Aštrūs klausimai atsimušė į sieną: Daina Gudzinevičiūtė perrinkta LTOK prezidente

Aštrių opozicijos klausimų Lietuvos tautinio olimpinio komiteto (LTOK) prezidentės rinkimuose sulaukusi Daina Gudzinevičiūtė lieka vadovauti šalies olimpinei šeimai. 58-erių olimpinė čempionė, buvusi šaulė patvirtinta jau ketvirtai kadencijai.
Daina Gudzinevičiūtė
Daina Gudzinevičiūtė / Roberto Riabovo / BNS nuotr.

Nuo 2012-ųjų LTOK koridoriuose Olimpiečių gatvėje šeimininkaujanti D.Gudzinevičiūtė rinkimuose užtikrinta persvara – 48:16 – nurungė pirštinę jai metusį buvusį savo pavaldinį 41-erių Mantą Marcinkevičių.

Nepaisant trigubo pranašumo, ilgametė LTOK vadovė sulaukė ir aštrių klausimų. Su M.Marcinkevičiaus komanda į rinkimus ėjęs „Investuok Lietuvoje“ vadovas Elijus Čivilis, buvęs dviračių sporto federacijos vadovas, rinkimus lygino su „komunistų partijos suvažiavimu“ ir klausė, kokia yra vadovės atsakomybė dėl LTOK bėdų.

Roberto Riabovo / BNS nuotr./Mantas Marcinkevičius
Roberto Riabovo / BNS nuotr./Mantas Marcinkevičius

M.Marcinkevičiaus kandidatūrą kėlusios dviračių sporto federacijos prezidentas Darius Levickis atkreipė dėmesį, kad D.Gudzinevičiūtės komandoje yra ir praeityje už korupciją teistas Darius Šaluga, o dabartinė LTOK prezidentė neskubėjo griežtai pasisakyti dėl rusų dalyvavimo Paryžiaus olimpiadoje.

„Teistumas yra seniai pasibaigęs ir išnykęs, o dėl rusų – tai pats netinkamiausias klausimas, nes mūsų pozicija visą laiką buvo tokia, kad Paryžiuje jų neturi būti“, – atkirto D.Gudzinevičiūtė.

Vienas LTOK signatarų Vytautas Kukarskas pažymėjo, kad „12 metų valdžioje yra daug ir galbūt laikas permainoms“, į ką D.Gudzinevičiūtė atsakė „dvejojusi, ar siekti ketvirtos kadencijos“, o po pergalės galiausiai užsiminė, kad tai „greičiausiai bus paskutinės jos kadencija“.

Rinkimų eiga

14:27 val. Balsų dauguma LTOK vykdomojo komiteto nariais išrinkti Saulius Binevičius, Vytautas Palujanskas, Edgaras Stankevičius, Saulius Galadauskas, Vaidas Budrauskas ir Gintarė Šakytė.

13:13 val. Lieka paskutinė procedūra – išrinkti likusius šešis LTOK Vykdomojo komiteto narius. Prieš ją kyla rimtas šurmulys – dėl procedūrinių pažeidimų iš rinkimų pašalinami opozicionieriai: Mantas Marcinkevičius, Elijus Čivilis, Vytautas Janušaitis, Eglė Balčiūnaitė, Giedrius Gustas, Vilius Aleliūnas. Taip pat – ir Simona Krupeckaitė.

Patvirtinta D.Gudzinevičiūtės komanda

  • LTOK nariai balsų dauguma pritarė visai D.Gudzinevičiūtės pasiūlytai komandai. Vietoj generalinio sekretoriaus pareigas palikusio Valentino Paketūro nuo šiol darbuosis irkluotojas Mindaugas Griškonis, pastaruoju metu vadovaujantis ir Lietuvos irklavimo federacijai. Viceprezidentais išrinkti Lietuvos sporto federacijų sąjungos prezidentas Darius Šaluga, Lietuvos savivaldybių sporto padalinių vadovų asociacijos prezidentas Gintaras Jasiūnas ir Lietuvos stalo teniso federacijos prezidentė Inga Navickienė. Iždininku lieka dabartinis Lietuvos tinklinio federacijos prezidentas Darius Čerka, o į Vykdomąjį komitetą, D.Gudzinevičiūtės siūlymu, taip pat išrinkta Sandra Jablonskytė.

12:19 val. „Dar kartą ačiū už pasitikėjimą, – teigė D.Gudzinevičiūtė, pakvietusi LTOK narius dar vienam balsavimui – šįkart už jos pasiūlytą komandą. – Tikiu, kad jie bandys, ne bandys, o darys, kad būtų geriau.“

12:15 val. Galutinis rezultatas – 48:16 D.Gudzinevičiūtės naudai. Pasigirsta plojimai. M.Marcinkevičius rankos paspaudimu pasveikina oponentę su įtikinama pergale.

Roberto Riabovo / BNS nuotr./Daina Gudzinevičiūtė
Roberto Riabovo / BNS nuotr./Daina Gudzinevičiūtė

12:11 val. Balsai vis dar skaičiuojami, bet D.Gudzinevičiūtė surenka jau 33 balsus ir M.Marcinkevičius jos aplenkti nebegali.

12:05 val. Skaičiuojami balsai. Kol kas tvirtai pirmauja D.Gudzinevičiūtė.

11:54 val. Prasideda slaptas balsavimas.

11:50 val. Į klausimą, ar nemano, kad LTOK laikas permainoms, nes 12 metų valdžioje yra per daug, D.Gudzinevičiūtė atsakė „aktyviai svarsčiusi, ar siekti ketvirtosios kadencijos, bet galiausiai paklausiusi IOC rekomendacijų.“

Roberto Riabovo / BNS nuotr./Daina Gudzinevičiūtė ir jos komanda
Roberto Riabovo / BNS nuotr./Daina Gudzinevičiūtė ir jos komanda

11:47 val. M.Marcinkevičių iškėlusios dviračių sporto federacijos prezidentas Darius Levickis atkreipė dėmesį, kad D.Gudzinevičiūtės komandoje yra ir praeityje už korupciją teistas Darius Šaluga, o dabartinė LTOK prezidentė neskubėjo griežtai pasisakyti dėl rusų dalyvavimo Paryžiaus olimpiadoje. „Teistumas yra seniai pasibaigęs ir išnykęs, o dėl rusų – tai pats netinkamiausias klausimas, nes mūsų pozicija visą laiką buvo tokia, kad jų neturi būti“, – atkirto D.Gudzinevičiūtė.

11:43 val. D.Gudzinevičiūtė sulaukia ir aštrių klausimų. Su M.Marcinkevičiaus komanda į rinkimus einantis Elijus Čivilis (dabartinis agentūros „Investuok Lietuvoje“ vadovas, anksčiau vadovavęs Lietuvos dviračių sporto federacijai): „Tai, kas čia vyksta, primena komunistų partijos suvažiavimą. Negalima paklausti net neužsirašius. O paklausti norėčiau, kokia yra vadovo atsakomybė, kad nebeliko LOSC ir LTOK neteko 8 proc. loterijų finansavimo? Nes dabar girdžiu tik naratyvą, kad aplinka kalta.“

D.Gudzinevičiūtės atsakymas: „LOSC buvo biudžetinė įstaiga. Deja, prieš valstybės institucijų priimtus sprendimus nieko padaryti negalėjome. Tas pats ir su loterijų 8 proc., ką labai palaikė ir čia sėdintis Virgilijus Alekna“.

Roberto Riabovo / BNS nuotr./Virgilijus Alekna
Roberto Riabovo / BNS nuotr./Virgilijus Alekna

11:25 val. D.Gudzinevičiūtė prieš pradėdama savo programos pristatymą pakvietė už nugaros atsistoti savo komandą. „Kalbėsiu trumpai, visi viską žinote, ne sykį apie tai kalbėta. Mano programos stuburas – susitarimas su politinėmis partijomis. Manome, kad reikėtų keisti sporto įstatymą, kuris yra griozdiškas, – teigė D.Gudzinevičiūtė, taip pat akcentavusi prarastą centralizuotą medicinos ir mokslo sritį. – Federacijų finansavimo ne tik modelis, bet sistema apskritai turi keistis. Federacijos padaro didžiausią įtaką sportui.“

Roberto Riabovo / BNS nuotr./Daina Gudzinevičiūtė
Roberto Riabovo / BNS nuotr./Daina Gudzinevičiūtė

11:20 val. Atsakinėdamas į klausimus M.Marcinkevičius stebėjosi, kad LTOK olimpiniais metais pritraukė vos 45 tūkst. eurų rėmėjų paramos. „Tai yra niekas. Juk tai – Lietuvos sporto elitas, o šiemet – olimpinia metai. Mano paties viešoji įstaiga varžyboms Vilniuje pritraukė 60 tūkst. eurų“, – stebėjosi kandidatas, pažadėjęs, kad tapęs LTOK prezidentu kasmet pritrauktų mažiausiai pusę milijono eurų.

