Europos sunkiosios atletikos federacijos prezidentas Antonio Urso, garsiai pasisakęs apie korupciją šioje sporto šakoje, atsistatydino iš IWF vykdomojo komiteto, kai šis vadovu pasirinko Mike'ą Irani.
Šis britas tapo trečiuoju IWF vadovu per vieną savaitę.
„Mano pasitraukimo priežastis – aš nebepataikau į tarybos politinę liniją, kurią laikau beprotiška ir destruktyvia sunkiosios atletikos ateičiai“, – parašė A.Urso kitiems tarybos nariams, anot insidethegame.biz.
Amerikietė vadovavo neilgai
Prieš trejus metus A.Urso varžėsi su IWF ilgamečiu prezidentu Tamašu Ajanu dėl svarbiausio vadovo sunkiojoje atletikoje posto, bet pralaimėjo.
Vengras T.Ajanas iš pradžių generalinio sekretoriaus, o paskui ir prezidento pozicijoje vadovavo pasaulio sunkiajai atletikai net 44 metus.
Pastaraisiais metais tyrimai atskleidė, kad vengras galėjo pirkti balsus, nuslėpti 40 teigiamų dopingo testų rezultatų, be to, IWF sąskaitoje neaiškiomis aplinkybėmis dingo apie 10 mln. eurų.
Amerikietė Ursula Papandrea buvo paskirta laikinąja vadove vietoj T.Ajano.
Tarptautinio olimpinio komiteto palaikymą turėjusi U.Papandrea praėjusią savaitę pareiškė, kad sunkiajai atletikai gresia pašalinimas iš 2024 metų olimpinių žaidynių, nes skaidrumo reformos šiame sporte vyksta per lėtai.
U.Papandrea buvo atleista iš pareigų dėl savo atvirumo. „Aš visada buvau labai sąžininga IOC dėl IWF ketinimų ir veiksmų“, – „Insidethegame“ sakė amerikietė.
Ji tvirtino, kad pati bandė pradėti reformas, bet buvo sustabdyta kai kurių sunkiosios atletikos specialistų.
„Kai kurie iš jų sakė, kad mums užtenka tik pasakyti IOC, kad pristatysime reformas, be realių veiksmų“, – pasakojo U.Papandrea.
Kai U.Papandrea pasitraukė, viceprezidentas Intaratas Yodbangtoey iš Tailando perėmė vadovo pareigas. Tačiau dėl jo paskyrimo kilo nesutarimų ir jis buvo priverstas pasitraukti per 48 valandas.
Tailandas yra viena labiausiai dopingo atvejų sunkiojoje atletikoje pažeistų šalių. Tailando sunkiaatlečiai jau yra netekę teisės kitais metais varžytis olimpinėse žaidynėse Tokijuje. I.Yodbangtoey irgi mirga tyrime, nes buvo artimas T.Ajanui ir kaltinamas balsų buvusiam vadovui pirkimu.
Šiuo metu IWC vadovu paskirtas britas Mike'as Irani.
Septyni iš 18-os valdybos narių yra iš šalių, kurių komandos diskvalifikuotos iš Tokijo olimpinių žaidynių dėl dopingo.
Kas bus toliau nėra aišku. M.Irani aplinka siekia, kad IWC valdyba pasitrauktų. Kai kurių šalių federacijų vadovai nori naujų prezidento rinkimų.
Kitos, pavyzdžiui, JAV, norėtų, kad IOC perimtų kontrolę ir išvestų sporto šaką iš krizės.
Diskvalifikacijų kirčiai Lietuvoje
Lietuvoje sunkioji atletika taip pat išgyvena skandalų etapą.
Lietuvos antidopingo agentūra šiemet 10 metų diskvalifikavo beveik dešimtmetį federacijai vadovavusį Bronislavą Vyšniauską dėl draudžiamo metodo taikymo atletams.
Aštuonerių metų diskvalifikacija nubaustas treneris Ramūnas Vyšniauskas, penkerių metų diskvalifikacija – gydytoja Lolita Rapolienė, trejų metų diskvalifikacija – buvęs federacijos generalinis sekretorius Vytautas Stašinskas.