kuris karjerą tęsia Austrijos lygoje: „Varžovai stiprūs, nevažiuojame pralaimėti. Baltarusius tikrai galime nugalėti. Bandysime kovoti.“
Aš asmeniškai niekada nesutikčiau priimti Austrijos pilietybės
B.Petreikis tiki ir savo bendraamžių pajėgumu ir augančia pamaina: „Po penkerių ar šešerių metų būsime subręndę ir gal netekus vyresnių žaidėjų sugebėsime įrodyti, kad galime žaisti.“
Rankinininkas bendrauja su Austrijos rinktinei atstovaujančiais Vytautu Žiūra ir Romu Kirvelevičiumi, bet pats jų pėdomis nepasektų: „Mes pajuokaujame, kad jie ne lietuviai. Jie ten ilgai gyvena ir jiems ten patinka. Aš asmeniškai niekada nesutikčiau priimti Austrijos pilietybės, bet dar niekas ir nesiūlė.“
A.Juškėnas supranta lietuvių sprendimą atstovauti užsienio šalims: „Manau, kad jie tikrai patektų į Lietuvos rinktinę ir būtų geras pastiprinimas. Labai gaila, kad taip yra. Jie išvyksta ne dėl to, kad yra treniruočių sąlygų skirtumai, bet dėl finansinio atlygio. Kartais tai skiriasi kartais, todėl negalime smerkti jų pasirinkimo.“
Nėra profesionalaus klubo
Anot Beno Petreikio, trys pajėgiausi Lietuvos rankinio klubai galėtų varžytis su Austrijos ekipomis, tačiau problema, kad nei vienas iš jų nėra profesionalus. Tai reiškia, kad rankinininkai čia žaidžia po mokslų ar darbų ir atlygio už tai negauna.
„Nėra didelio atstumo tarp žaidėjų, kurie žaidžia Lietuvoje ir užsienyje. Didžiausia problema yra, kad Lietuvoje nėra profesionalaus klubo. Daugelį metų rankinis neturi pakankamai rėmimo ir iš sporto departamento, ir iš rėmėjų. Jeigu patektume į finalinį Europos čempionato etapą, tada dėmesys padidėtų. Mums patiems reikia stipriau pabelsti į duris“, – mano naujasis rinktinės treneris.
Didžiausia problema yra, kad Lietuvoje nėra profesionalaus klubo.
Nors A.Juškėnas ne kartą užsiminė apie nepakankamą lėšų trūkumą, tačiau tiesiai paklaustas, ar federacija turi finansinių problemų, tai paneigė: „Finansininių problemų nėra. Būtiniausius dalykus mums visuomet parūpina.“
Kitų metų balandžio mėnesį laukia rungtynės su paskutine mūsų grupės dalyve – Bosnija ir Hercegovina. Į Europos čempionatą pateks dvi mūsų grupės komandos. Iš viso komandos yra suskirstytos į 7 pogrupius.
Į Lietuvos rinktinę pakviesti šie žaidėjai:
Giedrius Morkūnas (vartininkas, gimęs 1988 m., klubas – Islandijos „Haukar“)
Vilius Rašimas (vartininkas, 1989 m., Lenkijos „Azoty Pulawy“)
Augustas Strazdas (universalus, 1980 m., Austrijos „SG Insignis Handball Westvien“)
Skirmantas Plėta (kairys kraštas, 1989 m., Vilniaus VHC „Šviesa“)
Jonas Truchanovičius (kairysis pusiau kraštas, 1993 m., Klaipėdos „Dragūnas“)
Povilas Babarskas (kairysis pusiau kraštas, 1988 m. Austrijos „Bregenz Handball“)
Rolandas Bernatonis (kairysis pusiau kraštas, 1986 m., Ispanijos „BM Puerto Sagunto“)
Gertas Babarskas (dešinysis pusiau kraštas, 1994 m., Austrijos „Moser Medical UHK Krems“)
Mindaugas Dumčius (dešinysis pusiau kraštas, 1995 m., Klaipėdos „Dragūnas“)
Benas Petreikis (centras, 1992 m., Austrijos „Union JURI Leoben“)
Aidenas Malašinskas (centras, 1986 m., Ispanijos „BM Puerto Sagunto“)
Tadas Stankevičius (linijos žaidėjas, 1990 m., Rumunijos „Energia Lignitul TG. JIU“)
Andrius Gervė (linijos žaidėjas, 1986 m., Vokietijos „HSG Barnstorf-Diepholz“)
Mindaugas Meškauskas (dešinys kraštas, 1994 m., Klaipėdos „Dragūnas“)
Vaidotas Grosas (universalus, 1983 m., Prancūzijos „US Creteil“)
Valdas Drabavičius (dešinysis kraštas, 1990 m., Vilniaus VHC „Šviesa“)
Vaidas Trainavičius (centras, 1988 m., Olandijos „Kremer/Hurry-Up“).