Garsūs džiaugsmo šūksniai penktadienį nuskambėjo „Maracana“ stadione, kai Brazilijos laikinasis prezidentas Michelis Temeras oficialiai atidarė Rio de Žaneiro olimpines žaidynes.
Kai M.Temeras, parėmęs valstybės vadovo įgaliojimus pradėjus apkaltos procesą prieš prezidentę Dilmą Rousseff, pradėjo savo kalbą, sausakimšame stadione pasigirdo tiek nepatenkintas švilpimas, tiek džiaugsmo šūksniai.
Jam baigus kalbą, garsiai sproginėjantys fejerverkai nustelbė pasipiktinusiųjų šauksmus.
Braziliją krečia politinės krizė; keliems lyderiams iškeltos korupcijos bylos. D.Rousseff šalininkai kaltina Temerą dalyvaujant sąmoksle prieš prezidentę, kuri dabar yra nušalinta nuo pareigų.
Maratono bėgikas Vanderlei Cordeiro uždegė olimpinį fakelą per spalvingą atidarymo ceremoniją, perteikusią Brazilijos kultūros pagrindinius akcentus. Šou papildė kvapą gniaužiantys fejerverkai ir privalomas sambos pliūpsnis.
15MIN MULTIMEDIJOS PROJEKTAS: 15 OLIMPINIŲ AKIMIRKŲ, DĖL KURIŲ DIDŽIUOJAMĖS LIETUVA
V.Cordeiro pagarsėjo 2004 metais per Atėnų olimpiadą, kai maratoną bėgo pirmas, bet pergalę iš jo atėmė vienas žiūrovas, kuris išbėgo į trasą ir sugriebė sportininką. Galiausiai bėgikas laimėjo bronzą.
Teniso žvaigždė Gustavo Kuertenas penktadienį pradėjo olimpinės ugnies nešimo estafetę, kuri užbaigė atidarymo ceremoniją.
Jis perdavė deglą 1996 metų olimpiados moterų krepšinio sidabro medalininkei Hortenciai Marcari, ji savo ruožtu jį perdavė V.Cordeiro.
XXI olimpiados žaidynių atidaryme dalyvavo Lietuvos krepšinio rinktinė, baidarių irkluotojai Ričardas Nekriošius ir Andrejus Olijnikas, buriuotojas Juozas Bernotas, boksininkai Evaldas Petrauskas ir Eimantas Stanionis, tenisininkas Ričardas Berankis, lengvaatletė Eglė Balčiūnaitė, plaukikas Deividas Margevičius ir šaulys Ronaldas Račinskas. Su sportininkais parade žygiavo treneriai, olimpinės rinktinės medikai ir misijos vadovai.
Lietuvos delegaciją „Maracana“ stadione sveikino ir šalies prezidentė Dalia Grybauskaitė, šeštadienį apsilankysianti olimpiniame kaimelyje.
Žaidynių atidarymą stebėjo per 70 tūkst. žiūrovų tribūnose ir beveik 3 milijardai, o t.y pusė visos žmonijos, prie televizorių ekranų.
Rio de Žaneiro olimpinėse žaidynėse startuos 205 pasaulio valstybės, nepriklausomų atletų bei pabėgėlių rinktinės. Iš viso olimpiadoje dalyvaus apie 10,5 tūkst. atletų.
Šventės eiga:
05:50 val. Olimpinę ugnį į stadioną įnešė tenisininkas Gustavo Kuertenas, perdavė ją krepšininkei Hortencia, o olimpinę ugnį įžiebė maratonininkas Vanderlei Cordeiro de Lima.
05:38 val. Po priesaikų brazilai dar kartą pasilinksmino. Į stadioną žengė 12-os sambos mokyklų ir 12-os būgnininkų mokyklų atstovai. Jie užkūrė tikrą fiestą.
05:34 val. Olimpinę priesaiką visų Rio žaidynėse dalyvaujančių sportininkų vardu davė Gintarės Scheidt vyras Robertas Scheidtas.
05:27 val. Brazilijos prezidento pareigas laikinai einantis Michelis Temeris paskelbė žaidynes atidarytomis! Stadione jis buvo garsiai nušvilptas.
