Birželio 2-ąją Panevėžyje vyksiančioje Olimpinėje dienoje kiekvienas galės išmėginti 83 sporto rungtis, iš kurių per 70 yra judrios. Judesio Panevėžio centre, Senvagėje įsikūrusiame sporto miestelyje bus apsčiai.
Kaip tvirtina D.Barkauskas, judesys yra lygiai toks pat natūralus dalykas kaip valgis ir miegas: „Tai nėra išskirtinis dalykas, kuriuo reikėtų girtis ar didžiuotis. Jis natūralus kaip kvėpavimas. Meilę judesiui ir judesio kultūrai reikia skiepyti nuo mažų dienų. Ypač šiais laikais, kai daugelio žmonių gyvenimo būdas yra sėdimas“.
Kaip didžiulį privalumą olimpinės rinktinės gydytojas pabrėžia sporto gryname ore naudą žmogaus organizmui.
„Daugelis problemų kyla dėl to, kad žmogus gyvena amžino komforto, amžinos vasaros sąlygomis. Namie – 21 laipsnis šilumos, sėdo į automobilį – 21 laipsnis, dar 200 metrų paėjo iki ofiso – vėl 21 laipsnis. Tai neteisinga. Pamirštame, kad be fizinės treniruotės, ne mažiau svarbūs yra aplinkos veiksniai. Mūsų kūnas į juos reaguoja pozityviai – praplečiame savo komforto zoną ir tampame atsparesni nepalankiems veiksniams“, – aiškina pašnekovas.
Daugiau gryname ore būti ir judėti skatinantis gydytojas neabejoja, kad gerai savijautai atsirasti padeda vasaros saulė, ryški lauko šviesa, o ne dirbtinis patalpos apšvietimas. Skirtumas panašus, jei lygintume kvėpavimą deguonimi lauke su kondicionuotu oru.
Tai kiek gi reikia judesio žmogui? Daugelį Lietuvos olimpiečių prieš svarbius startus ir po jų nuo įvairių negalavimų gelbėjęs D. Barkauskas tvirtina, kad viskas priklauso nuo tikslų.
„Sveikata arba sveikatinimas yra šalutinis tam tikrų tikslų poveikis. Juos reikia įvardyti, nes tai yra ir motyvuojantis faktorius, – sako jis. – Anksčiau judesio minimumas buvo 10 tūkst. žingsnių per dieną, o dabar, japonų nuomone, ne mažiau nei 13-15 tūkst. žingsnių per dieną“.
Kalbant apie didesnį krūvį, priklausomai nuo fizinio pasirengimo, olimpinės rinktinės gydytojas siūlo tokią supaprastintą formulę: bet koks natūralus judesys kiekvieną rytą nuo 5 iki 10 minučių ir po 30-40 minučių – tris kartus per savaitę.
Mūsų kūną su multifunkciniu šveicarų armijos peiliuku palyginęs D. Barkauskas pabrėžia, kad judėti reikia visaip: „Jei visada vertikaliai ar tiesiai judėsime, nekeisime krypčių, mūsų galimybė adaptuotis stipriai sutriks. Pasekmės? Liūdnos. Galvos svaigimas, orientacijos praradimas, griuvimas slidžioje gatvėje. Jei mūsų kūnas funkcionuoja normaliai, jis susigrupuos taip, kaip reikia. Katė visuomet nusileis ant savo letenų, niekada nenukris ant nugaros. Mūsų kūnas turėtų funkcionuoti taip pat“.
Jis dūrė pirštu ir į šių laikų bėdą, kuomet tėvai pusantrų metų bambliui „kiša į dantis iPad‘ą ar iPhone‘ą“, ir tokį jų elgesį vadina nusikaltimu. „Galbūt tėvams patogu, ramiau, bet jie savo vaiką stipriai skriaudžia. Jis ne tik atpranta judėti, bet netreniruojami ir jo smegenys“, – tikina gydytojas.
Pasako jo, Olimpinė diena gali padėti suvokti, kad judesys yra reikalingas, o būdų ir galimybių judėti yra labai daug.
„Akcentuočiau Olimpinės dienos pažintinę vertę, teigiamą emociją, vietą, kur galima surasti įdomių pažinčių. Tai bendruomeninis renginys ir reiškinys. Dar kartą čia galima pasitikrinti, ar tai, ką darau, yra tai, ko noriu. Galbūt rasiu kažką, kuo džiaugsiuosi labiau“, – įsitikinęs D.Barkauskas.
Olimpinė diena birželio 2 dieną vyks Panevėžio centre.