Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2023 02 10

Po IOC manevrų Šiaurės šalys įspėjo rusams palankų Th.Bachą, Lietuva – ne

Thomaso Bacho vadovaujamas Tarptautinis olimpinis komitetas (IOC) dairosi landų, kaip praverti duris karą Ukrainoje vykdančių Rusijos ir Baltarusijos sportininkams grįžti į olimpines žaidynes. Tai Šveicarijoje įsikūrusį IOC laišku atakuoti būriui Šiaurės šalių olimpinių komitetų. Lietuvos tarp jų nėra.
Daina Gudzinevičiūtė ir Thomas Bachas
Daina Gudzinevičiūtė ir Thomas Bachas / nuotr. 15min ir „Scanpix“

Penkios Šiaurės valstybės ir kelios salos nesprendė įspėti Th.Bacho vadovaujamą IOC, kuri elgiasi dviprasmiškai karinę agresiją vykdančių Rusijos ir Baltarusijos sportininkų atžvilgiu.

Šią savaitę Švedijos, Norvegijos, Danijos, Suomijos ir Islandijos olimpiniai ir paralimpiniai komitetai, taip pat Farerų, Grenlandijos ir Alandų salų sporto vadovybės išsiuntė bendrą pareiškimą IOC dėl Rusijos agresijos Ukrainoje.

Laiške yra penki trumpi punktai:

1) padėtis kare Ukrainoje nepasikeitė;

2) mes laikomės pozicijos neleisti Rusijos ir Baltarusijos sportininkams ir oficialiems asmenims dalyvauti tarptautinėse sporto varžybose;

3) dabar nėra laikas svarstyti jų sugrįžimo – tokia mūsų pozicija;

4) mes, Šiaurės olimpinių ir paralimpinių komitetai ir sporto federacijos, darkart išreiškiame paramą Ukrainos žmonėms ir reikalaujame taikos;

5) Šiaurės olimpiniai ir paralimpiniai komitetai dirbs kartu toliau ir artimai bendraus su olimpinio judėjimo vadovais, kad vertintų ir toliau atidžiai sektų situaciją;

Tokio atakuojančio laiško prireikė, kai IOC pradėjo pūsti dviprasmiškos miglos savo manevrais pastaruoju metu.

1976 metų olimpinio fechtavimo čempiono Thomaso Bacho vadovaujama organizacija atrodė atgavusi demokratišką mąstyseną, kai Rusijai pradėjus karą Ukrainoje pernai kovo mėnesį pakankamai operatyviai paskelbė apie rekomendaciją visoms pasaulio sporto federacijoms neleisti agresorių atstovams dalyvauti tarptautinėse varžybose.

„Scanpix“ nuotr./Thomasas Bachas
„Scanpix“ nuotr./Thomasas Bachas

Tačiau pastaraisiais mėnesiais įvairiuose užsienio naujienų kanaluose skambėjo žinios, kaip IOC svarsto rusų sugrįžimo į sportą variantus. O prieš porą savaičių Th.Bacho vadovaujama organizacija drauge su paramos Ukrainos sportininkais išplatino ir tokį pareiškimą: „Jokiam sportininkui neturėtų būti užkirstas kelias dalyvauti varžybose vien dėl savo paso.“

Teigta, kad Azijos olimpinė taryba Rusijos ir Baltarusijos sportininkams pasiūlė galimybę po neutralia vėliava patekti į olimpines žaidynes per atrankos varžybas Azijoje, o IOC pasveikino tokį sprendimą.

Tai sukėlė Ukrainos vadovų ir sporto vadovų pyktį, o netrukus jau Th.Bachas reagavo keistai, sukritikavęs nuo karo kenčiančios šalies atstovus dėl kalbų apie galimą olimpinių žaidynių boikotą.

Tai patiko teroristinės šalies atstovams.

„Thomas Bachas apkaltino Ukrainą laužant olimpinę chartiją. Tai labai drąsu”, - IOC vadovą gyrė rusų propagandinis „Sport-express”.

Benzino į propagandos ugnį įpylė ir Rusijos olimpinio komiteto prezidentas Stanislavas Pozdniakovas, pareiškęs, kad rusai turėtų startuoti olimpinėse žaidynėse 2024 metais Paryžiuje lygiomis teisėmis, t. y. su savo vėliava ir himnu.

„Šie pareiškimai rodo, kad Rusijos sportas nepripažįsta savo agresyvių veiksmų realybės, ir nuoširdžiai tiki, kad Rusijos nacionalinis himnas turtėtų būti grojamas atletams, o jie galėtų varžytis su rusų spalvomis ir vėliavomis lyg nieko nebūtų nutikę. Tai paprasčiausiai šokiruoja”, – reagavo Norvegijos olimpinio komiteto vadovė Bjerit Kjoll.

Paryžiaus merė Anne Hidalgo taip pat šią savaitę pareiškė: „Kol Rusijos jėgos tęsia bombardavimą ir okupaciją, aš nenoriu Rusijos sportininkų sporto renginiuose”, – sakė 63 metų prancūzė.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Anne Hidalgo
AFP/„Scanpix“ nuotr./Anne Hidalgo

Lietuvos tautinis olimpinis komitetas taip pat nepritaria rusų ir baltarusių dalyvavimui Paryžiaus olimpinėse žaidynėse ir kitur, bet nedrįsta dėl to spausti IOC.

15min paklausta, kodėl Lietuvos nėra naujame bendrame Šiaurės šalių pareiškime, D.Gudzinevičiūtė sakė: „Nei Lietuva, nei, mūsų žiniomis, kitos Baltijos šalys šio kvietimo negavo.“

Ar LTOK pats imsis iniciatyvos ir parašys panašų laišką IOC?

„LTOK glaudžiai bendradarbiauja tiek su kaimyninių šalių, tiek su Ukrainos nacionaliniais olimpiniais komitetais ieškant efektyviausių priemonių, kuriomis galėtų prisidėti, kad rusų ir baltarusių, kol vyksta karas, olimpinėse žaidynėse nebūtų.

Kitą savaitę šiuo klausimu planuojame susitikti su kolegomis iš Latvijos ir Estijos, – teigiama LTOK vadovės, kuri pati yra IOC narė, atsakyme. – Į TOK (IOC) ir tarptautines federacijas jau kreipėsi LTOK Sportininkų komisija, prašydama užtikrinti, kad minėtų šalių sportininkų olimpinėse žaidynėse nebūtų.

Pauliaus Peleckio / BNS nuotr./Daina Gudzinevičiūtė
Pauliaus Peleckio / BNS nuotr./Daina Gudzinevičiūtė

Kartu su Šiaurės šalimis dar spalį kreipėmės į TOK (IOC) prašydami neleisti Rusijos ir Baltarusijos sportininkams grįžti į tarptautines varžybas.

Galime tik patikinti, kad mūsų pozicija nesikeičia – mes nepritariame rusų ir baltarusių dalyvavimui nei Paryžiaus olimpinėse žaidynėse, nei bet kuriame kitame sporto renginyje, kol Ukrainoje vyksta karas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Netikėtai didelis gyventojų susidomėjimas naujomis, efektyviomis šildymo priemonėmis ir dotacijomis
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?