Netrukus į stadioną įnešta olimpinė vėliavą. Ją nešė šeši garsūs brazilai – tarp jų gyva brazilų futbolo legenda Marta Vieira bei krepšinio legenda Oscaras Schmidtas.
05:00 val. Arenos viduryje sportininkų „susodinti“ medžiai pražydo žaliais olimpiniais žiedais. Po to labai aistringą kalbą sakė Rio 2016 prezidentas Carlosas Nuzmanas, kurio žodžiai ne kartą privertė stadioną gausiai ploti. Po jo sekė TOK prezidento Thomaso Bacho kalba.
04:50 val. „Maracanoje“ susirinkę žiūrovai pramankštino balsus itin šiltai sutikdami pabėgėlių komandą, po kurių į areną žengė paskutinė delegacija – Brazilija. Šeimininkams olimpinėse žaidynėse atstovauja net 465 sportininkai.
04:44 val. Tuvalu atstovauja vos vienas sportininkas – sprinteris Etimoni Timuani. Tai vienintelė delegacija, turinti tik vieną atletą.
04:40 val. Togo vėliavą nešęs sportininkas stadione pasirodė be marškinėlių ir sulaukė gausybės aplodismentų.
04:25 val. Daug žurnalistų prieš rusams žengiant į areną traukėsi mobiliuosius telefonus ir laukė švilpimo, tačiau nieko panašaus nebuvo. Rusai olimpinėje arenoje sutikti su plojimais, girdėjosi tik pavieniai švilpimai.
04:18 val. Nemažai plojimų sulaukė ir dar vieni mūsų kaimynai, lenkai. 242 sportininkus į Rio atsiuntusi Lenkija yra 12-a didžiausia delegacija.
03:58 val. Stadione pasirodė broliai latviai, turintys 34 sportininkus. Libanas, Liberija, Libija ir Lichtenšteinas skyrė latvius ir mus. Lietuvos sportininkai į stadioną žengė lygiai 22 val. Rio laiku – vėliavą nešė Brazilijoje gyvenanti buriuotoja Gintarė Scheidt.
03:51 val. Irako delegacijoje visi 22 sportininkai yra vyrai. Nė vienos moters neturi ir Vanuatu, Monakas, Nauru ir Tuvalu, tačiau jų gretose – tik po vieną kitą sportininką. O štai Irakas išsiskiria net tarp musulmoniškų valstybių.
03:42 val. Septinta pagal dydį delegacija – Didžioji Britanija (373) sportininkai. Britų gretose vyrai (204) smarkiai pirmauja prieš moteris (169).
03:33 val. Stadione pasirodė pati gausiausia JAV delegacija, sutikta taip pat labai triukšmingai. JAV atstovauja net 549 sportininkai, 84 daugiau nei antroji didžiausia delegacija – Brazilija. Įdomu, kad JAV delegacijoje moterų (295) yra daugiau nei vyrų (254).
Po amerikiečių į stadioną žengė estai – mūsų Baltijos kaimynams atstovauja 44 atletai.
03:31 val. Įdomu, kad portugališkai Slovėnija ir Slovakija yra Eslovenia ir Eslovakia, tad šios šalys į olimpinę areną žengė neįprastai anksti. Iškart po jų – vėliavnešio Rafaelio Nadalio vedama Ispanijos delegacija, kurioje 303 atletai.
03:26 val. Dar viena mažytė, vos dviejų sportininkų delegacija – Dominika. Tiesiai už jų žengė jau kur kas didesnė, 29 sportininkų atstovaujama Dominikos Respublika.
03:15 val. Brazilai negailėjo ovacijų ir kitai Pietų Amerikos šaliai – Čilei. Jai atstovauja 42 sportininkai.
Iškart po čiliečių į stadioną žengė penktoji pagal dydį delegacija – 396 sportininkų atstovaujama Kinija. Pusė kinų buvo apsirengę geltona spalva, kita pusė – raudona. Kinų gretose itin didelis skirtumas tarp lyčių moterų naudai – 152 vyrai ir 244 moterys.
03:10 val. Butanui atstovauja vos dvi sportininkės – tai vienintelė delegacija, neturinti vyrų. Po kelių minučių stadione pasirodė kanadiečiai, atsiuntę 310 sportininkų. Tai devinta pagal dydį delegacija.
03:04 val. Mūsų kaimynė Baltarusija į Rio atsiuntė 124 sportininkų komandą. Iškart po jų „Maracana“ stadione pasirodė Belgija ir Belizas, į Rio atsiuntęs vos tris sportininkus. Beninui atstovauja dvigubai daugiau – šeši.
03:00 val. Stadione ypač garsiai pasitikti ir nepriklausomi olimpiniai atletai. Jų žaidynėse – devyni.
02:58 val. Į stadioną žengė Brazilijos kaimynė Argentina – sportininkai pasitikti įspūdingais aplodismentais. Argentinos vėliavą nešė krepšininkas Luisas Scola, 2004 m. olimpinis čempionas.
02:50 val. Prasidėjo sportininkų eisena – kaip įprasta, Graikijos sportininkai į stadioną žengė pirmieji. Tada žengė Afganistanas, Pietų Afrikos Respublika, Vokietija. Delegacijos į stadioną žengia pagal brazilišką abėcėlę. Vokietijos delegacija – trečia pagal dydį, čia yra 422 sportininkai.
02:45 val. Dėmesys klimato kaitos problemai. Brazilai parodė, kaip pasikeis pasaulis, jeigu žemė ir toliau kais. Daug pasaulio miestų gali tiesiog išnykti.
02:40 val. Po to scena buvo užleista „Favelos garsams“. Lūšnynų muzikos ritmai atspindi tikrąją šalies energiją. Čia pasigirdo organizatorių žadėti sambos ritmai, kurių tikrai netrūko.
02:35 val. Pianistas Danielis Jobimas atliko kultinę dainą „The girl from Ipanema“, kol scenoje vaikščiojo garsiausia pasaulio manekenė, brazilė Gisele Bundchen.
02:30 val. Brazilai pagerbė pilotą Alberto Santos-Dumontą, kuris laikomas pirmuoju pilotu, pakilusiu į orą su savo sukurtu įrenginiu. Jis nuskrido 220 metrų.
02:25 val. Kita svarbi tema – urbanizacija. Brazilija sudaryta iš didelių miestų, kurie ir toliau plečiasi. Stadione buvo sudarytas kylančių pastatų vaizdas.
02:20 val. Organizatoriai nušvietė ir vergų atvykimą į Braziliją. Jie buvo gabenami portugalų iš Afrikos, kad padėtų jiems įsikurti. Net 338 metų gyvavo vergovė, kurios metus su vergais buvo elgiamasi itin žiauriai.
02:10 min. Nuskambėjo Brazilijos himnas, kurį atliko Paulinho da Viola. Buvo pristatytas ir Tarptautinio olimpinio komiteto prezidentas Thomas Bachas. Pastaruoju metu jis buvo daug kritikuotas dėl per daug glaudžių ryšių su Rusijos prezidentu Vladimiru Putinu.
02:05 val. Viena iš pagrindinių atidarymo temų buvo Brazilijos miškai. Atogrąžų miškai buvo padengę beveik visą šalies teritoriją, kai prieš 500 metų atsikraustė europiečiai. Tai kas liko – vis dar miškingiausia valstybė pasaulyje. Šokėjai pirma sudarė taikos simbolį, o po to jis virto didžiuliu medžiu.
02:00 val. Atidarymo ceremonija prasidėjo! Žiūrovai buvo lepinami Brazilijos paplūdimių vaizdais. Pirmoji nuskambėjusi daina – Gilberto Gil „Aquele Abraço“. Dainos pavadinimas reiškia apkabinimą.
01:55 val. Likus 10 minučių stadionas pradėjo ošti. Žiūrovai darė bangas, skandavo Brasil, Brasil!
01:10 val. Stadionas po truputį pildosi, tačiau dar bent pusę vietų yra tuščios, nors iki pradžios liko tik valanda. Organizatoriai oficialiose gairėse žiūrovų prašė šalia stadiono būti bent 2 val. prieš. Penktadienis yra laisvadienis Brazilijoje dėl olimpinių žaidynių atidarymo šventės.
