2019 02 26

Seksualinėmis atakomis įtariamas garsus treneris gali tapti „persona non grata“

Lietuvos švietimo, mokslo ir sporto ministras Algirdas Monkevičius skambina pavojaus varpais dėl dviračių sportą krečiančio seksualinio priekabiavimo skandalo. Antradienį jis susitiko su Lietuvos dviračių sporto federacijos ir Lietuvos tautinio olimpinio komiteto vadovais, kad aptartų trenerį Antaną Jakimavičių supančius baisius įtarimus ir aptartų prevencinį veiksmų planą.
Antanas Jakimavičius
Antanas Jakimavičius / 15min nuotr.

Sporto tamsioji pusė pasiekė ir švietimo, mokslo ir sporto ministerijos kabinetus.

„Sutarėme, kad dviračių sporto federacija savo artimiausiame posėdyje apsvarstys trenerį ir įvertins jo galimai padarytus pažeidimus. O mes teisine prasme norime padrąsinti merginas, kurios yra pateikusios priekaištus dėl trenerio elgesio, kad jos nesijaustų kaltos. Kad būtų drąsios ir kreiptųsi dėl teisminio tyrimo, nes tai yra teisinis kelias. Etikos prasme šis įvykis labai jaudina“, – sakė A.Monkevičius.

Ilgametis dviračių treko treneris A.Jakimavičius yra įtariamas seksualiai priekabiavęs prie jaunų dviratininkių.

Kelios jos apie trenerio priekabiavimą anonimiškai pasakojo tv3.lt ir „Lietuvos ryto“ televizijos laidos „Reporterio“ žurnalistams.

„Sakydavo, ateinat su triusikėliais, maikutėmis į kambarį pas mane, čia gulatės į lovą, paruoštą masažui, ir jis rankom masažuodavo kojas, sėdmenis, nugarą ir ties intymiomis vietomis rankos sustodavo labiau. Ir toks sutankintas kvėpavimas pasigirsdavo. Buvo suvokimas, kad čia nenormalu, išsigelbėdavom šaukdamos per visą pastatą: „Treneri, ką darot?!“ – savo liudijimais televizijos laidai „Reporteris“ dalinosi neįvardinta sportininkė, jau baigusi karjerą.

A.Jakimavičius savo kaltę neigia ir TV3 televizijai teigė, kad visa tai yra išsigalvojimai, o kažkas esą renka medžiagą apie tai, kas buvo prieš 15-20 metų.

Į trenerio galimas nuodėmes ilgai vangiai reagavę šalies sporto vadovai sujudo, gavę kvietimą apsilankyti pas ministrą A.Monkevičių, kurio valdose nuo praėjusių metų yra ir sportas.

„Su treneriu A.Jakimavičiumi kalbėjau telefonu praėjusią savaitę. Jis žino apie situaciją, bet nori susitelkti į pasaulio čempionatą, kuriame varžosi jo auklėtinė Olivija Balaišytė. Jai tai metų startas.

Jokios varžybos nėra pateisinama, jei yra nusikaltimas, bet bendrauti kitaip galimybės neturėjome“, – sakė Lietuvos dviračių sporto federacijos prezidentas Romualdas Bakutis.

Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Algirdas Monkevičius susitiko su LTOK prezidente Daina Gudzinevičiūte ir dviračių sporto federacijos vadovu Romualdu Bakučiu (kairėje).
Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Algirdas Monkevičius susitiko su LTOK prezidente Daina Gudzinevičiūte ir dviračių sporto federacijos vadovu Romualdu Bakučiu (kairėje).

A.Jakimavičius yra Lietuvos rinktinės sudėtyje trečiadienį Pruškove (Lenkija) prasidedančiame pasaulio dviračių treko čempionate. Treneris iki šiol dirba dviračių treke, nors jo atžvilgiu praėjusią gegužę Klaipėdos prokurorai pradėjo ikiteisminį tyrimą dėl pas jį Panevėžyje rastų draudžiamų preparatų – Klaipėdos pareigūnai pernai vasarą atliko kratą ir dviračių sporto centre rado didelį kiekį preparatų ir psichotropinių medžiagų, kai susiejo tyrimą su tokiais pačiais įtarimais dėl dopingo platinimo įtariamu sunkiosios atletikos treneriu Bronislavu Vyšniausku.

„Federacija turi išsklaidyti šešėlius. Garbė sporte yra svarbiausia, – ragino ministras A.Monkevičius. – Manau, kad jūs teisingai keliate klausimą, kad federacija turėtų sparčiau reaguoti, bet ji jau turi nemažai duomenų. Bet federacija priims sprendimą, kai treneris grįš iš varžybų.“

Lietuvos dviračių federacijos prezidentas R.Bakutis teigė, kad A.Jakimavičiaus elgesys bus svarstomas per federacijos posėdį kovo 5 arba 6 dieną.