11:14 val. M.Marcinkevičius pateikė ir pažadą – „visoms olimpinėms sporto šakoms mažiausiai 50 tūkst. eurų kasmet“. „Tikrai nemažinsime, o didinsime, – tęsė kandidatas, užsiminęs ir apie ženklią verslo paramą, kurią atskleistų sėkmės LTOK prezidento rinkimuose atveju. – Pinigai yra ne „Olifėjos“, ne LTOK ir ne D.Gudzinevičiūtės. Pinigai yra jūsų. Bet man reikia jūsų pagalbos šiandien balsuojant.“

Roberto Riabovo / BNS nuotr./Mantas Marcinkevičius
Roberto Riabovo / BNS nuotr./Mantas Marcinkevičius

11:02 val. Pirmasis savo programą pristatantis M.Marcinkevičius teigia išgirdęs tris esminius nusiskundimus: „nepakankama ir netinkama finansavimo sistema“, „medicinos aptarnavimo trūkumas“ ir „nepakankamas dėmesys jaunųjų talentų ugdymui“. Padėkojęs D.Gudzinevičiūtei jis skatino imtis pokyčių. „12 metų yra pakankamai. Buvau LTOK viduje, žinau kaip galima padaryti geriau, – balsuoti už jį ir jo komandą ragino M.Marcinkevičius. – Turime aiškų planą, kaip pasieksime savo tikslus. Verslas nori prisidėti prie jaunųjų talentų finansavimo, nes valstybė šioje srityje strugglina (stringa, – liet.). Imsimės lyderystės bendraujant su valstybės institucijomis. Negalime peštis, esame per maža šalis.“

Kas yra kandidatų komandose?

  • M.Marcinkevičiaus pergalės atveju, LTOK generaliniu sekretoriumi būtų siūlomas buvęs plaukikas, dabar Lazdynų sporto kompleksui vadovaujantis Vytautas Janušaitis. Viceprezidentais – Elijus Čivilis (dabartinis agentūros „Investuok Lietuvoje“ vadovas, anksčiau vadovavęs Lietuvos dviračių sporto federacijai), Giedrius Gustas (buvęs Lietuvos rinktinės ir Kauno „Žalgirio“ krepšininkas, dabar vadovaujantis Birštono sporto centrui) ir Eglė Balčiūnaitė (buvusi bėgikė, po karjeros pabaigos pasukusi į sporto vadybą). Iždininku būtų siūlomas Vilius Aleliūnas, į Vykdomąjį komitetą – Rokas Milevičius.
  • D.Gudzinevičiūtė vietoj generalinio sekretoriaus pareigas paliekančio Valentino Paketūro siūlo buvusį irkluotoją Mindaugą Griškonį, pastaruoju metu vadovaujantį Lietuvos irklavimo federacijai. Viceprezidentais kviečiami Lietuvos sporto federacijų sąjungos prezidentas Darius Šaluga, Lietuvos savivaldybių sporto padalinių vadovų asociacijos prezidentas Gintaras Jasiūnas ir Lietuvos stalo teniso federacijos prezidentė Inga Navickienė. Iždininku ir toliau liktų dabartinis Lietuvos tinklinio federacijos prezidentas Darius Čerka.

10:53 val. Pertrauka baigiasi. Prasideda rinkimų procedūra. Pirmiausia – kandidatai pristatys savo programas ir atsakys į klausimus. Papildoma, kad šiandien balsuos visi 64-i šią teisę turintys LTOK nariai.

10:41 val. Klausimų D.Gudzinevičiūtei – neužduodama, ataskaita – patvirtinama pakylant daugumai rankų. Skelbiama pertrauka.

10:37 val. Dabartinė LTOK prezidentė D.Gudzinevičiūtė pristato 2020–2024 metų veiklos ataskaitą. Pasidžiaugama keturis medalius atnešusiomis Paryžiaus žaidynėmis, pristatoma visuomenės apklausa, kurioje teigiama, kad 75 proc. visuomenės D.Gudzinevičiūtės valdymą vertina „gerai“. Ataskaitos pabaigoje akcentuojamas susitarimas su politinėmis partijomis, kuris po Seimų rinkimų galėtų pakeisti sporto finansavimo modelį šalyje, sugrąžinant daugiau galių ir lėšų LTOK.

Roberto Riabovo / BNS nuotr./Daina Gudzinevičiūtė
Roberto Riabovo / BNS nuotr./Daina Gudzinevičiūtė

10:16 val. M.Marcinkevičius pasiūlo alternatyvią dienotvarkę, tačiau susilaukia tik 8 balsų, tad pasiūlymui – nepritariama. Dienotvarkė nesikeičia: pirmiausia – veiklos ataskaita, tuomet – kandidatų prisistatymas, klausimai ir rinkimai.