01:05 val. Stadiono viduje penktajame aukšte įsikūrusios žurnalistų tribūnos ir darbo vietos. Čia vaikšto ir paprasti sirgaliai, o vienoje vietoje pro plyšį matyti ir būsimasis olimpinis deglas. Tai spiralės formos objektas, kuris panašus į besisukančia saulę.
01:00 val. Stadionas įsikūręs ne itin turtingoje miesto dalyje. Aplink Marakaną namai atrodo lyg čia gyventų toli gražu ne patys turtingiausi brazilai, tačiau čia ir ne lūšnynai.
00:30 val. Marakanos stadiono apylinkės pilnos sirgalių ir policijos pareigūnų. Iš pirmo žvilgsnio atrodo, kad pastarųjų ne ką mažiau. Per keletą dienų Rio jau pripratome prie gausių policijos pajėgų ir kareivių su automatiniais ginklais, tačiau šalia stadiono jų kiekis verčia iš koto.
00:05 val. Pranešama, kad olimpinę ugnį uždegs legendinis Brazilijos tenisininkas Gustavo Kuertenas. 39-erių sportininkas yra buvusioji pirmoji pasaulio raketė.
Stadionas. Dar 1950 metais pastatytame legendiniame Brazilijos stadione atidarymo ceremoniją stebės daugiau nei 78 tūkst. žmonių – tiek vietų po paskutinės renovacijos liko iš kadaise 200 tūkst. žmonių talpinusio milžino.
Šiame stadione yra vykęs 1950 ir 2014 metų pasaulio futbolo čempionato finalas, 2013 m. Konfederacijų taurės finalas. Čia vyks ir olimpinių žaidynių futbolo turnyro finalinis mačas.
Čia yra vykęs ne vienas didžiulis koncertas. 1980 m. Frankas Sinatra čia dainavo 180 tūkst. sirgalių miniai, o 1988 ir 1990 m. atitinkamai Tina Turner ir Paulas McCartney pritraukė 182 tūkst. žiūrovų – tai yra pasaulio rekordas. Šventas mišias čia yra laikęs popiežius Jonas Paulius II.
Ko tikėtis? Žaidynių atidarymo šou kurs daugiau nei 35 tūkst. žmonių, čia pasirodys dvylika Brazilijos sambos mokyklų, o ceremonijai pasiūta 5,5 tūkst. kostiumų.
Ceremoniją planavo žinomi Brazilijos kūrėjai – prodiuserė Daniela Thomas ir Fernando Meirelles, filmo „Dievo miestas“ („City of God“) režisierius.
Šventė susidės iš trijų pagrindinių braziliškų motyvų. Pirmiausia bus pasakojama apie Brazilijos gamtą ir žemės plaučiais vadinamus atogrąžų miškus. Antra dalis – brazilų įvairovė. Tai šalis, kurioje sugyvena daug skirtingų rasių ir pažiūrų žmonių. Trečias akcentas – braziliška linksmybių dvasia, carioca.
Tikėkitės daug daug sambos – sako Rio žaidynių organizatoriai.
Žvaigždės. Ceremonijoje pasirodys brazilų supermodeliai Gisele Bundchen ir Lea T.
Muzikinėje dalyje gros šalies žvaigždės – sambos legenda Elza Soares, 12-metė repo žvaigždė MC Soffia ir kiti.
Žinoma, didžiausia šventės paslaptis – kas uždegs olimpinę Rio de Žaneiro žaidynių ugnį. Nors buvo tikimasi, kad tai gali padaryti Pele, legendinis futbolininkas paskelbė, kad dėl sveikatos problemų atidaryme dalyvauti negalės.
Sportininkų eisena. Atidarymo ceremonija truks apie keturias valandas. Jos metu vyks ir tradicinė sportininkų eisena į olimpinį stadioną.
Kaip įprasta, pirmieji eisenoje pasirodys olimpinių žaidynių kūrėjos Graikijos sportininkai, paskutinieji – šeimininkai brazilai. Prieš juos į areną įžengs pabėgėlių rinktinės komanda – galite tikėtis, kad jie aplodismentų sulauks ne mažiau nei šeimininkai.