„Jei pasitvirtins įtarimai, jokių galimybių jam likti trenerio poste, –tvirtino R.Bakutis. – Aš pats esu tėvas ir nenorėčiau, kad iš mano dukros būtų tyčiojamasi.“

R.Bakutis tikino, kad federacija tirs ir senus įvykius.

Lietuvos tautinio olimpinio komiteto prezidentė Daina Gudzinevičiūtė paragino jaunąsias atletes kreiptis į teisėsaugą.

„Noriu paskatinti ir padrąsinti merginas, kad jos kreiptųsi į teisėsaugą. Tai būtent teisėsaugos reikalas ištirti tai“, – sakė LTOK vadovė.

Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Daina Gudzinevičiūtė
Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Daina Gudzinevičiūtė

Ji teigė šiek tiek pažįstanti trenerį A.Jakimavičių, bet skundų LTOK nebuvo gavusi, o gandais remtis nenorinti.

Ar LTOK neturėtų reaguoti ir į gandus? D.Gudzinevičiūtė teigė, kad A.Jakimavičius nėra olimpinio judėjimo darbuotojas.

A.Monkevičius mano, kad šią rimtą problemą reikia spręsti kartu su LTOK ir federacijomis, taikant iš Europos šalių gaunamą praktiką tokiais sudėtingais atvejais.

„Mano galva, tai apleistas baras. Turime pasiremti tarptautiniais projektais ir pasiremti gerąja kitų šalių patirtimi“, – sakė ministras.

Ilgamečio trenerio auklėtinės – garsios dviratininkės

Dviračių planetoje A.Jakimavičius sukasi jau ketvirtą dešimtmetį.

Nuo 1982 metų Panevėžyje dirbantis alytiškis yra prisilietęs ir prie seserų Rasos ir Jolantos Polikevičiūčių sėkmės jų karjeros pradžioje, taip pat kartu su V.Konovalovu yra treniravęs 2000 m. olimpinę prizininkę Dianą Žiliūtę ir pasaulio čempionę Editą Pučinskaitę.

Tikrindami A.Jakimavičius namus pareigūnai turėjo rasti ir titulų – Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino ordino medalį, gautą 1999 metais, kelis Kūno kultūros ir sporto departamento medalius už sporto pergales, KKSD sporto garbės kryžių (2007 metais), taip pat LTOK Olimpinę žvaigždę (2007 m.).

Luko Balandžio nuotr./Antanas Jakimavičius
Luko Balandžio nuotr./Antanas Jakimavičius

Jis yra treniravęs ir Simoną Krupeckaitę, bet pastaraisiais metais su ja ir su kitu Panevėžyje dirbančiu žinomu dviračių treko treneriu Dmitrijumi Leopoldu keliai susikirsdavo itin retai dėl rungčių skirtumų ir atskirų pasirengimo planų.

D.Leopoldas treniruoja keturis sprinterius: Simoną Krupeckaitę, Vasilijų Lendelį, Svajūną Jonauską ir Miglę Marozaitę.

A.Jakimavičius dirbo su tempo dviratininkėmis. Anksčiau tai buvo Aušrinė Trebaitė, Vilija Sereikaitė, Vaida Pikauskaitė, Svetlana Pauliukaitė. Pastaruoju metu jis, padedamas Solveigos Baleišytės, treniravo jaunas treko dviratininkes, tarp kurių labiausiai žinoma – Olivija Baleišytė – 2017 metų Europos jaunimo vicečempionė, pastaraisiais metais jau solidžiai kovojanti ir moterų lenktynėse.

Tomo Gaubio nuotr./Olivija Baleišytė
Tomo Gaubio nuotr./Olivija Baleišytė

Nepaisant aštuonis mėnesius besitęsiančio tyrimo dėl dopingo medžiagų, jis dirba Panevėžio kultūros ir sporto centre, o dalį metų praleidžia stovyklose ir varžybose užsienyje, kur varžosi 20-metė O.Baleišytė.

R.Bakutis teigė, kad pagal naują įstatymą negali atimti licencijos, nes tokios tiesiog nėra. „Mes tiesiog galime pasakyti, kad treneris A.Jakimavičius negalėtų dirbti su federacijos finansuojamais sportininkais ar federacijos projektuose.

Iš Panevėžio treko vadovų girdėjau poziciją, kad jei pasitvirtins faktai, treneris A.Jakimavičius taps „persona non grata“ net treke. Mano nuomone, žmogui, kuris neturi kitos profesijos tai būtų ne tik karjeros, bet ir žmogiško gyvenimo pabaiga.“

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Tyrimas atskleidė: „Lidl“ dažno vartojimo prekių krepšelis – pigiausias
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai