„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai
2023 03 28

Rekomendacijas atnaujinęs IOC pravėrė duris rusams ir baltarusiams

Rusijos ir Baltarusijos sportininkų galimo dalyvavimo olimpinėse žaidynėse klausimą svarstantis Tarptautinis olimpinis komitetas (IOC) išplatino naujas rekomendacijas tarptautinėms sporto šakų federacijoms ir tarptautinių sporto renginių organizatoriams. Jose nurodoma, jog rusai ir baltarusiai gali varžytis su neutralių atletų statusu.
Protestuotojai ragina neleisti rusams varžytis olimpinėse žaidynėse
Protestuotojai ragina neleisti rusams varžytis olimpinėse žaidynėse / „Scanpix“/AP nuotr.

Nors buvo skelbta, kad antradienį IOC Taryba per posėdį pradės svarstymus dėl rusų ir baltarusių dalyvavimo 2024 m. žaidynėse Paryžiuje, dabar pranešta, jog tokių svarstymų nebuvo. IOC dėl jų dalyvavimo kitų metų renginyje spręs „tam tinkamu laiku“, net jei Rusijos ar Baltarusijos sportininkai pateks į olimpines žaidynes per kvalifikacines varžybas.

Tačiau IOC paskelbė naujas rekomendacijas, kaip elgtis su karą Ukrainoje pradėjusių šalių sportininkais. Jų esą prašė tarptautinės sporto šakų federacijos, svarstančios arba jau net priėmusios sprendimus grąžinti rusus ir baltarusius į tarptautines varžybas.

IOC išplatintose rekomendacijose teigiama:

  • Sportininkai, turintis Rusijos arba Baltarusijos pasus, gali varžytis tik kaip neutralūs atletai;
  • Komandos, sudarytos iš Rusijos ir Baltarusijos piliečių, negali būti svarstomos;
  • Sportininkai, aktyviai palaikantys karą, varžytis negali. Sportininkams padedantys personalo nariai, kurie aktyviai palaiko karą, taip pat negali dalyvauti varžybose;
  • Sportininkai, kurie turi kontraktus su Rusijos ar Baltarusijos karinėmis arba nacionalinio saugumo institucijomis, varžytis negali. Taip pat ir sportininkams padedantys personalo nariai;
  • Kiekvienas varžybose dalyvaujantis neutralus sportininkas, kaip ir visi kiti sportininkai, turi atitikti antidopingo reikalavimus, ypač tuos, kurie nustatyti IF antidopingo taisyklėse;
  • Tiems, kurie atsakingi už karą – Rusijos ir Baltarusijos valstybėms ir vyriausybėms – sankcijos lieka galioti: Rusijoje ir Baltarusijoje negali būti rengiami tarptautiniai sporto renginiai; šių šalių vėliavos, himnai, spalvos ir kitos identifikacijos priemonės negali būti naudojamos sporto renginiuose; joks Rusijos ar Baltarusijos vyriausybės ar valstybės valdymo atstovas negali dalyvauti jokiame tarptautiniame sporto renginyje ar susitikime.

IOC pridūrė, kad atidžiai stebės, ar laikomasi šių rekomendacijų, o iš stebėjimo išvadų priims galutinį sprendimą dėl Rusijos ir Baltarusijos sportininkų dalyvavimo 2024 m. olimpinėse žaidynėse.

Primename, kad IOC buvo vienas pirmųjų, liepusių šalinti šalių agresorių sportininkus iš tarptautinės arenos prasidėjus karui, tačiau pastaruoju metu IOC plokštelė pasikeitė.

Pasigirdo svarstymų, kad rusai ir baltarusiai, tęsiantys kruvinas atakas Ukrainoje, gali būti sugrąžinti pridengiant juos neutralia vėliava.

Tam griežtai pasipriešino Lietuva, JAV, Jungtinė Karalystė, Japonija, Lenkija ir dar 30 pasaulio šalių, įskaitant ir artėjančių olimpinių žaidynių šeimininkę Prancūziją.

Kaip griežčiausia priemonė įvardinta netgi boikoto galimybė.

Vis dėlto IOC kurį laiką kalbėjosi su nacionaliniais komitetais, tarptautinėmis federacijomis ir sportininkus vienijančiomis organizacijomis bei svarstė rusų ir baltarusių sugrąžinimo klausimą.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Thomas Bachas
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Thomas Bachas

IOC prezidento Thomo Bacho teigimu, „negalima izoliuoti sportininkų dėl jų paso“, o Tarptautinis olimpinis komitetas „turi jausti atsakomybę prieš žmonių teises ir Olimpinę chartiją“.

IOC verdikto nekantriai laukė ir sporto šakų federacijos. Tiesa, dalis jų jau žengė savo žingsnius. Lengvoji atletika pranešė, kad jos varžybose Rusija ir Baltarusija liks suspenduota, tačiau fechtavimas pasielgė priešingai ir grąžino šalių agresorių sportininkus į savo turnyrus.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“