10:10 val. Į generalinę asamblėją atvyko 63 nariai. Priminsime, kad balso teisę iš viso turi 64.

Roberto Riabovo / BNS nuotr./Mantas Marcinkevičius (dešinėje)
Roberto Riabovo / BNS nuotr./Mantas Marcinkevičius (dešinėje)

10:07 val. LTOK generalinė asamblėja startuoja himnu, o netrukus pristatoma dienotvarkė. M.Marcinkevičius kelia ranką su prašymu papildyti rinkimų ir balsų skaičiavimo komisijas. Jau pakilus rankoms, pasigirsta klausimas: „O už ką balsuojame?“. Paaiškinus, M.Marcinkevičiaus prašymui pritariama kone vienbalsiai.

Susipažinti su kandidatais, jų vizijomis, trūkumais ir prognoze galite čia.

Kas balsuos?

  • Iš viso balsavimo teisę turi 64 atstovai.
  • 40-ies olimpinio sporto federacijų: badmintono, baidarių ir kanojų irklavimo, bangų sporto, biatlono, bokso, buriuotojų, čiuožimo, dviračių sporto, dziudo, fechtavimo, futbolo, gimnastikos, golfo, greitojo čiuožimo, imtynių, irklavimo, kerlingo, krepšinio, laipiojimo sporto, lankininkų, ledo ritulio, lengvosios atletikos, slidinėjimo, plaukimo, rankinio, regbio, riedlenčių, stalo teniso, sunkiosios atletikos, šaudymo sporto, šiuolaikinės penkiakovės, taekwondo, teniso, tinklinio, triatlono, vandensvydžio, žirginio sporto, žolės riedulio, sportinių šokių, beisbolo.
  • 2 neolimpinio sporto federacijos: orientavimosi ir šachmatų.
  • 14 sporto susivienijimų: aeroklubas, „Sportas visiems“, olimpiečiai, olimpinė akademija, paralimpinis komitetas, sporto federacijų sąjunga, sporto medicina, sporto meistrai „Penki žiedai“, studentų, savivaldybių sporto mokymosi įstaigos, savivaldybių sporto vadovai, sporto žurnalistai, ikimokyklinio ugdymo kūno kultūros pedagogai, specialieji olimpiečiai.
  • 4 LTOK fiziniai nariai: Donatas Kazlauskas, Vytautas Kukarskas, Valdas Malinauskas, Vytautas Padlipskas.
  • 3 olimpiečių atstovai: Mindaugas Griškonis, Saulius Ritteris, Brigita Virbalytė.
  • 1 tarptautinio olimpinio komiteto narė: Daina Gudzinevičiūtė.

Sidnėjaus žaidynių čempionė buvusi šaulė D.Gudzinevičiūtė Lietuvos olimpinei šeimai vadovauja nuo 2012-ųjų, kai pakeitė ilgametį LTOK vadovą Artūrą Poviliūną (1988–2012 m.).

2012 m. vykusiuose rinkimuose D.Gudzinevičiūtė 57-43 įveikė Virgilijų Alekną, 2016 m. konkurencijos nebuvo, o 2020-aisiais dabartinė LTOK šeimininkė 49-17 nurungė Emilį Vaitkaitį.

D.Gudzinevičiūtė yra ir Tarptautinio olimpinio komiteto (IOC) narė bei Europos olimpinio komiteto (EOC) viceprezidentė.

Kas iškėlė jų kandidatūras?

  • D.Gudzinevičiūtę – Lietuvos sporto federacijų sąjungos (LSFS) prezidentas Darius Šaluga, Lietuvos fechtavimosi federacijos prezidentas Vytautas Polujanskas, Lietuvos tinklinio federacijos prezidentas Darius Čerka, Lietuvos imtynių federacijos prezidentas Giedrius Dambrauskas, Lietuvos vandensvydžio sporto federacijos prezidentas Anatolijus Asajavičius.
  • M.Marcinkevičių – Lietuvos dviračių sporto, laipiojimo sporto, šiuolaikinės penkiakovės, triatlono federacijos ir olimpiečių atstovė Brigita Virbalytė.

M.Marcinkevičius pastaruosius dvejus metus vadovauja Vilniaus sporto centrui. Taip pat eina viceprezidento pareigas šalies irklavimo ir triatlono federacijose, yra vienintelis darbuotojas VšĮ „Triatlono ritmu“.

Prieš tai jis 7 metus dirbo šalies olimpiniam judėjimui, 2018–2022 m. ėjo LTOK įsteigto Lietuvos olimpinio fondo (LOF) direktoriaus pareigas, tad buvo pavaldus D.Gudzinevičiūtei, LOF fondo valdybos pirmininkei.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis